جام ملت‌های آسیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جام ملت‌های آسیا
سال بنیان‌گذاری۱۹۵۶، ۶۷ سال پیش
منطقهآسیا (ای‌اف‌سی)
شمار تیم‌های حاضر۲۴‌ تیم
مقدماتی برایجام کنفدراسیون‌ها
قهرمان کنونی قطر (اولین قهرمانی)
موفق‌ترین تیم ژاپن (۴ قهرمانی)
وبگاهوبسایت رسمی
جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳

مسابقات فوتبال جام آسیا که با نام جام ملت‌های آسیا هم شناخته می‌شود، یک مسابقۀ فوتبال است که کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) آن را برگزار می‌کند. این مسابقه ها هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود. این جام پس از کوپا آمریکا قدیمی‌ترین مسابقۀ ملی قاره‌ای در دنیاست. قهرمان این مسابقه ها به عنوان قهرمان قاره آسیا در رشته فوتبال شناخته می‌شود.

این جام از سال ۱۹۵۶ میلادی (۱۳۳۵ خورشیدی) به میزبانی هنگ‌کنگ آغاز شد و تا سال ۲۰۰۴ هر چهار سال یک بار برگزار گردید ولی پس از آن به دلیل هم‌زمانی این جام با جام ملت‌های اروپا و المپیک، کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت تا دورهٔ برگزاری بازی‌ها را تغییر دهد تا در سطح جهانی به این جام توجه بیشتری شود. بعد از جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۴، دوره بعدی این جام در سال ۲۰۰۷ برگزار شد و از آن پس باز هم فاصله چهار ساله در برگزاری آن رعایت می‌شود. در ۳ دوره ابتدایی تیم‌های شرکت‌کننده در این جام کم بودند و تنها ۴ تیم در مرحله پایانی حضور پیدا کردند. دوره چهارم این مسابقه ها در سال ۱۹۶۸ به میزبانی ایران و با شرکت پنج تیم در مرحله پایانی و به صورت دوره‌ای برگزار گردید. دوره بعدی مسابقات در سال ۱۹۷۲ در تایلند برگزار شد و تا قبل از این سال مسابقات بصورت امتیازی برگزار می شد و از این سال مرحله حذفی به این مسابقات اضافه شد. دور بعدی مسابقات سال ۱۹۷۶ در ایران با حضور شش تیم در مرحله پایانی برگزار شد که در این دو دوره، تیم‌ها به دو گروه ۳ تیمی تقسیم شدند و سپس دو تیم برتر گروه‌ها به مرحله نیمه پایانی راه یافتند. دوره‌های ۱۹۸۰ در کویت، ۱۹۸۴ در سنگاپور و ۱۹۸۸ در قطر این مسابقه ها با حضور ده تیم و در دو گروه پنج تیمی در مرحله پایانی برگزار گردید، اما در سال ۱۹۹۲ تنها هشت تیم در دور پایانی حاضر بودند. با افزایش تعداد تیم‌ها، دوره‌های ۱۹۹۶ در کشور امارات و ۲۰۰۰ در لبنان، بازی‌ها با شرکت ۱۲ تیم و در سه گروه چهار تیمی برگزار گردید و در این دوره‌ها برای نخستین بار مرحله یک چهارم پایانی پس از دور مقدماتی به مسابقه ها اضافه شد. دوره بعدی در سال ۲۰۰۴ در چین، سال ۲۰۰۷ به صورت مشترک به میزبانی چهار کشور اندونزی، تایلند، مالزی و ویتنام، سال ۲۰۱۱ در قطر و سال ۲۰۱۵ در استرالیا با شرکت ۱۶ تیم و در چهار گروه چهار تیمی برگزار شد. در جام هفدهم در سال ۲۰۱۹ مسابقه ها در کشور امارات و با شرکت ۲۴ تیم برگزار گردید که تیم‌ها در شش گروه چهار تیمی قرار گرفتند. همچنین در این دوره، مرحله یک‌هشتم پایانی برای نخستین بار و پس از دور مقدماتی به مسابقات اضافه گردید و نیز بازی رده بندی برای اولین بار از این مسابقات حذف شد و دیگر مقام های سوم و چهارمی وجود نخواهد داشت و فقط این تورنمنت قهرمان و نائب قهرمان خواهد داشت. قدرت‌های اول آسیا از همان ابتدا سالیان سال بر این جام حکم‌فرمایی می‌کردند. تیم ملی ایران از دوره سوم رقابت‌ها در سال ۱۹۶۸ در این جام شرکت داشته و تا دوره هفدهم در سال ۲۰۱۹ در تمام چهارده دوره‌ای که مسابقات برگزار شده، حضور داشته‌است، کره‌جنوبی هم ۱۴ مرتبه در این مسابقات شرکت کرده تا این دو کشور رکورددار حضور در جام ملت‌های آسیا لقب بگیرند. تیم‌های ژاپن و کره‌جنوبی از شرق و تیم‌های ایران و عربستان‌سعودی از غرب آسیا، همواره در میان یکی از تیم‌های مدعی جام بوده‌اند. استرالیا نیز پس از پیوستن به ای‌اف‌سی (AFC) در سال ۲۰۰۷ به جمع تیم‌های مدعی جام افزوده شد. تا دوره هفدهم در سال ۲۰۱۹ تیم ژاپن با چهار قهرمانی پر افتخارترین تیم این مسابقات می‌باشد. پس از ژاپن، تیم‌های ایران و عربستان‌سعودی هر کدام سه بار به قهرمانی این مسابقات رسیده‌اند. پس از آن‌ها کره‌جنوبی دو بار و تیم‌های اسرائیل، کویت، عراق، استرالیا و قطر نیز هر کدام یک بار قهرمان جام ملت‌های آسیا شده‌اند.

بهترین نتیجه کشورهای شرکت کننده در جام ملت‌های آسیا
جام جدید جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۹

تاریخچه[ویرایش]

دوره اول ۱۹۵۶ هنگ کنگ هنگ کنگ[ویرایش]

قهرمان  کرهٔ جنوبی

نایب قهرمان  اسرائیلاسراییل

سوم  هنگ کنگ

چهارم  ویتنام جنوبی

تونکو عبدالرحمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا طرحی به نام جام آسیایی را به اعضای اندک کنفدراسیون ارائه کرد. جالب این که اولین دوره جام ملت‌های آسیا، در سال ۱۹۵۶ یعنی چهار سال زودتر از جام ملت‌های اروپا برگزار شد. هنگ‌کنگ نخستین میزبان این جام بود؛ تنها چهار کشور در دور پایانی شرکت کردند. کره جنوبی نخستین جام آسیا را به خانه برد و اولین قهرمان آسیا لقب گرفت.

دوره دوم ۱۹۶۰ کره‌جنوبی کره جنوبی[ویرایش]

قهرمان  کرهٔ جنوبی

نایب قهرمان  اسرائیل

سوم تایوان جمهوری چین

چهارم  ویتنام جنوبی

دومین دوره جام ملت‌ها در سال ۱۹۶۰ بود که کره‌جنوبی میزبان جام شد و این بار هم در دومین دوره پیاپی جام را در خانه خود نگه داشت؛ هنوز قدرت‌های بزرگ آسیا متولد نشده بودند. ایران در مقدماتی این دوره شرکت کرد ولی به مرحله پایانی صعود نکرد.

دوره سوم ۱۹۶۴ اسرائیل اسرائیل[ویرایش]

قهرمان  اسرائیل

نایب قهرمان  هند

سوم  کرهٔ جنوبی

چهارم  هنگ کنگ

دوره سوم این مسابقات در سال ۱۹۶۴ در اسرائیل برگزار شد و به دلیل تحریم مسابقات از سوی کشورهای مسلمان، تنها ۷ کشور حاضر به شرکت در مسابقات انتخابی شدند تا در نهایت از میانشان ۳ تیم به این جام صعود کنند. این دوره جزو کم‌رمق‌ترین دوره‌های جام بود. ایران در این دوره هم غایب بوده‌است.

دوره چهارم ۱۹۶۸ ایران ایران[ویرایش]

قهرمان  ایران

نایب قهرمان  برمه

سوم  اسرائیل

چهارم  جمهوری چین

ایران در ۱۹۶۸ میزبان جام آسیا شد. برای نخستین بار جام با حضور ۵ تیم اما همچنان به صورت دوره‌ای برگزار می‌شد. در این دوره بازی ها ایران در یک بازی شبه‌فینال در حالی که برای قهرمانی به یک مساوی احتیاج داشت، اسرائیل را شکست داد و اولین قهرمانی ایران در جام رقم خورد. کم‌کم قدرت‌های آسیایی بیدار شدند. برمه، تایوان و هنگ‌کنگ دیگر رقبای ایران در راه قهرمانی بودند.

دوره پنجم ۱۹۷۲ تایلند تایلند[ویرایش]

قهرمان  ایران

نایب قهرمان  کرهٔ جنوبی

سوم  تایلند

چهارم  جمهوری خمر

جام ۱۹۷۲ در بانکوک تایلند برگزار شد. تیم ایران مسیر همواری تا فینال داشت. در این دوره برای نخستین بار مرحله حذفی به مسابقات اضافه شد. تیم ایران در این دوره کمی مغرور به قدرت خود شد و چیزی نمانده بود خیلی زود از جام خداحافظی کند. در بازی با تایلند، ایران با تیم دوم خود به میدان رفت و اگر درخشش علی جباری در دقایق پایانی و هت‌تریک او نبود ایران ۲–۰ مغلوب می‌شد اما در پایان ۳ بر ۲ پیروز شد. کره جنوبی و ایران به فینال رسیدند، بازی زیبا و فنی ایران به دلیل استراحت بازیکنان اصلی در بازی نیمه‌نهایی دومین قهرمانی پیاپی این تیم را در پی داشت.

