سال نو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
سال نو
Frühling blühender Kirschenbaum.jpg
رایج‌ترین نام‌ها
انگلیسیNew Year
فارسیسال نو
یهودیראש השנה (شروع سال)
اسلامیرأس السنة الهجرية (سال نو هجری)
چینی農曆新年 (سال نو گاه‌شماری زمینی)
فرانسویJour des Étrennes (روز هدیه دادن)
رایج‌ترین رویدادها
ژانویهسال نو میلادی: ۱ ژانویه
سال نو ژاپنی: ۱ ژانویه
سال نو چینی: ۲۱ ژانویه-فوریه
سال نو ویتنامی:۲۱ ژانویه-فوریه
سال نو تبتی: ژانویه-مارس
سال نو کره‌ای: ژانویه-فوریه
سال نو طبری: ۲۴ ژانویه
مارسسال نو ایرانی: آغاز بهار
سال نو بهایی: آغاز بهار
سال نو هندویسم: مارس-آوریل
آوریلسال نو آشوری: ۱ آوریل
سال نو تایلندی: ۱۳-۱۵ آوریل
پاییزسال نو یهودی
سال نو قبطی
سال نو گجراتی
سال نو نوپاگانیزم
تغییر پذیرسال نو اسلامی: ۱ محرم با ۳۵۴ روز
مهمترین مراسم نوروز
مراسم مشترکسیزده‌به‌در، آتش افروزی، دید و بازدید، سمنو پزی، آتش بازی
مراسم مستقلایران: هفت‌سین، مسافرت نوروزی، آیین سنتی ایرانی
افغانستان: هفت میوه، بزکشی، جشن دهقان
تاجیکستان: مراسم حوت، مراسم "سومنک پزی"، مراسم گل گردانی

سال نو روزی است که آغاز یک سال گاه‌شماری جدید را رقم میزند، و در آن سال‌شمارِ یک تقویم مشخص افزایش داده میشود. در بسیاری از فرهنگ‌ها، این رویداد را به مناسبت پایان سال قدیم و شروع سال جدید جشن می‌گیرند.[۱] امروز در استفاده جهانی، سال جدید از گاه‌شماری میلادی در ۱ ژانویه اتفاق می‌افتد که عادتی از گاه‌شماری رومی میباشد.

سال نو پارسی، نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است که در کشورهای ایران، افغانستان، تاجیکستان و بخش‌های دیگری از آسیای جنوبی و دیگر نقاط دنیا به عنوان روز اول سال جشن گرفته میشود. سال نو میلادی در ۱ ژانویه هر سال اتفاق می‌افتد و بیشترین استفاده را در کشورهای دنیا دارد. در ۱ ژانویه ۱۶۰۰ میلادی، اسکاتلند اولین کشوری بود که ۱ ژانویه را به عنوان اولین روز سال اتخاذ کرد. گاهشمارهای متعددی هستند که به صورت استفاده منطقه ای باقی می‌ماند و سال نو را منحصراً سنجش می‌کند.

سال نو خورشیدی[ویرایش]

سفره هفت‌سین در کاخ سفید به مناسبت نوروز

کشورهایی که از گاه‌شماری خورشیدی استفاده می‌کنند، معمولاً سال نو را در اولین روز بهار جشن می‌گیرند. در این حالت، سال نو از لحظه اعتدال بهاری آغاز می‌شود. در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می‌گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود،[۲] [۳] و در گاه‌شماری هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است. این روز را در بسیاری از کشورهای آسیای میانه نوروز می‌نامند. این روز در گاه‌شماری میلادی با ۲۱ یا ۲۲ مارس مطابقت دارد.[۴]

نوروز یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران باستان است. خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار ۱ فروردین در ایران مطابق با ۱ حمل در افغانستان و دیگر کشورهای برگزارکننده نوروز است. نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها تعطیل رسمی است.

جغرافیای نوروز با نام نوروز یا مشابه آن، سراسر خاورمیانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان، در آسیای میانه چین شرقی (ترکستان چین)، سودان، زنگبار، در آسیای کوچک سراسر قفقاز تا آستراخان و نیز آمریکای شمالی، هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت را شامل می‌شود.[۵] همچنین کشورهایی مانند مصر و چین جزو سرزمین‌هایی نیستند که در آنها نوروز جشن گرفته می‌شد، اما امروزه جشن‌هایی مشابه جشن نوروز در این کشورها برگزار می‌شود. سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۴ فوریه ۲۰۱۰ با تصویب یک قطعنامه در مقر سازمان در نیویورک، عید نوروز را به عنوان روز بین‌المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان به رسمیت شناخت.[۶]

سال نو میلادی[ویرایش]

