جام ملت‌های آسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جام ملت‌های آسیا
AFC Asian Cup Logo.png
سال بنیان‌گذاری ۱۹۵۶، ۶۳ سال پیش
سرزمین آسیا (ای‌اف‌سی)
تعداد تیم‌های حاضر ۲۴
قهرمان کنونی  استرالیا (۱ قهرمانی)
موفق‌ترین تیم  ژاپن‏ (۴ قهرمانی)
وبگاه وبسایت رسمی
Soccerball current event.svg جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

جام ملت‌های آسیا یک جام فوتبال است که کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی AFC) آن را برگزار می‌کند. قهرمان این مسابقات به عنوان قهرمان قاره آسیا در رشته فوتبال شناخته شده و به‌ طور خودکار به جام کنفدراسیون‌ها راه می‌یابد.

این جام از سال ۱۳۳۵ (برابر با ۱۹۵۶ به میزبانی هنگ کنگ) آغاز شد و تا ۱۳۸۳ (برابر با ۲۰۰۴ دوره سیزدهم) هر چهار سال یک بار برگزار گردید و پس از آن به دلیل هم‌زمانی این جام با جام ملت‌های اروپا و المپیک، کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا دورهٔ برگزاری بازی‌ها را تغییر دهد تا در سطح جهانی به این جام توجه بیشتری شود. بعد از جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴، دوره بعدی این جام در سال ۲۰۰۷ برگزار شد و از آن پس باز هم هر چهار سال یک‌بار برگزار می شود. در دوره‌های ابتدایی تیم‌های شرکت کننده در این جام کم تعداد بودند. دوره سوم این مسابقات در سال ۱۹۶۴ در کشور اسراییل برگزار شد و به دلیل تحریم مسابقات از سوی کشورهای مسلمان، مرحله نهایی فقط با شرکت سه تیم هند، کره جنوبی و هنگ کنگ برگزار گردید. دوره چهارم در سال ۱۹۶۸ این مسابقات به میزبانی ایران و با شرکت چهار تیم در مرحله نهایی و به صورت دوره ای برگزار گردید. دوره بعدی نیز در سال ۱۹۷۲ در تایلند و با شرکت پنج تیم برگزار شد. دوره‌های ۱۹۷۶ در ایران و ۱۹۸۰ در کویت با حضور شش تیم در مرحله نهایی برگزار شد که در این دو دوره، تیمها به دو گروه ۳ تیمی گروه‌بندی شدند و سپس دو تیم برتر گروه‌ها به مرحله نیمه نهایی را میافتند. دوره‌های۱۹۸۴ در سنگاپور ، ۱۹۸۸ در قطر و ۱۹۹۲ در ژاپن این مسابقات با حضور ده تیم و در دو گروه پنج تیمی در مرحله نهایی برگزار گردید. با افزایش تعداد تیمها، دوره‌های ۱۹۹۶ در کشور امارات ، ۲۰۰۰ در لبنان و ۲۰۰۴ در کشور چین، بازیها با شرکت ۱۲ تیم و در سه گروه چهار تیمی برگزار گردید. در این دوره‌ها برای نخستین بار مرحله یک چهارم نهایی پس از دور مقدماتی به مسابقات اضافه شد. دوره‌ی بعدی در سال ۲۰۰۷ بصورت مشترک به میزبانی چهارکشور مالزی، اندونزی، ویتنام و تایلند برگزار شد، دروه ۲۰۱۱ در قطر و دوره ۲۰۱۵ در استرالیا برگزار گردید. در این سه دوره (2007 و 2011 و 2015) این مسابقات با شرکت ۱۶ تیم و در چهار گروه چهار تیمی برگزار شد. در جام هفدهم سال ۲۰۱۹ مسابقات در کشور امارات و با شرکت ۲۴ تیم برگزار گردیده که تیمها در شش گروه چهار تیمی گروهبندی شده اند. همچنین در این دوره، مرحله یک‌هشتم نهایی برای اولین بار و پس از دور مقدماتی به مسابقات اضافه گردیده است. قدرت‌های اول آسیا از همان ابتدا سالیان سال بر این جام حکم‌فرمایی می‌کردند. تیم ملی ایران از دوره سوم رقابت ها در سال ١٩۶٨ در این جام شرکت داشته و تا دوره هفدهم در سال ٢٠١٩ در تمام سیزده دوره ای که مسابقات برگزار شده، حضور داشته است. تیم‌های ژاپن و کره‌جنوبی از شرق و تیم‌های ایران و عربستان‌سعودی از غرب آسیا، همواره در میان یکی از تیم‌های دیدار پایانی بوده‌اند. تا دوره شانزدهم در سال ٢٠١۵ تیم‌ ژاپن با چهار قهرمانی پر افتخارترین تیم این مسابقات می باشد. پس از ژاپن، تیم ملی ایران و عربستان‌سعودی سه بار به قهرمانی این مسابقات رسیده اند. پس از آنها کره‌جنوبی دو بار و تیم های عراق، کویت، تیم ملی اسرائیل و استرالیا هر کدام یک مرتبه قهرمان جام ملتهای آسیا شده اند.

استرالیا آخرین کشوری است که به این جام اضافه گردیده‌است. (کشور استرالیا در سال ۲۰۰۶ درخواست عضویت در کنفدراسیون فوتبال آسیا را داد که با آن موافقت گردید و از آن پس عضو این کنفدراسیون خوانده می‌شود)

بهترین نتیجه کشورهای شرکت کننده در جام ملت‌های آسیا

محتویات

تاریخچه[ویرایش]

دوره اول ۱۹۵۶ هنگ کنگ هنگ کنگ[ویرایش]

قهرمان  کره جنوبی

نایب قهرمان  اسرائیل

سوم  هنگ کنگ

چهارم  ویتنام جنوبی

تونکو عبدالرحمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا طرحی به نام جام آسیا را به اعضای اندک کنفدراسیون ارائه کرد. جالب این که اولین دوره جام ملت‌های آسیا، در سال ۱۹۵۶ یعنی چهار سال زودتر از جام ملت‌های اروپا برگزار شد. هنگ‌کنگ نخستین میزبان این جام بود؛ تنها چهار کشور در دور پایانی شرکت کردند. کره جنوبی نخستین جام آسیا را به خانه برد و اولین قهرمان آسیا لقب گرفت.

دوره دوم ۱۹۶۰ کره‌جنوبی کره جنوبی[ویرایش]

قهرمان  کره جنوبی

نایب قهرمان  اسرائیل

سوم جمهوری چین جمهوری چین

چهارم  ویتنام جنوبی

دومین دوره جام ملت‌ها در سال ۱۹۶۰ کره‌جنوبی میزبان جام شد و این بار هم در دو دوره پیاپی جام را در خانه خود نگه داشت؛ هنوز قدرت‌های بزرگ دوره‌های بعد آسیا متولد نشده بودند. ایران در مقدماتی این دوره شرکت کرد ولی به مرحله پایانی صعود نکرد.

دوره سوم ۱۹۶۴ اسرائیل اسرائیل[ویرایش]

قهرمان  اسرائیل

نایب قهرمان  هند

سوم  کره جنوبی

چهارم  هنگ کنگ

جام سوم در سال ۱۹۶۴ در اسرائیل برگزار شد. این دوره جزو کم‌رمق‌ترین دوره‌های جام بود. ایران در این دوره هم غایب بوده‌است.

دوره چهارم ۱۹۶۸ ایران ایران[ویرایش]

قهرمان  ایران

نایب قهرمان  برمه

سوم  اسرائیل

چهارم  چین

ایران در ۱۹۶۸ میزبان جام آسیا شد. برای نخستین بار جام بصورت گروهی برگزار می‌شد. ایران در یک بازی شبه‌فینال در حالی که برای قهرمانی به یک مساوی احتیاج داشت، اسرائیل را شکست داد و اولین قهرمانی ایران در جام رقم خورد. کم‌کم قدرت‌های آسیایی بیدار شدند. کره‌شمالی، برمه و کره‌جنوبی رقبای ایران در راه قهرمانی بودند.

دوره پنجم ۱۹۷۲ تایلند تایلند[ویرایش]

قهرمان  ایران

نایب قهرمان  کره جنوبی

سوم  تایلند

چهارم  جمهوری خمر

جام ۱۹۷۲ در بانکوک تایلند برگزار شد. تیم ایران مسیر همواری تا فینال داشت. در این دوره برای نخستین بار مرحله حذفی به مسابقات اضافه شد. تیم ایران در این دوره کمی مغرور به قدرت خود شد و چیزی نمانده بود خیلی زود از جام خداحافظی کند. در بازی با تایلند، ایران با تیم دوم خود به میدان رفت و اگر درخشش علی‌ جباری در دقایق پایانی و هت‌تریک او نبود ایران ۲–۰ مغلوب می‌شد اما در پایان ۳ بر ۲ پیروز شد. کره جنوبی و ایران به فینال رسیدند. بازی زیبا و فنی ایران به دلیل استراحت بازیکنان اصلی در بازی نیمه‌نهایی دومین قهرمانی را در پی داشت.