دوره ششم ۱۹۷۶ ایران ایران[ویرایش]

قهرمان  ایران

نایب قهرمان  کویت

سوم  چین

چهارم  سوریه

تیم‌های عربی کم‌کم وارد مسابقات آسیایی شدند. کشور لبنان به عنوان ششمین میزبان جام ملت‌های آسیا انتخاب شد اما به دلیل جنگ داخلی محروم شد و ایران به دلیل نفوذ فراوانی که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ در کنفدراسیون فوتبال آسیا داشت، میزبانی دوره ششم را برعهده گرفت و در کمتر از هشت سال مجدداً میزبان شد و بازی‌ها در دو شهر تبریز و تهران برگزار شد. حاشیه‌های جالب این دوره سوژه عکاسان و خبرنگاران بود. تیم کویت در بدترین فصل ممکن زیر باران در زمین گل‌آلود ورزشگاه باغ‌شمال تبریز بازی می‌کرد. تیم‌های ملی عراق و کویت در نیمه نهایی پس از پایان بازی به زد و خورد پرداختند. تیم ایران در این دوره گلی دریافت نکرد و مقتدرانه به فینال جام صعود کرد. فینال در ورزشگاه صدهزار نفری آریامهر تهران که آن زمان در آسیا بی همتا بود میان ایران و کویت برگزار شد. بازی ایران و کویت نشانگر ظهور قدرت‌های جدید عربی بود. ایران به لطف یک ضربه آزاد از علی پروین برنده فینال شد و جام را در خانه نگه داشت. کاپیتان تیم ایران پرویز قلیچ‌خانی با سومین قهرمانی ایران به رکوردی جاودانه دست یافت. او تنها بازیکن آسیایی است که سه بار جام قهرمانی آسیا را بالا برده‌است. رکورد سه قهرمانی پیاپی و سیزده پیروزی متوالی (از ۱۹۶۸) رکوردی است که هنوز هیچ تیمی در آسیا به جز ایران به آن دست نیافته‌است.

دوره هفتم ۱۹۸۰ کویت[ویرایش]

قهرمان: کویت

نایب قهرمان  کرهٔ جنوبی

سوم  ایران

چهارم  کرهٔ شمالی

دوره هفتم ۱۹۸۰ فصل نوینی در فوتبال آسیا بود. کویت میزبان این رقابت‌ها شد، نخستین میزبان عربی این مسابقات بهترین تیم تاریخ خود را به همراه داشت. تیم ایران با تکیه بر ستارگان از جام جهانی برگشتهٔ خود تا نیمه نهایی بالا آمد اما یک اتفاق نادر در تاریخ جام ملت‌های آسیا افتاد. درست یک روز قبل از بازی ایران و کویت جنگ بین ایران و عراق آغاز شد که این امر لطمه شدیدی به روحیه بازیکنان ایرانی زد. تیم ایران پس از ده سال بی شکستی در آسیا در مقابل کویت شکست خورد و از صعود به فینال بازماند. کویت در دومین حضور پیاپی خود در فینال کره‌جنوبی را سه بر صفر در هم کوبید و نخستین تیم عربی قهرمان رقابت‌ها نام گرفت. سقوط ایران با قدرت‌نمایی کویت و تیم‌های عربی همراه بود.

دوره هشتم ۱۹۸۴ سنگاپور سنگاپور[ویرایش]

قهرمان  عربستان سعودی

نایب قهرمان  چین

سوم  کویت

چهارم  ایران

هشتمین دوره ۱۹۸۴ در سنگاپور برگزار شد. تیم عربستان از این دوره به جمع تیم‌های جام ملت‌ها پیوست. ایران با یک تیم استثنایی و پرمهره، کویت قهرمان دوره قبل، در کنار کره‌جنوبی مدعی کسب جام بودند. تیم ایران در نیمه‌نهایی مقابل عربستان قرار گرفت. ایران با گل شاهرخ بیانی تا دقیقه ۸۸ پیروز و در فینال بود اما اشتباه یار خودی شاهین بیانی (برادر شاهرخ) و گل به خودی او بازی را به تساوی کشید. بازی در ضربات پنالتی به نفع عربستان شد و عربستان در یک فینال به یادماندنی چین را شکست داد و در عین ناباوری در اولین حضورش نخستین جامش را بالای سر برد. ایران در این دوره از مسابقات چهارم شد.

دوره نهم ۱۹۸۸ قطر قطر[ویرایش]

قهرمان  عربستان سعودی

نایب قهرمان  کرهٔ جنوبی

سوم  ایران

چهارم  چین

نهمین دوره (سال ۱۹۸۸) در کشور قطر و برای دومین بار در یک کشور عربی برگزار شد. بازی افتتاحیه جام که بین ایران و قطر بود را میشل پلاتینی گشایش کرد. تیم‌های کره‌جنوبی، چین و عربستان مدعیان جام بودند. تیم کم‌تجربه ایران در این دروه با غلبه بر حریفان صاحب نام خود همه را متعجب کرد. اما مربی ایران در مقابل کره‌جنوبی تن به یک باخت مصلحتی داد، او برای روبرو نشدن با عربستان تن به شکست داد ولی محاسباتش درست در نیامد و عربستان حریف ایران شد. شکست سنگین سه بر صفر ایران برابر کره جنوبی از نتایج تلخ ایران در جام ملت‌های آسیا است. عربستان این بار در جریان بازی ایران را شکست داد و راهی فینال شد. کره‌جنوبی با غلبه بر چین در فینال حاضر شد اما در ضربات پنالتی جام را به عربستان واگذار کرد تا ناکام‌ترین تیم فینال نام بگیرد. تیم ژاپن برای نخستین بار از این دوره وارد جام ملت‌های آسیا شد اما موفقیتی نداشت.

دوره دهم ۱۹۹۲ ژاپن ژاپن[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  عربستان سعودی

سوم  چین

چهارم  امارات متحدهٔ عربی

دوره دهم ۱۹۹۲ در کشور ژاپن برگزار شد. سرمایه‌گذاری‌های ژاپن روی ورزش فوتبال سرانجام به ثمر نشست. تیم‌های کره‌جنوبی و امارات تازه از جام جهانی ۱۹۹۰ برگشته و ایران به عنوان قهرمان بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ مهم‌ترین مدعیان جام بودند. اما بدترین اتفاق ممکن برای ایران افتاد؛ در بازی مقابل ژاپن که سرنوشت‌ساز بود ایران یک گل مشکوک دریافت کرد. داوری جمال شریف مورد اعتراض ایران قرار گرفت و در پی آن حمله به داور باعث اخراج و محرومیت بازیکنان ایرانی شد. ایران برای نخستین بار در تاریخ جام ملت‌ها در مرحله گروهی حذف شد و امارات و ژاپن صعود کردند. عربستان بهترین فرصت برای قهرمانی سوم و شکستن رکورد ایران را پیدا کرد اما در فینال مقابل ژاپن تن به شکست داد تا کشور آفتاب تابان دومین کشور شرقی بعد از کره جنوبی باشد که جام را برده‌است.

دوره یازدهم ۱۹۹۶ امارات امارات متحده عربی[ویرایش]

قهرمان  عربستان سعودی

نایب قهرمان  امارات متحدهٔ عربی

سوم  ایران

چهارم  کویت

دوره یازدهم (۱۹۹۶) در کشور امارات متحده عربی برگزار شد. تعداد تیم‌های حاضر در جام به ۱۲ تیم افزایش یافت. تیم ایران در بدترین روزهای تاریخ خود بود اما عربستان‌سعودی و ژاپن و کره‌جنوبی مدعیان کسب قهرمانی بودند. با این حال جام یازدهم جام شگفتی‌ها بود. حذف ژاپن در یک چهارم نهایی، شکست ۶–۲ کره جنوبی برابر ایران و پیروزی عربستان در بازی مجدد مقابل ایران از جمله شگفتی‌های جام بودند. تیم ملی ایران بهترین نتایج چند ساله‌اش را کسب کرد. پس از یک دوره رکود تیم ایران با تغییر نسل در این مسابقات حاضر شد. ایران گر چه در مسابقه اول ۱–۲ مقابل عراق شکست خورد اما تایلند را در گام دوم شکست داد و سپس در سومین مسابقه عربستان را ۳–۰ را مغلوب کرد. در مرحله یک چهارم نهایی کره جنوبی را ناباورانه ۶–۲ برد که یکی از به یادماندنی‌ترین مسابقات تیم ملی ایران شد. عربستان با ارائه بازی‌های ضعیف به سختی تا مرحله نیمه نهایی بالا آمد اما در نیمه نهایی میان ایران و عربستان باز هم ضربات پنالتی و ناداوری، عربستان را به فینال فرستاد و این تیم توانست ایران را در ضربات پنالتی شکست دهد. یک فینال کاملاً عربی بین امارات متحده عربی و عربستان برگزار شد. عربستان به سومین قهرمانی خود دست یافت و با رکورد ایران برابر شد. ایران در بازی رده‌بندی، کویت را در ضربات پنالتی شکست داد و سوم شد. ایران جام قهرمانی را از دست داد ولی علی دایی با هشت گل آقای گل این دوره شد و خداداد عزیزی نیز به عنوان بهترین بازیکن این مسابقات انتخاب شد و همچنین جایزه بازی جوانمردانه نیز به تیم ملی ایران رسید.

دوره دوازدهم ۲۰۰۰ لبنان لبنان[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  عربستان سعودی

سوم  کرهٔ جنوبی

چهارم  چین

پس از گذشت بیست‌وچهار سال از ناکامی در میزبانی جام به دلیل جنگ داخلی میزبانی دوباره به لبنان رسید. دوره دوازدهم (۲۰۰۰) ژاپن و کره‌جنوبی دوباره به قدرت رسیده بودند. نتایج عجیبی در این دوره خلق شد. از نتایج جالب این دوره می‌توان به: شکست ۴–۱ عربستان مقابل ژاپن، شکست کره جنوبی برابر کویت و تساوی ایران و تایلند اشاره کرد. عربستان با وجود نتایج ضعیف به فینال رسید. در مرحله یک چهارم نهایی کره‌جنوبی انتقام شکست دوره قبل را از ایران گرفت و در دقایق پایانی ایران را روی گل طلایی با نتیجه ۲–۱ شکست داد. ژاپن و عربستان دوباره فینال را برابر هم برگزار کردند و ژاپن دومین جام خود را به خانه برد و قهرمان شد.

دوره سیزدهم ۲۰۰۴ چین چین[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  چین

سوم  ایران

چهارم  بحرین

در سال ۲۰۰۴ میزبانی به چین رسید و یکی از پرانتقادترین دوره‌های برگزاری در میزبانی بود. تیم‌های اردن و ازبکستان قدرت‌های تازه آسیا بودند. بازی ایران و عمان یکی از بازی‌های جنجالی جام بود. درگیری دو مدافع ایرانی (رحمان رضایی و علی بداوی) با یکدیگر و حمایت داور ایرانی‌تبار بحرین از ایران این بازی را جنجالی کرد. در این دوره تیم ایران ستارگان به نامی چون علی‌دایی، مهدی مهدوی‌کیا که عناوین بهترین بازیکن آسیا را در سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۳ به دوش می‌کشیدند را به همراه داشت. همچنین علی کریمی که در دوران اوج قرار داشت. تیم ایران در این دوره بازی‌های زیبایی کرد. درخشش خیره‌کننده علی‌کریمی و بازی‌های خوب مهدوی‌کیا و حسین‌کعبی به خصوص در بازی مقابل کره‌جنوبی که با هتریک علی‌کریمی همراه بود تیم ایران را در آستانه فینالیست شدن قرار داد. بازی ایران و کره جنوبی در یک چهارم نهایی با نتیجه ۴–۳ به نفع ایران به اتمام رسید؛ ولی در نیمه‌نهایی با اشتباهات عجیب داوری و بی‌دقتی و سهل‌انگاری در زدن پنالتی توسط ایمان مبعلی ویحیی گل محمدی ایران نتوانست از سد چین بگذرد و چین میزبان به فینال رسید. ژاپن خیلی ساده سومین جام را به خانه برد و سومین تیمی نام گرفت که سه بار قهرمان جام ملت‌های آسیا شده‌است. علی‌دایی با زدن چهاردهمین گلش در بازی رده‌بندی برترین گل‌زن تمام ادوار جام ملت‌ها نام گرفت. شونسوکی ناکامورا بهترین بازیکن جام و علی کریمی و علاء حبیل به صورت مشترک عنوان آقای گلی رقابت‌ها کسب کردند. علی کریمی در همان سال عنوان بازیکن سال آسیا را به دست آورد.

دوره چهاردهم ۲۰۰۷ مشترک مالزیاندونزیتایلندویتنام[ویرایش]

قهرمان  عراق

نایب قهرمان  عربستان سعودی

سوم  کرهٔ جنوبی

چهارم  ژاپن

به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا برای تداخل نداشتن با بازی‌های المپیک و جام ملت‌های اروپا، این دوره با فاصله سه سال نسبت به دوره قبل برگزار شد. چهار کشور اندونزی، تایلند، مالزی و ویتنام میزبان مشترک جام چهاردهم (۲۰۰۷) شدند و در هر کشور یک گروه چهار تیمی به رقابت پرداختند. برای نخستین بار تیم استرالیا هم در جام شرکت کرد. ایران در مرحله یک چهارم نهایی مجدداً برابر کره جنوبی قرار گرفت و در ضربات پنالتی بازی را واگذار کرد و از مسابقات حذف شد. عراق تیم شگفتی‌ساز این دوره شد و در نیمه‌نهایی کره‌جنوبی را حذف کرد. ژاپن با پیروزی بر استرالیا یکی از مدعیان را حذف کرد ولی مقابل عربستان‌سعودی تن به شکست داد تا این تیم برای ششمین بار به فینال رسید. یک فینال کاملاً غربی‌عربی بین عراق و عربستان و یک رده‌بندی شرقی بین کره‌جنوبی و ژاپن شکل گرفت. فرصت استثنائی به دست عربستان‌سعودی افتاد تا با قهرمانی چهارم رکورد ایران را شکسته و بر بام آسیا تکیه بزند اما اتفاق عجیبی رخ داد، یعنی دقیقاً عراقی که در اوج جنگ و ناآرامی‌های داخلی به سر می‌برد و حتی در تورنمنت غرب آسیا هم مغلوب ایران شده بود با پیروزی بر عربستان در عین ناباوری قهرمان جام چهاردهم شد.

دوره پانزدهم ۲۰۱۱ قطر قطر[ویرایش]

قهرمان  ژاپن

نایب قهرمان  استرالیا

سوم  کرهٔ جنوبی

چهارم  ازبکستان

قطر برای دومین بار میزبان این تورنمنت بود. ایران در این دوره به سرمربی‌گری افشین قطبی در مرحلهٔ گروهی در حالی که در بازی سوم با تیم ذخیره‌ها به میدان رفت بدون دریافت حتی یک گل با امتیاز کامل به‌عنوان سرگروه صعود نمود. ازبکستان با غلبه بر اردن و استرالیا با شکست دادن عراق به نیمه‌نهایی رسیدند. کره‌جنوبی و ایران برای پنجمین دوره متوالی در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌ها به مصاف هم رفتند که در نوع خود بی‌سابقه بود و این بازی به نوعی بازی کلاسیک آسیا نام گرفت. ایران بر خلاف دور گروهی، برابر کره جنوبی در طول ۹۰ دقیقه بازی تدافعی ارائه داد و کره توانست با یک گل در وقت‌اضافه پیروز شود تا در این ۵ دیدار تکراری مرحله یک چهارم، برابر ایران به ۳ برد رسیده باشد. سخنان جواد نکونام کاپیتان تیم ملی پس از بازگشت تیم علیه افشین قطبی و نحوه بازی دفاعی تیم ایران در برابر کره حاشیه‌هایی ایجاد کرد. ژاپن مدعی هم قطر میزبان را شکست داد. در نیمه‌نهایی ژاپن پس از تساوی ۲ بر ۲ با کره‌جنوبی در ضربات پنالتی ۳ بر صفر پیروز شد. استرالیا نیز با غافلگیری ازبکستان را با ۶ گل درهم کوبید. در رده‌بندی کره‌جنوبی به سختی ۳ بر ۲ برابر ازبکستان به پیروز رسید و سوم شد. ژاپن هم توسط بازیکن کره‌ای‌الاصل خود با یک گل در وقت‌های اضافه استرالیا را برد و با چهارمین قهرمانی، بر بام قارهٔ کهن تکیه زد و پر افتخارترین تیم آسیا لقب گرفت. ژاپن این ۴ قهرمانی را به فاصلهٔ سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۱ کسب کرده که این موفقیت خود رکوردی جدید محسوب می‌گردید. فینال این دوره از رقابت‌ها در شهر دوحه برای نخستین مرتبه در جهان‌فوتبال با ۵۱ دوربین مورد پوشش تصویری قرار گرفت.

دوره شانزدهم ۲۰۱۵ استرالیا استرالیا[ویرایش]

قهرمان  استرالیا

نایب قهرمان  کرهٔ جنوبی

سوم  امارات متحدهٔ عربی

چهارم  عراق

استرالیا میزبان این دوره از مسابقات بود و این اولین بار بود که جام ملت‌های آسیا عملاً در خاک قاره اقیانوسیه برگزار می‌شد. ایران با سه برد در مرحله گروهی مقابل بحرین، قطر و امارات به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت و به نظر می‌رسید مسیر همواری تا رسیدن به نیمه نهایی داشته باشد اما داوری بحث‌برانگیز داور استرالیایی بنجامین ویلیامز در بازی مقابل عراق، باعث اخراج پولادی در اواخر نیمه اول از زمین شد و در نهایت این دیدار در وقتهای عادی و اضافه ۳–۳ به پایان رسید و در ضربات پنالتی با از دست رفتن پنالتی توسط وحید امیری عراق موفق شد تا از سد ایران عبور کند و برخلاف پیش‌بینی‌ها به مرحله نیمه نهایی راه یابد و ناکامی ایران در رسیدن به جمع ۴ تیم برتر به سومین دوره متوالی خود برسد. از شگفتی‌های دیگر این دوره حذف ژاپن مدعی مقابل امارات در یک چهارم نهایی بود. در نهایت تیم‌های استرالیا، عراق، کره‌جنوبی و امارات به نیمه نهایی راه یافتند. کره جنوبی بازی نسبتاً راحتی را مقابل عراق خسته از بازی ایران انجام داد و با پیروزی ۲–۰ به فینال راه یافت. در دیگر بازی مرحله نیمه‌نهایی استرالیای میزبان امارات را شکست داد و به این ترتیب تیم‌های استرالیا و کره‌جنوبی بازی فینال را با داوری علیرضا فغانی برگزار کردند. کره‌جنوبی که تا فینال گلی دریافت نکرده بود و این خود رکوردی تقریباً دست‌نیافتنی محسوب می‌گردید در وقت‌های اضافه در نهایت با نتیجهٔ ۲–۱ مغلوب کشور میزبان گردید؛ استرالیا این کشور در قارهٔ اقیانوسیه اولین قهرمانی‌اش را پس ۳ دوره حضور در جام ملت‌های آسیا در میان بهت و سرافکندگی تیم‌های آسیائی جشن گرفت.

دوره هفدهم ۲۰۱۹ امارات امارات متحده عربی[ویرایش]

قهرمان  قطر

نایب قهرمان  ژاپن

سوم  ایران

چهارم امارات متحده عربی امارات متحدۀ عربی

(از این دوره به بعد رقابت رده‌بندی برای مقام سوم برگزار نمی‌شود و بر پایۀ عملکرد دو تیم حذف شده در مرحلۀ نیمه‌نهایی، تیم سوم انتخاب میشود.)