در کشورهایی که از گاه‌شمار (تقویم) میلادی استفاده میکنند، سال نو معمولاً در اول ژانویه برگزار میگردد. راسته ماه‌ها در گاه‌شمار رومی، از زمان پادشاه نوما پومپیلیوس در حدود ۷۰۰ پیش از میلاد، از ژانویه تا دسامبر میباشد. در حال حاضر، جشن گرفتن سال نو یکی از بزرگترین رویدادهای جهانی میباشد. در شب ۳۱ دسامبر هر سال، آخرین روز یک سال میلادی و روز قبل از روز سال نو در بسیاری از کشورهای جهان، عموماً قاره‌های اروپا، آمریکا، استرالیا و بخش‌هایی از آسیا و آفریقا مراسم سال نو برگزار میشود. در فرهنگ جدید غرب این روز با گردهمایی‌هایی در مجالس و مهمانی‌ها برگزار میشود که انتقال سال را ساعت ۱۲:۰۰ شب جشن می‌گیرند.

بسیاری از فرهنگ‌ها در این شب از آتش‌بازی و دیگر روش‌های پرصدا برای جشن گرفتن استفاده می‌کنند. شب سال نو به صورت جهانی مطابق با تولد مسیح یا عرف‌نامه پس از میلاد (به انگلیسی: Anno Domini) در کشورهای مسیحی و حتی غیر مسیحی در ۳۱ دسامبر برپا میشود. شب سال نو همچنین به عنوان هفتمین روز کریسمس در مسیحیت غربی شناخته میشود.

نمونه‌هایی از آتش بازیهای شب سال نو را می‌توان با شهرهای سیدنی، ولپریسو، لندن و نیویورک مثال زد. سیدنی، ۸۰،۰۰۰ آتش‌بازی را در نیمه‌شب برگزار کرد و بیش از یک و نیم میلیون شرکت‌کننده داشت. همچنین این رویداد بزرگترین رویداد دیده شده در سال ۲۰۰۹ از تلویزیون بود. در ولپریسو شیلی بیش از دو میلیون تماشاچی، نظاره‌گر بزرگترین آتش بازی بودند که در مکانی بزرگتر از ۲۱ کیلومتر از آتش‌بازی در بندر تجارتی شهر در ۲۵ دقیقه از شادی و سرور برگزار شد. لندن زمانی که ساعت بیگ بن نیمه‌شب را در شب سال نو اعلام می‌کند، در اطراف چشم لندن با آتش‌بازی بسیاری بزرگی همراه میباشد. در نیویورک در کنار میدان تایمز جشن روی یک توپ کریستالی بزرگ متمرکز میشود که یک دقیقه تا شروع سال جدید را ثانیه‌شماری می‌کند.

در هند[ویرایش]

در هندوستان تقویم‌های مختلفی در بین گروه‌های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. بنابراین سال جدید در مواقع مختلفی جشن گرفته میشود که بستگی دارد در چه روزی و در چه تقویمی به آن اشاره شده. روز نو در اول ژانویه در تقویم گریگوری، یک تعطیلی محدود در هندوستان است. مردم در تمام نقاط هندوستان در فعالیت‌های مختلف مانند آوازخوانی، بازی و سرگرمی، رقص، و مهمانی شرکت میکنند. در شهرهای بزرگ مانند بمبئی، دهلی، بنگلور و چنای، کنسرت‌های زنده ای سازماندهی می‌شوند که ستارگان بالیوود نیز در آنها شرکت میکنند.[۷][۸]

جشن‌های دیگر سال نو[ویرایش]

شهرهای زیادی در دنیا سال نو را جشن می‌گیرند. سال نو عموماً همراه با آتش‌بازی، ساز و سرود و دیگر فستیوال‌ها جشن گرفته میشود. نوع، جشن و تاریخ سال نو در کشورهای مختلف مطابق به فرهنگ و تاریخ هر جامعه متفاوت است.

ژانویه[ویرایش]

 • ۱ ژانویه: اولین روز رسمی گاه‌شماری میلادی که توسط بیشتر کشورها مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین هشت عدد از دوازده بزرگترین کلیساهای شرقی ارتودوکس که گاه شمار ژولیوس را اتخاذ کرده بودند شامل کشورهای بلغارستان، قبرس، مصر، یونان، رومانی، سوریه و ترکیه نیز ۱ ژانویه را به رسم سال نو جشن می‌گیرند.
 • سال نو در فرانسه یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین جشن‌های تاریخ آن است. سال نو در فرانسه با نام Jour des Étrennes نیز شناخته میشود. این جشن در ۱ ژانویه آغاز و در ششم ختم میشود. در نزدیکی برج ایفل نیز آتش‌بازی‌های زیادی انجام میشود.
 • سال نو چینی نیز در هر سال مطابق به عملکرد ماه با شروع ماه جدید تقریباً ۴ هفته قبل از بهار آغاز میشود. تاریخ دقیق آن در اطراف ۲۱ ژانویه تا ۲۱ فوریه اتفاق می‌افتد.

