بانک توسعه صادرات ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بانک توسعه صادرات
صنعت خدمات مالی
بنا نهاده ۱۹۹۱
دفتر مرکزی تهران، ایران
افراد کلیدی علی صالح آبادی
(مدیر عامل اجرایی)
محصولات بانکداری خرد
تسهیلات بازرگانی
مدیریت سرمایه‌گذاری
کارگزار بیمه
درآمد افزایش ۱٫۱۹۸ میلیارد ریال (۱۳۹۳)[۱]
سود خالص ۱۹۵ میلیارد ریال (۱۳۹۳)
مجموع دارایی ۱۲۴٫۳۴۳ میلیارد ریال (۱۳۹۳)
کارکنان ۱٫۵۰۰ نفر (۱۳۹۳)
وب‌گاه www.edbi.ir

بانک توسعه صادرات ایران شرکت خدمات مالی و بانکداری ایرانی است، که در زمینه ارائه خدمات بانکداری خرد، بانکداری شرکتی، مدیریت سرمایه‌گذاری و کارگزاری بورس، همچنین ارائه تسهیلات بازرگانی فعالیت می‌کند. بانک توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۷۰ با هدف اعطای تسهیلات خرد و کلان به بازرگانان ایرانی تأسیس شد.[۲] شعبه مرکزی این بانک در تهران قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

به منظور ایجاد یک نهاد مالی پشتیبان برای امر صادرات و واردات و بر اساس قانون عملیات بانکی بدون ربا، اساسنامه تشکیل بانک توسعه صادرات ایران در سال ۱۳۷۰ به تصویب رسید و فعالیت آن یک سال بعد از سال ۱۳۷۱ شروع شد.

عملیات[ویرایش]

بانک توسعه صادرات ایران موضوعات زیر را دنبال می‌نماید: ۱. اعطای تسهیلات و اعتبارات کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت صادراتی ۲. تضمین اعتبارات صادراتی و صدور ضمانتنامه عهده بانکها و مؤسسات مالی داخلی و خارجی برای اعطای تسهیلات مالی به فعالیت‌های صادراتی. ۳. اعطای تسهیلات سرمایه‌گذاری برای پروژه‌های صادراتی در داخل و خارج از کشور. ۴. اعطای تسهیلات صادراتی به خریداران کالاها و خدمات صادراتی کشور به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از طریق بانکها و مؤسسات مالی معتبر سایر کشورها. ۵. اعطای اعتبارات وارداتی به واردکنندگان داخلی برای تأمین مواد اولیه و کالاهای تبدیلی جهت صادرات و همچنین ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز. ۶. اعطای تسهیلات و انجام هر گونه عملی که موجب ارتقاء کیفیت و بالا بردن وضعیت رقابتی صادرات کشور می‌شود. ۷. تأمین مالی مجدد تسهیلات اعطاء شده برای تولید داخلی به منظور امور صادراتی به خریداران و صادرکنندگان داخلی. ۸. انجام عملیات کارگزاری نظیر کارگزاری اجرای قراردادها و موافقت‌نامه‌های بازرگانی و تجاری با دیگر کشورها و انجام هر گونه معاملات ارزی. ۹. ارایه خدمات مشورتی و اطلاعاتی به صادرکنندگان و سایر مراجع ذی‌ربط در امور صادراتی کشور. ۱۰. اعطای تسهیلات لازم جهت حمایت و پیشبرد صنعت حمل و نقل و توریسم، بازاریابی، شرکت در مناقصات صادراتی، صدور گواهینامه کیفیت و مبدأ کالا و همچنین اعطای تسهیلات به منظور توسعه و گسترش صنایع دستی برای صادرات و نیز به مؤسسات و مراکز علمی و تحقیقاتی به منظور تشویق امر تحقیق در توسعه صادرات. ۱۱. افتتاح و نگهداری حسابهای بانکی، خرید و فروش اوراق بهادار و اسناد معتبر تجاری، تنزیل و تنزل مجدد، تضمین اوراق و اسناد بازرگانی، چک برات و برات ارزی، قبول پرداختهای بانکی و حوالجات تلگرافی، خرید و فروش ارز و مسکوکات طلا و نقره، دریافت و پرداخت تسهیلات، گشایش اعتبارات اسنادی و به طور کلی سایر اموری که بانک برای انجام فعالیت‌های صادراتی لازم بداند.

شعبه‌ها[ویرایش]

بانک توسعه صادرات دارای تعداد معدودی شعبه است که در تهران، مراکز استانها و نیز در مناطق آزاد کشور پراکنده‌اند. این بانک همچنین نمایندگی‌هایی در بلاروس، ونزوئلا و قزاقستان دارد. شعبات بانک توسعه صادرات در ۳۱ مرکز استان پراکنده شده است که البته در پایتخت بانضمام شعبه مرکزی ۴ شعبه دیگر نیز وجود دارد. از جمله شعبه‌های دیگر بانک توسعه صادرات که در کل کشور به ۴ نقطه متمرکز شده است: مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار و بندر آستارا.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «صورت سود و زیان ۱۳۹۳». بانک توسعه صادرات ایران. 
  2. معرفی اجمالی بانک [۱]

پیوند به بیرون[ویرایش]