رنگ مکمل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دانستن اینکه چه رنگ‌هایی با ترکیب شدن با یکدیگر، یک ترکیب رنگی عالی برای شما درست میکنند، به خودی خود یک مهارت محسوب می شود و می‌تواند تاثیر مثبتی در تمام زمینه‌های زندگی شما داشته باشد. هنگامی که درک درستی از معنای رنگ های مختلف و تئوری رنگ به دست آوردید، خواهید دید که چگونه می توانند بر ادراک تأثیر بگذارند و سپس از این به نفع خود برای موارد شخصی یا تجاری استفاده کنید.

اگر می‌خواهید یک حس خاصی را در مخاطب خود ایجاد کنید، رنگ می‌تواند به شما در رسیدن به هدف کمک کند. انتخاب طرح رنگ مناسب برای برند یا وب سایت شما به اندازه انتخاب یک فونت مناسب برای طراحی لوگو یا اطمینان از داشتن نام تجاری جذاب اهمیت دارد.

رنگ‌های مکمل در مدل رنگی آرجی‌بی

رنگ‌های مکمل جفت رنگ‌هایی هستند که در چرخهٔ رنگ روبروی هم قرار گرفته و متضاد هم هستند. طبق فرضیه رنگ‌ها، دو رنگ زمانی مکمل یکدیگر شناخته می‌شوند که از ترکیب آنها، رنگی خنثی (مانند خاکستری، سفید یا سیاه) پدید آید.

در مدل رنگی آرجی‌بی، رنگ‌های اصلی و فرعی بدین صورت مکمل هم هستند:

- سرخ و آبی دریایی (سایان) :

- سبز و سرخابی (ماژنتا) یعنی از ترکیب این دو رنگ (ماژنتا و سبز) رنگی خنثی (مانند خاکستری، سفید یا سیاه) بدست می آید که در مورد این دو رنگ، بعد از ترکیب سبز و سرخابی(سرخابی=ماژنتا) رنگ بدست آمده سیاه است.

بسیاری از هنرمندان هنوز برای یافتن رنگ‌های مکمل از چرخهٔ قدیمی رنگ‌های گوته بهره می‌گیرند:

- قرمز و سبز

- آبی و نارنجی

- زرد و بنفش

منابع[ویرایش]