پانویس[ویرایش]

 1. آنتونی آونی، "سال نو مبارک! اما چرا حالا؟" در "کتاب سال: تاریخ خلاصه‌ای از جشن‌های فصلی‌مان" (آکسفورد: انتشارات دانشگاه آکسفورد، ۲۰۰۳)، صفحات ۱۱ تا ۲۸.(انگلیسی)
 2. بشیر، ۱۳۸۷
 3. سال نو به روایت یک منجم بایگانی‌شده در ۲۴ مه ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine، در: وبگاه دانش فضایی، بازدید: ۱۶ مارس ۲۰۱۲
 4. فرهانیه، ۱۳۸۷
 5. کتاب نوروز در ژرفای تاریخ
 6. «ایرنا: "عید نوروز" بین‌المللی شد». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ آوریل ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۰.
 7. http://www.timeanddate.com/holidays/india/new-year-day
 8. http://www.tabnak.ir/fa/news/294794/%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B4%D9%85%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D9%86%D9%88-%D9%85%DB%8C%D9%84%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D9%86%D8%AF

نگارخانه[ویرایش]


New Year fireworks
Iranian New Year's celebration in Sanandaj on date and time of March equinox.

New Year is the time or day at which a new calendar year begins and the calendar's year count increments by one.

Many cultures celebrate the event in some manner[1] and the 1st day of January is often marked as a national holiday.

In the Gregorian calendar, the most widely used calendar system today, New Year occurs on January 1 (New Year's Day). This was also the first day of the year in the original Julian calendar and of the Roman calendar (after 153 BC).[2].

During the Middle Ages in western Europe, while the Julian calendar was still in use, authorities moved New Year's Day, depending upon locale, to one of several other days, including March 1, March 25, Easter, September 1, and December 25. Beginning in 1582, the adoptions of the Gregorian calendar has meant that many national or local dates in the Western World and beyond have changed to using one fixed date for New Year's Day, January 1.

Other cultures observe their traditional or religious New Years Day according to their own customs, sometimes in addition to a (Gregorian) civil calendar. Chinese New Year, the Islamic New Year, the traditional Japanese New Year and the Jewish New Year are the more well-known examples. India and other countries continue to celebrate New Year on different dates.

By month or season

January

Baby New Year 1905 chases old 1904 into the history books in this cartoon by John T. McCutcheon.
 • January 1: The first day of the civil year in the Gregorian calendar used by most countries.
  • Contrary to common belief in the west, the civil New Year of January 1 is not an Orthodox Christian religious holiday. The Eastern Orthodox liturgical calendar makes no provision for the observance of a New Year. January 1 is itself a religious holiday, but that is because it is the feast of the circumcision of Christ (seven days after His birth), and a commemoration of saints. While the liturgical calendar begins September 1, there is also no particular religious observance attached to the start of the new cycle. Orthodox nations may, however, make civil celebrations for the New Year. Those that adhere to the revised Julian calendar (which synchronizes dates with the Gregorian calendar), including Bulgaria, Cyprus, Egypt, Greece, Romania, Syria, and Turkey, observe both the religious and civil holidays on January 1. In other nations and locations where Orthodox churches still adhere to the Julian calendar, including Georgia, Israel, Russia, the Republic of Macedonia, Serbia, Montenegro, and Ukraine, the civil new year is observed on January 1 of the civil calendar, while those same religious feasts occur on January 14 Gregorian (which is January 1 Julian), in accord with the liturgical calendar.
 • The Japanese New Year (正月, Shōgatsu) is currently celebrated on January 1st, with the holiday usually being observed until the 3rd, while other sources say that Shōgatsu lasts until January 6th. In 1873, five years after the Meiji Restoration, Japan adopted the Gregorian calendar.
 • The Sámi celebrated Ođđajagemánnu.[3]

East Asian New Year

a happy new year sign in northeastern China
 • The Chinese New Year, also known as the Lunar New Year, occurs every year on the new moon of the first lunar month, about the beginning of spring (Lichun). The exact date can fall any time between January 21 and February 21 (inclusive) of the Gregorian Calendar. Traditionally, years were marked by one of twelve Earthly Branches, represented by an animal, and one of ten Heavenly Stems, which correspond to the five elements. This combination cycles every 60 years. It is the most important Chinese celebration of the year.
 • The Korean New Year is a Seollal or Lunar New Year's Day. Although January 1 is, in fact, the first day of the year, Seollal, the first day of the lunar calendar, is more meaningful for Koreans. A celebration of the Lunar New Year is believed to have started to let in good luck and ward off bad spirits all throughout the year. With the old year out and a new one in, people gather at home and sit around with their families and relatives, catching up on what they have been doing.
 • The Vietnamese New Year is the Tết Nguyên Đán which most times is the same day as the Chinese New Year due to the Vietnamese using a lunar Calendar similar to the Chinese calendar.
 • The Tibetian New Year is Losar and falls between January and March.

