بانک قرض‌الحسنه مهر ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بانک قرض الحسنه مهر ایران
نوعشرکت سهامی عام
صنعتخدمات مالی
بنا نهاده۱۳۸۶
بنیانگذاراندولت نهمجمهوری اسلامیایران
دفتر مرکزیایران تهران، ایران (۵۶۸ شعبه در سراسر ایران)
محدودهٔ فعالیتخاورمیانه
افراد کلیدیمرتضی اکبری (مدیر عامل)
محصولاتبانکداری خرد
کارت اعتباری
سود خالص ۲۵۳۴ میلیارد ریال (۱۳۹۷) [۱]
مجموع دارایی ۱۷۸۲۲۰ میلیارد ریال (۱۳۹۷) [۲]
کارکنان۳۰۰۰ نفر (۱۳۹۷)
وبگاهwww.qmb.ir

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران شرکت خدمات مالی و بانکداری ایرانی است، که در زمینه ارائه خدمات بانکداری خرد، مدیریت سرمایه‌گذاری و تسهیلات قرض‌الحسنه فعالیت می‌کند. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با سرمایه اولیه ۱۵ هزار میلیارد ریال و با مشارکت بانک‌های دولتی، توسط رئیس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد، در سال ۱۳۸۶ افتتاح شد.[۳] و با ۳۰۰ شعبه آغاز به کار کرد.[۴] بانک قرض‌الحسنه مهر هم‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۵۶۸ شعبه در سراسر ایران می‌باشد.[۵] شعبه مرکزی این بانک در تهران قرار دارد.[۶]

تاریخچه[ویرایش]

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با سرمایه اولیه ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال با مشارکت ۱۰ بانک بزرگ کشور توسط رئیس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد در تاریخ ۱۳۸۶/۹/۲۲ افتتاح و در تاریخ ۱۳۸۷/۶/۶ از بانک مرکزی ایران مجوز رسمی فعالیت گرفت. این بانک ابتدا با ۳۰۰ شعبهٔ مستقل (واگذار شده از طرف بانک‌های سهامدار) و ۱۷۰۰ باجه در شعب منتخب بانک‌های ملی و صادرات آغاز به کار نمود و پس از آن شعب بانک به صورت مستقل ادامه کار دادند و واحدهای مستقر در بانک‌های سهامدار برچیده شدند. بانک قرض‌الحسنه مهر هم‌اکنون بالغ بر ۳٬۰۰۰ پرسنل در سراسر کشور دارد.[۷]

اهداف بانک قرض الحسنه مهر ایران[ویرایش]

 1. بهبود شاخص‌های عملکردی مالی کشور در زمینه عقد قرض الحسنه
 2. فرهنگ سازی سنت پسندیده قرض الحسنه
 3. استفاده از فن آوری اطلاعات و پیاده‌سازی بانکداری الکترونیکی
 4. استقرار سیستم مدیریت دانش و تبدیل بانک به یک سازمان پیشرو
 5. مدیریت بهینه منابع انسانی شامل

الف: بکارگیری نیروی کارآمد، متخصص و ماهر ب: آموزش و ارتقاء دانش و مهارت کارکنان ۶. تنوع در ارائه خدمات بانکی

سهامداران بانک[ویرایش]

مجوز فعالیت بانک[ویرایش]

در تاریخ ۲۰ دیماه سال ۱۳۹۷ بانک مرکزی جهوری اسلامی ایران، باتوجه به شاخص‌های مطلوب و شایسته بانک قرض الحسنه مهر ایران در حوزه‌های مختلف بانکداری از جمله کفایت سرمایه مطلوب، رشد مثبت منابع قرض الحسنه، پایین بودن میزان مطالبات بانکی، پیشگامی در عرصه‌های بانکداری الکترونیک، شفافیت عملکرد مالی و … با اعطای مجوز رسمی، فعالیت این بانک را دائمی کرد.

متن مجوز فعالیت بانک[ویرایش]

«پیرو مجوز موقت فعالیت شماره ۲۷۳۱/ه مورخ ۶ شهریور ماه سال ۱۳۸۷، بدین وسیله با ادامه فعالیت آن بانک در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور، قانون عملیات بانکی بدون‌ربا، مصوبات شورای پول‌و اعتبار، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های بانک مرکزی و سایر قوانین و مقررات ذی‌ربط موافقت به عمل می‌آید. توسعه فرهنگ پسندیده قرض الحسنه، حفظ حقوق سپرده گذاران، تطبیق ساختار آن بانک با ضوابط و مقررات ذی‌ربط از اهم مواردی است که انتظار می‌رود توسط مدیران و کارکنان محترم آن بانک مورد توجه قرار گیرد.»

فعالیت‌ها[ویرایش]

فعالیت تخصصی بانک جذب منابع قرض الحسنه و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد چهار در صد است. افرادی که در این بانک دارای حساب قرض الحسنه پس‌انداز یا جاری هستند می‌توانند بر اساس ضوابط از تسهیلات بانک استفاده نمایند. سایر خدمات بانکی نظیر صدور انواع ضمانت نامه‌های بانکی صدور کارت اعتباری و ایجاد درگاه پرداخت اینترنتی نیز در این بانک صورت می‌گیرد.[۷] برطبق مصوبه جدید بانک مرکزی حق صدور ضمانت نامه ندارد

بانکداری الکترونیکی[ویرایش]

 • سامانه افتتاح حساب آنلاین
 • سامانه تسهیلات آنلاین
 • همراه بانک
 • اینترنت بانک
 • سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا)
 • سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی (پایا)
 • سیستم وصول چک‌های بانک‌های دیگر (چکاوک)
 • تلفن بانک
 • کارت اعتباری
 • دستگاه خودپرداز
 • درگاه پرداخت اینترنتی
 • کارت هدیه

طرح‌های اعتباری[ویرایش]

طرح تسهیلات امتیازی[ویرایش]

دارندگان حساب‌های قرض الحسنه (جاری یا پس‌انداز) می‌توانند با رعایت ضوابط و مقررات جاری بانک و به انتخاب خودشان از تسهیلات قرض الحسنه این بانک بهره‌مند گردند. در این راستا بانک قرض الحسنه مهر ایران مبادرت به تنظیم ضرایب امتیازی با توجه به مدت انتظار هریک از مشتریان به منظور اولویت بندی در اعطای تسهیلات با ملحوظ نظر قرار دادن توان مشتری در کسب میانگین حساب مورد نیاز و متعاقباً دریافت مبلغ تسهیلات درخواستی و میزان اقساط ماهانه، در قسمت راهنمای مشتریان اقدام نموده‌است. از این رو متقاضیان می‌توانند با مراجعه به قسمت «محاسبه تسهیلات امتیازی» و درج مبلغ تسهیلات مورد نیاز به همراه مبلغ قسط ماهانه و ثبت مدت میانگین مدنظر (کمتر از ۶ ماه یا بالاتر از ۶ ماه) از میزان حداقل‌های لازم برای بهره‌مندی از وام قرض الحسنه این بانک مطلع گردند که در این خصوص موارد ذیل جهت آگاهی بیشتر مشتریان عنوان می‌گردد. مشتریانی که توانایی ایجاد میانگین‌های حساب بالاتری را داشته باشند، می‌توانند از اولویت دریافت تسهیلات در فاصله زمانی کوتاه تری جهت کسب میانگین حساب (بطور مثال ۳ الی ۶ ماه) حسب انتخاب خود، از تسهیلات این بانک بهره‌مند گردند. مشتریانی که توانایی ایجاد میانگین‌های حساب کمتری را داشته باشند، می‌توانند از اولویت دریافت تسهیلات در فاصله زمانی طولانی تری جهت کسب میانگین حساب (بطور مثال ۷ الی ۱۲ ماه) حسب انتخاب خود، از تسهیلات این بانک بهره‌مند گردند. مشتریانی که قادر به پرداخت ماهانه اقساط بیش از ۵ میلیون ریال باشند، می‌توانند از مدت بازپرداخت اقساط کوتاه تری (بطور مثال ۱۸ الی ۳۶ ماه) حسب انتخاب خود، از تسهیلات این بانک بهره‌مند گردند. مشتریانی که قادر به پرداخت ماهانه اقساط کمتر از ۵ میلیون ریال باشند، می‌توانند از مدت بازپرداخت اقساط طولانی تری (بطور مثال ۳۰ الی ۴۸ ماه) حسب انتخاب خود، از تسهیلات این بانک بهره‌مند گردند.

