نصف‌النهار مبدأ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۹۰°۰′ شمالی ۰°۰′ شرقی / ۹۰.۰۰۰° شمالی ۰.۰۰۰° شرقی / 90.000; 0.000 (North Pole)

نیمروز.PNG

نِصف‌ُالنَّهار مَبدأ یا نیمروز گرینویچ به آن نصف‌النهار (خط طولی زمین) گفته می‌شود که از رصدخانه سلطنتی گرینویچ لندن در انگلستان گذر می‌کند. طول جغرافیایی نصف‌النهار مبدأ به عنوان صفر تعریف شده است. پژوهشگران طبیعت این خط را در سال ۱۸۸۴ در محله گرینویچ لندن معین کردند. این خط فرضی که شرق و غرب را از هم جدا می‌کند، به عنوان نقطه مبدا در جهت‌یابی بر روی کره زمین به شمار می‌رود و پایه‌‌ای برای اندازه‌گیری زمان محسوب می‌شود و تمام مناطق زمانی بر اساس نقطه صفر طول جغرافیایی بنیان گذاشته شده‌اند.

این نصف‌النهار از قطب شمال شروع واز مناطق زیر گذشته و به قطب جنوب ختم می‌شود:[۱]

انحراف[ویرایش]

در آگوست ۲۰۱۵ دانشمندان اعلام کردند که در تعیین نصف النهار مبدا واقع در گرینویچ لندن اشتباه صورت گرفته است. جی‌پی‌اس‌ها مشخص کرده‌اند که این محور ۱۰۲ متر به طرف شرق متمایل است و بر روی نقطه صفر قرار ندارد. آژانس ملی اطلاعات مکانی دلیل این اشتباه را تاثیر توده‌های درون هسته زمین بر روی روش‌های اندازه‌گیری قدیمی معرفی کرد. در قرن نوزدهم طول جغرافیایی از روی موقعیت ستارگان و با بهره گیری از جیوه مشخص شده‌ بود، ولی توده سنگ‌های سنگین در هسته زمین جیوه را جذب و از خط افقی منحرف می‌کرده‌اند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. برداشت از محاسبات نصف النهارهای ۱ درجه شرقی و غربی: -. اطلس گیتاشناسی. موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۸۷-۸۸. ۱۴-۱۵. ISBN 978-964-342-270-7. 
  2. نصف النهار مبدا 102 متر کج است! خبرگزاری انتخاب
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Prime Meridian»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۶ مارس ۲۰۱۴).

جستارهای وابسته[ویرایش]