March

 • Babylonian New Year began with the first New Moon after the Northward equinox. Ancient celebrations lasted for eleven days.[4]
 • Nava Varsha is celebrated in India in various regions from March-April.
 • The Iranian New Year, called Nowruz, is the day containing the exact moment of the Northward equinox, which usually occurs on March 20 or 21, marking the start of the spring season. The Zoroastrian New Year coincides with the Iranian New Year of Nowruz and is celebrated by the Parsis in India and by Zoroastrians and Persians across the world. In the Bahá'í calendar, the new year occurs on the vernal equinox on March 20 or 21 and is called Naw-Rúz. The Iranian tradition was also passed on to Central Asian countries, including Kazakhs, Uzbeks, and Uighurs, and there is known as Nauryz. It is usually celebrated on March 22.
 • The Balinese New Year, based on the Saka Calendar (Balinese-Javanese Calendar), is called Nyepi, and it falls on Bali's Lunar New Year (around March). It is a day of silence, fasting, and meditation: observed from 6 AM until 6 AM the next morning, Nyepi is a day reserved for self-reflection and as such, anything that might interfere with that purpose is restricted. Although Nyepi is a primarily Hindu holiday, non-Hindu residents of Bali observe the day of silence as well, out of respect for their fellow citizens. Even tourists are not exempt; although free to do as they wish inside their hotels, no one is allowed onto the beaches or streets, and the only airport in Bali remains closed for the entire day. The only exceptions granted are for emergency vehicles carrying those with life-threatening conditions and women about to give birth. The Javanese people also celebrate their Satu Suro on this day.
 • Ugadi (Telugu: ఉగాది, Kannada: ಯುಗಾದಿ); the Telugu and Kannada New Year, generally falls in the months of March or April. The people of Andhra Pradesh, Telangana and Karnataka states in southern India celebrate the advent of New Year's Day in these months. The first month of the new year is Chaitra Masa.
 • In the Kashmiri calendar, the holiday Navreh marks the New Year in March-April. This holy day of Kashmiri Brahmins has been celebrated for several millennia.
 • Gudi Padwa is celebrated as the first day of the Hindu year by the people of Maharashtra, India and Sanskar Padwa is celebrated in Goa. This day falls in March-April and coincides with Ugadi. (see: Deccan)
 • The Sindhi festival of Cheti Chand is celebrated on the same day as Ugadi/Gudi Padwa to mark the celebration of the Sindhi New Year.
 • The Thelemic New Year on March 20 (or on April 8 by some accounts) is usually celebrated with an invocation to Ra-Hoor-Khuit, commemorating the beginning of the New Aeon in 1904. It also marks the start of the twenty-two-day Thelemic holy season, which ends on the third day of the writing of The Book of the Law. This date is also known as The Feast of the Supreme Ritual. There are some[who?] that believe the Thelemic New Year falls on either March 19, 20, or 21, depending on the vernal equinox, which is The Feast for the Equinox of the Gods on the vernal equinox of each year to commemorate the founding of Thelema in 1904. In 1904 the vernal equinox was on March 21, and it was the day after Aleister Crowley ended his Horus Invocation that brought on the new Æon and Thelemic New Year.

April

 • The Chaldean-Babylonian New Year, called Kha b'Nissan or Resha d'Sheeta, occurs on April 1.
 • Thelemic New Year Celebrations usually end on April 10, after an approximately one-month-long period that begins on March 20 (the formal New Year). This one-month period is referred to by many as the High Holy Days, and end with periods of observance on April 8, 9, and 10, coinciding with the three days of the Writing of the Book of the Law by Aleister Crowley in 1904.[5]

Mid-April (Spring in the Northern Hemisphere)

The new year of many South and Southeast Asian calendars falls between April 13–15, marking the beginning of spring.

