سرزمین‌های اشغال‌شده توسط اسرائیل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

اراضی اشغال شده توسط اسرائیل، مناطقی هستند که توسط سازمان ملل متحد و بسیاری از دیگر سازمانهای بین‌المللی، دولتها و دیگران برای اشاره به منطقه اشغال شده توسط اسرائیل از مصر، اردن و سوریه پس از جنگ شش روزه ۱۹۶۷، به عنوان منطقه اشغال شده معین شده‌اند. اسرائیل همچنین جنوب لبنان را نیز طی سالهای ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۰ و همچنین جزیره‌های صنافیر و تیران را از هنگام جنگ شش روزه اشغال کرد. این مناطق شامل کرانه غربی، نوار غزه و بیشتر بلندی‌های جولان و تا ۱۹۸۲، شبه‌جزیره سینا است. به کرانه غربی رود اردن و نوار غزه، اراضی فلسطینی یا مناطق اشغال شده فلسطینی هم گفته می‌شود. حکومت فلسطین، اتحادیه اروپا،[۱] و شورای امنیت سازمان ملل متحد[۲] شرق بیت‌المقدس را بخشی از کرانه غربی می‌دانند، موضعی که اسرائیل آن را انکار می‌کند. اسرائیل شرق بیت‌المقدس را طبق قانون بیت‌المقدس ضمیمه خود کرده است.

اسرائیل لفظ «مناطق مورد مناقشه» را برای کرانه غربی ترجیح می‌دهد.[۳][۴]

این واژه اولین بار در قطعنامه ۲۴۲ شورای امنیت سازمان ملل متحد، پس از جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ به کار رفت، که خواهان «استقرار یک صلح پایدار و منصفانه در خاور میانه از طریق «اعمال هر دو اصل زیر: … عقب‌نشینی قوای مسلح اسرائیلی از مناطق اشغالی در نبردهای اخیر … خاتمه همه ادعاها یا حالتهای تجاوز» و احترام به حق همه کشورهای منطقه برای زندگی در مرزهای به رسمیت شناخته شده و امن در صلح بود. به هرحال، عقب‌نشینی از مناطق مشروط به یک صلح مذاکره شده بود، که دول عرب پس از قطعنامه خرطوم آن را رد کردند.[نیازمند منبع][۵]

پس از عقب‌نشینی یک‌جانبه نیروهای دفاعی اسرائیل از شبه‌جزیره سینا در ۱۹۸۲، به عنوان بخشی از معاهده صلح اسرائیل و مصر، این منطقه دیگر منطقه اشغالی شناخته نشد. اسرائیل به طور یک‌جانبه در سپتامبر ۲۰۰۵ نوار غزه را آزاد کرد، و اعلام کرد دیگر نوار را اشغال نکرده است. به هرحال، اسرائیل همچنان از سوی سازمان ملل، آمریکا، بریتانیا و بسیاری از سازمانهای حقوق بشری در نوار غزه نیروی اشغالگر شناخته می‌شود.[۶][۷][۸] اسرائیل بودن نیروی اشغالگر در نوار غزه را رد می‌کند. ضمیمه شدن شرق اورشلیم در ۱۹۸۰[۹] و بلندی‌های جولان در ۱۹۸۱،[۱۰] توسط هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است.[۱۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Rory McCarthy (2009-03-07). "Israel annexing East Jerusalem, says EU". The Guardian. http://www.guardian.co.uk/world/2009/mar/07/israel-palestine-eu-report-jerusalem. Retrieved 2009-03-08.
 2. http://en.wikisource.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_478
 3. FAQ: The Peace process with the Palestinians - Dec 2009
 4. From "Occupied Territories" to "Disputed Territories," by Dore Gold
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Security_Council_Resolution_242
 6. "Israel/Occupied Palestinian Territories: The conflict in Gaza: A briefing on applicable law, investigations and accountability". Amnesty International. 2009-01-19. http://www.amnesty.org/en/library/asset/MDE15/007/2009/en/4c407b40-e64c-11dd-9917-ed717fa5078d/mde150072009en.html. Retrieved 2009-06-05.
 7. "Human Rights Council Special Session on the Occupied Palestinian Territories" July 6, 2006; Human Rights Watch considers Gaza still occupied.
 8. Levs, Josh (2009-01-06). "Is Gaza 'occupied' territory?". CNN. http://www.cnn.com/2009/WORLD/meast/01/06/israel.gaza.occupation.question/index.html. Retrieved 2009-05-30.
 9. http://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_Law
 10. http://en.wikipedia.org/wiki/Golan_Heights_Law
 11. http://en.wikipedia.org/wiki/UN_Security_Council_Resolution_497