شبکه استانی گلستان - سبز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شبکه استانی گلستان
Logo Golestan.png
راه‌اندازی‌شده۱۳۸۳
شبکهگلستان
متعلق بهصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
شعارگلستان نگارستان ایران
کشور ایران
زبانفارسی،ترکمنی
گسترهٔ پخشاستان گلستان
دفترهای مرکزیگرگان
پیشتر نامیده می‌شدشبکه سبز
وبگاهوب‌گاه شبکهٔ گلستان
در دسترس‌بودن
زمینی
فرستنده درازنوCH33 آنالوگ
فرستنده درازنوCH21 دیجیتال
فرستنده گرگانCH21 دیجیتال
ماهواره‌ای
Intelsat 90210980/5300/3.4/V
Iransat(Badr 5)12322/27500/3.4/V
رادیو ماهواره‌ای
RADIO GOLESTAN

شبکه گلستان یکی از شبکه‌های استانی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که در استان گلستان فعالیت دارد. این شبکه روزانه ۲۰ ساعت[۱] برنامه به زبان‌های فارسی و ترکمنی برای مردم استان گلستان پخش می‌کند.

تاریخچه سیما[ویرایش]

برنامه سازی تلویزيونی در اين مركز از آبان ١٣٦٩ آغاز شد. آثار توليدی محلی و برخی برنامه‌ها كه به زبان تركمنی توليد می شد، از مركز مازندران پخش می شد. در نيمه اول سال ١٣٧٨ سيمای مركز به‌طور مستقل فعاليت خود را با هفته ای ٣٦٠٠ دقيقه برنامه سازی آغاز كرد. این شبکه در ۲۷ اسفند سال ۱۳۸۳ به عنوان بیست و پنجمین شبکه استانی کشور به بهره برداری رسید. هم اكنون شبكه استانى سيما بيش از ٩٤ درصد جمعيت استان گلستان را تحت پوشش قرار مى دهد.ضمن اينكه اين شبكه در مناطق شرقى و مركزى استان مازندران و حتی در غرب مازندران تنکابن در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوا قابل دريافت است.

رادیو[ویرایش]

صداو سیمای مرکز گلستان دارای دو رادیو بنام‌های رادیو استانی گلستان و رادیو برون‌مرزی است که به زبان ترکمنی برنامه‌های خود را برای ترکمن زبانان خارج از کشور پخش می‌کند. راديو استانى گلستان در حال حاضر روى موج اف ام ٩٤.٣ Mhz و ٩٥ Mhz و اى ام ١٣٦٨ Khz و روى سيستم ديجيتال به صورت راديو نما (راديو تصويرى) برنامه پخش مى كند. همچنين راديو برون مرزى روى موج اى ام ١٤٤٩ Khz و سيستم ديجيتال قابل دريافت است. بنابر آخرين آمار حدود ٩٨ درصد مردم استان گلستان امكان بهره مندى از برنامه هاى راديو استانى را دارند.

انتقادها[ویرایش]

یکی از انتقاداتی که به این شبکه وارد شده‌است، کم بودن برنامه‌ و موسیقی‌ اقوام بومی استان از جمله به زبان ترکمنی است. بیش از نیمی از جمعیت استان گلستان را قوم ترکمن تشکیل می‌دهند. انتقاد دیگری که به این شبکه وارد شده، مرکز گرایی شبکه و تمرکز بیشتر برنامه‌ها بر روی صرفاً مرکز استان و حداکثر حوالی آن داشته‌است.[۲] همچنین پایین بودن سطح کیفی برنامه‌ها یکی دیگر از انتقادهای وارده به این شبکه است. تولیدات این شبکه به جهت جذب مخاطب، گردشگر و سرمایه‌گذار با استفاده از زبان‌های گوناگون و بین‌المللی مانند زبان‌های چینی، روسی، ترکی، عربی، آلمانی، فرانسوی و انگلیسی بسیار ضعیف است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «مدت پخش برنامه‌های شبکه سبز گلستان ۲۰ ساعت می‌شود». خبرگزاری مهر. ۱۹ مرداد ۱۳۹۰. دریافت‌شده در 13آذر ۱۳۹۱. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  2. «حضور کمرنگ سیمای سبز گلستان در بین ترکمنها». پایگاه اطلاع رسانی دانش آموختگان ترکمن. ۱۶ آبان ۱۳۸۴. دریافت‌شده در 13آذر ۱۳۹۱. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)