جبل شمس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جَبَل شَمس (به عربی: جبل شمس) (به معنی کوه آفتاب )، نام رشته‌کوهی است در شهرستان حمراء از توابع استان منطقه داخلیه در کشور پادشاهی عمان، ویکی از (نقاط دیدنی سلطنت عمان) به شمار می‌آیند. جبل شمس کوهی است به ارتفاع ۱۲ هزار قدم از سطح زمین. ساکنان منطقهٔ «جبل شمس» به خود می‌بالند که در این مکان زیبا زیسته‌اند ودر آن زندگی می‌کنند، واحساس خوشبختی می‌کنند که دارای آب وهوایی لطیف هستنتد، وروستاشان از ثمرهای وفیر درختان مرکبات و میوه‌های گوناگون برخوردار است. همچنین روزانه شاهد طلوع و غروب آفتاب از قلهٔ این کوه سربفلک کشیده هستند.

طلوع و غروب آفتاب[ویرایش]

«جبل شمس» (کوه آفتاب) یکی از بلندترین کوه‌های منطقه داخلی است بنا براین اول شروق آفتاب (شمس) از پشت این رشته‌کوه در سلطنت عمان طلوع می‌کند. لذا ساکنان روستاهای پایهٔ این کوه اولین کسانی در عمان هستند که شاهد شروق آفتاب (شَمس) می‌باشند، وهمچنین روستانشینان اولین کسی هستند که غروب آفتاب را بدرقه می‌کنند.

وجه تسمیت[ویرایش]

وجه تسمیت این کوه به «جبل شمس» از آنجاست که اول شروق آفتاب (طلوع) از قله‌های سر بفلک کشیده این کوه آغاز، و با آخر رنگهای غروب طلایی «شمس» پایان می‌یابد. بنا براین نام کوه را جبل شمس نامگذاری کرده‌اند.

آب وهوا ودرختان کوهستانی[ویرایش]

آب وهوا ودمای معتدل و درجهٔ حرارهٔ مناسب در تابستان وسرمای زمستان، وتساقط برف در بعضی ایام از فصل زمستان این منطقه یکی از مهم‌ترین اماکن گردشگری استان منطقهٔ داخلی قرار داده‌است. در پایهٔ کوه درختان مختلف کوهستانی وجود دارد که بر زیبایی مکان افزوده‌است. از جمله درختان صحرایی: شجرة البوت، شجرة العلعلان، سمر، سَلَم، کُنار، کُور، کِرت و کُوهِنگ و زیتون کناره‌های دره‌های اطراف کوه مزین ساخته‌است. همچنین در سالهای اخیر اهالی روستاهای پایهٔ کوه باغ‌هایی ایجاد نموده‌اند ودر آن درختان میوه جات مانند: سیب، خوخ، انار، پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، لایم، گریپ فروت، بطاوی، نارنج و بالنگ کاشته‌اند. این منطقه جغرافیایی ۴۰کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد، که ۱۲ کیلومتر از راه آن آسفالت نیست، اما به راحتی می‌توان به آنجا رسید. در پایهٔ کوه تمام وسایل آسایش و گردشگری واستراحتگاه‌ها و وسایل مورد نیاز گردشگران وجود دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • سلطنة عمان. مسقط: وزارة الاعلام، ۱۹۹۲ میلادی. 
  • السلطان:قابوس، البوسعید، موسوعة دلیل الأعلام: مسقط، چاپ اول، سال ۱۹۹۸ میلادی. (به عربی).
  • عمان فی عام ۱۹۸۶ (عام الحصاد والتراث) إصدار وزارة الإعللام، دارالعرب للطباعة والنشر والتوزیع، ۱۹۸۶
  • لفتنانت کونیل، سیر آرنولد ویلسون،، «(تاریخ عمان والخلیج)» ،. انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی.
  • دکتر:ادوارد، هندرسون، “ (ذکریات عن دولة الإمارات و سلطنة عمان) “، چاپ موتیف ایت للنشر، مطبعة راشد، عجمان ۱۹۸۸ میلادی.