سهرورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سهرورد
کشور ایران
استانزنجان
شهرستانخدابنده
بخشمرکزی
سال شهرشدن۱۳۸۷ خورشیدی
مردم
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۸۸۵ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۴۳۴۳۵

سُهرَوَرد با جمعیتی بالغ بر ۶۳۱۸ نفر در ۲۴ کیلومتری مرکز شهرستان خدابنده استان زنجان ایران قرار دارد.[۲] مردم این شهر پیرو مذهب شیعه بوده و به زبان‌ ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند.[۱] این شهر که در سال ۱۳۸۷ خ. به شهر ارتقاء یافت دارای ۷ اثر باستانی، یک مرکز بهداشتی و درمانی، کتابخانه عمومی، پایگاه مقاومت بسیج، مخابرات، بانک، سالن ورزشی و زمین فوتبال، مدارس ابتدایی - راهنمایی و متوسطه و کلانتری و همچنین طلا فروشی است.[۳] (نام قدیمی این شهر قره قوش است)

پیشینه[ویرایش]

سهرورد پیشینه‌ای تاریخی داشته و زادگاه بزرگانی همچون شیخ شهاب‌الدین سهروردی است. ابن‌حوقل دربارهٔ این شهر می‌نویسد: «از جانب سلطان امیر یا عاملی جهت رسیدگی به اموال در آنجا نیست و فراخی معیشت و ارزانی و موقعیت خوب بر اهمیت آن افزوده و شهر پربرکت و حاصل‌خیز است و بیشتر سکنهٔ آن در سابق از خوارج بودند و سپس از آنجا رفته‌اند و گروهی نیز به سبب وطن‌پرستی، خفت و خواری را پذیرفته‌اند و شهری است استوار و دارای حصار».

این شهر تا سدهٔ هفتم هجری آباد بوده که در اثر حملهٔ مغول‌ها آسیب دیده‌است.

سرشناسان سهرورد[ویرایش]

شهاب‌الدین سهروردی، فیلسوف معروف ملقب به شیخ اشراق، شیخ مقتول و شیخ شهید(۵۴۹–۵۸۷ ق / ۱۱۵۴–۱۱۹۱ م)

شهاب‌الدین عمر سهروردی از معروف‌ترین شیوخ تصوف (۵۴۲–۶۳۲ قمری)

ابوالنجیب سهروردی از مشایخ صوفیه در قرن ششم هجری و از فقها و واعظان شافعی (۴۹۰–۵۶۳) احمد سهروردی از خوشنویسان برجسته دوره ایلخانی، شاگرد یاقوت مستعصمی. ۶۴۵هجری قمری وفات احتمالاً ۷۴۱

صنایع دستی[ویرایش]

صنایع دستی سهرورد

  • قالی.
  • گلیم.
  • جاجیم.

غذاهای محلی[ویرایش]

غذاهای محلی سهرورد

  • کله‌جوش.
  • آبگوشت محلی.

منابع[ویرایش]