پیک لاین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از خط پیک)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ست کامل پیک لاین

کاتتر مرکزی کاشته از راه پیرامونی که در پزشکی به آن پیک‌لاین (به انگلیسی: PICC line) گویند، یک کاتتر مرکزی است که از راه یک سیاه‌رگ غیر اصلی و بیشتر از راه یک ورید پریفرال درون بدن کاشته یا نصب می‌شود تا در تزریق طولانی‌مدت دارویی همچون شیمی‌درمانی و آنتی‌بیوتیک‌درمانی مورد استفاده قرار گیرد.[۱]

از مزایای عمده آن می‌توان به پایین آمدن خطرهای مربوط به کاتتر مرکزی که از راه ژوگولار یا وداج نصب شده و همواره ریسک پنوموتوراکس و عفونت را به‌همراه دارد اشاره نمود.

کاشت[ویرایش]

شمایی از یک PICC

پیک‌لاین در یک ورید محیطی در بازو، مانند ورید سفالیک، سیاه‌رگ باسیلیک یا ورید بازویی وارد شده، و پس از آن به سمت قلب هدایت شده در انتها درون ورید اجوف فوقانی قرار می‌گیرد. پیک‌لاین توسط پزشک، پرستار آموزش دیده یا تکنیسین رادیوگرافی و با استفاده از سونوگرافی نصب می‌گردد.

کاربرد[ویرایش]

پیک لاین می‌تواند برای درازمدت تا دوازده ماه درون بدن ماندگار باشد[۲] و از آن برای تزریق شیمی‌درمانی، تغذیه وریدی، آزمایش خون (کاتتر بزرگ‌تر از ۴ فرنچ) و غیره استفاده می‌شود.

ملاحظات پرستاری[ویرایش]

مسئولیت باز نگهداشتن کاتتر پیک و نیز پانسمان بخش خارج از بدن (اگزیت سایت) و نیز نصب پمپ تزریق و غیره بر عهده پرستار است. نکته مهم این‌که برای کنترل فشار خون از بازوی دارای پیک‌لاین استفاده نباید شود.[۳]

پانویس[ویرایش]

^ Peripherally Inserted Central Catheter

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Hoshal VL (May 1975). "Total intravenous nutrition with peripherally inserted silicone elastomer central venous catheters". Arch Surg. 110 (5): 644–6. PMID 805577.
  2. «Benefits of PICC Lines». PICC Line Nursing. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۴.
  3. U Wisconsin, Preparing and Caring بایگانی‌شده در ۴ اوت ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine, accessed July 24, 2013