وکان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روستای وکان (به عربی: قریة وکان) یکی از روستاهای کشور پادشاهی عمان است، ویکی از (نقاط دیدنی سلطنت عمان) به‌شمار می‌آید. این روستا از توابع شهرستان بهلاء در استان منطقه داخلیه می‌باشد. روستای وادی فهود در سمت مغرب روستای وکان واقع شده‌است. روستای " وکان" در عمان در ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا در دره مستل در استان نخل در جنوب الباطنه و در فاصله 150 کیلومتری مسقط (پایتخت عمان) واقع شده‌است

به گزارش روزنامه سعودی "المرصد"،راه منتهی به این روستا از چند دره می‌گذرد و برای رفتن به این روستا باید از خودروهای شاسی بلند استفاده کرد. آب و هوای این منطقه معتدل است و در تابستان هوایی گرم و در زمستان هوایی سرد دارد.

خاک این روستا حاصلخیز بوده و در آن مزارع پله‌ای وجود دارد و درختان میوه زیادی مانند انگور، انار و زردآلو در آن فراوان است.

در ورودی روستای وکان، مرکزی برای اطلاع رسانی و استقبال از گردشگران وجود دارد و جاده‌ای هست که اطراف ان با دیوار محافظت شده‌است و مناطقی برای خدمت رسانی و جاهایی برای نشستن وجود دارد و مرکزی نیز به عنوان استراحتگاه هست که بر روستا و مزارع پله‌ای مشرف است.

این روستا با طبیعت دیدنی خود همچنین دارای یک مسیر کوهستانی مختص به دوستداران ورزش پیاده‌روی است که روستا را به "الجبل الاخضر" (کوه سبز) وصل می‌کند.

روستای وکان یک روستایی کوهستانی اما بسیار زیبا، تپه‌های سرسبز و خانه‌های تاریخی کاه گلی و قدیمی، و باغهای مرکبات وصیفی جات و مناظر سرسبز و شاعرانه و چشمه‌های آب روان روستا را احاطه نموده‌است، و درختان سر به فلک کشیده نخل خرما در اطراف روستا رونق وزیبایی خاصی به روستای «وکان» داده‌است. این روستا درپایه کوه حجر غربی از ناحیه جنوب واقع شده‌است.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت آن ۱۸۶ نفر (۲۵ خانوار) است که از اهل سنت و مالکی مذهب هستند. شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری است، و از راه زراعت وتجارت امرار معاش می‌کنند.

منابع[ویرایش]

  • سلطنة عمان، مسقط: وزارة الاعلام، ۱۹۹۲ میلادی تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  • السلطان:قابوس، البوسعید، موسوعة دلیل الاعلام: مسقط، چاپ اول، سال ۱۹۹۸ میلادی. (به عربی).
  • عمان فی عام ۱۹۸۶ (عام الحصاد و التراث) اصدار وزارة الاعللام، دارالعرب للطباعة والنشر والتوزیع، ۱۹۸۶ میلادی .
  • لفتنانت کونیل، سیر آرنولد ویلسون، ، «(تاریخ عمان و الخلیج)» ،. انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی.
  • دکتر:ادوارد، هندرسون، “ (ذکریات عن دولة الإمارات و سلطنة عمان) “، چاپ موتیف ایت للنشر، مطبعة راشد، عجمان ۱۹۸۸ میلادی.