 • The Baloch Hindu people in Pakistan and India celebrate their new year called Bege Roch in the month of Daardans according to their Saaldar calendar.
 • Tamil New Year (Tamil: தமிழ்புத்தாண்டு Puthandu) is celebrated in the South Indian state of Tamil Nadu, on the first of Chithrai (சித்திரை) (April 13, 14, or 15). In the temple city of Madurai, the Chithrai Thiruvizha is celebrated in the Meenakshi Temple. A huge exhibition is also held, called Chithrai Porutkaatchi. In some parts of Southern Tamil Nadu, it is also called Chithrai Vishu. The day is marked with a feast in Hindu homes and the entrance to the houses are decorated elaborately with kolams.
 • Punjabi/Sikh Vaisakhi (ਵਿਸਾਖੀ) is celebrated on April 14 in Punjab according to their nanakshahi calendar.
 • Nepal New Year is celebrated on the 1st of Baisakh Baisākh (12–15 April) in Nepal. Nepal follows Vikram Samvat (विक्रम संवत्) as an official calendar (not to be confused with Nepal Era New year).
 • The Dogra of Himachal Pradesh celebrate their new year Chaitti in the month of Chaitra.
 • Maithili New Year (Jude Sheetal), Naya Barsha, is also on the 1st of Baisakh Baisākh (April 12–15) of Vikram Samvat (विक्रम संवत्), an official Hindu calendar of the Mithila region of Nepal and adjoining parts of India.
 • Assamese New Year (Rongali Bihu or Bohag Bihu) is celebrated on April 14 or 15 in the Indian state of Assam.
 • Bengali New Year (Bengali: পহেলা বৈশাখ Pôhela Boishakh or Bengali: বাংলা নববর্ষ Bangla Nôbobôrsho) is celebrated on the 1st of Boishakh (April 14 or 15) in Bangladesh and the Indian state of West Bengal and Tripura.
 • Odia New Year (Maghe Sankranti) is celebrated on April 14 in the Indian state of Odisha. It is also called Vishuva Sankranti or Pana Sankranti (ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି).
 • Manipuri New Year or Cheirouba is celebrated on April 14 in the Indian State of Manipur with much festivities and feasting.
 • Sinhalese New Year is celebrated with the harvest festival (in the month of Bak) when the sun moves from the Meena Rashiya (House of Pisces) to the Mesha Rashiya (House of Aries). Sri Lankans begin celebrating their National New Year "Aluth Avurudda (අලුත් අවුරුද්ද)" in Sinhala and "Puththandu (புத்தாண்டு)" in Tamil. However, unlike the usual practice where the new year begins at midnight, the National New Year begins at the time determined by the astrologers by calculating the exact time that sun goes from Meena Rashiya (House of Pisces) to the Mesha Rashiya (House of Aries) . Not only the beginning of the new year but the conclusion of the old year is also specified by the astrologers. And unlike the customary ending and beginning of the new year, there is a period of a few hours in between the conclusion of the Old Year and the commencement of the New Year, which is called the "nona gathe" (neutral period) Where part of sun in House of Pisces and Part is in House of Aries.
 • Malayali New Year (Malayalam: വിഷു, Vishu) is celebrated in the South Indian state of Kerala in mid-April.
 • Western parts of Karnataka where Tulu is spoken, the new year is celebrated along with Tamil/ Malayali New year April 14 or 15, although in other parts most commonly celebrated on the day of Gudi Padwa, the Maharashtrian new year. In Kodagu, in Southwestern Karnataka, however, both new year, Yugadi (corresponding to Gudi Padwa in March) and Bisu (corresponding to Vishu in around April 14 or 15), are observed.
 • The Water Festival is the form of similar new year celebrations taking place in many Southeast Asian countries, on the day of the full moon of the 11th month on the lunisolar calendar each year.[citation needed] The date of the festival was originally set by astrological calculation,[citation needed] but it is now fixed from April 13 to 15. Traditionally people gently sprinkled water on one another as a sign of respect, but since the new year falls during the hottest month in Southeast Asia, many people end up dousing strangers and passersby in vehicles in boisterous celebration. The festival has many different names specific to each country:
  • In Burma it is known as Thingyan (Burmese: သင်္ကြန်; MLCTS: sangkran)
  • Songkran (Thai: สงกรานต์) in Thailand
  • Pi Mai Lao (Lao: ສົງກຣານ Songkan) in Laos
  • Chaul Chnam Thmey (Khmer: បុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ) in Cambodia.
  • It is also the traditional new year of the Dai peoples of Yunnan Province, China. Religious activities in the tradition of Theravada Buddhism are also carried out, a tradition in which all of these cultures share.

June

 • The New Year of the Kutchi people occurs on Ashadi Beej, that is 2nd day of Shukla paksha of Aashaadha month of Hindu calendar. As for people of Kutch, this day is associated with beginning of rains in Kutch, which is largely a desert area. Hindu calendar month of Aashaadh usually begins on June 22 and ending on July 22.
 • Odunde Festival is a celebration on the 2nd Sunday of June, where "Odunde" means "Happy New Year" in the Yorube Nigerian language.

