شیاف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شیاف[۱] نوعی از اشکال استفاده از دارو و به صورت جامد است که در درجه حرارت بدن انسان نرم یا محلول می‌شود. شیاف به مقعد، واژن یا لوله ادراری وارد می‌شود. داروی موجود در شیاف، می‌تواند اثر موضعی یا کلی در بدن انسان داشته باشد. ممکن است از شیاف‌ها برای معالجه درد، تب، گرفتگی عضلانی، بواسیر و یبوست استفاده بشود. شیاف بدلیل سرعت و تأثیرگذاری سریع در افراد مسن بشدت استفاده می‌شود.

توصیف شیاف[ویرایش]

شیاف نوعی شکل دوائی است که تأثیر علاجی از قرص سریعتر است. ممکن است شیاف‌ها به سه بخش تقسیم بشود.

 • شیاف مقعدی

شیاف مقعدی فشنگی شکل است و وزنش از یک تا چهار گرم است. این شیاف می‌تواند محتوی داروهایی باشد که برای معالجه درد، تب، بواسیر و یبوست مصرف می‌شود.

 • شیاف واژن

شیاف واژن به شکل کروی است و برای معالجه عفونت واژن مصرف می‌شود.

 • شیاف ادراری

شیاف ادراری برای عفونت لوله ادراری مصرف می‌شود. امروزه این گونه شیاف به کار نمی‌رود.

 • شیاف چشمی

برای تقویت دید که در طب سنتی معمول و مرسوم است.

شیاف‌ها

فایده مصرف شیاف[ویرایش]

دارو پس از حل شدن شیاف از طریق رگهای روده‌ای وارد گردش خون می‌شود. این رگ روده‌ای از کبد عبور نمی‌کند و به این دلیل دارو به وسیله آنزیم‌های کبد تغییر نمی‌کند. اثر درمانی این دارو قوی تر و طولانی‌تر است.

ماده اصلی شیاف[ویرایش]

ماده‌ای که شیاف از آن تهیه می‌شود باید در درجه حرارت بدن نرم بشود و حساسیت زا نباشد. ماده اصلی شیاف به دو شکل طبیعی و مصنوعی وجود دارد.

 • روغن کاکاو

ماده‌ای طبیعی است که از فشردن دانه کاکاو به دست می‌آید. از نظر تکنولوژی روغن کاکاو در حال حاضر در صنعت داروسازی به کار نمی‌رود. این ماده اکنون فقط به وسیله داروسازان استفاده می‌شود. اگر از روغن کاکاو استفاده شود باید درجه حرارت روغن به‌طور دقیق کنترل شود تا باعث از بین رفتن خواص روغن در حرارت‌های بالا نشود.

 • روغن‌های گیاهی
 • ژلاتین

ماده طبیعی است که برای ساختن شیاف واژن به کار می‌رود.

تقسیم‌بندی شیاف‌ها[ویرایش]

از نظر فیزیکی شیاف‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند.

 • شیاف تک فاز (دارو در شیاف محلول است)
 • شیاف سوسپانسیون و شیاف امولسیون
 • شیاف سوسپانسیون-امولسیون

ساختن شیاف[ویرایش]

شیاف به وسیله قالبی یا پرسی ساخته می‌شود.

قالبگیری شیاف[ویرایش]

Suppository casting mould 2.jpg

مواد جامد دارویی و مواد مایع دارویی را مخلوط کرده و سوسپانسیون تولید می‌شود. پس از گرم کردن ماده اصلی شیاف، سوسپانسیون به ماده شیاف گرم شده اضافه می‌شود. این مواد را هم می‌زنند تا به خوبی با هم مخلوط شوند، سپس آن را داخل قالب شیاف می‌ریزند. بهتر است از قبل قالب شیاف چرب شود. در مرحله بعد قالب شیاف را در یخچال قرار داده و پس از یک ساعت قالب را باز کرده و شیاف‌ها را بیرون می‌آورند. پس آن شیاف را بسته‌بندی می‌کنند.

شیاف پرسی[ویرایش]

این روش ساختن شیاف خیلی قدیمی است و در حال حاضر به کار نمی‌رود. برای این نوع تولید، لازم است در درجه حرارت اتاق ماده اصلی شیاف و داروی جامد را مخلوط کرده و به وسیله دستگاه پرس شیاف را می‌سازند.

کیفیت شیاف[ویرایش]

شیاف نباید سطح روده را حساس کند و به این دلیل داروسازان این شیاف را بر روی خرگوش آزمایش می‌کنند و واکنش‌های خرگوش را بررسی می‌کنند. شیاف به دو بخش بریده می‌شود و غلظت دارو درهر بخش اندازه‌گیری می‌شود. نباید اختلاف غلظت دو بخش از ۱٪ بیشتر باشد.

پانویس[ویرایش]

 1. «شیاف» [علوم دارویی] هم‌ارزِ «suppository»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی، «فارسی»، در دفتر سیزدهم، فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان، تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ شیاف) 

منابع[ویرایش]

کتاب‌ها

http://cs.wikipedia.org/wiki/Čípek