یئون گائه سمون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یئون گائه سمون
پرتزه‌ای از یئون گائه سُمون
نام کره‌ای
هانگول
연개소문
هانجا
淵蓋蘇文
لاتین‌نویسی اصلاح‌شدهYeon Gaesomun
مک‌کیون–ریشاورYŏn Kaesomun

یئون گائه سمون[۱] (کره‌ای: 연개소문؛ ۶۶۶–۵۹۴ میلادی) یک ژنرال و دیکتاتور نظامی در روزهای پایانی گوگوریو، یکی از سه‌ پادشاهی‌ قدیمی‌ کره، بوده‌است. از او به خاطر مقاومت‌های موفقیت آمیزش در درگیریهای نظامی با سلسله تانگ تحت رهبری امپراتور لی شیمین و پسرش امپراتور گائوزونگ یاد می‌شود. تاریخ کره از یئون گائه سمون به عنوان یک رهبر خودکامه، که نافرمانی‌ها و سیاستهای بیرحمانه اش به پادشاه منجر به سقوط گوگوریو شده، یاد می‌کند.

محققان چینی و ژاپنی نگاه منفی خود نسبت به یئون گائه سمون را ادامه می‌دهند.

سرنگونی تاج و تخت[ویرایش]

در زمستان سال ۶۴۲، پادشاه یئونگ نیو در مورد ژنرال یئون گائه سمون نگران بود و با مقامات رسمی دیگر برای کشتن او نقشه می‌کشید. زمانی که یئون از موضوع باخبر شد، یک مهمانی پرخرج را برای جشن گرفتن ارتقائش به موقعیت فرماندار شرقی ترتیب داد و یکصد نفر از سیاستمداران مخالف پادشاهی را دعوت کرد. سربازان یئون در کمین نشستند و همه آن یکصد نفر را کشتند. سپس یئون گا سمون خائن به طرف کاخ حرکت کرد و آنجا شاه را به قتل رساند. بر طبق منابع باستانی کره‌ای و چینی، مردان یئون جسد شاه را تکه‌تکه کردند و او را بدون تشریفات مناسب دور انداختند.

بعد از به تخت نشستن پادشاه بوجانگ (۶۴۲ تا ۶۶۸)، پسر برادر پادشاه قبلی، خودش را دائه ماگنیجی نامید. بدین ترتیب یئون گائه سمون عملاً کنترل امور دولت گوگوریو را تا حدود مرگش در سال ۶۶۶ به‌دست گرفت؛ و بعد از آن امپراتوری گوگوریو از بین رفت.

منابع[ویرایش]

  1. Some Chinese and Korean sources stated that his surname was Yeongae (연개, 淵蓋) and personal name was Somun (소문, 蘇文), but the majority of sources suggest a one-syllable surname and a three-syllable personal name.