سراسرنما

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیрусский

به هر گونه دورنمای وسیع سراسری از یک فضا، سَراسَرنَما[۱] یا پانوراما گفته می‌شود. در قرن ۱۹، هنگامی که عکاسی سراسرنما اختراع شد، به هم چسباندن عکسها تنها راه ساخت سراسرنما بود. در سال ۱۸۵۱ مارتین بهرمانکس چند عکس از تپه ریکون در سانفرانسیسکو گرفت. گفته می‌شود که این عکس در اول ۱۱ قسمت بود. از این تصویر ما می‌توانیم تپه رکون را با چندین عکس به هم چسبیده شده مشاهده کنیم، پس عکس سراسرنما اینگونه بوجود آمد. کلمه پانوراما از معادل انگلیسی آن یعنی Panorama گرفته شده که از ترکیب Pan (به معنی all = همه) و rama (به معنی sight = دید) ساخته شده‌است؛ پس می‌توان آنرا «چیزی که همه اطراف را در بر می‌گیرد» معنی کرد. به همین دلیل عکس‌های پانوراما را در فارسی عکس‌های سراسرنما نیز می‌نامند. به هرگونه بازنمایی یک منظره با زاویه‌ای باز چه در نقاشی، عکاسی یا فیلم‌برداری نیز سراسرنمایی گفته می‌شود.

چنانچه بخواهید از یک موضوع یا منظره وسیع بدون فاصله گرفتن زیاد عکسی تهیه کنید، عکاسی پانوراما مناسب‌ترین روش خواهد بود. به کمک پانوراما می‌توانید محیط بسیار گسترده‌تری از روش معمول را در کادر قرار دهید بدون آنکه نیاز به لنزهای عریض یا فاصله گرفتن زیاد از سوژه داشته باشید. مثلاً در یک عکس پانوراما می‌توانید که از شرق تا غرب شهر خود را در عکس گنجانده و حتی عکس‌های ۳۶۰ درجه‌ای تهیه نمایید.[۲]

عکس‌های سراسرنما عکس‌هایی هستند که فضای وسیعتری نسبت به عکس‌های معمولی را پوشش می‌دهند؛ و نحوهٔ ساخت آن‌ها چنین است که با کنار هم قرار دادن تعدادی عکس معمولی به‌وجود می‌آیند.

انواع سراسرنما[ویرایش]

تصاویر سراسرنما به‌طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱ـ سراسرنما عریض (عموماً با جابجایی دوربین): که می‌تواند از چندین عکس به هم پیوسته در عرض تشکیل شود مثال برای این نوع دستگاه اسکنر است، و قابلیت پرینت بر روی کاغذ را دارد.

۲- سراسرنما ۳۶۰ درجه و کمتر (نام دیگر:افقی)(عموماً با چرخاندن دوبین): این نوع سراسرنما در عرض به صورت ۳۶۰ درجه با گرفتن چندین عکس تشکیل می‌شود و با فرمتهای فلش و mov (فرمت نرم‌افزار Quick Time) قابل پخش در کامپیوترها می‌گردد به طوری که اگر در عرض تصویر را ادامه بدهید، می‌توانید همه قسمتهای عکس گرفته شده را مشاهده کنید. انگار که در جایی ایستاده و در عرض دور سر خود می‌چرخید و همه جای محل ایستادن خود را مشاهده می‌کنید.

۳- سراسرنما ۳۶۰ در ۱۸۰ درجه و کمت (نام دیگر:افقی و عمودی)(عموماً با چرخاندن دوبین): این نوع عکس که پیشرفته‌ترین نوع سراسرنما می‌باشد همانند نوع شماره ۲ می‌باشد با این تفاوت که تصویر تنها به عرض ختم نمی‌شود بلکه شما می‌توانید ارتفاع را نیز ببینید یعنی همه زوایای محیطی که در آنجا قرار گرفته‌اید قابل مشاهده می‌گردد. این نوع سراسرنما نیز با فرمت فلش و mov (فرمت نرم‌افزار Quick Time)و jpg(بانمایشگر DevalVR ویاFSPViewer) ساخته می‌شود و حتی می‌توانید با فرمت اجرایی تبدیل به یک تور مجازی گردد.

