بانک توسعه صادرات ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بانک توسعه صادرات
صنعتخدمات مالی
بنا نهاده۱۳۶۹
دفتر مرکزیتهران، ایران
افراد کلیدیعلی صالح‌آبادی
(مدیرعامل اجرایی)
محصولاتبانکداری تجاري
بانکداری شركتي
اعتبار خريدار
اعتبار فروشنده
تسهیلات بازرگانی
مدیریت سرمایه‌گذاری
کارگزار بیمه
درآمد۷۳۰۶ میلیارد ریال (۱۳۹۸)[۱]
مجموع دارایی۵۵۸٬۹۲۳ میلیارد ریال (۱۳۹۸)
تعداد کارکنان۱۹۱۰ نفر (۱۳۹۸)
وبگاه

بانک توسعه صادرات ایران شرکت خدمات مالی و بانکداری ایرانی است، که در زمینه ارائه خدمات بانکداری تجاري، بانکداری شرکتی، مدیریت سرمایه‌گذاری و کارگزاری بورس، همچنین ارائه تسهیلات بازرگانی فعالیت می‌کند. بانک توسعه صادرات ایران ۱۹ تیر سال ۱۳۷۰ با هدف اعطای تسهیلات خرد و کلان به بازرگانان و صادركنندگان ایرانی كالاها و خدمات فني مهندسي تأسیس شد.[۲] دفتر مرکزی این بانک در تهران قرار دارد. این بانک را به عنوان یک بانک دولتی، تخصصی و توسعه ای در حوزه تامین مالی صادرات و به عنوان اگزیم بانک ایران می شناسند.

تاریخچه[ویرایش]

به منظور ایجاد یک نهاد مالی پشتیبان برای امر صادرات و واردات و بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا، اساسنامه تشکیل بانک توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۷۰ به تصویب رسید و فعالیت آن یک سال بعد از سال ۱۳۷۱ شروع شد.

چشم انداز، مأموریت[ویرایش]

رسالت بانک توسعه صادرات ایران، با توجه به اهداف کلان اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور کمک به توسعه صادرات غیرنفتی و گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی باسایر کشورها است.

چشم‌انداز[ویرایش]

بانک توسعه صادرات ایران اگزیم بانک ایران و اگزیم بانک برتر منطقه خاورمیانه و برای همگان یادآور توسعه صادرات غیرنفتی است.

مأموریت[ویرایش]

بانک توسعه صادرات ایران به عنوان تنها بانک تخصصی و توسعه‌ای و مجری امین سیاست‌های دولت در امر تأمین مالی و تسهیل صادرات کشور و گسترش مبادلات تجاری بین‌المللی، تلاش می‌کند تا با اتکاء به نیروی انسانی متعهد و متخصص، استفاده از سرمایه دولت و سایر منابع مالی و بهره‌گیری از استانداردها، روش‌ها و فناوری‌های نوین بانکداری، انواع خدمات بانکی و بیمه‌ای را به صادرکنندگان کالاها و خدمات ارائه دهد.[۲]

عملیات[ویرایش]

Export Development Bank of Iran Tower 7300.jpg

بانک توسعه صادرات ایران به عنوان بانک تخصصی صادرات-واردات در ایران فعالیت می‌کند که این نوع بانک‌ها را به اصطلاح اگزیم بانک مخفف(EXPORT IMPORT BANK) می نامند. از این رو این بانک به عنوان اگزیم بانک ایران شناخته می‌شود.

