پرش به محتوا

ریوالدو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ریوالدو
اطلاعات شخصی
زادروز ۱۹ آوریل ۱۹۷۲ ‏(۵۲ سال)
قد ۱٫۸۶ متر (۶ فوت ۱ اینچ)
پست هافبک، مهاجم
۱۹۹۱–۱۹۹۲ Santa Cruz
باشگاه‌های حرفه‌ای*
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۱۹۹۱–۱۹۹۲ سانتاکروز ۴ (۶)
۱۹۹۲–۱۹۹۴ Mogi Mirim ۰ (۰)
۱۹۹۳–۱۹۹۴ کورینتیانس(قرضی) ۰ (۰)
۱۹۹۴–۱۹۹۶ پالمیراس ۳۰ (۱۴)
۱۹۹۶–۱۹۹۷ دپورتیوو لاکرونیا ۴۱ (۲۱)
۱۹۹۷–۲۰۰۲ بارسلونا ۱۵۷ (۸۶)
۲۰۰۲–۲۰۰۳ آ.ث میلان ۲۲ (۵)
۲۰۰۴ کروزیرو ۱۱ (۲)
۲۰۰۴–۲۰۰۷ المپیاکوس ۷۰ (۳۶)
۲۰۰۷–۲۰۰۸ آ.ا. آتن ۳۵ (۱۲)
۲۰۰۸–۲۰۱۱ بنیادکار ۵۳ (۳۳)
۲۰۱۱ سائوپائولو ۳۰ (۵)
۲۰۱۲ Kabuscorp ۲۱ (۱۱)
۲۰۱۳ São Caetano ۷ (۰)
۲۰۱۴–۲۰۱۵ Mogi Mirim ۸ (۱)
مجموع 481 (227)
تیم ملی
۱۹۹۲–۱۹۹۳ زیر ۲۰ سال برزیل ۹ (۱)
۱۹۹۶ زیر ۲۳ سال برزیل ۵ (۰)
۱۹۹۳–۲۰۰۳ برزیل ۷۴ (۳۵)
  • تعداد بازی‌ها و گل‌ها فقط مربوط به بازی‌های لیگ داخلی است و آمار به روز شده در تاریخ ۱۳ ژانویه ۲۰۱۲.
‡ آمار بازی‌ها و گل‌های ملی به‌روز شده در تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۰۸

ریوالدو ویتور بوربا فریرا (به پرتغالی: Rivaldo Vítor Borba Ferreira) (زاده ۱۹ آوریل ۱۹۷۲) که بیشتر با نام ریوالدو (به پرتغالی برزیل: ʁiˈvawdu) شناخته میشود فوتبالیست سابق برزیلی که عمدتاً عنوان مهاجم دوم،امابه عنوان هافبک تهاجمی نیزبازی می کردوگاه به عنوان مهاجم،یاوینگربه کارگرفته میشد ریوالدویکی ازبزرگترین،وماهرترین،وخلاق ترین بازیکنان تمام دوران درنظرگرفته می شود.اوبه خاطرضربات آزاد،تکنیک مهارت،ضربات قیچی برگردان،ضربات قدرتمندازراه‌دور وتوانایی درگلزنی وخلق گل مشهوربود.درسال1999،اوبرنده توپ طلاشدوبه عنوان بهترین بازیکن سال فيفا انتخاب شددرسال2004،اوتوسط پله ازبزرگترین بازیکنان زنده جهان درلیست فيفا 100قرارگرفت.باموفقیتهای ریوالدودرسطح باشگاهی وبین‌المللی، اویکی از9بازیکنی است که جام جهانی فوتبال،لیگ قهرمانان اروپاوتوپ طلارابرده است.

او در جام جهانی ۲۰۰۲ به همراه تیم ملی برزیل قهرمان شد و بازی‌های درخشانی را در این جام از خود به نمایش گذاشت. در ۷ بازی ۵ گل به ثمر رساند.

افتخارات[ویرایش]

    • قهرمانی جام جهانی ۲۰۰۲ ـ قهرمانی کوپا آمریکا ۱۹۹۹ ـ قهرمانی جام بین قاره‌ها ۱۹۹۷ قهرمانی لیگ برزیل ۱۹۹۴ قهرمانی در جام سائوپائولو ۱۹۹۴ و ۱۹۹۶ قهرمانی لیگ برزیل ۱۹۹۴ قهرمانی در لالیگا ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ جام حذفی اسپانیا ۱۹۹۸ سوپر جام اروپا ۱۹۹۷. قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۰۳ ـ قهرمانی در جام حذفی ایتالیا ۲۰۰۳ ـ قهرمانی سوپر جام اروپا ۲۰۰۳

°شخصی:برنده‌توپ‌طلاوبرترین‌بازیکن‌جهان‌سال۱۹۹۹

سومین‌بازیکن‌‌برترجهان‌درسال۲۰۰۰

توپ‌طلا۱۹۹۸:رتبه‌‌پنجم

توپ‌طلا۲۰۰۰:رتبه‌ششم

توپ‌طلا۲۰۰۱:رتبه‌هفتم

توپ‌طلا۲۰۰۲:رتبه‌هشتم

آقای‌گل‌لیگ‌قهرمانان‌اروپافصل ۰۰_۱۹۹۹

کفش‌طلاوتوپ‌طلاکوپاآمریکا۱۹۹۹

او از فصل ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۲ برای بارسلونا بازی می‌کرد. بهترین دوران او در بارسلونا بود و توانست در بارسلونا در سال ۱۹۹۹ بهترین بازیکن جهان شود. این بازیکن برزیلی همچون بازیکن‌های برزیلی دیگر در بارسلونا موفق بود.

ریوالدو از فصل ۰۵/۲۰۰۴ در باشگاه یونانی المپیاکوس پیروس بازی کرد. در ۱۲ مه ۲۰۰۷ اعلام کرد از آنجایی که این باشگاه قرارداد جدیدی با مبلغی کمتر به وی پیشنهاد داده‌است، قراردادش را با آن‌ها فسخ خواهد کرد.

از ماه مه سال ۲۰۰۷ برای آ.ا. آتن به میدان رفت و در ماه اوت سال ۲۰۰۸ به تیم بنیادکار تاشکند ازبکستان پیوست. بعدها در حالیکه پا به سن ۴۰ سالگی می‌نهاد با تیم کابوس کورپ آنگولا قرارداد امضاء کرد و در ۲ بازی که برای تیم به میدان رفته ۳ گل به ثمر رساند.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. زندگینامه ریوالدو زندگینامه مشاهیر ایران و جهان