 • مثال ۱)

اگر شخصی درخواست ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه داشته باشد و بتواند ماهانه ۳ میلیون ریال قسط پرداخت نماید، می‌تواند با ایجاد معدل حساب حداقل به میزان ۸۷ میلیون ریال طی یکسال یا ۱۷۶ میلیون ریال طی ۶ ماه مطابق سیاست‌های اعتباری سال ۱۳۹۶ از تسهیلات یادشده با دوره بازپرداخت ۴۲ ماهه بهره‌مند گردد.

 • مثال ۲)

اگر شخصی درخواست ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه داشته باشد و بتواند ماهانه ۶ میلیون ریال قسط پرداخت نماید، می‌تواند با ایجاد معدل حساب حداقل به میزان ۶۱ میلیون ریال طی یکسال یا ۱۲۵ میلیون ریال طی ۶ ماه یا ۲۶۷ میلیون ریال طی ۳ ماه، مطابق سیاست‌های اعتباری سال ۱۳۹۶ از تسهیلات یادشده با دوره بازپرداخت ۲۴ ماهه بهره‌مند گردد.

 • مثال ۳)

اگر شخصی درخواست ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه داشته باشد و بتواند ماهانه ۵ میلیون ریال قسط پرداخت نماید، می‌تواند با ایجاد معدل حساب حداقل به میزان ۱۲۰ میلیون ریال طی یکسال یا ۲۴۲ میلیون ریال طی ۶ ماه مطابق سیاست‌های اعتباری سال ۱۳۹۶ از تسهیلات یادشده با دوره بازپرداخت ۳۶ ماهه بهره‌مند گردد.

طرح انگیزش مهر[ویرایش]

طرح تداوم مهر[ویرایش]

بانک قرض الحسنه مهر ایران برای آن دسته از افرادی که تمایل به استفاده از تسهیلات این بانک برای اولین بار یا تسهیلات مجدد را داشته باشند، این امکان را فراهم نموده تا با شرکت در برنامه تداوم مهر این بانک، بتوانند با واریز مستمر ماهانه حداقل وجوه مورد نیاز در حساب خود علاوه بر اقساط تسهیلات پرداختی (درصورت استفاده از تسهیلات قبلی)، ضمن ایجاد اندوخته، نسبت به حصول میانگین مورد نیاز اقدام نمایند تا پس از اتمام مراحل واریز مستمر ماهیانه مشتری و تسویه تسهیلات قبلی (در صورت وجود)، با رعایت سایر ضوابط و مقررات جاری بانک، بلافاصله از تسهیلات انتخابی خود بهره‌مند گردند. مشتریان می‌توانند برای آگاهی از میزان تسهیلات و مبالغ مربوط جهت افتتاح حساب پس‌انداز در برنامه تداوم مهر یا کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر و شعب بانک در سراسر کشور مراجعه نمایند.

طرح پیوند مهر ایران[ویرایش]

طرح یکم پیوند مهر ایران[ویرایش]

بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای تسهیل امر ازدواج جوانان، اقدام به ارائه طرح یکم پیوند مهر ایران نموده‌است. در این طرح متقاضیان می‌توانند، با مراجعه به شعب بانک یا از طریق پرتال بانک به آدرس www.QMB.Ir ضمن افتتاح حساب و انجام فعالیت‌های بانکی خود، علاوه بر اجر اخروی از تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ در صد بهره‌مند گردند.

مخاطبین طرح

جامعه هدف این طرح افرادی هستند که نزدیک به سن ازدواج بوده یا قصد ازدواج در آینده ای نزدیک را دارند. این افراد می‌توانند با افتتاح حساب قرض الحسنه پس‌انداز- طرح یکم پیوند مهر ایران از تسهیلات قرض الحسنه کمک هزینه ازدواج تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال برخوردار گردند. شایان ذکر است تسهیلات پرداختی در قالب طرح پیوند مهر ایران هیچگونه منافاتی با تسهیلات ازدواج پرداختی در سایر بانکها نداشته و متقاضیان می‌توانند از این تسهیلات به صورت همزمان استفاده نمایند.