بانک توسعه صادرات ایران موضوعات زیر را دنبال می‌نماید: ۱. اعطای تسهیلات و اعتبارات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت صادراتی ۲. تضمین اعتبارات صادراتی و صدور ضمانتنامه عهده بانک‌ها و مؤسسات مالی داخلی و خارجی برای اعطای تسهیلات مالی به فعالیت‌های صادراتی. ۳. اعطای تسهیلات سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های صادراتی در داخل و خارج از کشور. ۴. اعطای تسهیلات صادراتی به خریداران کالاها و خدمات صادراتی کشور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق بانک‌ها و مؤسسات مالی معتبر سایر کشورها. ۵. اعطای اعتبارات وارداتی به واردکنندگان داخلی برای تأمین مواد اولیه و کالاهای تبدیلی جهت صادرات و همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز. ۶. اعطای تسهیلات و انجام هر گونه عملی که موجب ارتقاء کیفیت و بالا بردن وضعیت رقابتی صادرات کشور می‌شود. ۷. تأمین مالی مجدد تسهیلات اعطاء شده برای تولید داخلی به منظور امور صادراتی به خریداران و صادرکنندگان داخلی. ۸. انجام عملیات کارگزاری نظیر کارگزاری اجرای قراردادها و موافقت‌نامه‌های بازرگانی و تجاری با دیگر کشورها و انجام هر گونه معاملات ارزی. ۹. ارائه خدمات مشورتی و اطلاعاتی به صادرکنندگان و سایر مراجع ذی‌ربط در امور صادراتی کشور. ۱۰. اعطای تسهیلات لازم جهت حمایت و پیشبرد صنعت حمل و نقل و توریسم، بازاریابی، شرکت در مناقصات صادراتی، صدور گواهینامه کیفیت و مبدأ کالا و همچنین اعطای تسهیلات به منظور توسعه و گسترش صنایع دستی برای صادرات و نیز به مؤسسات و مراکز علمی و تحقیقاتی به منظور تشویق امر تحقیق در توسعه صادرات. ۱۱. افتتاح و نگهداری حسابهای بانکی، خرید و فروش اوراق بهادار و اسناد معتبر تجاری، تنزیل و تنزل مجدد، تضمین اوراق و اسناد بازرگانی، چک برات و برات ارزی، قبول پرداختهای بانکی و حوالجات تلگرافی، خرید و فروش ارز و مسکوکات طلا و نقره، دریافت و پرداخت تسهیلات، گشایش اعتبارات اسنادی و به‌طور کلی سایر اموری که بانک برای انجام فعالیت‌های صادراتی لازم بداند.

شعبه‌ها[ویرایش]

بانک توسعه صادرات دارای تعداد معدودی شعبه است که در تهران، مراکز استانها و نیز در مناطق آزاد کشور پراکنده‌اند. شعبات بانک توسعه صادرات در ۳۱ مرکز استان پراکنده شده‌است که البته در پایتخت بانضمام شعبه مرکزی ۴ شعبه دیگر نیز وجود دارد. از جمله شعبه‌های دیگر بانک توسعه صادرات در مناطق آزاد کیش و چابهار می توان اشاره کرد. در سال 1398 بانک توسعه صادرات ایران دو شعبه قشم و آستارا را تعطیل کرد. در مجموع تعداد شعب این بانک 38 شعبه است. ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران در تهران، میدان آرژانتین، برج توسعه واقع است.


مدیران عامل بانك؛ از ابتدا تا امروز[ویرایش]

اولین مدیرعامل این بانک در بدو تاسیس، مرتضی کاکاوند بود. سپس نوروز كهزادي از سال 1373 تا 1385 مديرعامل اين بانك شد كه بيشترين دوران مديرعاملي در اين بانك متعلق به او بوده است. بعد از وي طهماسب مظاهري به اين بانك آمد. گرچه دوران مديرعاملي مظاهري در اين بانك يكسال بيشتر نشد ولي افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران را بزرگترین اقدام او در دوران تصدی مدیرعاملی این بانک بتوان نامید، جذب سرمایه‌ای قابل ملاحظه تا میزان حدود پنج برابر سرمایه قبلی. در سال 1386 كوروش پرويزيان مديرعامل اين بانك شد. او تا پيش از اين فعاليت بانكي نداشت و اولين تجربه در سيستم بانكي را از بانك توسعه صادرات شروع كرد و در اين مسير پله هاي ترقي را زود طي كرد. در بهمن سال 1389 بهمن وكيلي جايگزين كوروش پرويزيان شد. در آذرماه سال 1393 هم وكيلي جاي خود را به علي صالح آبادي رياست پيشين سازمان بورس و اوراق بهادار داد كه وي تا امروز سكاندار بانك توسعه صادرات ايران است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «صورت سود و زیان ۱۳۹۸» (PDF). بانک توسعه صادرات ایران.
  2. معرفی اجمالی بانک [۱] بایگانی‌شده در ۲ ژوئیه ۲۰۱۰ توسط Wayback Machine

پیوند به بیرون[ویرایش]