کوه سمحان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


کوه سمحان (به عربی: جَبل سمحان) نام کوهی است در استان ظُفار در کشور پادشاهی عُمّان.

این کوه در سمت مشرق شهرستان صلاله واقع شده‌است، ودر حدود ۷۵ کیلومتر از شهرستان ثلاله فاصله دارد. ارتفاع کوه سمحان از سطح دریا در میان ۲۱۰۰ متر است.

«کوه سمحان» از رشته‌کوه‌های جنوبی کشور پادشاهی عمان به شما می‌آید و از نقاط دیدنی سلطنت عمان است. و یکی از مناطق گردشگری و دیدنی شهر صلاله است. در پیرامون این کوه جانوران و پرندگان مختلفی زندگی می‌کرده‌اند و می‌کنند، همچنین در پایه وقلهٔ کوه درختهای گوناگون و تنومند مانند: کُنار، سمر، سَلَم، کُور، کِرت، لبان و کُوهِنگ به وفرت وجود دارد . از انواع پرندگان که در این کوه زندگی می‌کنند می‌توان از کبک، قُمری، بادخور، تیهو، سبزقبا، چکاوک، چکاوک هدهد و هدهد، بلبل، گنجشک، دم جنبانک، فاخته، سهره، صعوه، کوکر، دراج نام برد که به‌ویژه در فصل زمستان و بهار هنگام جفت‌گیری و تخم گذاری با آواز دلنشین خود این منطقه کوهستانی را شاد می‌کنند. در پیرامون کوه روباه، کفتار، شغال، جوجه‌تیغی، خرگوش، بز کوهی نیز یافت می‌شود.

پرندگانی مانند: عقاب، شاهین، و دیگر گونه لاشخورها نیز در این منطقهٔ گسترده کوهستانی زندگی می‌کنند، همچنین درنگانی مانند: پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، خوک، نیز کم وبیش وجود دارد.

منابع[ویرایش]

  • سلطنة عمان. مسقط: وزارة الاعلام، ۱۹۹۲ میلادی. 
  • السلطان:قابوس، البوسعید، موسوعة دلیل الأعلام: مسقط، چاپ اول، سال ۱۹۹۸ میلادی. (به عربی).
  • عمان فی عام ۱۹۸۶ (عام الحصاد والتراث) إصدار وزارة الإعللام، دارالعرب للطباعة والنشر والتوزیع، ۱۹۸۶ میلادی .
  • لفتنانت کونیل، سیر آرنولد ویلسون، ، «(تاریخ عمان والخلیج)» ،. انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی.