همشهری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از جمعه بازار)
پرش به: ناوبری، جستجو
همشهری
نوع روزنامه
قالب اجتماعی - فرهنگی - اقتصادی

صاحب امتیاز شهرداری تهران
ناشر مؤسسه همشهری
مدیر مسئول مهدی ذاکری
سردبیر حسین قربانزاده
بنیانگذار غلامحسین کرباسچی
زبان فارسی
بها ۵۰۰ تومان

وب‌گاه: www.hamshahrionline.ir


روزنامهٔ همشهری روزنامه صبح ایران است که به صاحب امتیازی شهرداری تهران توسط مؤسسه همشهری منتشر می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

روزنامه همشهری که از ۲۴ آذر ۱۳۷۱ منتشر گردید از ابتدا به صاحب امتیازی شهرداری تهران منتشر می‌شد هم اکنون توسط مؤسسه همشهری منتشر می‌گردد.[۱] روزنامه همشهری از شماره‌های آغازین توانست با جذب آگهی به خود کفایی برسد.

روزنامه همشهری از بهمن ۱۳۸۶ به مدت ۶ ماه صفحاتی را نیر تحت عنوان «همشهری عصر» منتشر می‌کرد. همشهری عصر پس از انتشار خبری حاکی از اختلاف میان تیم اقتصادی محمود احمدی‌نژاد پیرامون طرح تحول اقتصادی دولت، توقیف گردید.[۲] همشهری کتابی رایگان نیز هر هفته در روزهای پنج‌شنبه ضمیمه روزنامه خود کرده‌است. این ضمیمه دیگر منتشر نمی‌شود ولی هم اکنون ضمیمه‌ای به نام ۶ و ۷ در ۲۴ صفحه به ضمیمه روزنامه همشهری در روزهای پنج شنبه منتشر می‌شود.

مدیریت همشهری از خرداد ۱۳۸۷ کناره گیری کرد و حسین انتظامی جای خود را به علی‌اصغر محکی داد. انتظامی به اتهام نقض قانون حقوق مؤلفان به جزای نقدی محکوم گردید.[۳] محکی نیز در دی ماه ۸۹ از سمت مدیر عاملی همشهری برکنار شد و جای خود را به ‍‍رسول بابایی داد.[۴] در رتبه‌بندی روزنامه‌های ایران بر پایه عملکردشان در بازهٔ نیمه دوم ۱۳۹۴ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ روزنامهٔ همشهری با ۸۵٬۵ امتیاز، رتبهٔ یکم را داشت.[۵]

جنجال‌ها[ویرایش]

توقیف[ویرایش]

روزنامه همشهری با چاپ آگهی تبلیغاتی در تاریخ اول آذر ۱۳۸۸ که عکسی از مشرق‌الاذکار نیلوفر آبی معبدی بهائی در دهلی نو هندوستان همراه بود توقیف موقت شد. این تصویر یک چهارم صفحه اول همشهری را به خود اختصاص داده بود. با رایزنی‌های انجام گرفته روزنامه همشهری که با اعلام هیئت نظارت بر مطبوعات از ۲ آذر به مدت یک هفته توقیف شده بود، بعد از یک روز انتشار را بازیافت.[۱۰] عباس سلیمی نمین معتقد است با توجه به اینکه همین آگهی در گذشته در روزنامه‌های ایران و خورشید (روزنامه‌های طرفدار دولت احمدی‌نژاد) چاپ شده‌بودند، توقیف همشهری را به خاطر شائبه‌های سیاسی دانسته از آن ابراز تاسف کرده بود.[۱۱] در پی چاپ سهوی تصویر معبد لوتوس هندوستان در متن یک آگهی مربوط به گردشگری در شماره یکشنبه روزنامه همشهری، هیئت نظارت بر مطبوعات دوشنبه تشکیل جلسه داد و بنا بر اطلاعیه اولیه، دبیرخانه این هیئت به این روزنامه تذکر کتبی داده و پرونده این تخلف را نیز برای رسیدگی به دادگاه ارسال کرده بود. همشهری نیز در شماره دوشنبه خود از این اشتباه عذرخواهی کرده بود؛ ولی از چاپ این شماره در چاپخانه جلوگیری به عمل آمده بود. در عین حال محمدعلی رامین معاون وزیر ارشاد و دبیر هیئت نظارت بر مطبوعات در همان روز از استمرار توقیف روزنامه همشهری و کلیه ضمائم آن تا زمان تشکیل دادگاه خبر داده بود؛ که این توقیف با تلاش مهدی ذاکری مدیرعامل همشهری در ۳ آذر پایان یافت.[۱۲]

