شبکه استانی اصفهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شبکه اصفهان
Isfahan TV.svg
راه‌اندازی‌شده ۱۳۷۵
شبکه اصفهان
متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
قالب تصویر SDTV
شعار شبکه امید
کشور  ایران
زبان فارسی
گسترهٔ پخش آسیا
دفترهای مرکزی اصفهان
در دسترس‌بودن
زمینی
تلویزیون دیجیتال کانال 36(فرکانس666)،کانال40(فرکانس 698)و کانال 48 (فرکانس 762)
تلویزیون آنالوگ کانال 33و35 باند UHF
ماهواره‌ای
Badr-4/5/6 26°E FR 12284v SR: 27500 FEC: 3/4
Intelsat 902 62°E FR 10992v SR:1600 FEC:3/4

شبکه استانی اصفهان، شبکه تلویزیونی استانی متعلق به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که ویژه مردم استان اصفهان برنامه پخش می‌کند. شبکه تلویزیونی مرکز اصفهان در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۷۵ با حضور ریاست جمهوری وقت اکبر هاشمی رفسنجانی افتتاح شد.[۱] این شبکه در ۳۱ اردیبهشت ۹۰ شبانه روزی شده است.

تاریخچه سیما[ویرایش]

ساعت ۱۷ روز چهارم آبانماه ۱۳۵۰ تلویزیون مرکز اصفهان در محل پخش فعلی در کرانه جنوبی زاینده رود ابتدای بوستان سعدی فعلی آغاز به کار کرد و صدا و تصویر اصفهان به خانه های مردم این شهر راه یافت. پیش از این مردم اصفهان، از طریق یک دستگاه گیرنده و یک خط مایکروویو اختصاصی و یک فرستنده ۵۰ وات از طریق ارتفاعات کرکس از برنامه های شبکه استفاده می کردند. از سال ۱۳۵۰نیز با نصب یک رله در ارتفاعات کوه پنجه، واقع در جنوب غربی اصفهان، صنعت ذوب آهن و پولاد شهر و شهرهای اطراف آن منطقه زیر پوشش امواج تلویزیونی قرار گرفت.

با گشایش محل ساختمان مرکز اصفهان در کنار پل فلزی و بهره گیری از یک خط ماکروویو اختصاصی برنامه شبکه به طریق مطلوب تری تقویت شد و با امکانات مختصری که در این مرکز وجود داشت، برنامه‌هایی شامل اخبار، رویدادهای استان و تعدادی برنامه های گوناگون هنری، فرهنگی، علمی، موسیقی محلی تولید و پخش گردید. به موازات این امر کار گسترش شبکه نیز در استان آغاز شد.

در سال ۱۳۵۲ برنامه دوم تلویزیونی ملی ایران, یکسال زودتر از برنامه پیش بینی شده از طریق ارتفاعات کرکس ( همان تجهیزات قبلی شبکه اول ) به اصفهان رسید و از سال ۱۳۵۳این شبکه از طریق خط مایکروویو شرکت ملی نفت ایران تقویت شد که کیفیت مطلوبتری داشت.

در سال ۱۳۵۵ مجموعاً مرکز اصفهان ۱۸۷ ساعت تولید محلی داشته است. در همین سال، فرستنده‌های پرقدرت تلویزیونی که در ارتفاعات صعب العبور مارشینان واقع در شمال شرقی اصفهان نصب شده بود آماده بهره برداری گردید. فرستنده های مذکور هر یک به قدرت دو کیلووات و چهارصد کیلووات کارخود را آغاز کردند و روی کانالها ۱۱و ۵به تقویت برنامه های شبکه اول ودوم پرداختند.شبکه تلویزیونی مرکز اصفهان در تاریخ ۲۹/۵/۱۳۷۵ با حضور ریاست جمهوری وقت هاشمی رفسنجانی و ریاست وقت سازمان و جمعی از مسئولین و مقامات کشوری و استانی افتتاح شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «تاریخچه ای از صدا و سیمای استان اصفهان»(فارسی)‎. وب‌گاه صدا و سیمای اصفهان، ۱۴ مرداد ۱۳۹۰. بازبینی‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۲.