دوره ششم ۱۹۷۶ ایران ایران[ویرایش]

قهرمان  ایران

نایب قهرمان  کویت

سوم  چین

چهارم  عراق

تیم‌های عربی کم‌کم وارد مسابقات آسیایی می‌شدند. کشور لبنان به عنوان ششمین میزبان جام ملت‌های آسیا انتخاب شد اما به دلیل جنگ داخلی محروم شد. ایران به دلیل نفوذ فراوانی که پیش از انقلاب در کنفدراسیون فوتبال آسیا داشت، میزبانی دوره ششم را برعهده گرفت و در کمتر از هشت سال مجدداً میزبان شد. بازی‌های در دو شهر تبریز و تهران برگزار شد. حاشیه‌های جالب این دوره سوژه عکاسان و خبرنگاران بود. تیم کویت در بدترین فصل ممکن زیر باران در ورزشگاه گل‌آلود تبریز بازی می‌کرد. تیم ملی عراق و کویت در نیمه نهایی پس از پایان بازی به زد و خورد پرداختند. تیم ایران در این دوره گلی دریافت نکرد و مقتدرانه به فینال جام صعود کرد. فینال در ورزشگاه صد هزار نفری آریامهر که آن زمان در آسیا بی همتا بود میان ایران و کویت برگزار شد. بازی پرانتقاد ایران و زیبای کویت نشانگر ظهور قدرت‌های جدید عربی بود. ایران به لطف یک ضربه آزاد از علی پروین برنده فینال شد و جام را در خانه نگه داشت. کاپیتان تیم ایران پرویز قلیچ‌خانی با سومین قهرمانی ایران به رکوردی جاودانه دست یافت. او تنها بازیکن آسیایی است که سه بار جام زرین آسیا را بالا برده‌است. رکورد سه قهرمانی پیاپی و دوازده پیروزی متوالی (از ۱۹۶۸) رکوردی است که هنوز هیچ تیمی در آسیا به جز ایران به آن دست نیافته‌ است.

دوره هفتم ۱۹۸۰ کویت کویت[ویرایش]

قهرمان  کویت

نایب قهرمان  کره جنوبی

سوم  ایران

چهارم  کره شمالی

دوره هفتم ۱۹۸۰ فصل نوینی در فوتبال آسیا بود. کویت میزبان این رقابت‌ها شد نخستین میزبان عربی این مسابقات بهترین تیم تاریخ خود را به همراه داشت. تیم ایران با تکیه بر ستارگان از جام جهانی برگشتهٔ خود تا نیمه نهایی بالا آمد اما یک اتفاق نادر در تاریخ جام ملت‌های آسیا افتاد. درست یک روز قبل از بازی ایران و کویت جنگ بین ایران و عراق آغاز شد. تیم ایران پس از ده سال بی شکستی در آسیا در مقابل کویت شکست خورد و از صعود به فینال بازماند. کویت در دومین حضور پیاپی خود در فینال کره‌جنوبی را سه بر صفر در هم کوبید و نخستین تیم عربی قهرمان رقابت‌ها نام گرفت. سقوط ایران با قدرت‌نمایی کویت و تیم‌های عربی همراه بود.

دوره هشتم ۱۹۸۴ سنگاپور سنگاپور[ویرایش]

قهرمان  عربستان سعودی

نایب قهرمان  چین

سوم  کویت

چهارم  ایران

هشتمین دوره ۱۹۸۴ در سنگاپور برگزار شد. تیم عربستان از این دوره به جمع تیم‌های جام ملت‌ها پیوست. ایران با یک تیم استثنایی و پرمهره، کویت قهرمان دوره قبل، در کنار کره‌جنوبی مدعی کسب جام بودند. تیم ایران در نیمه‌نهایی مقابل عربستان قرار گرفت. ایران با گل شاهرخ بیانی تا دقیقه ۸۸ پیروز و در فینال بود اما اشتباه یار خودی شاهین بیانی (برادر شاهرخ) و گل‌ به‌ خودی او بازی را به مساوی کشید. بازی در ضربات پنالتی به نفع عربستان شد و عربستان در یک فینال به یادماندنی چین را شکست داد و عین ناباوری در اولین حضورش نخستین جامش را بالای سر برد. ایران در این دوره از مسابقات چهارم شد.

دوره نهم ۱۹۸۸ قطر قطر[ویرایش]

قهرمان  عربستان سعودی

نایب قهرمان  کره جنوبی

سوم  ایران

چهارم  چین

نهمین دوره ۱۹۸۸ در کشور قطر و برای دومین بار در یک کشور عربی برگزار شد. بازی افتتاحیه جام که بین ایران و قطر بود را میشل پلاتینی گشایش کرد. تیم کره‌جنوبی و چین و عربستان مدعیان جام بودند. تیم کم‌تجربه ایران در این دروه با غلبه بر حریفان صاحب نام خود همه را متعجب کرد. مربی ایران در مقابل کره‌جنوبی تن به یک باخت مصلحتی داد. او برای روبرو نشدن با عربستان تن به شکست داد ولی محاسباتش درست در نیامد و عربستان حریف ایران شد. شکست سنگین سه بر صفر ایران برابر کره جنوبی از نتایج تلخ ایران در جام ملت‌های آسیا است. عربستان این بار مقتدرانه ایران را شکست داد و راهی فینال شد. کره‌جنوبی با غلبه بر چین در فینال حاضر شد اما در ضربات پنالتی جام را به عربستان واگذار کرد تا ناکام‌ترین تیم فینال نام بگیرد. تیم ژاپن برای نخستین بار از این دوره وارد جام ملتهای آسیا شد.

دوره دهم ۱۹۹۲ ژاپن ژاپن[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  عربستان سعودی

سوم  چین

چهارم  امارات متحده عربی

دوره دهم ۱۹۹۲ در کشور ژاپن برگزار شد. سرمایه‌گذاری‌های ژاپن روی ورزش فوتبال سرانجام به ثمر نشست. تیم کره‌جنوبی و امارات تازه از جام جهانی ۱۹۹۰ برگشته و ایران قهرمان بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ مهم‌ترین مدعیان جام بودند. اما بدترین اتفاق ممکن برای ایران افتاد؛ در بازی مقابل ژاپن که سرنوشت‌ساز بود ایران یک گل مشکوک دریافت کرد. داوری جمال شریف مورد اعتراض ایران قرار گرفت و در پی آن حمله به داور باعث اخراج و محرومیت بازیکنان ایرانی شد. ایران برای نخستین بار در تاریخ جام ملت‌ها در گروه‌بندی حذف شد. امارات و ژاپن صعود کردند. عربستان بهترین فرصت برای قهرمانی سوم و شکستن رکورد ایران را پیدا کرد. عربستان در فینال مقابل ژاپن تن به شکست داد تا کشور آفتاب تابان دومین کشور شرقی بعد از کره جنوبی باشد که جام را برده‌ است.

دوره یازدهم ۱۹۹۶ امارات امارات متحده عربی[ویرایش]

قهرمان  عربستان سعودی

نایب قهرمان  امارات متحده عربی

سوم  ایران

چهارم  کویت

دوره یازدهم (۱۹۹۶) در کشور امارات متحده عربی برگزار شد. تعداد تیم‌های حاضر در جام به۱۲ تیم افزایش یافت. تیم ایران در بدترین روزهای تاریخ خود بود عربستان‌سعودی و ژاپن و کره‌جنوبی مدعیان کسب قهرمانی بودند. اما جام یازدهم جام شگفتی‌ها بود. حذف ژاپن در یک چهارم نهایی، شکست ۶–۲ کره جنوبی برابر ایران و پیروزی عربستان در بازی مجدد مقابل ایران از جمله شگفتیهای جام بودند. تیم ملی ایران بهترین نتایج چند ساله‌اش را کسب کرد. پس از یک دوره رکود تیم ایران با تغییر نسل در این مسابقات حاضر شد. ایران در مسابقه اول ١-٢ مقابل عراق شکست خورد. تایلند را در گام دوم شکست داد و سپس در سومین مسابقه عربستان را ٣-٠ شکست داد. در مرحله یکچهارم نهایی کره جنوبی را ناباورانه ۶–۲ مغلوب کرد که یکی از به یادماندنی ترین مسابقات تیم ملی ایران بوده است. عربستان با ارائه بازی‌های ضعیف به سختی تا مرحله نیمه نهایی بالا آمد. در نیمه نهایی میان ایران و عربستان باز هم ضربات پنالتی و ناداوری، عربستان را به فینال فرستاد. این تیم توانست ایران را در ضربات پنالتی شکست دهد. یک فینال کاملاً عربی بین امارات متحده عربی و عربستان برگزار شد. عربستان به سومین قهرمانی خود دست یافت و با رکورد ایران برابر شد. ایران در بازی رده‌بندی، کویت را در ضربات پنالتی شکست داد و سوم شد.ایران جام قهرمانی را از دست داد ولی علی دایی با هشت گل آقای گل این دوره شد و خداداد عزیزی نیز به عنوان بهترین بازیکن این مسابقات انتخاب شد و همچنین جایزه بازی جوانمردانه نیز به تیم ملی ایران رسید.