برند همشهری[ویرایش]

برند همشهری در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.[۱۳]

ضمیمه‌ها و نسخه‌های محلی[ویرایش]

«راهنمای همشهری»

نیازمندیهای همشهری تحت عنوان راهنمای همشهری هر روز ضمیمه روزنامه همشهری است و روزانه بالغ بر بیست هزار آگهی دارد دفتر راهنمای همشهری تهرانپارس بعنوان دفتر نمونه در سال۱۳۹۴ انتخاب و مورد تقدیر قرار گرفت تلفن این دفتر ۷۷۸۸۸۷۷۷ می‌باشد.

همشهری اصفهان[ویرایش]

از اوایل سال ۱۳۸۷، همشهری ویژه‌نامه‌ای برای استان اصفهان منتشر کرد که به صورت یک ضمیمه منتشر می‌شد. این ویژه نامه ابتدا در ۴ صفحه و هفته‌ای یکبار منتشر می‌شد که به مرور به هفته‌ای ۲ و ۳ شماره هم رسید. با قوت گرفتن تحریریه استانی، از نیمه دوم سال ۹۰ تاکنون ویژه نامه استان اصفهان همشهری در روزهای شنبه تا چهارشنبه به صورت ضمیمه روزنامه سراسری روی پیشخوان کیوسک‌های مطبوعاتی قرار می‌گیرد. این ۴ صفحه، به انضمام ۸ صفحه داخلی که به مطالب عمومی می‌پردازد، همراه با روزنامه همشهری توزیع می‌شود.[نیازمند منبع]

دوچرخه[ویرایش]

دوچرخه نشریه‌ای از ضمیمه‌های همشهری (روزنامه) است. دوچرخه، نشریه‌ای است که به عنوان ضمیمه روزنامه همشهری پنچشنبه هر هفته چاپ می‌شود. این نشریه ازسال ۸۰آغاز به کارکرده‌است. خوانندگان این نشریه اغلب از کودکان و نوجوانان می‌باشند. هم اکنون مناف یحیی پور سردبیری این نشریه را بر عهده داراست.

۶و ۷ همشهری[ویرایش]

۶و ۷ همشهری یکی از ضمایم هفتگی روزنامه همشهری است که روزهای پنج شنبه به همراه روزنامه چاپ می‌شود.

همشهری ورزشی[ویرایش]

همشهری ورزشی نام صفحات ۱۷ تا ۲۴ روزنامه همشهری است که هر روز منتشر می‌شود و اخبار و مطالب ورزشی را به اطلاع مخاطبان می‌رساند. میثم زمان آبادی سردبیری این سرویس همشهری را به عهده دارد.

همشهری محله[ویرایش]

نشریات «همشهری محله» اولین نشریات جدی شهری با رویکرد منطقه‌ای و محلی هستند که با گستره انتشار در ۲۲ منطقه شهر تهران به صورت هفته‌ای منتشر می‌شوند.

همشهری استانی[ویرایش]

انتشار منظم ویژه‌نامه‌های استانی از خردادماه سال ۱۳۸۵ شروع شد. در این مدت این رسانه‌ها توانستند با رویکردی بومی و منطقه‌ای، نقش بسزایی در ارتباط بیشتر با مخاطبان استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور داشته باشند.

همشهری حقوق[ویرایش]

حقوق همشهری یکی از ضمایم هفتگی روزنامه همشهری است که روزهای سه شنبه به همراه روزنامه چاپ می‌شود و به یکی از مهمترین رسالت‌های شهرداری که آموزش و ترویج «حقوق شهروندی» است، می‌پردازد.