اولین دوره ایست که رقابت جام ملت‌های آسیا با حضور ۲۴ تیم برگزار می‌شود. جام قدیمی قهرمانی نیز بازنشسته شد و یک جام جدید مورد استفاده قرار گرفت که به شکل گل لوتوس است و دارای پنج گلبرگ به نشانه پنج منطقه فوتبالی قاره آسیا میباشد. تیم‌های حاضر در این تورنمنت در شش گروه چهار تیمی با یک دیگر به رقابت پرداختند و تیم‌های اول و دوم هر گروه به همراه چهار تیم سوم برتر تمام گروه‌ها به مرحله حذفی اول (یک‌هشتم نهایی) صعود می‌کردند (از سال ۲۰۱۹ به علت اضافه شدن تیم‌ها یک مرحله حذفی دیگر هم اضافه شد). ایران در گروه D رقابت‌ها با تیم‌های یمن، ویتنام و عراق دیدار کرد و در پایان با ۷امتیاز به عنوان صدرنشین از این گروه صعود کرد. در این دوره عربستان در مرحله یک‌هشتم نهایی به دست ژاپن حذف شد. حذف کره جنوبی و استرالیا (فینالیست‌های دوره قبل) در یک چهارم نهایی از دیگر شگفتی‌های جام بود. ایران با غلبه بر عمان و چین پس از ۱۵سال به نیمه نهایی رسید، ژاپن، قطر و امارات میزبان هم دیگر راه یافتگان به نیمه نهایی لقب گرفتند. در مرحله نیمه نهایی ژاپن با شکست ایران برای پنجمین بار فینالیست شد و ایران باز هم نتوانست طلسم راهیابی به فینال را بشکند. در دیدار دوم مرحله نیمه نهایی نیز تیم قطر با شایستگی و یک بازی بسیار زیبا تیم امارات متحده عربی میزبان بازی‌ها را با چهار گل و بسته نگه داشتن دروازه خود با اقتدار کامل شکست داد و برای اولین بار در تاریخ فوتبال ملی خود به فینال جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ صعود کرد و حریف تیم ژاپن شد و تیم‌های امارات متحده عربی و ایران بازنده‌های مرحله نیمه نهایی در حسرت رسیدن به فینال ناکام ماندند و براساس قانون جدید AFC برای جام ملت‌های آسیا بدون انجام بازی رده‌بندی با جام هفدهم وداع کردند. تیم‌های ملی ژاپن و قطر که در هر سه مسابقه مرحله گروهی و سه دیدار دور حذفی جام ملت‌های آسیا به برتری رسیدند و با نمایش برتر نسبت به حریفان خود شکست‌ناپذیر بودند، از ساعت ۱۷:۳۰ روز جمعه ۱۲ بهمن ۱۳۹۷ در فینال این رقابت‌ها مقابل هم قرار گرفتند که در پایان عنابی‌ها توانستند با بازی هجومی و منطقی‌تر از حریف خود قهرمان جام شوند.

شاگردان هاجیمه موری‌یاسو با وجود اینکه نمایش چندان خوبی در گروه F نداشتند و رقابت نزدیکی با رقبای خود ارائه کردند، اما توانستند سه برد مقابل ترکمنستان، عمان و ازبکستان کسب کنند و بعد از آن هم عربستان و ویتنام را در بازی‌های دشواری شکست دهند ولی سامورایی‌ها در جدال نیمه نهایی برابر تیم ملی ایران بهترین عملکردشان را نشان دادند و با نمایش فنی بهتر، به برد ۳ بر صفر رسیدند، اما آن‌ها در مسابقه فینال موفق نشدند از سد عنابی‌های شگفتی‌ساز عبور کنند و تنها یک گل توسط تاکومی مینامینو به ثمر رساندند که در مقابل ۳ گل حریف حاصلی به همراه نداشت.

اما در آن سوی میدان، تیم ملی قطر که در هر ۶ مسابقه اخیرش عالی و سراسر هجومی ظاهر شده و بعد از سه برد در دور گروهی برابر لبنان، کره شمالی و عربستان، در سه دیدار مرحله حذفی نیز تیم‌های عراق، کره جنوبی و امارات میزبان را با عملکردی خیره‌کننده شکست داده بود، در بازی فینال هم با ادامه شگفتی‌سازی و نمایش استثنایی خود سه گل زیبا توسط المعز علی، عبدالعزیز حاتم و اکرم عفیف زد تا با شایستگی برای نخستین بار جام قهرمانی آسیا را بالای سر ببرد. در پایان دوره هفدهم جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ تیم ملی فوتبال قطر قهرمان شد و ژاپن به نایب قهرمانی بسنده کرد. المعز علی عبدالله جایزه بهترین گلزن جام با ۹ گل زده و بهترین بازیکن جام را کسب کرد، اکرم عفیف بهترین پاس دهنده گل با ده پاس گل، سعد الشیب با شش کلین شیت و فقط یک گل خورده بهترین دروازه‌بان جام، تیم قطر با ۱۹ گل زده بهترین خط حمله و فقط یک گل خورده بهترین خط دفاع جام هفدهم را از آن خود کرد، تیم ژاپن جایزه بازی جوانمردانه را کسب کرد. در پایان این جام ۱۳۰ گل از خط دروازه‌ها عبور کرد.

نتایج[ویرایش]

چهار تیم برتر هر دوره[ویرایش]

دوره میزبان دیدار پایانی دیدار رده‌بندی یا بازندگان نیمه نهایی
قهرمان نتیجه نایب قهرمان سوم نتیجه چهارم
۱۹۵۶  هنگ کنگ
کرهٔ جنوبی
[۱]
اسرائیل

هنگ کنگ
[۱]
ویتنام جنوبی
۱۹۶۰  کره جنوبی
کرهٔ جنوبی
[۱]
اسرائیل

جمهوری چین
[۱]
ویتنام جنوبی
۱۹۶۴  اسرائیل
اسرائیل
[۱]
هند

کرهٔ جنوبی
[۱]
هنگ کنگ
۱۹۶۸  ایران
ایران
[۱]
برمه

اسرائیل
[۱]
جمهوری چین
۱۹۷۲  تایلند
ایران
۲–۱
در وقت اضافه

کرهٔ جنوبی

تایلند
۲–۲
در وقت اضافه
(۵–۳)
پنالتی

جمهوری خمِر
۱۹۷۶  ایران
ایران
۱–۰
کویت

چین
۱–۰
عراق
۱۹۸۰  کویت
کویت
۳–۰
کرهٔ جنوبی

ایران
۳_۲
کرهٔ شمالی
۱۹۸۴  سنگاپور
عربستان سعودی
۲–۰
چین

کویت
۱–۱
(۵–۳)
پنالتی

ایران
۱۹۸۸  قطر
عربستان سعودی
۰–۰
در وقت اضافه
(۴–۳)
پنالتی

کرهٔ جنوبی

ایران
۰–۰
در وقت اضافه
(۳–۰)
پنالتی

چین
۱۹۹۲  ژاپن
ژاپن
۱–۰
عربستان سعودی

چین
۱–۱
(۴–۳)
پنالتی

امارات متحدهٔ عربی
۱۹۹۶  امارات متحده عربی
عربستان سعودی
۰–۰
در وقت اضافه
(۴–۲)
پنالتی

امارات متحدهٔ عربی

ایران
۱–۱
(۳–۲)
پنالتی

کویت
۲۰۰۰  لبنان
ژاپن
۱–۰
عربستان سعودی

کرهٔ جنوبی
۱–۰
چین
۲۰۰۴  چین
ژاپن
۳–۱
چین

ایران
۴–۲
بحرین
۲۰۰۷  اندونزی
 مالزی
 تایلند
 ویتنام

عراق
۱–۰
عربستان سعودی

کرهٔ جنوبی
۰–۰
در وقت اضافه
(۶–۵)
پنالتی

ژاپن
۲۰۱۱  قطر
ژاپن
۱–۰
در وقت اضافه

استرالیا

کرهٔ جنوبی
۳–۲
ازبکستان
۲۰۱۵  استرالیا
استرالیا
۲–۱
در وقت اضافه

کرهٔ جنوبی

امارات متحدهٔ عربی
۳–۲
عراق
۲۰۱۹  امارات متحده عربی
قطر
۳–۱
ژاپن

ایران
برگزار نشد[یادداشت ۱]
امارات متحدهٔ عربی
۲۰۲۳  قطر

تیم‌های موفق جام[ویرایش]

تیم قهرمان نایب قهرمان سوم چهارم
 ژاپن ۴ (۱۹۹۲*، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۱۱) ۱ (۲۰۱۹) - ۱ (۲۰۰۷)
 عربستان سعودی ۳ (۱۹۸۴، ۱۹۸۸، ۱۹۹۶) ۳ (۱۹۹۲، ۲۰۰۰، ۲۰۰۷) - -
 ایران ۳ (۱۹۶۸*، ۱۹۷۲، ۱۹۷۶*) - ۵

(۱۹۸۰، ۱۹۸۸، ۱۹۹۶، ۲۰۰۴، ۲۰۱۹)

۱ (۱۹۸۴)
 کرهٔ جنوبی ۲ (۱۹۵۶، ۱۹۶۰*) ۴ (۱۹۷۲، ۱۹۸۰، ۱۹۸۸، ۲۰۱۵) ۴ (۱۹۶۴، ۲۰۰۰، ۲۰۰۷، ۲۰۱۱) -
 اسرائیل (۱) ۱ (۱۹۶۴*) ۲ (۱۹۵۶، ۱۹۶۰) ۱ (۱۹۶۸) -
 کویت ۱ (۱۹۸۰*) ۱ (۱۹۷۶) ۱ (۱۹۸۴) ۱ (۱۹۹۶)
 استرالیا ۱ (۲۰۱۵*) ۱ (۲۰۱۱) - -
 عراق ۱ (۲۰۰۷) - - ۲ (۲۰۱۵، ۱۹۷۶)
 قطر ۱ (۲۰۱۹) - - -
 چین - ۲ (۱۹۸۴، ۲۰۰۴*) ۲ (۱۹۹۲، ۱۹۷۶) ۲ (۱۹۸۸، ۲۰۰۰)
 امارات متحدهٔ عربی - ۱ (۱۹۹۶*) ۱ (۲۰۱۵) ۲

(۱۹۹۲، ۲۰۱۹*)