دوره دوازدهم ۲۰۰۰ لبنان لبنان[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  عربستان سعودی

سوم  کره جنوبی

چهارم  چین

چهار سال بعد پس از بیست‌وچهار سال میزبانی به لبنان رسید. دوره دوازدهم (۲۰۰۰) ژاپن و کره‌جنوبی دوباره به قدرت رسیده بودند. نتایج عجیبی در این دوره خلق شد. از نتایج جالب این دوره می‌توان به: شکست ۴–۱ عربستان مقابل ژاپن، شکست کره جنوبی برابر کویت و تساوی ایران و تایلند اشاره کرد. عربستان با وجود نتایج ضعیف به فینال رسید. در مرحله یکچهارم نهایی کره‌جنوبی انتقام شکست دوره قبل را از ایران گرفت و در دقایق پایانی ایران را روی گل طلایی با نتیجه ٢-١ شکست داد. ژاپن و عربستان دوباره فینال را برابر هم برگزار کردند و ژاپن دومین جام خود را به خانه برد و قهرمان شد.

دوره سیزدهم ۲۰۰۴ چین چین[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  چین

سوم  ایران

چهارم  بحرین

در سال ۲۰۰۴ میزبانی به چین رسید و یکی از پرانتقادترین دوره‌های برگزاری در میزبانی بود. تیم‌های اردن و ازبکستان قدرت‌های تازه آسیا بودند. بازی ایران و عمان یکی از بازی‌های جنجالی جام بود. درگیری دو مدافع ایرانی (رحمان رضایی و علی‌ بداوی) با یکدیگر و حمایت داور ایرانی‌تبار از ایران این بازی را جنجالی کرد. در این دوره تیم ایران ستارگان به نامی چون علی‌دایی، مهدی مهدوی‌کیا که عناوین بهترین بازیکن آسیا را در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۳ به دوش می‌کشیدند را به همراه داشت. همچنین علی کریمی که در دوران اوج قرار داشت. تیم ایران در این دوره بازی‌های زیبایی کرد. درخشش خیره‌کننده علی‌کریمی و بازی‌های خوب مهدوی‌کیا و حسین‌کعبی به خصوص در بازی مقابل کره‌جنوبی که با هتریک علی‌کریمی همراه بود تیم ایران را در آستانه فینالیست شدن قرار داد. بازی ایران و کره جنوبی در یکچهارم نهایی با نتیجه ۴-٣ به نفع ایران به اتمام رسید. ولی در نیمه‌نهایی با اشتباهات عجیب داوری و بی‌دقتی و سهل‌انگاری در زدن پنالتی توسط ایمان مبعلی ویحیی گل محمدی ایران نتوانست از سد چین بگذرد و چین میزبان به فینال رسید. ژاپن خیلی ساده سومین جام را به خانه برد و سومین تیمی نام گرفت که سه بار قهرمان جام ملت‌های آسیا شده‌است. علی‌دایی با زدن چهاردهمین گلش در بازی رده‌بندی برترین گل‌زن تمام ادوار جام ملت‌ها نام گرفت. شونسوکی ناکامورا بهترین بازیکن جام و علی‌ کریمی و علاء حبيل به صورت مشترک عنوان آقای گلی رقابت‌ها کسب کردند. علی‌ کریمی در همان سال عنوان بازیکن سال آسیا را به دست آورد.

دوره چهاردهم ۲۰۰۷ مشترک مالزیاندونزیتایلندویتنام[ویرایش]

قهرمان  عراق

نایب قهرمان  عربستان سعودی

سوم  کره جنوبی

چهارم  ژاپن

به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تداخل نداشتن با بازی‌های المپیک و جام ملت‌های اروپا، این دوره با فاصله سه سال نسبت به دوره قبل برگزار شد. چهار کشور مالزی، اندونزی، تایلند و ویتنام میزبان مشترک جام چهاردهم (۲۰۰۷) شدند. در هر کشور یک گروه چهارتیمی به رقابت پرداختند. برای نخستین بار تیم استرالیا در جام شرکت کرد. ایران در مرحله یکچهارم نهایی مجددا برابر کره جنوبی قرار گرفت و در ضربات پنالتی بازی را واگذار کرد و از مسابقات حذف شد. عراق تیم شگفتی‌ساز این دوره شد و در نیمه‌نهایی کره‌جنوبی را حذف کرد. ژاپن با پیروزی بر استرالیا یکی از مدعیان را حذف کرد ولی مقابل عربستان‌سعودی تن به شکست داد تا این تیم برای ششمین بار به فینال رسید. یک فینال کاملاً غربی‌عربی بین عراق و عربستان و یک رده‌بندی شرقی بین کره‌جنوبی و ژاپن شکل گرفت. فرصت استثنائی به دست عربستان‌سعودی افتاد تا با قهرمانی چهارم رکورد ایران را شکسته و بر بام آسیا تکیه بزند اما اتفاق عجیبی رخ داد، یعنی دقیقاً عراقی که چندماه پیش و در همان سال در جام ملت‌های غرب‌آسیا در برابر تیم‌ب ایران که درواقع با مراعات ملموس ایران در فینال باز هم به‌راحتی عراق تن به شکست ۲ بر ۰ برابر ایران داده بود و با وجود سهل‌انگاری این تورنمنت توسط تیم ملی ایران اما تیم کشورمان قهرمان غرب‌ آسیا شد بزرگ‌ترین شگفتی جام را آفرید و با پیروزی بر عربستان در عین ناباوری قهرمان جام چهاردهم شد.

دوره پانزدهم ۲۰۱۱ قطر قطر[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  استرالیا

سوم  کره جنوبی

چهارم  ازبکستان

قطر میزبان این دوره بود. ایران در این دوره به سرمربی‌گری افشین قطبی در مرحلهٔ گروهی در حالی که در بازی سوم با تیم ذخیره‌ها به میدان رفت حتی بدون دریافت یک گل با امتیاز کامل به‌عنوان سرگروه صعود نمود. ازبکستان با غلبه بر اردن و استرالیا با شکست دادن عراق به نیمه‌نهایی رسیدند. کره‌جنوبی و ایران برای پنجمین دوره متوالی در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌ها به مصاف هم رفتند که در نوع خود بی سابقه بود. این بازی به نوعی بازی کلاسیک آسیا نام گرفت. ایران بر خلاف دور گروهی، برابر کره جنوبی در طول ۹۰ دقیقه بازی تدافعی ارائه داد و کره توانست با یک گل در وقت‌اضافه پیروز شود تا در این ۵ دیدار تکراری مرحله یکچهارم، برابر ایران به ۳ برد رسیده باشد. سخنان جواد نکونام کاپیتان تیم ملی پس از بازگشت تیم بر علیه افشین قطبی و نحوه بازی دفاعی تیم ایران در برابر کره حاشیه هایی ایجاد کرد. ژاپن مدعی هم قطر میزبان را شکست داد. در نیمه‌نهایی ژاپن پس از تساوی ۲ بر ۲ با کره‌جنوبی در ضربات پنالتی ۳ بر صفر پیروز شد. استرالیا نیز با غافلگیری ازبکستان را با ۶ گل درهم کوبید. در رده‌بندی کره‌جنوبی به سختی ۳ بر ۲ برابر ازبکستان به پیروز رسید و سوم شد. ژاپن هم توسط بازیکن کره‌ای‌الاصل خود با یک گل در وقت‌های اضافه استرالیا را برد و با چهارمین قهرمانی، بر بام قارهٔ کهن تکیه زد و پر افتخارترین تیم آسیا لقب گرفت. ژاپن این ۴ قهرمانی را به فاصلهٔ سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۱ کسب کرده که این موفقیت خود رکوردی جدید محسوب می‌گردد. فینال این دوره در از رقابت‌ها در شهر دوحه برای نخستین مرتبه در جهان‌فوتبال با ۵۱ دوربین مورد پوشش تصویری قرار گرفت.

دوره شانزدهم ۲۰۱۵ استرالیا استرالیا[ویرایش]

قهرمان  استرالیا

نایب قهرمان  کره جنوبی

سوم  امارات متحده عربی

چهارم  عراق

استرالیا میزبان این دوره از مسابقات بود. ایران با سه برد در مرحله گروهی مقابل بحرین، قطر و امارات به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت و به نظر می‌رسید مسیر همواری تا رسیدن به نیمه نهایی داشته باشد اما داوری بحث‌برانگیز داور استرالیایی بنجامین ویلیامز در بازی مقابل عراق، باعث اخراج پولادی در اواخر نیمه اول از زمین شد و در نهایت این دیدار در وقتهای عادی و اضافه ۳–۳ به پایان رسید و در ضربات پنالتی با از دست رفتن پنالتی توسط وحید امیری عراق موفق شد تا از سد ایران عبور کند و برخلاف پیش‌بینی‌ها به مرحله نیمه نهایی راه یابد. از شگفتی‌های دیگر این دوره حذف ژاپن مدعی مقابل امارات در یک چهارم نهایی بود. در نهایت تیم‌های استرالیا، عراق، کره‌جنوبی و امارات به نیمه نهایی راه یافتند. کره جنوبی بازی نسبتاً راحتی را مقابل عراق خسته از بازی ایران انجام داد و با پیروزی ۲–۰ به فینال راه یافت. در دیگر بازی مرحله نیمه‌نهایی استرالیای میزبان امارات را شکست داد و به این ترتیب تیم‌های استرالیا و کره‌جنوبی بازی فینال را با داوری علی‌رضا فغانی برگزار کردند. کره‌جنوبی که تا فینال گلی دریافت نکرده بود و این خود رکوردی تقریباً دست‌نیافتنی محسوب می‌گردد در وقت‌های اضافه در نهایت با نتیجهٔ ۲–۱ مغلوب کشور میزبان گردید؛ استرالیا این کشور در قارهٔ اقیانوسیه اولین قهرمانی‌اش را پس ۳ دوره حضور در جام ملت‌های آسیا در میان بهت و سرافکندگی تیم‌های آسیائی جشن گرفت.

