گارینشا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گارینشا

گارینشا در جام جهانی فوتبال ۱۹۶۲
شناسنامه
نام کامل مانوئل فرانسیسکو دوس سانتوس
زادروز ۲۸ اکتبر ۱۹۳۳
زادگاه پائوگرانده،  برزیل
قد ۱۶۹ سانتیمتر
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی
پُست هافبک، مهاجم
باشگاه‌های حرفه‌ای
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۱۹۵۳۱۹۶۵
۱۹۶۶
۱۹۶۷
۱۹۶۸
۱۹۶۸۱۹۶۹
۱۹۷۲
بوتافوگو
کورینتیانس
پورتوگوئزا
باشگاه ورزشی اتلتیکو جونیور
فلامنگو
اولاریا
۵۸۱ (۲۳۲)
۴ (۰)
۰ (۰)
۱ (۰)
۴ (۰)
۸ (۰)
تیم ملی
۱۹۵۵–۱۹۶۶ برزیل ۵۰ (۱۲)

مانوئل فرانسیسکو دوس سانتوس (به پرتغالی: Manuel Francisco dos Santos) ملقب به گارینشا (زاده ۲۸ اکتبر ۱۹۳۳، پائوگرانده – درگذشته ۲۰ ژانویه ۱۹۸۳ در سائوپائولو) از بهترین بازیکنان فوتبال تاریخ برزیل است. نام او را گاه در فارسی گارینچا هم نوشته‌اند.

او را به عنوان یکی از تکنیکی‌ترین، بهترین و محبوب‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال می‌شناسند. مهارت بی‌نظیر او در دریبل‌زدن و تک‌روی مشهور است. همچنین زوج او با پله از به یادماندنی‌ترین‌های تاریخ جهان است. تیم برزیل در تاریخ خود هرگز با حضور هم‌زمان پله و گارینشا شکست نخورده‌است.

تولد[ویرایش]

گارینشا در پائو گراده (واقع در ایالت ریو دو ژانیروی برزیل) متولد شد. او دچار مشکل جسمانی مادرزاد بود و پای راستش از پای چپش شش سانتیمتر کوتاه‌تر بود و بعضی‌ها این نقیصه را از علل درخشش او در فوتبال دانسته‌اند. گارینشا به معنی پرنده کوچک است. عده‌ای او را تکنیکی‌ترین بازیکن جهان لقب داده‌اند اما چیزی که باعث ماندگاری وی شده‌است ابداع پاس به بیرون بوده‌است. هم نسلانش او را فوتبالیست آینده می‌خواندند.

کارنامهٔ حرفه‌ای[ویرایش]

باشگاهی[ویرایش]

در سطح باشگاهی گارینچا جمعاً ۵۸۱ بار برای بوتافوگو به میدان آمد و ۲۳۲ گل به ثمر رساند. او همچنین برای باشگاه‌های دیگری در برزیل مانند کورینتیانس (در ۱۹۶۶)، پورتوگوئزا (در ۱۹۶۷)، فلامنگو (در ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹) و اولاریا (در ۱۹۷۱ و ۱۹۷۲) به میدان آمد. او برای مدتی در ۱۹۶۸ برای باشگاه آتلتیکو جونیور در کشور کلمبیا نیز بازی کرد. دورهٔ حرفه‌ای فوتبال او از ۱۹۵۳ آغاز شد و در ۱۹۷۲ پایان یافت .

تیم ملی برزیل[ویرایش]

گارینشا بین سال‌های ۱۹۵۵ و ۱۹۶۶ برای تیم ملی برزیل بازی کرد و جمعاً در ۶۰ بازی به میدان آمد.

او در جام‌های جهانی ۱۹۵۸، ۱۹۶۲ و ۱۹۶۶ شرکت داشت.

او در پنجاه و نه بازی اول خود هرگز شکست را تجربه نکرد و تنها آخرین بازی ملی او (در جام جهانی ۱۹۶۶ در مقابل مجارستان) با شکست ۳ بر یک همراه بود. برزیل با حضور هم‌زمان او و پله هرگز شکست نخورد. وی در سال ۱۹۵۸ یکی از بهترین‌ها بود. وضعیت وی در سال ۱۹۶۲ در جام جهانی بهتر هم شد و گل هم زد. گارینشا اولین بازیکن تاریخ فوتبال بود که موفق شد در سال ۱۹۶۲ علاوه بر جام جهانی صاحب توپ طلا و کفش طلای این تورنمت شود پس از او ماریو کمپس و پائولو روسی موفق شدند همزمان با قهرمانی جهان صاحب توپ و کفش طلای جام جهانی شوند.

مطالب جانبی[ویرایش]

گارینشا پدر حداقل چهارده فرزند از زن‌های مختلف بود. معروف است که با یک خوانندهٔ پاپ، رابطه‌ای جنجالی داشت.

مادر زنش را، به سهو، در یک سانحهٔ رانندگی به کشتن داد و خود اسیر مشروبات الکلی شد تا بسیار زود و در سن چهل و نه سالگی، بر اثر سیروز کبدی، جهان را وداع گوید.

منابع[ویرایش]

مطلب برگرفته از هفته‌نامه نسیم جنوب

ویکی‌پدیای انگلیسی