September

Autumn in the Northern Hemisphere

 • Rosh Hashanah (Hebrew for 'head of the year') is a Jewish, two day holiday, commemorating the culmination of the seven days of Creation, and marking God's yearly renewal of His world. The day has elements of festivity and introspection, as God is traditionally believed to be assessing His creation and determining the fate of all men and creatures for the coming year. In Jewish tradition, honey is used to symbolize a sweet new year. At the traditional meal for that holiday, apple slices are dipped in honey and eaten with blessings recited for a good, sweet new year. Some Rosh Hashanah greetings show honey and an apple, symbolizing the feast. In some congregations, small straws of honey are given out to usher in the new year.[6]
 • The Pathans Kalasha celebrate their Chowmus which marks the beginning of their year in Chitral district of Pakistan and parts of India.
 • The Marwari New Year (Thapna) is celebrated on the day of the festival of Diwali, which is the last day Krishna Paksha of the Ashvin month & also the last day of the Ashvin month of the Hindu calendar.
 • The Gujarati New Year (Bestu/Nao Varas) is celebrated the day after the festival of Diwali (which occurs in mid-fall – either October or November, depending on the Lunar calendar). The Gujarati New Year is synonymous with sud ekam, i.e. first day of Shukla paksha of the Kartik month, which is taken as the first day of the first month of the Gujarati lunar calendar. Most other Hindus celebrate the New Year in early spring. The Gujarati community all over the world celebrates the New Year after Diwali to mark the beginning of a new fiscal year.
 • The Sikkimese celebrate their new year called Losar.
 • The Nepal Era New year (see Nepal Sambat) is celebrated in regions encompassing original Nepal. The new year occurs on the fourth day of Diwali. The calendar was used as an official calendar until the mid-19th century. However, the new year is still celebrated by the Newars community of Nepal.
 • Some neo-pagans celebrate their interpretation of Samhain (a festival of the ancient Celts, held around November 1) as a New Year's Day representing the new cycle of the Wheel of the Year, although they do not use a different calendar that starts on this day.

December

Variable

F15
Opening of the Year[10]
Wpt Rnpt[11]
in hieroglyphs

Christian liturgical year

The early development of the Christian liturgical year coincided with the Roman Empire (east and west), and later the Byzantine Empire, both of which employed a taxation system labeled the Indiction, the years for which began on September 1. This timing may account for the ancient church's establishment of September 1 as the beginning of the liturgical year, despite the official Roman New Year's Day of January 1 in the Julian calendar, because the indiction was the principal means for counting years in the empires, apart from the reigns of the Emperors. The September 1 date prevailed throughout all of Christendom for many centuries, until subsequent divisions eventually produced revisions in some places.

After the sack of Rome in 410, communications and travel between east and west deteriorated. Liturgical developments in Rome and Constantinople did not always match, although a rigid adherence to form was never mandated in the church. Nevertheless, the principal points of development were maintained between east and west. The Roman and Constantinopolitan liturgical calendars remained compatible even after the East-West Schism in 1054. Separations between the Roman Catholic ecclesiastical year and Eastern Orthodox liturgical calendar grew only over several centuries' time.

During those intervening centuries, the Roman Catholic ecclesiastic year was moved to the first day of Advent, the Sunday nearest to St. Andrew's Day (November 30). According to the Latin Rite of the Catholic Church, the liturgical year begins at 4:00 PM on Saturday preceding the fourth Sunday prior to December 25 (between November 26 and December 2). By the time of the Reformation (early 16th century), the Roman Catholic general calendar provided the initial basis for the calendars for the liturgically-oriented Protestants, including the Anglican and Lutheran Churches, who inherited this observation of the liturgical new year.

The present-day Eastern Orthodox liturgical calendar is the virtual culmination of the ancient eastern development cycle, though it includes later additions based on subsequent history and lives of saints. It still begins on September 1, proceeding annually into the Nativity of the Theotokos (September 8) and Exaltation of the Cross (September 14) to the celebration of Nativity of Christ (Christmas), through his death and resurrection (Pascha/Easter), to his Ascension and the Dormition of the Theotokos ("falling asleep" of the Virgin Mary, August 15). This last feast is known in the Roman Catholic church as the Assumption. The dating of "September 1" is according to the "new" (revised) Julian calendar or the "old" (standard) Julian calendar, depending on which is used by a particular Orthodox Church. Hence, it may fall on 1 September on the civil calendar, or on 14 September (between 1900 and 2099 inclusive).

