شهرستان خرمدره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان خرمدره
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان زنجان
مرکز خرمدره
سال شهرستان شدن ۱۳۷۶
مردم
جمعیت ۶۵۱۶۶ نفر(۱۳۹۰)
مذهب شیعه
جغرافیای طبیعی
مساحت ۵/۳۹۴ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۷۰ متر
داده‌های دیگر
فرماندار حجت محمدی
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۴
وب‌گاه فرمانداری شهرستان خرمدره
شهرها
خرمدره
تعداد بخش‌ها
مرکزی


خُرَّمدَرّه شهرستانی است در استان زنجان ایران.

این شهرستان در مسیر راه آهن و اتوبان قزوین - زنجان می‌باشد.

شهرستان خرم‌دره در ۴۹ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۵ دقیقهٔ طول شرقی نصف‌النهار مبدأ و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۱۰دقیقهٔ شمالی خط استوا قرار گرفته‌است.

وسعت آن ۵/۳۹۴ کیلومتر مربع و کوچک‌ترین شهرستان استان است. جمعیت شهرستان طبق آمار سال‌های گذشته بالغ بر ۶۵۰۰۰ نفر می‌باشد. خرم‌دره دارای یک بخش، یک شهر و دو دهستان می‌باشد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرستان خرمدره دارای یک شهر و و یک بخش می‌باشد.

شهر: خرمدره

مراکز درمانی و بهداشتی[ویرایش]

  • بیمارستان بو علی سینا
  • مرکز بهداشت خرمدره
  • درمانگاه مهر


جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان خرمدره در سال ۱۳۹۰ برابر با ۶۵هزار نفر بوده‌است. مردم شهرستان خرمدره آذری زبان می باشند[۱]

جغرافیا[ویرایش]

بلندترین ارتفاع ۳۰۰۰ متر واقع در ارتفاعات الوند و کمترین ارتفاع که تقریباً اکثر نقاط شهرستان را شامل می‌شود برابر ۱۵۰۰ متر است.

ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۷۵ متر می‌باشد. مساحت شهرستان ۴۰۷ کیلومتر مربع می‌باشد. این شهرستان در قسمت جنوبی استان زنجان واقع شده که از شمال به استان قزوین و از شرق و غرب به شهرستان ابهر و از جنوب به شهرستان خدابنده محدود می‌شود. منطقهٔ خرم‌دره، منطقه‌ای کوهستانی محسوب می‌شود و از نظر طبیعت زیباترین جنگلها و باغات میوه را در استان زنجان دارا می‌باشد که به همین دلیل به این شهرستان نگین سبز استان نیز گفته می‌شود.

دانشگاه‌ها ومراکز آموزش عالی[ویرایش]

اقتصاد[ویرایش]

این شهرستان پتانسیل زیادی از لحاظ صنعت وکشاورزی دارد. گروه صنعتی مینو، شرکت شیشهٔ ضد گلوله میرال، سرم سازی که از بزرگ‌ترین واحدهای تولیدی شمال غرب کشور است از امکانات بالفعل این شهرستان است در این شهرستان قرار دارد. سیب سرخ این شهرستان از کیفیت بالایی برخوردار است. شهرستان خرم دره دارای معادن با ارزشی می‌باشد که در حال حاضر ۸ معدن سنگ گرانیت و یک معدن مس و سلیس توسط کارشناسان مربوطه فعال می‌باشند.

آثار تاریخی[ویرایش]

  • یکی از آثار تاریخی شگفت انگیز به تازه کشف شده تپه باستانی خالصه می‌باشد که در آن خمره‌های بزرگ گلی با قدمت ۶ تا ۸ هزار سال و ابزار ساده گلی مربوط به دوره کرومانیون‌ها و هموساپین‌ها کشف شده است که گزارش‌هایی از کشف نمونه‌های مشابه در دهستان خلیفه لو در سال هلی ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۴ موجود است که البته این مطالعات باستانشناسی بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ به دلیل رفتن باستان شناسان خارجی در این منطقه ادامه پیدا نکرد.

بنا به نظر باستان شناسان این کوزه‌های بزرگ گلی یافت شده در زمین‌های زراعی خالصه و زمین‌های ضلع رو به جنوب شرقی جغرافیایی دهستان خلیفه لو جهت دفن کردن مردگان به صورت عمودی مورد استفاده قرار می گرفته است.

  • این شهرستان دارای یک حمام تاریخی معروف به حمام یان یان است که در گذشته‌های دور ساخته شده است ولی متأسفانه اکنون این اثر تاریخی به یک سفره خانهٔ سنتی مبدل گشته است.

این شهرستان بر روی جاده ی ابریشم قرار گرفته است.

منابع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.