کوه سمحان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


کوه سمحان (به عربی: جَبل سمحان) نام کوهی است در استان ظُفار در کشور پادشاهی عُمّان.

این کوه در سمت مشرق شهرستان صلاله واقع شده‌است، و در حدود ۷۵ کیلومتر از شهرستان ثلاله فاصله دارد. ارتفاع کوه سمحان از سطح دریا در میان ۲۱۰۰ متر است.

«کوه سمحان» از رشته‌کوه‌های جنوبی کشور پادشاهی عمان به شما می‌آید و از نقاط دیدنی سلطنت عمان است. و یکی از مناطق گردشگری و دیدنی شهر صلاله است. در پیرامون این کوه جانوران و پرندگان مختلفی زندگی می‌کرده‌اند و می‌کنند، همچنین در پایه وقلهٔ کوه درختهای گوناگون و تنومند مانند: کُنار، سمر، سَلَم، کُور، کِرت، لبان و کُوهِنگ به وفرت وجود دارد . از انواع پرندگان که در این کوه زندگی می‌کنند می‌توان از کبک، قُمری، بادخور، تیهو، سبزقبا، چکاوک، چکاوک هدهد و هدهد، بلبل، گنجشک، دم جنبانک، فاخته، سهره، صعوه، کوکر، دراج نام برد که به‌ویژه در فصل زمستان و بهار هنگام جفت‌گیری و تخم گذاری با آواز دلنشین خود این منطقه کوهستانی را شاد می‌کنند. در پیرامون کوه روباه، کفتار، شغال، جوجه‌تیغی، خرگوش، بز کوهی نیز یافت می‌شود.

پرندگانی مانند: عقاب، شاهین، و دیگر گونه لاشخورها نیز در این منطقهٔ گسترده کوهستانی زندگی می‌کنند، همچنین درنگانی مانند: پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، خوک، نیز کم وبیش وجود دارد.

منابع[ویرایش]

  • سلطنة عمان، مسقط: وزارة الاعلام، ۱۹۹۲ میلادی تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  • السلطان:قابوس، البوسعید، موسوعة دلیل الأعلام: مسقط، چاپ اول، سال ۱۹۹۸ میلادی. (به عربی).
  • عمان فی عام ۱۹۸۶ (عام الحصاد والتراث) إصدار وزارة الإعللام، دارالعرب للطباعة والنشر والتوزیع، ۱۹۸۶ میلادی .
  • لفتنانت کونیل، سیر آرنولد ویلسون، «(تاریخ عمان والخلیج)» ،. انتشار سال ۱۹۸۸ میلادی.