دوره هفدهم ۲۰۱۹ امارات امارات متحده عربی[ویرایش]

قهرمان= نایب قهرمان= سوم=در این دوره دیدار رده‌بندی نخواهد بود

چهارم=در این دوره دیدار رده‌بندی نخواهد بود

اولین دوره ایست که رقابت جام ملت‌های آسیا با حضور ۲۴تیم برگزار می‌شود. کاپ قدیمی Asian Cupنیزبازنشسته شد و یه کاپ جدید مورد استفاده قرار گرفت که به شکل گل لوتوس است و دارای پنج گلبرک به نشانه پنج منطقه فوتبالی قاره اسیاست. تیم‌های حاضر در این تورنمنت در شش گروه چهار تیمی بایک دیگر رقابت می‌کنند و تیم‌های اول و دوم هر گروه به همراه چهار تیم سوم برتر تمام گروه‌ها به مرحله حذفی اول (یک‌هشتم) صعود می‌کنند (از سال ۲۰۱۹به علت اضافه شدن تیم‌ها یک مرحله حذفی اضافه می‌شود) ایران در گروه Dرقابتها با تیم‌های یمن، ویتنام و عراق دیدار می‌کند. دیدار اول تیم ملی فوتبال ایران برخلاف دیگر مدعیان قهرمانی (ژاپن، کره جنوبی، استرالیا) طوفانی شروع شد تیم‌های رقیب ایران که مدعی قهرمانی هستند نتایج خوبی از بازی اولشان نگرفتند (اردن ۱–۰ استرالیا، کره جنوبی ۱-۰ فیلیپین،ژاپن۳-۲ترکمنستان) ایران دربازی اول مقابل یمن خوش درخشید و یمن جنگ زده را با ۵گل شکست داد تا خط و نشانی برای مدعیان اصلی کشیده باشد. گل‌های ایران را مهدی طارمی(۱۲_۲۵)اشکان دژاگه (۲۳) سردار آزمون(۵۳) و سوپر گل زیبا و والی سامان قدوس(۷۸) به‌ثمر رساندند تاخط حمله آتشین ایران را به رخ حریفان بکشند.

نتایج[ویرایش]

چهار تیم برتر هر دوره[ویرایش]

دوره میزبان دیدار پایانی دیدار رده‌بندی
قهرمان نتیجه نایب قهرمان سوم نتیجه چهارم
۱۹۵۶  هنگ کنگ Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
[۱] Flag of اسرائیل
اسرائیل
Flag of هنگ کنگ
هنگ کنگ
[۱] Flag of ویتنام جنوبی
ویتنام جنوبی
۱۹۶۰  کره جنوبی Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
[۱] Flag of اسرائیل
اسرائیل
 جمهوری چین [۱] Flag of ویتنام جنوبی
ویتنام جنوبی
۱۹۶۴  اسرائیل Flag of اسرائیل
اسرائیل
[۱] Flag of هند
هند
Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
[۱] Flag of هنگ کنگ
هنگ کنگ
۱۹۶۸  ایران Flag of ایران
ایران
[۱] Flag of میانمار
برمه
Flag of اسرائیل
اسرائیل
[۱]  جمهوری چین
۱۹۷۲  تایلند Flag of ایران
ایران
۲–۱
در وقت اضافه
Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
Flag of تایلند
تایلند
۲–۲
در وقت اضافه
(۵–۳)
پنالتی
Flag of کامبوج
جمهوری خمِر
۱۹۷۶  ایران Flag of ایران
ایران
۱–۰ Flag of کویت
کویت
پرچم جمهوری خلق چین
چین
۱–۰ Flag of عراق
عراق
۱۹۸۰  کویت Flag of کویت
کویت
۳–۰ Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
Flag of ایران
ایران
۳_۲ Flag of کره شمالی
کره شمالی
۱۹۸۴  سنگاپور Flag of عربستان سعودی
عربستان سعودی
۲–۰ پرچم جمهوری خلق چین
چین
Flag of کویت
کویت
۱–۱
(۵–۳)
پنالتی
Flag of ایران
ایران
۱۹۸۸  قطر Flag of عربستان سعودی
عربستان سعودی
۰–۰
در وقت اضافه
(۴–۳)
پنالتی
Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
Flag of ایران
ایران

در وقت اضافه
(۳–۰)
پنالتی
پرچم جمهوری خلق چین
چین
۱۹۹۲  ژاپن Flag of ژاپن
ژاپن
۱–۰ Flag of عربستان سعودی
عربستان سعودی
پرچم جمهوری خلق چین
چین
۱–۱
(۴–۳)
پنالتی
پرچم امارت متحده عربی
امارات متحده عربی
۱۹۹۶  امارات متحده عربی Flag of عربستان سعودی
عربستان سعودی
۰–۰
در وقت اضافه
(۴–۲)
پنالتی
پرچم امارت متحده عربی
امارات متحده عربی
Flag of ایران
ایران
۱–۱
(۳–۲)
پنالتی
Flag of کویت
کویت
۲۰۰۰  لبنان Flag of ژاپن
ژاپن
۱–۰ Flag of عربستان سعودی
عربستان سعودی
Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
۱–۰ پرچم جمهوری خلق چین
چین
۲۰۰۴  چین Flag of ژاپن
ژاپن
۳–۱ پرچم جمهوری خلق چین
چین
Flag of ایران
ایران
۴–۲ Flag of بحرین
بحرین
۲۰۰۷  اندونزی
 مالزی
 تایلند
 ویتنام
Flag of عراق
عراق
۱–۰ Flag of عربستان سعودی
عربستان سعودی
Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
۰–۰
در وقت اضافه
(۶–۵)
پنالتی
Flag of ژاپن
ژاپن
۲۰۱۱  قطر Flag of ژاپن
ژاپن
۱–۰
در وقت اضافه
Flag of استرالیا
استرالیا
Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
۳–۲ Flag of ازبکستان
ازبکستان
۲۰۱۵  استرالیا Flag of استرالیا
استرالیا
۲–۱
در وقت اضافه
Flag of کره جنوبی
کره جنوبی
پرچم امارت متحده عربی
امارات متحده عربی
۳–۲ Flag of عراق
عراق
۲۰۱۹  امارات متحده عربی - -

تیم‌های موفق جام[ویرایش]

تیم قهرمان نایب قهرمان سوم چهارم
 ژاپن ۴ (۱۹۹۲*, ۲۰۰۰, ۲۰۰۴, ۲۰۱۱) - - ۱ (۲۰۰۷)
 عربستان سعودی ۳ (۱۹۸۴, ۱۹۸۸, ۱۹۹۶) ۳ (۱۹۹۲, ۲۰۰۰, ۲۰۰۷) - -
 ایران ۳ (۱۹۶۸*, ۱۹۷۲, ۱۹۷۶*) - ۴ (۱۹۸۰, ۱۹۸۸, ۱۹۹۶, ۲۰۰۴) ۱ (۱۹۸۴)
 کره جنوبی ۲ (۱۹۵۶, ۱۹۶۰*) ۴ (۲۰۱۵, ۱۹۷۲, ۱۹۸۰, ۱۹۸۸) ۴ (۱۹۶۴, ۲۰۰۰, ۲۰۰۷, ۲۰۱۱) -
 اسرائیل (۱) ۱ (۱۹۶۴*) ۲ (۱۹۵۶, ۱۹۶۰) ۱ (۱۹۶۸) -
 کویت ۱ (۱۹۸۰*) ۱ (۱۹۷۶) ۱ (۱۹۸۴) ۱ (۱۹۹۶)
 استرالیا ۱ (۲۰۱۵*) ۱ (۲۰۱۱) - -
 عراق ۱ (۲۰۰۷) - - ۲ (۲۰۱۵ , ۱۹۷۶)
 چین - ۲ (۱۹۸۴, ۲۰۰۴*) ۲ (۱۹۹۲, ۱۹۷۶) ۲ (۱۹۸۸, ۲۰۰۰)
 امارات متحده عربی - ۱ (۱۹۹۶*) ۱ (۲۰۱۵) ۱ (۱۹۹۲)
 هند - ۱ (۱۹۶۴) - -
 میانمار (۲) - ۱ (۱۹۶۸) - -
 هنگ کنگ - - ۱ (۱۹۵۶*) ۱ (۱۹۶۴)
 تایوان - - ۱ (۱۹۶۰) ۱ (۱۹۶۸)
 تایلند - - ۱ (۱۹۷۲*) -
 ویتنام جنوبی - - - ۲ (۱۹۵۶, ۱۹۶۰)
 کامبوج (۳) - - - ۱ (۱۹۷۲)
 کره شمالی - - - ۱ (۱۹۸۰)
 بحرین - - - ۱ (۲۰۰۴)
 ازبکستان - - - ۱ (۲۰۱۱)

* میزبان
۱-اسرائیل تا سال ۱۹۷۰ عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا بود و در مسابقات قاره‌ای آسیا شرکت می‌کرد
۲-برمه سابق
۳-جمهوری خِمِر سابق

عملکرد میزبانان[ویرایش]

ایران با دو قهرمانی در دو میزبانی خود (۱۹۶۸ و ۱۹۷۶) موفق‌ترین میزبان جام ملت‌ها بوده‌است. کرهٔ‌جنوبی (۱۹۶۰) و ژاپن (۱۹۹۲) در جای‌گاه بعدی قرار دارند.