 هند - ۱ (۱۹۶۴) - -
 برمه (۲) - ۱ (۱۹۶۸) - -
 هنگ کنگ - - ۱ (۱۹۵۶*) ۱ (۱۹۶۴)
تایوان چین تایپه (۳) - - ۱ (۱۹۶۰) ۱ (۱۹۶۸)
 تایلند - - ۱ (۱۹۷۲*) -
 ویتنام (۴) - - - ۲ (۱۹۵۶، ۱۹۶۰)
 کامبوج (۵) - - - ۱ (۱۹۷۲)
 کرهٔ شمالی - - - ۱ (۱۹۸۰)
 بحرین - - - ۱ (۲۰۰۴)
 ازبکستان - - - ۱ (۲۰۱۱)

* میزبان
۱-اسرائیل در اوایل دهه ۱۹۷۰ از کنفدراسیون فوتبال آسیا اخراج شد و هم‌اکنون عضو یوفا است.
۲-برمه سابق
۳-جمهوری چین (تایوان)
۴-با نام ویتنام جنوبی
۵-جمهوری خِمِر سابق

آمار(۱)[ویرایش]

عملکرد میزبانان[ویرایش]

ایران با دو قهرمانی در دو میزبانی خود (۱۹۶۸ و ۱۹۷۶) موفق‌ترین میزبان جام ملت‌ها بوده‌است. کره‌جنوبی (۱۹۶۰)، اسرائیل (۱۹۶۴)، کویت (۱۹۸۰)، ژاپن (۱۹۹۲) و استرالیا (۲۰۱۵) نیز هر کدام با یک قهرمانی در تنها میزبانی‌های خود در جایگاه بعدی قرار دارند.

دوره سال میزبان مقام
هجدهم ۲۰۲۳ قطر قطر برگزار نشده
هفدهم ۲۰۱۹ امارات متحده عربی امارات چهارم
شانزدهم ۲۰۱۵ استرالیا استرالیا قهرمان
پانزدهم ۲۰۱۱ قطر قطر یک چهارم پایانی
چهاردهم ۲۰۰۷ ویتنام ویتنام

اندونزی اندونزی
تایلند تایلند
مالزی مالزی

یک چهارم پایانی
مرحله گروهی
مرحله گروهی
مرحله گروهی
سیزدهم ۲۰۰۴ چین چین دوم
دوازدهم ۲۰۰۰ لبنان لبنان مرحله گروهی
یازدهم ۱۹۹۶ امارات متحده عربی امارات متحده عربی دوم
دهم ۱۹۹۲ ژاپن ژاپن قهرمان
نهم ۱۹۸۸ قطر قطر مرحله گروهی
هشتم ۱۹۸۴ سنگاپور سنگاپور مرحله گروهی
هفتم ۱۹۸۰ کویت کویت قهرمان
ششم ۱۹۷۶ ایران ایران قهرمان
پنجم ۱۹۷۲ تایلند تایلند سوم
چهارم ۱۹۶۸ ایران ایران قهرمان
سوم ۱۹۶۴ اسرائیل اسرائیل قهرمان
دوم ۱۹۶۰ کره جنوبی کره جنوبی قهرمان
اول ۱۹۵۶ هنگ کنگ هنگ کنگ سوم

عملکرد مدافعان عنوان قهرمانی[ویرایش]

در این قسمت عملکرد تیم‌های قهرمان در دوره بعدی حضورشان در جام ملت‌های آسیا بررسی شده‌است. ایران تنها تیمی است که توانسته دو مرتبه پیاپی از عنوان قهرمانی خود دفاع کند تا به ۳ قهرمانی متوالی دست یابد. کره‌جنوبی، عربستان و ژاپن هر کدام توانسته‌اند یکبار از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند تا هرکدام در یک مقطع دو قهرمانی متوالی را به نام خود به ثبت رسانده باشند.

دوره مدافع عنوان قهرمانی مقام
۲۰۲۳ قطر قطر برگزار نشده
۲۰۱۹ استرالیا استرالیا یک چهارم پایانی
۲۰۱۵ ژاپن ژاپن یک چهارم پایانی
۲۰۱۱ عراق عراق یک چهارم پایانی
۲۰۰۷ ژاپن ژاپن چهارم
۲۰۰۴ ژاپن ژاپن قهرمان
۲۰۰۰ عربستان سعودی عربستان سعودی نایب قهرمان
۱۹۹۶ ژاپن ژاپن یک چهارم پایانی
۱۹۹۲ عربستان سعودی عربستان سعودی نایب قهرمان
۱۹۸۸ عربستان سعودی عربستان سعودی قهرمان
۱۹۸۴ کویت کویت سوم
۱۹۸۰ ایران ایران سوم
۱۹۷۶ ایران ایران قهرمان
۱۹۷۲ ایران ایران قهرمان
۱۹۶۸ اسرائیل اسرائیل سوم
۱۹۶۴ کره جنوبی کره‌جنوبی سوم
۱۹۶۰ کره جنوبی کره‌جنوبی قهرمان

تفکیک قهرمانی‌ها و حضور در فینال[ویرایش]

۱- تقسیم بر پایۀ شرایط جغرافیایی

در بحث فوتبال، آسیا را از نظر جغرافیایی به دو بخش غرب و شرق تقسیم می‌کنند که این بحث در لیگ قهرمانان آسیا نمود بیشتری پیدا می‌کند. اگر بخواهیم قهرمانی‌های جام ملت‌های آسیا را بین این دو منطقه آسیا تقسیم کنیم با جدول زیر روبرو خواهیم شد (طبق تقسیم‌بندی AFC کشورهای عضو فدراسیون‌های غرب، مرکز و جنوب آسیا در منطقه غرب و کشورهای عضو فدراسیون‌های شرق و جنوب شرق آسیا در منطقه شرق قرار دارند)

مقایسه غرب و شرق آسیا از نظر قهرمانی در جام ملت‌های آسیا
غرب آسیا ۱۰ قهرمانی (۶ کشور) شرق آسیا ۷ قهرمانی (۳ کشور)
 ایران سه قهرمانی  ژاپن چهار قهرمانی
 عربستان سعودی سه قهرمانی  کرهٔ جنوبی دو قهرمانی
 قطر یک قهرمانی  استرالیا یک قهرمانی (۲)
 عراق یک قهرمانی
 کویت یک قهرمانی
 اسرائیل یک قهرمانی (۱)
مقایسه غرب و شرق آسیا از نظر حضور در فینال (یا حضور در جمع دو تیم برتر)(۳) جام ملت‌های آسیا
غرب آسیا ۱۸ حضور در جمع دو تیم برتر (۸ کشور) شرق آسیا ۱۶ حضور در جمع دو تیم برتر (۵ کشور)
 عربستان سعودی شش بار  کرهٔ جنوبی شش بار
 ایران سه بار  ژاپن پنج بار
 اسرائیل سه بار  چین دو بار
 کویت دو بار  استرالیا دو بار
 هند یکبار  برمه یکبار
 امارات متحدهٔ عربی یکبار
 عراق یکبار
 قطر یکبار
۱-اسرائیل تا سال ۱۹۷۰ عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا بود و در مسابقات قاره‌ای آسیا شرکت می‌کرد. با این که اسرائیل در تقسیم‌بندی فعلی آسیا جایی ندارد اما با توجه به موقعیت جغرافیایی اش جزئی از غرب آسیا محسوب شده‌است.
۲-استرالیا از قاره‌ای دیگر به فدراسیون فوتبال آسیا اضافه شده‌است و قابل ذکر است که در بحث فوتبال این کشور جزو شرق آسیا محسوب می‌شود
۳-چهار دوره ابتدایی جام ملتهای آسیا به صورت گروهی برگزار شده و بدون انجام مراحل نیمه نهایی و فینال قهرمان خود را شناخته‌است؛ بنابراین به جای فینال حضور در جمع دو تیم برتر مسابقات دوره‌ای در این جدول ملاک بررسی قرار گرفته‌است.

۲- تقسیم بر پایۀ زیر فدراسیون‌های موجود کنفدراسیون فوتبال آسیا به پنج زیر فدراسیون تقسیم می‌شود:

فدراسیون غرب آسیا، فدراسیون شرق آسیا، فدراسیون آسیای مرکزی، فدراسیون جنوب آسیا، فدراسیون جنوب شرق آسیا

فدراسیون قهرمانی(۱) حضور در فینال (یا حضور در جمع ۲تیم برتر)
غرب آسیا ۶ قهرمانی

عربستان (۳) - قطر (۱) - کویت (۱) - عراق (۱)

۱١ حضور

عربستان (۶) - کویت (۲) - امارات (۱) - عراق (۱) - قطر (۱)

شرق آسیا ۶ قهرمانی

ژاپن (۴) - کره‌جنوبی (۲)

۱۳ حضور

کره‌جنوبی (۶) - ژاپن (۵) - چین (۲)

آسیای مرکزی ۳ قهرمانی

ایران (۳) (۲)

۳ حضور

ایران (۳)

جنوب شرق آسیا ۱ قهرمانی

استرالیا (۱)

۳ حضور

استرالیا (۲) - میانمار (۱)

جنوب آسیا --- ۱ حضور

هند (۱)

عضو سابق کنفدراسیون فوتبال آسیا اسرائیل (۱) (۳) ٣ حضور

اسرائیل (۳)

۱-چهار دوره ابتدایی جام ملتهای آسیا به صورت گروهی و بدون انجام مراحل نیمه نهایی و فینال قهرمان خود را شناخته‌است؛ بنابراین به جای فینال حضور در جمع دو تیم برتر مسابقات دوره‌ای در این جدول ملاک بررسی قرار گرفته‌است.
۲-کشور ایران از سال ۲۰۱۴ به عضویت فدراسیون فوتبال آسیای مرکزی درآمده است.
۳- اسرائیل تا سال ۱۹۷۰ عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا بود و در مسابقات قاره‌ای آسیا شرکت می‌کرد اما هم‌اکنون در تقسیم‌بندی زیر فدراسیون‌های آسیا جایی ندارد.