همشهری فرهنگ شهر[ویرایش]

فرهنگ شهر همشهری یکی از ضمایم هفتگی روزنامه همشهری است که روزهای دوشنبه به همراه روزنامه چاپ می‌شود.

همشهری همراه[ویرایش]

همراه همشهری یکی از ضمایم هفتگی روزنامه همشهری است که روزهای شنبه به همراه روزنامه چاپ می‌شود.

همشهری شهر نگار[ویرایش]

شهر نگار دوهفته‌نامه‌ای که از سال ۹۲ شنبه‌ها همراه همشهری توزیع می‌شود، که در حوضه‌های شهری و پوشش خبری شورای شهر تهران و مصوبات و رویدادهای صحن این سازمان به ایفای نقش می‌پردازد.

همشهری حوادث[ویرایش]

«حوادث» ضمیمه روزهای دوشنبه، مختص کسانی است که اخبار دنیای شگفت و تعجب‌آور جرم و جنایت را پیگیری می‌کنند.

همشهری آشپزی[ویرایش]

«آشپزی» ضمیمه روزهای چهارشنبه، یک آشپزخانه کاغذی است تا غذا را با بهترین روش و سریع‌ترین زمان ممکن البته در نهایت خلاقیت مهمان سفره‌های ما کند.

مجلات همشهری[ویرایش]

همشهری جوان[ویرایش]

مجله «همشهری جوان» به صورت هفته نامه منتشر می‌شود.

همشهری بچه‌ها[ویرایش]

مجله «همشهری بچه‌ها» به صورت دوهفته نامه، برای مخاطبان سنین ۹ تا ۱۲سال منتشر می‌شود.

همشهری داستان[ویرایش]

مجله «همشهری داستان» اول هر ماه منتشر می‌شود.

همشهری دانستنیها[ویرایش]

مجله «همشهری دانستنیها» هر ۲هفته یک‌بار منتشر می‌شود.

همشهری سرزمین من[ویرایش]

مجله «همشهری سرزمین من» اول هر ماه منتشر می‌شود. ماهنامه همشهری سرزمین من، متفاوت‌ترین مجله برای معرفی داشته‌های تاریخی و طبیعی ایران است.

همشهری ۲۴[ویرایش]

ماهنامه سینمایی همشهری ۲۴ که برای مخاطبان علاقه‌مند به سینما و رسانه‌های تصویری منتشر می‌شود، یک قرار سینمایی دلنشین و جذاب ماهانه است.

همشهری تندرستی[ویرایش]

همشهری تندرستی هرماه منتشر می‌شود و در یک جمله می‌خواهد شعار «همه برای سلامت، سلامت برای همه» را به یک خواست عمومی و هرروزه تبدیل کند.

همشهری دیپلماتیک[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. انتظامی از جردن تا بهارستان (روز آنلاین، ۱۳خرداد۱۳۸۷)
 2. همشهری نوبت عصر توقیف شد (انتخاب، ۳ مرداد ۱۳۸۷)
 3. جزای نقدی برای مدیرعامل سابق (روز آنلاین، ۱ مرداد ۱۳۸۷)
 4. دکتر رسول بابایی به عنوان مدیرمسئول روزنامه همشهری منصوب شد
 5. «اطلاعیه اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره نتایج رتبه‌بندی روزنامه‌ها». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. 
 6. سایت بازتاب http://www.baztab.com/news/69809.php
 7. توقیف همشهری شایعه بود (آفتاب نیوز)
 8. همشهری تذکر گرفت (خبرگزاری فارس)
 9. معتاد با انکار درمان نمی‌شود (گفتگو با محمود اقبالی مدیر «کانون آینه») (همشهری آنلاین)
 10. روزنامه همشهری توقیف موقت شد + خبر رفع توقیف (تابناک)
 11. ال٠- سلیمی‌نمین: شائبه‌ سیاسی کاری در توقی٠همشهری
 12. همشهری پس از یک روز توقیف از امروز منتشر شد
 13. «برندهای ارزشمند ایران معرفی شدند». خبرآنلاین، ۲۱ دی ۱۳۹۳. بازبینی‌شده در ۷ مرداد ۱۳۹۴. 

پیوند به بیرون[ویرایش]