سنگ‌نگاره‌های گلپایگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سنگ‌نگاره‌ها کهن‌ترین آثار تاریخی و هنریِ به‌جامانده از بشر هستند.

سنگ‌نگاره‌های تیمره پیشینهٔ این شهر باستانی را نشان می‌دهد. سنگ‌نگاره‌های بی‌شماری در شهرستان خمین و کمی هم گلپایگان یافت شده‌است. این سنگ‌نگاره‌ها گویای دورانی است که بشر به ابزار نخستین شکار (سنگ‌های تیز) و رام کردن حیوانات و پس از آن کشاورزی و کاشت گیاهان روی آورد. [۱]

گستردگی و فراوانی سنگ‌نگاره‌ها، تنوع تکنیکهای حکاکی، قدمت آنها و... باعث شده تا یکی از گسترده‌ترین نقوش صخره‌ای ایران در این منطقه قرارگیرد.

در یکی از سنگ‌نگاره‌ها مردی، دست فرزند خود را گرفته و با شکار یک مار به او آموزش می‌دهد. در یکی دیگر از این سنگ‌نگاره‌ها، مردانی سوار بر اسب، به شکار قوچ‌ها پرداخته‌اند که نشان می‌دهد این منطقه در دوره‌های مختلف پیش از تاریخ، محل سکونت انسان بوده‌است.

در سنگ‌نگاره‌های جدید، نشانه هایی از زبانهای باستانی که بر پایه نمادنگاری و ایده نگاری است، دیده می‌شود. همچنین برخی از حروف نگاریهایی که تاکنون کارشناسان معنی آنها را در نیافته اند، در آثار به‌دست‌آمده مشاهده شده‌است.[۲]

سنگ‌نگاره‌ها از لحاظ قدمت و تنوع نقوش در دوره‌های تاریخی ایران براستی بی‌نظیر است و سیر تکاملی خط مانند خط سطری، هندی، پهلوی، عربی، فارسی و عبری در این سنگ‌نگاره‌ها وجود دارد.

کناره های رودخانه گلپایگان در تنگه غرقاب، نقوش صخره‌ای بسیاری شمارش شده و نقوش مختلفی بر سنگهای مزبور جلب نظر می‌کند. [۳]

روی سنگ‌نگاره‌ها تصاویری چون بزکوهی، قوچ کوهی، آهو، انسان (در حالات گوناگون و با ابزارهای متفاوت)، اسب، گرگ، شیر، شتر یک کوهان و دو کوهان، پلنگ، گراز، گوزن (مارال، شوکا، زرد ایرانی)، یوز پلنگ، گور، مار، لاک پشت و بسیاری از حیوانات ناشناخته دیگر مشاهده می‌شود که از این میان حدود ۷۵ درصد نقوش به بز کوهی و قوچ اختصاص دارد که نماد سرزندگی، آبادانی و برکت است.

بزرگ‌ترین نقش برروی سنگ‌نگاره‌های گلپایگان بزکوهی‌ای است که ۱۱۲ سانتیمتر ارتفاع و ۹۰ سانتیمتر عرض دارد. سنگ‌نوشته‌ها با خطوط تصویری، ایدئوگرام، سطری، ایلامی (هندسی)، پهلوی، کوفی، کلیمی و عربی و خط فارسی، سیر تکاملی خط را نشان می‌دهد.

جدا از تنگه غرقاب، در کوچری، تیمره(بزرگترین منبع سنگ نگاره ها که در خمین قرار دارد)، هورستانه، هاجیله و منطقه تیکن (گلپایگان) هم سنگ‌نگاره‌های جدید پیدا شده‌است. گفته می‌شود در گلپایگان در اطراف قلعه جمال و حاجی قارا هم، سنگواره‌ها و فسیل‌هایی پیدا شده‌است.

پانویس[ویرایش]

  1. روش‌های علمی مانند آزمایش موسوم به نیمه عمر کربن، پتاسیم آرگون (potassium argon) و تعیین جهت قطب مغناطیسی (magnetic polarity chronology) و یا مقدار اورانیوم توریوم (Uranium Thorium) که برای تعیین تاریخ دوره‌های پارینه سنگی به کار می‌رود، هنوز بر روی آثار به‌دست‌آمده از تیمره انجام نشده‌است، و به همین دلیل نمی‌توان به‌طور دقیق سابقهٔ سکونت در خمین را مشخص نمود.
  2. کشف منطقهٔ جدید باستان‌شناسی در گلپایگان
  3. بر روی یکی از سنگ‌نگاره‌هایی که از غرقاب گلپایگان به دست آمده، نوشته شده‌است: این سه چیز را همیشه مقدس بشمار: راغ آب، دریای آب و آتش هیزم از سنگ‌نگاره‌های تنگ غرقاب درمی یابیم که روستای غرقاب یکی از مراکز مهم شکار در دوران ماقبل کشاورزی بوده است. سنگواره‌ها و فسیل‌هایی که در اطراف قلعه جمال و حاجی قارا پیدا شده، نشانگر این است که در طول دوران‌های زمین‌شناسی این قسمت در زمان‌هایی زیر آب بوده است. پژوهشهای زمین‌شناسی این نکته را تایید می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  • فرهادی، مرتضی، موزه‌هایی در باد
  • اشراقی، فیروز، گلپایگان در آینهٔ تاریخ
  • افشار، محمود، «گزارش سنگ‌نبشته‌های تنگ غرقاب گلپایگان»، نامواره، جلد نهم، ۱۳۷۵