The Coptic and Ethiopian liturgical calendars are unrelated to these systems but instead follow the Alexandrian calendar which fixed the wandering ancient Egyptian calendar to the Julian year. Their New Year celebrations on Neyrouz and Enkutatash were fixed; however, at a point in the Sothic cycle close to the Indiction, between the years 1900 and 2100, they fall on September 11 during most years and September 12 in the years before a leap year.

Historical European new year dates

During the Roman Republic and the Roman Empire years beginning on the date on which each consul first entered the office. This was probably May 1 before 222 BC, March 15 from 222 BC to 154 BC,[13] and January 1 from 153 BC.[14] In 45 BC, when Julius Caesar's new Julian calendar took effect, the Senate fixed January 1 as the first day of the year. At that time, this was the date on which those who were to hold civil office assumed their official position, and it was also the traditional annual date for the convening of the Roman Senate. This civil new year remained in effect throughout the Roman Empire, east and west, during its lifetime and well after, wherever the Julian calendar continued in use.

In England, the Angle, Saxon, and Viking invasions of the fifth through tenth centuries plunged the region back into pre-history for a time. While the reintroduction of Christianity brought the Julian calendar with it, its use was primarily in the service of the church to begin with. After William the Conqueror became king in 1066, he ordered that January 1 be re-established as the civil New Year.[citation needed] Later[when?], however, England and Scotland joined much of Europe to celebrate the New Year on March 25.[15]

In the Middle Ages in Europe a number of significant feast days in the ecclesiastical calendar of the Roman Catholic Church came to be used as the beginning of the Julian year:

 • In Modern Style[15] or Circumcision Style dating, the new year started on January 1, the Feast of the Circumcision of Christ.
 • In Annunciation Style or Lady Day Style dating the new year started on March 25,[15] the feast of the Annunciation (traditionally nicknamed Lady Day). This date was used in many parts of Europe during the Middle Ages and beyond.
  • Scotland changed to Modern Style new year dating on January 1, 1600, by Act of (the Scottish) Parliament on December 17, 1599.[15][16] Despite the unification of the Scottish and English royal crowns with the accession of King James VI and I in 1603, and even the union of the kingdoms themselves in 1707, England continued using March 25 until after Parliament passed the Calendar (New Style) Act of 1750. This act converted all of Great Britain to use of the Gregorian calendar and simultaneously redefined the civil new year to January 1 (except in Scotland). It went into effect on September 3 (or 14) 1752.[15] Nevertheless, the UK tax year which begins on April 6 (March 25 + 12 days) still reflects its Julian calendar and new year heritage - the leap year difference of the calendars was adjusted for in 1800, but not again in 1900.
 • In Easter Style dating, the new year started on Holy Saturday (the day before Easter),[17] or sometimes on Good Friday. This was used all over Europe, but especially in France, from the eleventh to the sixteenth century. A disadvantage of this system was that because Easter was a movable feast the same date could occur twice in a year; the two occurrences were distinguished as "before Easter" and "after Easter".
 • In Christmas Style or Nativity Style dating the new year started on December 25. This was used in Germany and England[citation needed] until the thirteenth century, and in Spain from the fourteenth to the sixteenth century.

Southward equinox day (usually September 22) was "New Year's Day" in the French Republican Calendar, which was in use from 1793 to 1805. This was primidi Vendémiaire, the first day of the first month.

Adoptions of January 1

It took quite a long time before January 1 again became the universal or standard start of the civil year. The years of adoption of 1 January as the new year are as follows:

Country Start year
Holy Roman Empire (~Germany)[18] 1544
Spain, Portugal, Poland[18] 1556
Prussia,[18] Denmark.[19] and Sweden.[18] 1559
France (Edict of Roussillon) 1564
Southern Netherlands[20] 1576
Lorraine[citation needed] 1579
Dutch Republic[18] 1583
Scotland[21][18] 1600
Russia[18] 1725
Tuscany[18] 1721
Great Britain (except Scotland, 1600 above), Ireland and
British Empire[18]
1752
Japan[citation needed] 1873
China[citation needed] 1912
Greece[citation needed] 1923
Turkey[citation needed] 1926
Thailand[citation needed] 1941

March 1 was the first day of the numbered year in the Republic of Venice until its destruction in 1797,[citation needed] and in Russia from 988 until 1492 (Anno Mundi 7000 in the Byzantine calendar).[citation needed] September 1 was used in Russia from 1492 (A.M. 7000) until the adoption of the Anno Domini notation in 1700 via a December 1699 decree of Tsar Peter I.[citation needed]