تعداد عکسی که برای ثبت یک عکس سراسرنما لازم است، بستگی به فاصله کانونی دارد. هرچه فاصله کانونی بیش‌تر باشد، (یعنی بزرگنمایی بیش‌تر و زاویه دید کمتر) در هر عکس قسمت کمتری از صحنه جای می‌گیرد و باید عکس‌های بیش‌تری گرفت.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

سراسرنما از کوه‌های اطراف مینودشت
سراسر نما کشیده از منطقه دو شهری ملایر
تصویر سراسرنما از میدان شهرداری رشت
تصویر سراسرنما از کاخ چهل ستون اصفهان ([۳])
تصویر سراسرنما از مسجد جامع یزد ([۴])
تصویری سراسرنما از کلانشر قم در فوریه ۲۰۰۹
تصویری سراسرنما از کلانشر قم در فوریه ۲۰۰۹
تصویر سراسرنمای ساختمان‌های پنج تا ده طبقه
تصویر سراسرنما از شهرک توریستی تفریحی نمک آبرود در استان مازندران

جستارهای وابسته[ویرایش]

برای به دست آوردن یک عکس سراسرنما ابتدا از یک سوژه تعدادی عکس (ترجیحاً به صورت کادر عمودی) گرفته و سپس در محیط فتوشاپ به راحتی می‌توان عکس‌ها را در کنار یکدیگر چیدمان نموده و به یک عکس سراسرنما دست یافت.

 1. در فتو شاپ ابتدا گزینه File رو انتخاب می‌کنیم.
 2. سپس گزینه Automate را انتخاب می‌کنیم.
 3. پس از کلیک کردن بر روی Photomerge مرحله نهایی ساخت عکس سراسرنما نمایان می‌شود.
 4. پس از این مرحله، بقیه مراحل به راحتی فشار دادن دکمه شاتر است.

منابع[ویرایش]

 1. منبع برابر فارسی: مرزبان، پرویز و معروف، حبیب، فرهنگ مصور هنرهای تجسمی (معماری، پیکره‌سازی، نقاشی)، ویرایش سوم، تهران: سروش ۱۳۷۷ خورشیدی. (در فرهنگ فارسی چشم‌انداز، دورنما، همه‌نما، گسترنما و زنجیره‌نما نیز گفته شده)
 2. روح‌الله صابری. «عکس پانوراما چیست؟». مجله تکنولوژی تک24، 3 آبان 1394. بازبینی‌شده در 7 آبان 1394. 
 3. تصویر سراسرنما چیست؟
Логотип Викисловаря
В Викисловаре есть статья «панорама»

Панора́ма (от греч. πᾶνвсё + ὅραμαвид, зрелище):

 1. одна из разновидностей пространственного зрелищного искусства, «широкоформатное» изображение, развёрнутое перед зрителем или окружающее его;
 2. вид на местность, открывающийся с удобной для обзора точки (как правило, с высоты: обрыва скалы, холма, сопки, высокого здания, колеса обозрения и т. п.), при этом, характеризуется как большой глубиной обозреваемого пространства, так и широким углом обзора.

Термин «панорама» ввёл в речевой оборот ещё в конце XVIII века ирландский художник Роберт Баркер, для обозначения (классификации) написанной им картины Эдинбурга.

Панорама — многозначное слово, которое может относиться к:

Живопись

Картина (как правило лентообразная) с круговым обзором (в отличие от диорамы), на которой плоский живописный фон совмещается с объёмным предметным первым планом. Панорама создает иллюзию реального пространства, окружающего зрителя в полном круге горизонта, их применяют главным образом для изображения событий, охватывающих значительную территорию и большое число участников.

На территории России

На территории Украины

В других странах

Фотография

 • Панорамная фотография — обобщённое название всего, что связано со съёмкой панорам. В обобщённом смысле это: Фотография с большим углом обзора, превышающим возможности обычных объективов, а зачастую и больше 180 градусов; обычная фотография «длинного» формата, с соотношением сторон 1×2, 1×3 и больше; фотография, полученная путём технологии сборки панорам из отдельных кадров (при этом она может иметь небольшой угол обзора и стандартное соотношение сторон).

В зависимости от области применения панорамы могут быть планарными и виртуальными.

 • Панорамы улиц — связанные между собой панорамные фотографии улиц, которые позволяют совершать виртуальные прогулки по улицам городов и рассматривать всё, что находится вокруг точки съемки.
Панорамная фотография озера Рица в Абхазии
Панорамная фотография озера Рица в Абхазии

Кинематограф, видеосъёмка

Средства массовой информации

Другие значения

См. также

Ссылки