کروما کی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کروماکی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مکان سخنرانی اوباما
.[۱]

کروماکی یا برش فام[۲] (به انگلیسی: Chroma key compositing, or chroma keying) یک تکنیک جلوه‌های ویژه سینمایی و پس‌تولیدی برای روی هم قرار دادن چند نگاره ویا فیلم بر روی هم است. بدین صورت که از اشیا یا افراد تصاویری روبه روی پرده‌ای معمولاً سبز یا آبی گرفته شده (زیرا این رنگ بیشترین تضاد رنگ را با رنگ پوست انسان دارد) و با نگاره‌های مطلوب از پیرامون ادغام می‌گردند.[۳]

کروماکی مهم ترین ویژگی برای یک ویدیویی می باشد که نیاز به ایجاد ارتباط با کاربرانش دارد

هنگامی که ویدیو ضبط شد پرده سبز برای شما ویدویی در اختیار می گذارد که قابلیت انجام هر تغیری را دارد.

ویژگی فوق العاده که پرده کروماکی برای شما به وجود می آورد این است که می توانید پس زمینه ویدیو را در هر زمان با استفاده از یک عکس و یا طرح گرافیکی برند خودتان تغییر دهید.


پرده کروماکی چگونه کار می‌کند؟[۴][ویرایش]

فرآیند کروماکی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا این کار ارزان تر از این است که بخواهید در مکان های گران یا غیر قابل دسترس فیلمبرداری کنید. همچنین می تواند در به صورت زنده انجام شود، این امر برای گزارش آب و هوا یا سرگرمی ها استفاده می شود.

فن آوری پرده سبز با استفاده از نرم افزارهای مختلف ادیت می شود و تصاویر مورد نظر را به تصاویر از پیش گرفته شده اضافه می کند و در واقع باعث می شود محیطی خیالی شبیه به محیط واقعی فیلم برداری به نظر برسد.

مثال‌هایی از تکنولوژی پرده کروماکی در آن‌ها استفاده می شود:

  • بازی های ویدیویی
  • موشن گرافیک
  • اخبار هواشناسی
  • فیلم و تلویزیون

منابع[ویرایش]

  1. Top panel: From YouTube video "President Obama on Death of Osama SPOOF- BEHIND THE SCENES" (WebCite archive) posted to Crosson's secondary YouTube channel "Iman" on 8 May 2011. ● Bottom panel: The final (composite) video "President Obama on Death of Osama bin Laden (SPOOF)" (WebCite archive) posted to Crosson's YouTube channel "Alphacat" on 4 May 2011.
  2. «برش فام» [سینما و تلویزیون] هم‌ارزِ «chromakey, colour separation overlay, CSO»؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. «فارسی». در همان. دفتر سیزدهم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی (ذیل سرواژهٔ برش فام)
  3. «Chroma key».
  4. Studio، منتشر شده توسط Mehrab (۲۰۱۸-۰۱-۱۴). «ساده بیاموزید کروماکی چیست و چه کاربردی دارد؟». استودیو کانون محراب. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۹-۱۹.