دوره میزبان مقام
۱۹۵۶ هنگ کنگ هنگ کنگ سوم
۱۹۶۰ کره جنوبی کره جنوبی قهرمان
۱۹۶۴ اسرائیل اسرائیل قهرمان
۱۹۶۸ ایران ایران قهرمان
۱۹۷۲ تایلند تایلند سوم
۱۹۷۶ ایران ایران قهرمان
۱۹۸۰ کویت کویت قهرمان
۱۹۸۴ سنگاپور سنگاپور مرحله گروهی
۱۹۸۸ قطر قطر مرحله گروهی
۱۹۹۲ ژاپن ژاپن قهرمان
۱۹۹۶ امارات متحده عربی امارات متحده عربی دوم
۲۰۰۰ لبنان لبنان مرحله گروهی
۲۰۰۴ چین چین دوم
۲۰۰۷ ویتنام ویتنام

اندونزی اندونزی
تایلند تایلند
مالزی مالزی

یک چهارم
مرحله گروهی
مرحله گروهی
مرحله گروهی
۲۰۱۱ قطر قطر یک چهارم نهایی
۲۰۱۵ استرالیا استرالیا قهرمان
۲۰۱۹ امارات متحده عربی امارات ؟

تفکیک قهرمانی‌ها و حضور در فینال[ویرایش]

۱- تقسیم بر اساس شرایط جغرافیایی

اصولاً در بحث فوتبال، آسیا را از نظر جغرافیایی به دو بخش غرب و شرق تقسیم می‌کنند که این بحث در لیگ قهرمانان آسیا نمود بیشتری پیدا می‌کند

اگر بخواهیم قهرمانیهای جام ملتهای آسیا را بین این دو بخش مهم آسیا تقسیم کنیم با جدول زیر روبرو خواهیم شد

مقایسه غرب و شرق آسیا از نظر قهرمانی در جام ملتهای آسیا
غرب آسیا ۹ قهرمانی (۵ کشور) شرق آسیا ۷ قهرمانی (۳ کشور)
 ایران سه قهرمانی  ژاپن چهار قهرمانی
 عربستان سعودی سه قهرمانی  کره جنوبی دو قهرمانی
 عراق یک قهرمانی  استرالیا یک قهرمانی (۲)
 کویت یک قهرمانی
 اسرائیل یک قهرمانی (۱)
مقایسه غرب و شرق آسیا از نظر حضور در فینال (۳) جام ملتهای آسیا
غرب آسیا ۱۲ حضور در فینال (۵ کشور) شرق آسیا ۱۲ حضور در فینال (۴ کشور)
 عربستان سعودی شش بار  کره جنوبی چهار بار
 ایران سه بار  ژاپن چهار بار
 کویت دو بار  استرالیا دو بار
 عراق یکبار  چین دو بار
 امارات متحده عربی یکبار
۱-اسرائیل تا سال ۱۹۷۰ عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا بود و در مسابقات قاره‌ای آسیا شرکت می‌کرد
۲-استرالیا از قاره‌ای دیگر به فدراسیون فوتبال آسیا اضافه شده‌است و قابل ذکر است که در بحث فوتبال این کشور جزو شرق آسیا محسوب می‌شود
۳-چهار دوره ابتدایی جام ملتهای آسیا به صورت گروهی و بدون انجام مراحل نیمه نهایی و فینال قهرمان خود را شناخته‌است؛ بنابراین در این بخش از جدول چهار دور اول لحاظ نشده‌است.

۲- تقسیم بر اساس زیر فدراسیونهای موجود

کنفدراسیون فوتبال آسیا به پنج زیر فدارسیون تقسیم می‌شود

فدراسیون غرب آسیا، فدراسیون شرق آسیا، فدراسیون آسیای مرکزی، فدراسیون جنوب آسیا، فدراسیون جنوب شرق آسیا

فدارسیون قهرمانی (۱) حضور در فینال
غرب آسیا ۶ قهرمانی

عربستان (۳) - عراق (۱) - کویت (۱) - اسرائیل (۱) (۲)

۱۰ حضور

عربستان (۶) - کویت (۲) - عراق (۱) - اسرائیل (۱)

شرق آسیا ۶ قهرمانی

ژاپن (۴) - کره‌جنوبی (۲)

۱۰ حضور

کره‌جنوبی (۴) - ژاپن (۴) - چین (۲)

آسیای مرکزی ۳ قهرمانی

ایران (۳) (۳)

۳ حضور

ایران (۳)

آسیای جنوب شرقی ۱ قهرمانی

استرالیا (۱)

۲ حضور

استرالیا (۲)

جنوب آسیا --- ---
۱-چهار دوره ابتدایی جام ملتهای آسیا به صورت گروهی و بدون انجام مراحل نیمه نهایی و فینال قهرمان خود را شناخته‌است؛ بنابراین در این بخش از جدول چهار دور اول لحاظ نشده‌است.
۲- اسرائیل از سال ۱۹۷۰ از AFC جدا شد؛ و به یوفا پیوست. این کشور تا سال ۱۹۷۰ عضو غرب آسیا بود.
۳-کشور ایران از سال ۲۰۱۴ به عضویت فدراسیون فوتبال آسیای مرکزی درآمده است.

ضربات پنالتی در جام ملت‌های آسیا[ویرایش]

در ادوار جام ملت‌های آسیا تکلیف ۲۱ بازی در ضربات پنالتی مشخص شده‌است که در جدول زیر بررسی کرده‌ایم.

تیم ملی ایران با هشت بار حضور در ضربات پنالتی در جام ملت‌های آسیا در این زمینه رکورددار است.

تیمهای عربستان و عراق به ترتیب چهار و سه بار تکلیفشان در ضربات پنالتی مشخص شده‌است که همیشه تیم برنده ضربات پنالتی بوده‌اند

# تیم حضور در ضربات پنالتی برد در ضربات پنالتی باخت در ضربات پنالتی
۱  ایران ۸ بار ۲ برد ۶ شکست
۱  کره جنوبی ۷ بار ۳ برد ۴ شکست
۳  ژاپن ۵ بار ۳ برد ۲ شکست
۴  عربستان سعودی ۴ بار ۴ برد بدون شکست
۵  امارات متحده عربی ۳ بار ۱ برد ۲ شکست
۶  چین ۳ بار ۲ برد ۱ شکست
۷  عراق ۳ بار ۳ برد بدون شکست
۸  تایلند ۲ بار ۱ برد ۱ شکست
۹  کویت ۲ بار ۱ برد ۱ شکست
۱۰  بحرین ۱ بار ۱ برد بدون شکست
۱۱  استرالیا ۱ بار بدون برد ۱ شکست
۱۲  اردن ۱ بار بدون برد ۱ شکست
۱۳  ازبکستان ۱ بار بدون برد ۱ شکست
۱۴  کامبوج ۱ بار بدون برد ۱ شکست


رکوردداران بازی در مراحل حذفی جام ملتهای آسیا[ویرایش]

۱۷ تیم موفق شده‌اند حداقل برای یک مرتبه از مرحله گروهی صعوده کرده و در مراحل حذفی جام ملتهای آسیا حاضر شوند. دو تیم ایران و کره‌جنوبی با انجام ۲۰ بازی در مراحل حذفی جام ملتهای آسیا رکورددار هستند. دو تیم ژاپن و عربستان نیز با ۱۲ بار موفقیت (صعود) در مراحل حذفی رکورددار موفقیت در این مراحل هستند

# تیم تعداد بازی در مراحل حذفی تعداد صعود (۱) تعداد حذف (شکست) (۲)
۱  کره جنوبی ۲۰ بازی ۱۱ بار ۹ بار
۲  ایران ۲۰ بازی ۱۰ بار ۱۰ بار
۳  ژاپن ۱۶ بازی ۱۲ بار ۴ بار
۴  چین ۱۶ بازی ۶ بار ۱۰ بار
۵  عربستان سعودی ۱۵ بازی ۱۲ بار ۳ بار
۶  عراق ۱۲ بازی ۴ بار ۸ بار
۷  کویت ۱۰ بازی ۵ بار ۵ بار
۸  امارات متحده عربی ۸ بازی ۴ بار ۴ بار
۹  استرالیا ۷ بازی ۵ بار ۲ بار
۱۰  ازبکستان ۶ بازی ۱ بار ۵ بار
۱۱  بحرین ۳ بازی ۱ بار ۲ بار
۱۲  قطر ۲ بازی --- ۲ بار
۱۳  اردن ۲ بازی --- ۲ بار
۱۴  تایلند ۲ بازی ۱ بار ۱ بار
۱۵  کامبوج ۲ بازی --- ۲ بار
۱۶  کره شمالی ۲ بازی --- ۲ بار
۱۷  ویتنام ۱ بازی --- ۱ بار

۱-در این ستون بازیهایی که تکلیف تیم برنده را ضربات پنالتی تعیین کرده نیز محاسبه شده است
۲-در این ستون بازیهایی که تکلیف تیم بازنده را ضربات پنالتی تعیین کرده نیز محاسبه شده است

بهترین‌ها[ویرایش]

بهترین بازیکن جام[ویرایش]

کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان هر دوره از این بازی‌ها با ارزش‌ترین بازیکن از لحاظ فنی را به عنوان بهترین بازیکن برمی‌گزیند. گفتنی است که این جایزه میان سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۸ وجود نداشت و در سال ۱۹۸۰ برگزار نشد.