ضربات پنالتی در جام ملت‌های آسیا[ویرایش]

آخرین به روز رسانی:تا پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

در ادوار جام ملت‌های آسیا تکلیف ۲۳ بازی در ضربات پنالتی مشخص شده‌است که در جدول زیر بررسی کرده‌ایم.

تیم ملی ایران با هشت بار حضور در ضربات پنالتی در جام ملت‌های آسیا در این زمینه رکورددار است.

تیم‌های عربستان و عراق به ترتیب چهار و سه بار تکلیفشان در ضربات پنالتی مشخص شده‌است که همیشه تیم برنده ضربات پنالتی بوده‌اند

# تیم حضور در ضربات پنالتی برد در ضربات پنالتی باخت در ضربات پنالتی
۱  ایران ۸ بار ۲ برد ۶ شکست
۱  کرهٔ جنوبی ۷ بار ۳ برد ۴ شکست
۳  ژاپن ۵ بار ۳ برد ۲ شکست
۴  عربستان سعودی ۴ بار ۴ برد بدون شکست
۵  امارات متحدهٔ عربی ۳ بار ۱ برد ۲ شکست
۶  چین ۳ بار ۲ برد ۱ شکست
۷  عراق ۳ بار ۳ برد بدون شکست
۸  اردن ۲ بار بدون برد ۲ شکست
۹  ازبکستان ۲ بار بدون برد ۲ شکست
۱۰  استرالیا ۲ بار ۱ برد ۱ شکست
۱۱  تایلند ۲ بار ۱ برد ۱ شکست
۱۲  کویت ۲ بار ۱ برد ۱ شکست
۱۳  بحرین ۱ بار ۱ برد بدون شکست
۱۴  کامبوج ۱ بار بدون برد ۱ شکست
۱۵  ویتنام ۱ بار ۱ برد بدون شکست

رکوردداران بازی در مراحل حذفی جام ملتهای آسیا[ویرایش]

آخرین به روز رسانی: تا پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

۱۹ تیم موفق شده‌اند حداقل برای یک مرتبه از مرحله گروهی صعود کرده و در مراحل حذفی جام ملت‌های آسیا حاضر شوند. ایران با انجام ۲۳ بازی در مراحل حذفی جام ملت‌های آسیا رکورددار است. تیم ژاپن نیز با ۱۵ بار موفقیت (صعود) در مراحل حذفی رکورددار موفقیت در این مراحل است.

# تیم تعداد بازی در مراحل حذفی تعداد صعود (۱) تعداد حذف (شکست) (۲)
۱  ایران ۲۳ بازی ۱۲ بار ۱۱ بار
۲  کرهٔ جنوبی ۲۲ بازی ۱۲ بار ۱۰ بار
۳  ژاپن ۲۰ بازی ۱۵ بار ۵ بار
۴  چین ۱۸ بازی ۷ بار ۱۱ بار
۵  عربستان سعودی ۱۶ بازی ۱۲ بار ۴ بار
۶  عراق ۱۳ بازی ۴ بار ۹ بار
۷  امارات متحدهٔ عربی ۱۱ بازی ۶ بار ۵ بار
۸  کویت ۱۰ بازی ۵ بار ۵ بار
۹  استرالیا ۹ بازی ۶ بار ۳ بار
۱۰  ازبکستان ۷ بازی ۱ بار ۶ بار
۱۱  قطر ۶ بازی ۴ بار ۲ بار
۱۲  بحرین ۴ بازی ۱ بار ۳ بار
۱۳  اردن ۳ بازی --- ۳ بار
۱۴  تایلند ۳ بازی ۱ بار ۲ بار
۱۵  ویتنام ۳ بازی ۱بار ۲ بار
۱۶  کامبوج ۲ بازی --- ۲ بار
۱۷  کرهٔ شمالی ۲ بازی --- ۲ بار
۱۸  عمان ۱ بازی --- ۱ بار
۱۹  قرقیزستان ۱ بازی --- ۱ بار

۱-در این ستون بازیهایی که تکلیف تیم برنده را ضربات پنالتی تعیین کرده نیز محاسبه شده‌است.
۲-در این ستون بازیهایی که تکلیف تیم بازنده را ضربات پنالتی تعیین کرده نیز محاسبه شده‌است.

بهترین‌ها[ویرایش]

بهترین بازیکن جام[ویرایش]

کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان هر دوره از این بازی‌ها با ارزش‌ترین بازیکن از لحاظ فنی را به عنوان بهترین بازیکن برمی‌گزیند. گفتنی است که این جایزه میان سال‌های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۸ وجود نداشت و در سال ۱۹۸۰ برگزار نشد.

دوره سال نام
هجدهمین ۲۰۲۳ برگزار نشده
هفدهمین ۲۰۱۹ قطر المعز علی
شانزدهمین ۲۰۱۵ استرالیا ماسیمو لونگو
پانزدهمین ۲۰۱۱ ژاپن کیسوکه هوندا
چهاردهمین ۲۰۰۷ عراق یونس محمود
سیزدهمین ۲۰۰۴ ژاپن شونسوکی ناکامورا
دوازدهمین ۲۰۰۰ ژاپن هیروشی نانامی
یازدهمین ۱۹۹۶ ایران خداداد عزیزی
دهمین ۱۹۹۲ ژاپن کازویوشی میورا
نهمین ۱۹۸۸ کره جنوبی کیم جو سونگ
هشتمین ۱۹۸۴ چین جیا ژی کوان
ششمین ۱۹۷۶ ایران علی پروین
پنجمین ۱۹۷۲ ایران ابراهیم آشتیانی

آقای گل در ادوار جام ملتهای آسیا[ویرایش]

جدول بر پایۀ بیشترین گل زده در یک دوره مرتب شده‌است.

# سال دوره گلزنان تعداد گل
۱ ۲۰۱۹ هفدهمین قطر المعز علی ۹
۲ ۱۹۹۶ یازدهمین ایران علی دایی ۸
۳ ۱۹۸۰ هفتمین کره جنوبی چون سون هو ۷
۴ ۲۰۰۰ دوازدهمین کره جنوبی لی دونگ-گوک ۶
۵ ۲۰۱۵ شانزدهمین امارات متحده عربی علی مبخوت ۵
۶ ۲۰۱۱ پانزدهمین کره جنوبی کو جاچئول ۵
۷ ۲۰۰۴ سیزدهمین ایران علی کریمی
بحرین علا حبیل
۵
۸ ۱۹۷۲ پنجمین ایران حسین کلانی ۵
۹ ۲۰۰۷ چهاردهمین عراق یونس محمود
ژاپن نائوهیرو تاکاهارا
عربستان سعودی یاسر القحطانی
۴
۱۰ ۱۹۶۸ چهارمین ایران همایون بهزادی
اسرائیل گیورا اشپیگل
اسرائیل موشه رومانو
۴
۱۱ ۱۹۶۰ دومین کره جنوبی چو یون اوک ۴
۱۲ ۱۹۵۶ اولین اسرائیل ناهوم اشتلماخ ۴
۱۳ ۱۹۹۲ دهمین عربستان سعودی فهد البیشی ۳
۱۴ ۱۹۸۸ نهمین کره جنوبی لی تائه هو ۳
۱۵ ۱۹۸۴ هشتمین ایران ناصر محمدخانی
ایران شاهرخ بیانی
چین جیا ژی کوان
۳
۱۶ ۱۹۷۶ ششمین ایران ناصر نورایی
ایران غلامحسین مظلومی
کویت فتحی کمیل
۳
۱۷ ۱۹۶۴ سومین اسرائیل مردوخای اشپیگلر
هند ایندر سینگ
۲

المعز علی در سال ۲۰۱۹ با زدن ۹ گل، رکورد دار تعداد گل زده در یک دوره از جام ملت‌های آسیا است.

پوکر و هتریک بازیکنان در تاریخ جام ملتهای آسیا[ویرایش]

در ادوار جام ملت‌های آسیا شاهد ۵ پوکر و ۱۳ هتریک بوده‌ایم.

ایران تنها کشوری است که دو بازیکنش موفق به ثبت پوکر در جام ملت‌های آسیا شده‌است.

یک پوکر هم توسط بازیکنانی از کشورهای قطر، بحرین و اردن در جام ملت‌ها ثبت شده‌است.

در هتریک‌ها هم ایران با ثبت چهار هتریک بهترین عملکرد را داشته و سه هتریک نیز برای ژاپن ثبت شده‌است.

دو هتریک هم توسط بازیکنان هر یک از تیم‌های کره‌جنوبی و چین به ثبت رسیده‌است.

سریعترین پوکر توسط علی دایی در سال ۱۹۹۶ در بازی ایران و کره‌جنوبی در مدت زمان ۲۳ دقیقه ثبت شده‌است.

سریعترین هتریک توسط علی جباری در سال ۱۹۷۲ در بازی ایران و بنگلادش در مدت زمان ۵ دقیقه ثبت شده‌است.

در دوازدهمین دوره جام ملت‌های آسیا شاهد ثبت چهار هتریک بوده‌ایم. همچنین در هفتمین دوره جام ملت‌ها سه هتریک ثبت شده‌است.

