شبکه استانی خلیج فارس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شبکه استانی خلیج فارس
Bandar KHALI J e FARS TV.svg
راه‌اندازی‌شده ۹ مرداد ۱۳۸۰
متعلق به IRIB
قالب تصویر SDTV
کشور  ایران
زبان فارسی
گسترهٔ پخش آسیا
دفترهای مرکزی بندرعباس
وب‌گاه http://khalijefars.irib.ir
در دسترس‌بودن
ماهواره‌ای
اینتل ست ۹۰۲ ۱۱۰۰۸ عمودی ۳۵۰۰
بدر ۵ ۱۲۳۰۳ افقی ۳۲۰۰۰
رسانه جریان
IRIB http://www1.live.irib.ir


شبکه خلیج فارس، یک کانال تلویزیونی استانی است که از مرکز خلیج فارس در بندرعباس برای سراسر استان هرمزگان برنامه پخش می کند.

تاریخچه صدا و سیمای مرکز[ویرایش]

صدا و سیمای مرکز خلیج فارس پس از ارومیه دومین مرکز شهرستانی کشور است که در نیمه دوم سال ۱۳۴۷ رسماً افتتاح و با یک فرستنده تلویزیونی ۵۰ واتی کار خود را آغاز نمود ۵ ماه بعد در فروردین ۱۳۴۸ با نصب یک فرستنده یک کیلو واتی فعالیت رادیویی مرکز خلیج فارس نیز آغاز شد .

تولید و پخش رادیو[ویرایش]

رادیوی مرکز خلیج فارس در آغاز کار، روزانه ۷ ساعت برنامه پخش می کرد و برخی از برنامه‌ها تولید محلی بودند . پس از پیروزی انقلاب اسلامی صدای مرکز خلیج فارس تا مدتی تولید محلی نداشت و به تقویت برنامه‌های شبکه سراسری می پرداخت . تنها اخبار استان و اطلاعیه‌ها به طور مستمر تهیه و پخش می گردید . از سال ۱۳۵۸ مرکز مجدداً تولیدات محلی خود را شروع کرد به طوریکه در آن سال بیش از ۵۰ ساعت تولید محلی در کارنامه مرکز ثبت گردیده است . پس از آن شاهد سیر صعودی تولیدات محلی صدای مرکز می باشیم . راه اندازی شبکه استانی صدای مرکز خلیج فارس با پخش روزانه ۱۴ ساعت برنامه در هشتم مرداد ۱۳۷۶ از مهمترین دستاوردهای مرکز می‌باشد .

تولید و پخش تلویزیون[ویرایش]

در ابتدای راه اندازی تلویزیون بندرعباس تولید برنامه‌های آن شامل پخش روزانه خبر و برنامه کودک به صورت هفتگی بود . در سال‌های نخست پیروزی انقلاب اسلامی برنامه‌های مرکز به پخش اخبار استان و اطلاعیه‌ها محدود می شد و در سایر مواقع شبکه‌های سراسری تقویت و پخش می گردید . از سال ۱۳۵۹ تولیدات محلی مرکز مجدداً آغاز شد و پخش برنامه‌ها منحصر به صبح‌های جمعه و اختلاف افق بندرعباس با تهران بود . راه اندازی شبکه استانی سیمای مرکز در نهم مرداد ۱۳۸۰ و همزمان با آن افتتاح شبکه پیام سیما (مجله تصویری)، راه اندازی فرستنده مستقل شبکه خبر در ۲۵ مهرماه ۱۳۸۱ –افتتاح واحد انیمیشن در سال ۸۳ - راه اندازی فرستنده مستقل شبکه آموزش در تاریخ بیستم اسفند ۱۳۸۴ و راه اندازی فرستنده مستقل شبکه قرآن در تاریخ ۳۰ مرداد ۱۳۸۵ از دیگر دستاوردهای مرکز می باشد.

تولیدات برتر صدا و سیمای مرکز[ویرایش]

در مرکز خلیج فارس علاوه بر عمل به تعهدات تولید همواره افزایش کیفیت برنامه‌ها از نظر محتوایی و فنی در اولویت قرار داشته و دارد. از جمله برنامه‌های فاخر مرکز طی چند سال اخیر در حوزه سیما می توان به انیمیشن‌های زندگی خالی نیست، نی لبک مهربانی، آب، گل خورک و اسب پارچه ای، نماهنگهای در انتظار ظهور، توی دشت انتظار، عطر حضور، ایرانیان و رحمة للعالمین، فیلم سینمایی آسمانی، سریال‌های تلویزیونی گارد ساحلی، مسافر سحر، کوچه پیرمردها، سایه روشن، آن سوی دریا-این سوی خاک، شرکت و مستندهای فاخر مارهای ایران، دگردیسی، نیمه روشن، دردانه‌های خلیج فارس و برنامه‌های ترکیبی شوبندر، هنروران، شواشو، سیمای کودک و نوجوان و کاوش اشاره نمود . در حوزه صدا نیز برنامه‌های صبح بخیر هرمزگان، صدای روستا و پسین هرمزگان از جمله پرمخاطب‌ترین برنامه‌های مرکز می‌باشد . تولید قطعات موسیقی‌های فاخر نظیر همبستگی، چهار پنجه، عطر حضور، انتظار، ماه مبارک، هم نوا، بحر حماس، بوی عنبر، خورشید عالم آرا، مثل خدا کسی نیست، چیچیکا و ۷۲ خورشید از دیگر تولیدات این مرکز می‌باشد .

آثار برگزیده در جشنواره[ویرایش]

صدا و سیمای مرکز خلیج فارس در جشنواره سیزدهم تولیدات مراکز استانها در تبریز موفق به دریافت ۲۰ جایزه در بخش سیما، یک جایزه در بخش خبر و یک جایزه در بخش تحقیقات گردید . همچنین این مرکز موفق به کسب لوح تقدیر و دو تندیس ویژه در بخش مستند سیما شد . درجشنواره سیزدهم صدا و سیمای مرکز خلیج فارس به عنوان برتر برترین‌ها انتخاب گردید . از جمله برنامه‌های شاخص ارسالی به جشنواره سیزدهم تولیدات مراکز می توان به مستند دگردیسی، انیمیشن آب، نماهنگ عطر حضور و برنامه‌های ترکیبی شو بندر، کاوش و نیمکت سفید اشاره نمود . در جشنواره چهاردهم تولیدات مراکز در حوزه سیما مستند مارهای ایران و در رادیو برنامه‌های ترکیبی پسین هرمزگان و مسابقه ثانیه‌ها موفق به کسب جایزه و رتبه‌های برتر شدند . همچنین از جمله برنامه‌های شاخص این مرکز که در جشنواره پانزدهم تولیدات موفق به کسب رتبه‌های برتر شدند می توان به مستند نیمه روشن، کلیپهای ایرانیان و رحمة للعالمین و برنامه‌های ترکیبی هنروران، مسابقه، به سوی زندگی و قطعه موسیقی مثل خدا کسی نیست اشاره نمود .

منابع[ویرایش]