# دوره نام دوره
۱۱ شانزدهمین دوره استرالیا ماسیمو لونگو ۲۰۱۵
۱۰ پانزدهمین دوره ژاپن کیسوکه هوندا ۲۰۱۱
۹ چهاردهمین دوره عراق یونس محمود ۲۰۰۷
۸ سیزدهمین دوره ژاپن شونسوکی ناکامورا ۲۰۰۴
۷ دوازدهمین دوره ژاپن هیروشی نانامی ۲۰۰۰
۶ یازدهمین دوره ایران خداداد عزیزی ۱۹۹۶
۵ دهمین دوره ژاپن کازویوشی میورا ۱۹۹۲
۴ نهمین دوره کره جنوبی کیم جو سونگ ۱۹۸۸
۳ هشتمین دوره چین جیا ژی کوان ۱۹۸۴
۲ ششمین دوره ایران علی پروین ۱۹۷۶
۱ پنجمین دوره ایران ابراهیم آشتیانی ۱۹۷۲

آقای گل در ادوار جام ملتهای آسیا[ویرایش]

جدول بر اساس بیشترین گل زده در یک دوره مرتب شده‌است

# سال دوره گلزنان تعداد گل
۱ ۱۹۹۶ یازدهمین دوره ایران علی دایی ۸
۲ ۱۹۸۰ هفتمین دوره ایران بهتاش فریبا
کره جنوبی چون سون هو
۷
۳ ۲۰۰۰ دوازدهمین دوره کره جنوبی لی دونگ-گوک ۶
۴ ۲۰۱۵ شانزدهمین دوره امارات متحده عربی علی مبخوت ۵
۵ ۲۰۱۱ پانزدهمین دوره کره جنوبی کو جاچئول ۵
۶ ۲۰۰۴ سیزدهمین دوره ایران علی کریمی
بحرین علا حبیل
۵
۷ ۱۹۷۲ پنجمین دوره ایران حسین کلانی ۵
۸ ۲۰۰۷ چهاردهمین دوره عراق یونس محمود
ژاپن نائوهیرو تاکاهارا
عربستان سعودی یاسر القحطانی
۴
۹ ۱۹۶۸ چهارمین دوره ایران همایون بهزادی
اسرائیل گیورا اشپیگل
اسرائیل موشه رومانو
۴
۱۰ ۱۹۶۰ دومین دوره کره جنوبی چو یون اوک ۴
۱۱ ۱۹۵۶ اولین دوره اسرائیل ناهوم اشتلماخ ۴
۱۲ ۱۹۹۲ دهمین دوره عربستان سعودی فهد البیشی ۳
۱۳ ۱۹۸۸ نهمین دوره کره جنوبی لی تائه هو ۳
۱۴ ۱۹۸۴ هشتمین دوره ایران ناصر محمدخانی
ایران شاهرخ بیانی
چین جیا ژی کوان
۳
۱۵ ۱۹۷۶ ششمین دوره ایران ناصر نورایی
ایران غلامحسین مظلومی
کویت فتحی کمیل
۳
۱۶ ۱۹۶۴ سومین دوره اسرائیل مردوخای اشپیگلر
هند ایندر سینگ
۲

علی دایی با زدن هشت گل در سال ۱۹۹۶، رکوردار تعداد گل زده در یک دوره از جام ملتهای آسیا است.

پوکر و هتریک بازیکنان در تاریخ جام ملتهای آسیا[ویرایش]

در ادوار جام ملت‌های آسیا شاهد ۴ پوکر و ۱۲ هتریک بوده‌ایم

ایران تنها کشوری است که دو بازیکنش موفق به ثبت پوکر در جام ملت‌های آسیا شده‌است

یک پوکر برای بحرین و یک پوکر هم برای اردن در جام ملتها ثبت شده‌است

در هتریکها هم تیم ایران با ثبت چهار هتریک بهترین عملکرد را داشته و سه هتریک نیز برای ژاپن ثبت شده‌است

دو هتریک هم توسط بازیکنان هر یک از تیمهای کره‌جنوبی و چین ثبت شده و یک هتریک هم توسط تیم عربستان به دست آمده‌است

سریعترین پوکر توسط علی دایی در سال ۱۹۹۶ در بازی ایران و کره‌جنوبی در مدت زمان ۲۳ دقیقه ثبت شده‌است

سریعترین هتریک توسط علی جباری در سال ۱۹۷۲ در بازی ایران و بنگلادش در مدت زمان ۵ دقیقه ثبت شده‌است

در دوازدهمین دوره جام ملت‌های آسیا شاهد ثبت چهار هتریک بوده‌ایم. همچنین در هفتمین دوره جام ملت‌ها سه هتریک ثبت شده‌است

در ادوار جام ملتهای آسیا در دو بازی دو بازیکن از یک تیم هتریک کرده‌اند: ۱- در سال ۱۹۸۰ در بازی چین و بنگلادش -- ۲- در سال ۲۰۰۰ در بازی ژاپن و ازبکستان

زدن چهار گل در یک بازی (پوکر)
# سال بازیکن ملیت نتیجه بازی فاصله زمانی 5-

جام ملت های اسیا 2019امارات معز علی 4گل به کره شمالی

۴ ۲۰۱۵ حمزه الدردور  اردن اردن ۵ - فلسطین ۱ ۴۵ دقیقه
۳ ۲۰۱۱ اسماعیل عبداللطیف  بحرین بحرین ۵ - هندوستان ۲ ۶۲ دقیقه
۲ ۱۹۹۶ علی دایی  ایران ایران ۶ - کره‌جنوبی ۲ ۲۳ دقیقه
۱ ۱۹۸۰ بهتاش فریبا  ایران ایران ۷ - بنگلادش ۰ ۷۱ دقیقه
زدن سه گل در یک بازی (هتریک)
# سال بازیکن ملیت نتیجه بازی فاصله زمانی
۱۲ ۲۰۱۱ شینجی اوکازاکی  ژاپن ژاپن ۵ - عربستان ۰ ۷۱ دقیقه
۱۱ ۲۰۰۴ علی کریمی  ایران ایران ۴ - کره‌جنوبی ۳ ۶۷ دقیقه
۱۰ ۲۰۰۰ محمد الشلهوب  عربستان سعودی عربستان ۵ - ازبکستان ۰ ۵۱ دقیقه
۹ ۲۰۰۰ لی دونگ-گوک  کره جنوبی کره‌جنوبی ۳ - اندونزی ۰ ۶۰ دقیقه
۸ ۲۰۰۰ نائوهیرو تاکاهارا  ژاپن ژاپن ۸ - ازبکستان ۱ ۳۹ دقیقه
۷ ۲۰۰۰ آکینوری_نیشیزاوا  ژاپن ژاپن ۸ - ازبکستان ۱ ۳۵ دقیقه
۶ ۱۹۸۰ ژو یونگلای (۳)  چین چین ۶ - بنگلادش ۰ ۷۲ دقیقه
۵ ۱۹۸۰ شن ژیانگفو (۲)  چین چین ۶ - بنگلادش ۰ ۷۳ دقیقه
۴ ۱۹۸۰ چوی سون-هو (۱)  کره جنوبی کره‌جنوبی ۴ - امارات ۱ ۵۲ دقیقه
۳ ۱۹۷۶ غلامحسین مظلومی  ایران ایران ۸ - یمن جنوبی ۰ ۲۷ دقیقه
۲ ۱۹۷۲ علی جباری  ایران ایران ۳ - تایلند ۲ ۵ دقیقه
۱ ۱۹۷۲ حسین کلانی  ایران ایران ۳ - عراق ۰ ۴۴ دقیقه
۱-Choi Soon-ho
۲-Shen Xiangfu
۳-Xu Yonglai

پرگلترین نتایج اداور جام ملتهای آسیا[ویرایش]