در ادوار جام ملت‌های آسیا در دو بازی دو بازیکن از یک تیم هتریک کرده‌اند:

۱- در سال ۱۹۸۰ در بازی چین و بنگلادش

۲- در سال ۲۰۰۰ در بازی ژاپن و ازبکستان

زدن چهار گل در یک بازی (پوکر)
# سال بازیکن ملیت نتیجه بازی فاصله زمانی
۵ ۲۰۱۹ المعز علی  قطر قطر ۶ - کره‌شمالی ۰ ۵۱ دقیقه
۴ ۲۰۱۵ حمزه الدردور  اردن اردن ۵ - فلسطین ۱ ۴۵ دقیقه
۳ ۲۰۱۱ اسماعیل عبداللطیف  بحرین بحرین ۵ - هندوستان ۲ ۶۲ دقیقه
۲ ۱۹۹۶ علی دایی  ایران ایران ۶ - کره‌جنوبی ۲ ۲۳ دقیقه
۱ ۱۹۸۰ بهتاش فریبا  ایران ایران ۷ - بنگلادش ۰ ۷۱ دقیقه
زدن سه گل در یک بازی (هتریک)
# سال بازیکن ملیت نتیجه بازی فاصله زمانی
۱۳ ۲۰۱۹ ویتالیج لوکس  قرقیزستان قرقیزستان ۳ - فلیپین ۱ ۵۳ دقیقه
۱۲ ۲۰۱۱ شینجی اوکازاکی  ژاپن ژاپن ۵ - عربستان ۰ ۷۱ دقیقه
۱۱ ۲۰۰۴ علی کریمی  ایران ایران ۴ - کره‌جنوبی ۳ ۶۷ دقیقه
۱۰ ۲۰۰۰ محمد الشلهوب  عربستان سعودی عربستان ۵ - ازبکستان ۰ ۵۱ دقیقه
۹ ۲۰۰۰ لی دونگ-گوک  کره جنوبی کره‌جنوبی ۳ - اندونزی ۰ ۶۰ دقیقه
۸ ۲۰۰۰ نائوهیرو تاکاهارا  ژاپن ژاپن ۸ - ازبکستان ۱ ۳۹ دقیقه
۷ ۲۰۰۰ آکینوری نیشیزاوا  ژاپن ژاپن ۸ - ازبکستان ۱ ۳۵ دقیقه
۶ ۱۹۸۰ ژو یونگلای(۳)  چین چین ۶ - بنگلادش ۰ ۷۲ دقیقه
۵ ۱۹۸۰ شن ژیانگفو(۲)  چین چین ۶ - بنگلادش ۰ ۷۳ دقیقه
۴ ۱۹۸۰ چوی سون-هو(۱)  کره جنوبی کره‌جنوبی ۴ - امارات ۱ ۵۲ دقیقه
۳ ۱۹۷۶ غلامحسین مظلومی  ایران ایران ۸ - یمن جنوبی ۰ ۲۷ دقیقه
۲ ۱۹۷۲ علی جباری  ایران ایران ۳ - تایلند ۲ ۵ دقیقه
۱ 1972 حسین کلانی  ایران ایران ۳ - عراق ۰ ۴۴ دقیقه
۱-Choi Soon-ho
2-Shen Xiangfu
3-Xu Yonglai

پرگلترین نتایج اداور جام ملتهای آسیا[ویرایش]

# سال نتیجه بازی۱ تفاضل گل تیم برنده مجموع گل‌های زده شده در بازی
۱ ۱۹۷۶ ایران ۸–۰ یمن جنوبی ۸ ۸
۲ ۲۰۰۰ ژاپن ۸–۱ ازبکستان ۷ ۹
۳ ۱۹۸۰ ایران ۷–۰ بنگلادش ۷ ۷
۴ ۲۰۱۹ قطر ۶–۰ کره‌شمالی ۶ ۶
۵ ۲۰۱۱ استرالیا ۶–۰ ازبکستان ۶ ۶
۶ ۱۹۹۶ عربستان ۶–۰ تایلند ۶ ۶
۷ ۱۹۸۰ چین ۶–۰ بنگلادش ۶ ۶
۸ ۱۹۶۸ اسرائیل ۶–۱ هنگ‌کنگ ۵ ۷
۹ ۲۰۱۹ ایران ۵–۰ یمن ۵ ۵
۱۰ ۲۰۱۱ ژاپن ۵–۰ عربستان ۵ ۵
۱۱ ۲۰۰۷ ازبکستان ۵–۰ مالزی ۵ ۵
۱۲ ۲۰۰۰ عربستان ۵–۰ ازبکستان ۵ ۵
۱۳ ۱۹۸۴ چین ۵–۰ امارات ۵ ۵
۱۴ ۱۹۹۶ ایران ۶–۲ کره‌جنوبی ۴ ۸
۱۵ ۲۰۱۵ اردن ۵–۱ فلسطین ۴ ۶
۱۶ ۲۰۰۷ چین ۵–۱ مالزی ۴ ۶
۱۷ ۱۹۶۰ کره‌جنوبی ۵–۱ ویتنام جنوبی ۴ ۶
۱۸ ۱۹۶۰ اسرائیل ۵–۱ ویتنام جنوبی ۴ ۶
۱۹ ۲۰۱۱ بحرین ۵–۲ هندوستان ۳ ۷
۲۰ ۱۹۵۶ کره‌جنوبی ۵–۳ ویتنام جنوبی ۲ ۸
۱-جدول بر اساس تفاضل گل بازیها مرتب شده‌است.

جایزه بازی جوانمردانه[ویرایش]

دوره سال تیم
هجدهمین ۲۰۲۳ برگزار نشده
هفدهمین ۲۰۱۹ ژاپن ژاپن
شانزدهمین ۲۰۱۵ استرالیا استرالیا
پانزدهمین ۲۰۱۱ کره جنوبی کرۀ جنوبی
چهاردهمین ۲۰۰۷ ژاپن ژاپن
سیزدهمین ۲۰۰۴ چین چین
دوازدهمین ۲۰۰۰ عربستان سعودی عربستان سعودی
یازدهمین ۱۹۹۶ ایران ایران
هشتمین ۱۹۸۴ چین چین

بهترین دروازه‌بان[ویرایش]

دوره سال نام
هجدهمین ۲۰۲۳ برگزار نشده
هفدهمین ۲۰۱۹ قطر سعد الشیب
شانزدهمین ۲۰۱۵ استرالیا متیو رایان
دوازدهمین ۲۰۰۰ چین جیانگ جین
یازدهمین ۱۹۹۶ عربستان سعودی محمد الدعیع
نهمین ۱۹۸۸ چین ژانگ هویکانگ
هشتمین ۱۹۸۴ عربستان سعودی عبدالله الدعیع

آمار(۲)[ویرایش]

بیشترین گل زدهٔ یک بازیکن در همهٔ دوره‌ها[ویرایش]

جدول زیر بهترین گلزنان این بازی‌ها در تمامی دوره‌ها را نشان می‌دهد.

آخرین به روز رسانی: تا پایان مرحله نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹

بازیکن گل
ایران علی دایی ۱۴ گل
کره جنوبی لی دونگ-گوک ۱۰ گل

قطر المعز علی

ژاپن نائوهیرو تاکاهارا
امارات متحده عربی علی مبخوت

۹ گل
عراقیونس محمود
کویتجاسم الهویدی
۸ گل
ایران بهتاش فریبا
ایران حسین کلانی
کره جنوبی چوی سون هو
کویت فیصل الدخیل
۷ گل

عربستان سعودی یاسر القحطانی
ازبکستان الکساندر گنریخ
استرالیا تیم کیهیل
امارات متحده عربی احمد خلیل
ایران سردار آزمون

۶ گل

بیشترین حضور یک بازیکن[ویرایش]

تا سال ۲۰۱۹ ایگناتی نستروف دروازه‌بان تیم ملی ازبکستان با ۵ حضور در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۹ رکورددار بیشترین حضور یک بازیکن در جام ملت‌های آسیا است و پس از او چند بازیکن با ۴ دوره حضور در رده بعدی قرار دارند. در بین بازیکنان ایرانی هم مسعود شجاعی با ۴ دوره حضور در جام بیشترین تعداد حضور در جام ملت‌های آسیا را دارد.

مربیان قهرمان[ویرایش]

دوره مربی قهرمان قهرمان
۲۰۲۳
۲۰۱۹ اسپانیا فلیکس سانچز قطر قطر
۲۰۱۵ استرالیا آنگه پوستکوگلو استرالیا استرالیا
۲۰۱۱ ایتالیا آلبرتو زاکرونی ژاپن ژاپن
۲۰۰۷ برزیل جوروان ویرا عراق عراق
۲۰۰۴ برزیل زیکو ژاپن ژاپن
۲۰۰۰ فرانسه فیلیپ تروسیه ژاپن ژاپن
۱۹۹۶ پرتغال نلو وینگادا عربستان سعودی عربستان سعودی
۱۹۹۲ هلند هانس اوفت ژاپن ژاپن
۱۹۸۸ برزیل کارلوس آلبرتو پریرا عربستان سعودی عربستان سعودی
۱۹۸۴ عربستان سعودی خلیل الزیانی عربستان سعودی عربستان سعودی
۱۹۸۰ برزیل کارلوس آلبرتو پریرا کویت کویت
۱۹۷۶ ایران حشمت مهاجرانی ایران ایران
۱۹۷۲ ایران محمد رنجبر ایران ایران
۱۹۶۸ ایران محمود بیاتی ایران ایران
۱۹۶۴ اسرائیل یوسف مریموویچ اسرائیل اسرائیل
۱۹۶۰ کره جنوبی ویی هیو-دئوک و کره جنوبی کیم یونگ سیک کره جنوبی کره جنوبی
۱۹۵۶ کره جنوبی لی یو هیونگ کره جنوبی کره جنوبی

پرافتخارترین تیم آسیا[ویرایش]

گر چه تیم ملی ایران تا ۱۹۹۶ صاحب این عنوان بود ولی در این سال عربستان و در سال ۲۰۰۴ ژاپن با سه قهرمانی به رکورد ایران رسیدند. از سال ۲۰۱۱ تاکنون نیز ژاپن با چهار قهرمانی (۱۹۹۲، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۱۱) پرافتخارترین تیم آسیا است.

تیم تعداد قهرمانی (دوره‌ها)
ژاپن ژاپن ۴ (۱۹۹۲، ۲۰۰۰، ۲۰۰۴، ۲۰۱۱)

بیشترین میزبانی[ویرایش]

کشور قطر با سه میزبانی برترین میزبان این مسابقات است. کشور‌های ایران، تایلند و امارات متحده عربی هر کدام با دو میزبانی، دومین میزبانان برتر این مسابقات هستند و سایر کشورهای میزبان تنها یک بار از این امتیاز بهره‌مند گشته‌اند. لازم به نام بردن است که میزبانی دوم تایلند به صورت مشترک با سه کشور دیگر (مالزی، اندونزی و ویتنام) بوده‌است.