Time zones

Because of the division of the globe into time zones, the new year moves progressively around the globe as the start of the day ushers in the New Year. The first time zone to usher in the New Year, just west of the International Date Line, is located in the Line Islands, a part of the nation of Kiribati, and has a time zone 14 hours ahead of UTC.[22][23][24] All other time zones are 1 to 25 hours behind, most in the previous day (December 31); on American Samoa and Midway, it is still 11 PM on December 30. These are among the last inhabited places to observe New Year. However, uninhabited outlying U.S. territories Howland Island and Baker Island are designated as lying within the time zone 12 hours behind UTC, the last places on earth to see the arrival of January 1. These small coral islands are found about midway between Hawaii and Australia, about 1,000 miles west of the Line Islands. This is because the International Date Line is a composite of local time zone arrangements, which winds through the Pacific Ocean, allowing each locale to remain most closely connected in time with the nearest or largest or most convenient political and economic locales with which each associate. By the time Howland Island sees the new year, it is 2 AM on January 2 in the Line Islands of Kiribati.

See also

References

 1. ^ Anthony Aveni, "Happy New Year! But Why Now?" in The Book of the Year: A Brief History of Our Seasonal Holidays (Oxford: Oxford University Press, 2003), 11–28.
 2. ^ Forsythe, Gary (2012). Time in Roman Religion: One Thousand Years of Religious History. Routledge. p. 14. ISBN 978-0-415-52217-5.
 3. ^ https://www.laits.utexas.edu/sami/dieda/anthro/concept-time.htm
 4. ^ Tek Web Visuals, Cochina. "New Year's Day". World e scan. Retrieved 13 November 2011.
 5. ^ "The Thelemic Holy Season", 2004
 6. ^ Ben, Tzvi (22 September 2006). "Rosh Hashanah: Prayers, Shofars, Apples, Honey and Pomegranates". Israelnationalnews.com. Retrieved 13 November 2011.
 7. ^ Rintluanga., Pachuau (2009). Mizoram : a study in comprehensive geography. New Delhi: Northern Book Centre. p. 9. ISBN 978-8172112646. OCLC 471671707.
 8. ^ https://journals.openedition.org/jsa/2772
 9. ^ https://arctickingdom.com/quviasukvik-the-inuit-winter-festival-and-christmas/
 10. ^ For alternative representations of the Opening of the Year, see Mesori.
 11. ^ Vygus, Mark (2015), Middle Egyptian Dictionary (PDF).
 12. ^ Tetley, M. Christine (2014), The Reconstructed Chronology of the Egyptian Kings, Vol. I, p. 42, archived from the original on 2017-02-11, retrieved 2017-02-09
 13. ^ Arthur M. Eckstein (1987). Senate and General: Individual Decision-making and Roman Foreign Relations, 264-194 B.C. University of California Press. p. 16.
 14. ^ Roman Dates: Eponymonous Years Archived June 21, 2009, at the Wayback Machine
 15. ^ a b c d e Ritter, R. M. (2005), New Hart's Rules:The Handbook of Style for Writers and Editors: The Handbook of Style for Writers and Editors, Oxford University Press, p. 194, ISBN 9780191650499
 16. ^ Chambers, Robert (1885), Domestic Annals of Scotland, Edinburgh: W & R Chambers, p. 157.[verification needed]
 17. ^ Matheeussen, Constant; Fantazzi, Charles; George, Edward V., eds. (1987). "General Introduction, §IV. The date of the Opuscula varia". Early Writings I. Selected Works of Juan Luis Vives. 1. Leiden: E. J. Brill. p. xvii. ISBN 9789004077829. Retrieved 17 March 2014. The town of Louvain, belonging to the duchy of Brabant, used the Easter Style, beginning the year at Holy Saturday.
 18. ^ a b c d e f g h i Mike Spathaky Old Style and New Style Dates and the change to the Gregorian Calendar: A summary for genealogists
 19. ^ Denmark named 1 January as the New Year in the early 14th century according to R.W. Bauer (Calender for Aarene fra 601 til 2200, 1868/1993 ISBN 87-7423-083-2) although the number of the year did not begin on 1 January until 1559.
 20. ^ Per decree of 16 June 1575. Hermann Grotefend, "Osteranfang" (Easter beginning), Zeitrechnung de Deutschen Mittelalters und der Neuzeit (Chronology of the German Middle Ages and modern times) (1891–1898)
 21. ^ Bond 1875, See footnote on pages xvii–xviii: original text of the Scottish decree.
 22. ^ World Time Zone. "UTC+14". Retrieved 1 Sep 2014.
 23. ^ Harris, Aimee (April 1999). "Millennium: Date Line Politics". Honolulu Magazine. Retrieved 14 June 2006.
 24. ^ Greenwich (2008). "Greenwich Meantime, Kiribati". Kiribati Map. Retrieved 27 February 2008.
 • Bond, John James (1875), Handy-book of rules and tables, London: George Bell & Sons, pp. xvii–xviii

External links