# سال نتیجه بازی۱ مجموع گلهای زده شده در بازی
۱ ۱۹۷۶ ایران ۸–۰ یمن جنوبی ۸
۲ ۲۰۰۰ ژاپن ۸–۱ ازبکستان ۹
۳ ۱۹۸۰ ایران ۷–۰ بنگلادش ۷
۴ ۲۰۱۱ استرالیا ۶–۰ ازبکستان ۶
۵ ۱۹۹۶ عربستان ۶–۰ تایلند ۶
۶ ۱۹۸۰ چین ۶–۰ بنگلادش ۶
۷ ۱۹۶۸ اسرائیل ۶–۱ هنگ‌کنگ ۷
۸ ۲۰۱۱ ژاپن ۵–۰ عربستان ۵
۹ ۲۰۰۷ ازبکستان ۵–۰ مالزی ۵
۱۰ ۲۰۰۰ عربستان ۵–۰ ازبکستان ۵
۱۱ ۱۹۸۴ چین ۵–۰ امارات ۵
۱۲ ۲۰۱۹ ایران ۵–۰ یمن ۵
۱۳ ۱۹۹۶ ایران ۶–۲ کره‌جنوبی ۸
۱۴ ۲۰۱۵ اردن ۵–۱ فلسطین ۶
۱۵ ۲۰۰۷ چین ۵–۱ مالزی ۶
۱۶ ۱۹۶۰ کره‌جنوبی ۵–۱ ویتنام جنوبی ۶
۱۷ ۱۹۶۰ اسرائیل ۵–۱ ویتنام جنوبی ۶
۱۸ ۲۰۱۱ بحرین ۵–۲ هندوستان ۷
۱۹ ۱۹۵۶ کره‌جنوبی ۵–۳ ویتنام جنوبی ۸
۱-جدول بر اساس تفاضل گل بازیها مرتب شده‌ است

جایزه بازی جوانمردانه[ویرایش]

دوره تیم
۱۹۸۴ چین چین
۱۹۹۶ ایران ایران
۲۰۰۰ عربستان سعودی عربستان سعودی
۲۰۰۴ چین چین
۲۰۰۷ ژاپن ژاپن
۲۰۱۱ کره جنوبی کره جنوبی
۲۰۱۵ استرالیا استرالیا

بهترین دروازه‌بان[ویرایش]

دوره نام
۱۹۸۴ عربستان سعودی عبدالله الدعیع
۱۹۸۸ چین ژانگ هویکانگ
۱۹۹۶ عربستان سعودی محمد الدعیع
۲۰۰۰ چین جیانگ جین
۲۰۱۵ استرالیا متیو رایان

آمار[ویرایش]

بیشترین گل زدهٔ یک بازیکن در همهٔ دوره‌ها[ویرایش]

جدول زیر بهترین گلزنان این بازی‌ها در تمامی دوره‌ها را نشان می‌دهد.

بازیکن گل
ایران علی دایی ۱۴ گل
کره جنوبی لی دونگ-گوک ۱۰ گل

ژاپن نائوهیرو تاکاهارا

۹ گل
عراقیونس محمود،بحرینجاسم الهویدی ۸ گل

ایران بهتاش فریبا،ایران حسین کلانی،کویت فیصل الدخیل

کره جنوبی چوی سون هو

۷ گل

عربستان سعودی یاسر القحطانی،ازبکستان الکساندر گنریخ،استرالیا تیم کیهیل

۶ گل

ایران علی جباری،ایران علی کریمی،بحرین علا حبیل

بحریناسماعیل عبداللطیف،ژاپن آکینوری نیشیزاوا،کره جنوبی وو سانگ کاون

کره جنوبی هوانگ سان-هونگ،کره جنوبیکو جاچئول،چین شاورجایایی

۵ گل

بیشترین حضور یک بازیکن[ویرایش]

تا سال ۲۰۰۴ عدنان الطلیانی (امارات متحده عربی) و لی مینگ (چین) با چهار بار حضور در مرحله نهایی رکوردار بودند. مهدی مهدوی کیا با حضور در جام ۲۰۰۷ به جمع این بازیکنان اضافه شد و بدین سان ایدر رکورد بیشترین حضور در این جام ۴ بار است که ۳ بازیکن به‌طور همزمان آن را دارا می‌باشند.

بازیکن حضور دوره‌ها ایران مهدی مهدوی کیا ۴ ۱۹۹۶، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷

رکوردداران تعداد بازی[ویرایش]

در ادوار جام ملتهای آسیا ۱۶۹ بازیکن برای ایران بازی کرده‌اند [۲]

# بازیکن تعداد بازی بازی در چند دوره برای ایران (۱)

در جام ملتهای آسیا

تعداد برد
۱ جواد نکونام ۱۷ ۴ دوره ۱۰ برد
۲ مهدی مهدوی‌کیا ۱۷ ۴ دوره ۸ برد
۳ علی دایی ۱۶ ۳ دوره ۸ برد
۴ علی کریمی ۱۴ ۳ دوره ۷ برد
۵ پرویز قلیچ‌خانی ۱۲ ۳ دوره ۱۲ برد
۶ آندرانیک تیموریان ۱۱ ۳ دوره ۷ برد
۷ جلال حسینی ۱۱ ۳ دوره ۷ برد
۸ احمدرضا عابدزاده ۱۱ ۳ دوره ۴ برد
۹ کریم باقری ۱۰ ۲ دوره ۵ برد

۱-در این ستون فقط دوره‌هایی که بازیکن مزبور در جام ملتها برای ایران بازی کرده است محاسبه شده و در دوره‌هایی در لیست تیمی ایران حضور داشته ولی برای ایران بازی نکرده‌اند محاسبه نشده است


لازم به یادآوری میباشد که ایمان مبعلی، مجتبی محرمی و محمد نصرتی نیز در سه دوره از جام ملتها برای ایران بازی کرده‌اند


این بازیکنان ۹ بار با پیراهن تیم ملی ایران در جام ملتها به میدان رفته‌اند

حمید استیلی -- مهرداد میناوند -- خداداد عزیزی -- مجتبی محرمی -- فرشاد پیوس

سیروس قایقران -- جواد زرینچه -- نادر محمدخانی -- نصراله عبدالهی -- ناصر حجازی


این بازیکنان ۸ بار با پیراهن تیم ملی ایران در جام ملتها به میدان رفته‌اند
ایمان مبعلی - رحمان رضایی - مرتضی کرمانی مقدم - مهدی فنونی‌زاده - حمید درخشان
حمید علیدوستی - غلامحسین مظلومی - حسین کلانی - همایون بهزادی - علی جباری
مصطفی عرب - جعفر کاشانی


این بازیکنان ۷ بار با پیراهن تیم ملی ایران در جام ملتها به میدان رفته‌اند
احسان حاج‌صفی -- محمد نصرتی -- غلامرضا عنایتی -- حسین کعبی -- ضیا عربشاهی
محمد پنجعلی -- حسن روشن -- ابراهیم آشتیانی


این بازیکنان ۶ بار با پیراهن تیم ملی ایران در جام ملتها به میدان رفته‌اند
مسعود شجاعی -- یحیی گل‌محمدی -- ابراهیم میرزاپور -- داریوش یزدانی -- علیرضا منصوریان
افشین پیروانی -- کریم باوی -- مرتضی فنونی‌زاده -- عبدالعلی چنگیز -- شاهرخ بیانی
جعفر مختاری‌فر -- رحیم میراخوری - اصغر حاجیلو -- بهروز سلطانی -- عبدالرضا برزگری
بهتاش فریبا -- محمود حقیقیان -- ایرج دانایی‌فرد -- حبیب خبیری -- مهدی دینورزاده


این بازیکنان ۵ بار با پیراهن تیم ملی ایران در جام ملتها به میدان رفته‌اند
خسرو حیدری -- وحید هاشمیان -- محمد علوی -- ستار زارع -- علی اکبر استاداسدی
مجید نامجومطلق -- رضا احدی -- ناصر محمدخانی -- شاهین بیانی -- صفر ایرانپاک
اصغر شرفی

مربیان قهرمان[ویرایش]

دوره مربی قهرمان کشور قهرمان
۱۹۵۶ کره جنوبی لی یو هیونگ کره جنوبی کره جنوبی
۱۹۶۰ کره جنوبی ویی هیو-دئوک و کره جنوبی کیم یونگ سیک کره جنوبی کره جنوبی
۱۹۶۴ اسرائیل یوسف مریموویچ اسرائیل اسراییل
۱۹۶۸ ایران محمود بیاتی ایران ایران
۱۹۷۲ ایران محمد رنجبر ایران ایران
۱۹۷۶ ایران حشمت مهاجرانی ایران ایران
۱۹۸۰ برزیل کارلوس آلبرتو پریرا کویت کویت
۱۹۸۴ عربستان سعودی خلیل الزیانی عربستان سعودی عربستان سعودی
۱۹۸۸ برزیل کارلوس آلبرتو پریرا عربستان سعودی عربستان سعودی
۱۹۹۲ هلند هانس اوفت ژاپن ژاپن
۱۹۹۶ پرتغال نلو وینگادا عربستان سعودی عربستان سعودی
۲۰۰۰ فرانسه فیلیپ تروسیه ژاپن ژاپن
۲۰۰۴ برزیل زیکو ژاپن ژاپن
۲۰۰۷ برزیل جوروان ویرا عراق عراق
۲۰۱۱ ایتالیا آلبرتو زاکرونی ژاپن ژاپن
۲۰۱۵ استرالیا آنگه پوستکوگلو استرالیا استرالیا

پرافتخارترین تیم آسیا[ویرایش]

تیم ملی ایران تا ۱۹۹۶ صاحب این عنوان بود ولی در این سال‌ها عربستان و ژاپن با سه قهرمانی به رکورد ایران رسیدند. هم‌اکنون ژاپن با چهار قهرمانی (۱۹۹۲، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۱۱) پرافتخارترین تیم آسیا است.