کشور تعداد میزبانی (دوره‌ها)
قطر قطر ۳ (۱۹۸۸، ۲۰۱۱، ۲۰۲۳)
ایران ایران ۲ (۱۹۶۸، ۱۹۷۶)
تایلند تایلند ۲ (۱۹۷۲، ۲۰۰۷)
امارات متحده عربی امارات ۲ (۱۹۹۶، ۲۰۱۹)

رده‌بندی کلی[ویرایش]

این جدول تیم‌ها را بر پایۀ عملکرد در تمامی دوره‌ها نشان می‌دهد. اگر این جدول بخواهد پایهٔ ارزیابی قرارگیرد، ایران بهترین تیم تمامی دوره‌های جام ملت‌های آسیا می‌باشد.

تا پایان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹.

# تیم حضور بازی برد مساوی باخت گل زده گل خورده تفاضل گل امتیاز % برد
۱  ایران ۱۴ ۶۸ ۴۱ ۱۹ ۸ ۱۳۱ ۴۸ ۸۳ ۱۴۲ ۶۰٪
۲  کرهٔ جنوبی ۱۴ ۶۷ ۳۶ ۱۶ ۱۵ ۱۰۶ ۶۴ ۴۲ ۱۲۴ ۵۴٪
۳  ژاپن ۹ ۴۸ ۳۰ ۱۲ ۶ ۹۲ ۴۴ ۴۸ ۱۰۲ ۶۳٪
۴  چین ۱۲ ۵۶ ۲۳ ۱۳ ۲۰ ۸۸ ۶۵ ۲۳ ۸۲ ۴۱٪
۵  عربستان سعودی ۱۰ ۴۸ ۲۱ ۱۳ ۱۴ ۶۹ ۴۸ ۲۱ ۷۶ ۴۴٪
۶  امارات متحدهٔ عربی ۱۰ ۴۴ ۱۵ ۱۱ ۱۸ ۴۱ ۵۹ -۱۸ ۵۶ ۳۴٪
۷  کویت ۱۰ ۴۲ ۱۵ ۱۰ ۱۷ ۴۷ ۵۱ ۵۵ ۳۶٪
۸  عراق ۹ ۳۹ ۱۵ ۸ ۱۶ ۴۴ ۴۵ ۵۳ ۳۸٪
۹  قطر ۱۰ ۳۹ ۱۳ ۱۱ ۱۵ ۵۲ ۴۷ ۵ ۵۰ ۳۳٪
۱۰  ازبکستان ۷ ۲۸ ۱۳ ۴ ۱۱ ۴۲ ۴۷ ۴۳ ۴۶٪
۱۱  استرالیا ۴ ۲۱ ۱۲ ۴ ۵ ۴۰ ۱۴ ۲۶ ۴۰ ۵۷٪
۱۲  اسرائیل ۴ ۱۳ ۹ ۰ ۴ ۲۸ ۱۵ ۱۳ ۲۷ ۶۹٪
۱۳  اردن ۴ ۱۵ ۶ ۶ ۳ ۱۷ ۱۰ ۷ ۲۴ ۴۰٪
۱۴  سوریه ۶ ۲۱ ۷ ۳ ۱۱ ۱۷ ۲۸ -۱۱ ۲۴ ۳۳٪
۱۵  بحرین ۶ ۲۳ ۵ ۶ ۱۲ ۲۹ ۳۸ ۲۱ ۲۲٪
۱۶  تایلند ۷ ۲۴ ۲ ۹ ۱۳ ۱۹ ۵۲ -۳۳ ۱۵ ۸٪
۱۷  عمان ۴ ۱۳ ۳ ۳ ۷ ۱۰ ۱۷ ۱۲ ۲۳٪
۱۸  کرهٔ شمالی ۵ ۱۸ ۳ ۲ ۱۳ ۱۵ ۴۰ -۲۵ ۱۱ ۱۷٪
۱۹  هند ۴ ۱۳ ۳ ۱ ۹ ۱۲ ۲۷ -۱۵ ۱۰ ۲۳٪
۲۰  ویتنام ۴ ۱۵ ۲ ۳ ۱۰ ۱۷ ۳۵ -۱۸ ۹ ۱۳٪
۲۱  اندونزی ۴ ۱۲ ۲ ۲ ۸ ۱۰ ۲۸ -۱۸ ۸ ۱۷٪
۲۲  برمه ۱ ۴ ۲ ۱ ۱ ۵ ۴ ۱ ۷ ۵۰٪
۲۳  مالزی ۳ ۹ ۱ ۳ ۵ ۷ ۲۰ -۱۳ ۶ ۱۱٪
۲۴  لبنان ۲ ۶ ۱ ۲ ۳ ۷ ۱۲ ۵ ۱۷٪
۲۵  تایوان ۲ ۷ ۱ ۲ ۴ ۵ ۱۲ ۵ ۱۴٪
۲۶  سنگاپور ۱ ۴ ۱ ۱ ۲ ۳ ۴ ۴ ۲۵٪
۲۷  کامبوج ۱ ۵ ۱ ۱ ۳ ۸ ۱۰ ۴ ۲۰٪
۲۸  قرقیزستان ۱ ۴ ۱ ۰ ۳ ۶ ۷ ۳ ۲۵٪
۲۹  هنگ کنگ ۳ ۱۰ ۰ ۳ ۷ ۹ ۲۳ -۱۴ ۳ ۰٪
۳۰  فلسطین ۲ ۶ ۰ ۲ ۴ ۱ ۱۴ -۱۳ ۲ ۰٪
۳۱  ترکمنستان ۲ ۶ ۰ ۱ ۵ ۷ ۱۶ ۱ ۰٪
۳۲  فیلیپین ۱ ۳ ۰ ۰ ۳ ۱ ۷ ۰ ۰٪
۳۳  یمن جنوبی ۱ ۲ ۰ ۰ ۲ ۰ ۹ ۰ ۰٪
۳۴  یمن ۱ ۳ ۰ ۰ ۳ ۰ ۱۰ -۱۰ ۰ ۰٪
۳۵  بنگلادش ۱ ۴ ۰ ۰ ۴ ۲ ۱۷ -۱۵ ۰ ۰٪

رده‌بندی کشورها بر پایهٔ تعداد حضور[ویرایش]

# تیم / دوره‌ها حضور ۱۷ ۱۶ ۱۵ ۱۴ ۱۳ ۱۲ ۱۱ ۱۰ ۹ ۸ ۷ ۶ ۵ ۴ ۳ ۲ ۱
۱  ایران ۱۴ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N
۲  کرهٔ جنوبی ۱۴ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N ✔Y ✔Y ✔Y N ✔Y N ✔Y ✔Y ✔Y
۳  چین ۱۲ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N
۴  عربستان سعودی ۱۰ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N N
۵  امارات متحدهٔ عربی ۱۰ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N N
۶  قطر ۱۰ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N
۷  کویت ۱۰ N ✔Y ✔Y N ✔Y ✔Y ✔Y N ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N
۸  ژاپن ۹ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N N N
۹  عراق ۹ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N ✔Y ✔Y N N N N
۱۰  ازبکستان ۷ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N N N N N
۱۱  تایلند ۷ ✔Y N N ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N ✔Y N N N N
۱۲  سوریه ۶ ✔Y N ✔Y N N N ✔Y N ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N
۱۳  بحرین ۶ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N ✔Y N N N N N N N N
۱۴  کرهٔ شمالی ۵ ✔Y ✔Y ✔Y N N N N ✔Y N N ✔Y N N N N N N
۱۵  استرالیا ۴ ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N N N N N N N N
۱۶  اردن ۴ ✔Y ✔Y ✔Y N ✔Y N N N N N N N N N N N N
۱۷  عمان ۴ ✔Y ✔Y N ✔Y ✔Y N N N N N N N N N N N N
۱۸  هند ۴ ✔Y N ✔Y N N N N N N ✔Y N N N N ✔Y N N
۱۹  ویتنام ۴ ✔Y N N ✔Y N N N N N N N N N N N ✔Y ✔Y
۲۰  اندونزی ۴ - - ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y N N N N N N N N N N
۲۱  اسرائیل ۴ N N N N N N N N N N N N N ✔Y ✔Y ✔Y ✔Y
۲۲  مالزی ۳ N N N ✔Y N N N N N N ✔Y ✔Y N N N N N
۲۳  هنگ کنگ ۳ N N N N N N N N N N N N N ✔Y ✔Y N ✔Y
۲۴  فلسطین ۲ ✔Y ✔Y N N N N N N N N N N N N N N N
۲۵  ترکمنستان ۲ ✔Y N N N ✔Y N N N N N N N N N N N N
۲۶  لبنان ۲ ✔Y N N N N ✔Y N N N N N N N N N N N
۲۷  تایوان ۲ N N N N N N N N N N N N N ✔Y N ✔Y N
۲۸  یمن ۱ ✔Y N N N N N N N N N N N N N N N N
۲۹  قرقیزستان ۱ ✔Y N N N N N N N N N N N N N N N N
۳۰  فیلیپین ۱ ✔Y N N N N N N N N N N N N N N N N
۳۱  سنگاپور ۱ N N N N N N N N N ✔Y N N N N N N N
۳۲  بنگلادش ۱ N N N N N N N N N N ✔Y N N N N N N
۳۳  یمن جنوبی ۱ N N N N N N N N N N N ✔Y N N N N N
۳۴  کامبوج ۱ N N N N N N N N N N N N ✔Y N N N N
۳۵  برمه ۱ N N N N N N N N N N N N N ✔Y N N N
✔Y حضور در جام ملت‌های آسیا
✔Y نشان از قهرمانی تیم
N عدم حضور در جام ملت‌های آسیا

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ ۱٫۶ ۱٫۷ Final tournaments in round-robin format

یادداشت[ویرایش]

  1. از این دوره به بعد رقابت رده‌بندی برای مقام سوم برگزار نمی‌شود و بر پایۀ عملکرد دو تیم حذف شده در مرحلۀ نیمه‌نهایی، تیم سوم انتخاب میشود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]