جنگ شبه‌جزیره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جنگ شبه جزیره)
پرش به: ناوبری، جستجو

جنگ شبه جزیره درگیری نظامی میان فرانسه و اسپانیا و متحدان این کشور بر سر کنترل شبه جزیره ایبری طی جنگهای ناپلئونی بود. جنگ هنگامی آغاز شد که نیروهای متحد اسپانیا و فرانسه در سال ۱۸۰۷ موفق به فتح پرتغال شدند. یکسال بعد ، فرانسویان به متحد دیرینه‌شان ، اسپانیا ، هجوم بردند. این جنگ تا سال ۱۸۱۴ میلادی که نیروهای ائتلاف ششم توانستند ناپلئون را شکست دهند ، ادامه یافت. در کشورهای اسپانیایی‌زبان این جنگ به نام جنگ استقلال اسپانیا مشهور است.

این جنگ یکی از اولین جنگ های چریکی وسیع و از نخستین جنگهای ملی در سطح اروپا می باشد. فرانسویان در ابتدای کار موفق به تصرف کلیه اسپانیا شدند. لشکریان بریتانیا و پرتغال توانستند پرتغال را از سلطه فرانسه آزاد کرده و آن را به صورت موضعی امن برای لشکرکشی‌های بعدی خود درآورند. جنگ به شدت خونین بود و هرساله شورش ایالات اسپانیایی نیز تهدیدی برای حکومت مرکزی وابسته به فرانسه ، که در مادرید قرار داشت ، به حساب می آمد.

چندین سال جنگ در اسپانیا ، ارتش بزرگ ناپلئون را روبه زوال برد. با وجود پیروزی‌های مکرر فرانسویان در نبرد با چریکهای اسپانیایی ، ذخیره و توان آنان روبه انحطاط می رفت. به تدریج مشخص شد که حمله ناپلئون به اسپانیا اشتباهی بسیار بزرگ و جبران ناشدنی بوده است.