بیشترین میزبانی[ویرایش]

ایران، تایلند، قطر و امارات کشورهایی هستند که هر کدام دو بار به عنوان میزبان جام ملت‌های آسیا برگزیده شده‌اند و از این حیث رکورددار هستند سایر کشورهای میزبان تنها یک بار از این امتیاز بهره‌مند گشته‌اند. لازم به ذکر می‌باشد که میزبانی دوم تایلند به صورت مشترک با سه کشور دیگر (مالزی، اندونزی و ویتنام) بوده‌است.

رده‌بندی کلی[ویرایش]

این جدول تیم‌ها را بر اساس عملکرد در تمامی دوره‌ها نشان می‌دهد. اگر این جدول بخواهد پایهٔ ارزیابی قرارگیرد، ایران بهترین تیم تمامی دوره‌های جام ملت‌های آسیا می‌باشد.

As end of 2015 AFC Asian Cup.

تیم حضور بازی برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتیاز % برد
۱  ایران ۱۴ ۶۲ ۳۷ ۱۸ ۷ ۱۱۹ ۴۵ ۷۴ ۱۲۹ ۶۰٪
۲  کره جنوبی ۱۴ ۶۲ ۳۲ ۱۶ ۱۴ ۱۰۰ ۶۲ ۳۸ ۱۱۲ ۵۲٪
۳  ژاپن ۸ ۴۱ ۲۴ ۱۲ ۵ ۸۰ ۳۸ ۴۲ ۸۴ ۵۹٪
۴  چین ۱۱ ۵۱ ۲۰ ۱۳ ۱۸ ۸۱ ۵۸ ۲۳ ۷۳ ۳۹٪
۵  عربستان سعودی ۹ ۴۴ ۱۹ ۱۳ ۱۲ ۶۳ ۴۵ ۱۸ ۷۰ ۴۳٪
۶  کویت ۱۰ ۴۲ ۱۵ ۱۰ ۱۷ ۴۷ ۵۱ ۴- ۵۵ ۳۶٪
۷  عراق ۸ ۳۵ ۱۳ ۷ ۱۵ ۳۸ ۴۲ ۴- ۴۶ ۳۷٪
۸  امارات متحده عربی ۹ ۳۸ ۱۲ ۹ ۱۷ ۳۳ ۵۱ ۱۸- ۴۵ ۳۲٪
۹  ازبکستان ۶ ۲۴ ۱۱ ۳ ۱۰ ۳۵ ۴۴ ۹- ۳۶ ۴۶٪
۱۰  استرالیا ۳ ۱۶ ۱۰ ۳ ۳ ۳۴ ۱۰ ۲۴ ۳۳ ۶۳٪
۱۱  قطر ۹ ۳۲ ۶ ۱۱ ۱۵ ۳۳ ۴۶ ۱۳- ۲۹ ۱۹٪
۱۲  اسرائیل ۴ ۱۳ ۹ ۰ ۴ ۲۸ ۱۵ ۱۳ ۲۷ ۶۹٪
۱۳  سوریه ۵ ۱۸ ۷ ۲ ۹ ۱۵ ۲۳ ۸- ۲۳ ۳۹٪
۱۴  بحرین ۵ ۱۹ ۴ ۵ ۱۰ ۲۶ ۳۴ ۸- ۱۷ ۲۱٪
۱۵  اردن ۳ ۱۱ ۴ ۴ ۳ ۱۳ ۹ ۴ ۱۶ ۳۶٪
۱۶  کره شمالی ۴ ۱۵ ۳ ۲ ۱۰ ۱۴ ۲۶ ۱۲- ۱۱ ۲۰٪
۱۷  تایلند ۶ ۲۰ ۱ ۸ ۱۱ ۱۵ ۴۵ ۳۰- ۱۱ ۵٪
۱۸  عمان ۳ ۹ ۲ ۳ ۴ ۶ ۱۱ ۵- ۹ ۲۲٪
۱۹  اندونزی ۴ ۱۲ ۲ ۲ ۸ ۱۰ ۲۸ ۱۸- ۸ ۱۷٪
۲۰  میانمار ۱ ۴ ۲ ۱ ۱ ۵ ۴ ۱ ۷ ۵۰٪
۲۱  هند ۳ ۱۰ ۲ ۱ ۷ ۸ ۲۳ ۱۵- ۷ ۲۰٪
۲۲  مالزی ۳ ۹ ۱ ۳ ۵ ۷ ۲۰ ۱۳- ۶ ۱۱٪
۲۳  تایوان ۲ ۷ ۱ ۲ ۴ ۵ ۱۲ ۷- ۵ ۱۴٪
۲۴  ویتنام ۳ ۱۰ ۱ ۲ ۷ ۱۲ ۲۸ ۱۶- ۵ ۱۰٪
۲۵  سنگاپور ۱ ۴ ۱ ۱ ۲ ۳ ۴ ۱- ۴ ۲۵٪
۲۶  کامبوج ۱ ۵ ۱ ۱ ۳ ۸ ۱۰ ۲- ۴ ۲۰٪
۲۷  هنگ کنگ ۳ ۱۰ ۰ ۳ ۷ ۹ ۲۳ ۱۴- ۳ ۰
۲۸  لبنان ۱ ۳ ۰ ۲ ۱ ۳ ۷ ۴- ۲ ۰
۲۹  ترکمنستان ۱ ۳ ۰ ۱ ۲ ۴ ۶ ۲- ۱ ۰
۳۰  یمن جنوبی ۱ ۲ ۰ ۰ ۲ ۰ ۹ ۹- ۰ ۰
۳۱  فلسطین ۱ ۳ ۰ ۰ ۳ ۱ ۱۱ ۱۰- ۰ ۰
۳۲  بنگلادش ۱ ۴ ۰ ۰ ۴ ۲ ۱۷ ۱۵- ۰ ۰
۳۳  قرقیزستان ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۳۴  فیلیپین ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰
۳۵  یمن ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰ ۰

رده‌بندی کشورها بر پایهٔ تعداد حضور[ویرایش]

# تیم / دوره‌ها حضور ۱۷ ۱۶ ۱۵ ۱۴ ۱۳ ۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱
۱  ایران ۱۴ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - -
۲  کره جنوبی ۱۴ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - ۱ ۱ ۱ - ۱ - ۱ ۱ ۱
۳  چین ۱۲ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - -
۴  عربستان سعودی ۱۰ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - - - -
۵  امارات متحده عربی ۱۰ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - - - -
۶  قطر ۱۰ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - - -
۷  کویت ۱۰ - ۱ ۱ - ۱ ۱ ۱ - ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - -
۸  ژاپن ۹ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - - - - -
۹  عراق ۹ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - ۱ ۱ - - - -
۱۰  ازبکستان ۷ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - - - - - - -
۱۱  تایلند ۷ ۱ - - ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - ۱ - - - -
۱۲  سوریه ۶ ۱ - ۱ - - - ۱ - ۱ ۱ ۱ - - - - - -
۱۳  بحرین ۶ ۱ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - ۱ - - - - - - - -
۱۴  کره شمالی ۵ ۱ ۱ ۱ - - - - ۱ - - ۱ - - - - - -
۱۵  استرالیا ۴ ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - - - - - - - - - -
۱۶  اردن ۴ ۱ ۱ ۱ - ۱ - - - - - - - - - - - -
۱۷  عمان ۴ ۱ ۱ - ۱ ۱ - - - - - - - - - - - -
۱۸  هند ۴ ۱ - ۱ - - - - - - ۱ - - - - ۱ - -
۱۹  ویتنام ۴ ۱ - - ۱ - - - - - - - - - - - ۱ ۱
۲۰  اندونزی ۴ - - - ۱ ۱ ۱ ۱ - - - - - - - - - -
۲۱  اسرائیل ۴ - - - - - - - - - - - - - ۱ ۱ ۱ ۱
۲۲  مالزی ۳ - - - ۱ - - - - - - ۱ ۱ - - - - -
۲۳  هنگ کنگ ۳ - - - - - - - - - - - - - ۱ ۱ - ۱
۲۴  فلسطین ۲ ۱ ۱ - - - - - - - - - - - - - - -
۲۵  ترکمنستان ۲ ۱ - - - ۱ - - - - - - - - - - - -
۲۶  لبنان ۲ ۱ - - - - ۱ - - - - - - - - - - -
۲۷  تایوان ۲ - - - - - - - - - - - - - ۱ - ۱ -
۲۸  یمن ۱ ۱ - - - - - - - - - - - - - - - -
۲۹  قرقیزستان ۱ ۱ - - - - - - - - - - - - - - - -
۳۰  فیلیپین ۱ ۱ - - - - - - - - - - - - - - - -
۳۱  سنگاپور ۱ - - - - - - - - - ۱ - - - - - - -
۳۲  بنگلادش ۱ - - - - - - - - - - ۱ - - - - - -
۳۳  یمن جنوبی ۱ - - - - - - - - - - - ۱ - - - - -
۳۴  کامبوج ۱ - - - - - - - - - - - - ۱ - - - -
۳۵  میانمار ۱ - - - - - - - - - - - - - ۱ - - -
۱ حضور در جام ملتهای آسیا
۱ نشان از قهرمانی تیم

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ ۱٫۶ ۱٫۷ Final tournaments in round-robin format
  2. “Statistics: Iran [ Team Melli”]. www.teammelli.com. Retrieved 2019-01-08. 

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]