 شرایط طرح

پرداخت تسهیلات در این طرح براساس میانگین موجودی حساب بوده و متقاضیان می‌توانند از محل رسوب موجودی حساب یا واریز مستمر ماهیانه از مزایای آن بهره‌مند گردند. سایر شرایط طرح یکم پیوند مهر ایران عبارت است از:

 • مدت زمان لازم جهت تکمیل موجودی حداقل ۱ سال و حداکثر ۳ سال
 • مجموع تسهیلات پرداختی ۴۰۰ میلیون ریال
 • دوره باز پرداخت تسهیلات ۳ سال (۳۶ ماه)
 • پرداخت تسهیلات معادل ۱۲۶٪ میانگین سالیانه موجودی حساب
 • قابل انتقال به اقوام درجه یک

طرح دوم پیوند مهر ایران[ویرایش]

 تعریف طرح

بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای تسهیل امر ازدواج و به منظور ایجاد اطمینان خاطر والدین از تأمین آتیه فرزندان خود، اقدام به ارائه طرح دوم پیوند مهر ایران نموده‌است. در این طرح متقاضیان می‌توانند، با مراجعه به شعب بانک یا از طریق پرتال بانک به آدرس www.QMB.Ir ضمن افتتاح حساب و انجام فعالیت‌های بانکی خود، علاوه بر اجر اخروی از تسهیلات قرض‌الحسنه تا سقف ۸۰۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ در صد بهره‌مند گردند.

 مخاطبین طرح

جامعه هدف این طرح افرادی هستند که فعلاً در سن ازدواج نیستند ولی بواسطه آینده نگری خود یا والدینشان به تأمین آتیه خود می‌اندیشند. این افراد می‌توانند با افتتاح حساب قرض الحسنه پس‌انداز- طرح دوم پیوند مهر ایران از تسهیلات قرض الحسنه کمک هزینه ازدواج تا سقف ۸۰۰ میلیون ریال برخوردار گردند. شایان ذکر است تسهیلات پرداختی در قالب طرح پیوند مهر ایران هیچگونه منافاتی با تسهیلات ازدواج پرداختی در سایر بانکها نداشته و متقاضیان می‌توانند از این تسهیلات به صورت همزمان استفاده نمایند.

 شرایط طرح

پرداخت تسهیلات در این طرح براساس میانگین موجودی حساب بوده و متقاضیان می‌توانند از محل رسوب موجودی حساب یا واریز مستمر ماهیانه از مزایای آن بهره‌مند گردند. سایر شرایط طرح دوم پیوند مهر ایران عبارت است از:

 • مدت زمان لازم جهت تکمیل موجودی حداقل ۵ سال و حداکثر ۱۰ سال
 • مجموع تسهیلات پرداختی ۸۰۰ میلیون ریال
 • دوره باز پرداخت تسهیلات ۵ سال (۶۰ ماه)
 • پرداخت تسهیلات معادل ۱۳۰٪ میانگین سالیانه موجودی حساب
 • قابل انتقال به اقوام درجه یک.

طرح اندوخته بانوان مهر ایران[ویرایش]

طرح اندوخته خانواده مهر ایران[ویرایش]

طرح حمایتی فرد حقیقی[ویرایش]

طرح ۲دریک[ویرایش]

اهداف[ویرایش]

بانک قرض الحسنه مهر ایران با قصد تأمین نقدینگی و رفع نیازهای ضروری اشخاص حقیقی و حمایت از نیازمندان و پرداخت تسهیلات به اشخاص حقوقی که در امور خیریه فعالیت دارند ایجاد شد. این بانک که در راستای حرکت به سوی عملیات بانکی اسلامی تشکیل شده‌است هم‌اکنون با بیش از صد و پنجاه هزار میلیارد ریال یکی از سه بانک برتر کشور در جذب منابع قرض الحسنه می‌باشد. بانک قرض الحسنه مهر ایران به منظور حصول به اهداف زیر شکل گرفته‌است:

 • تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی در زمینه قرض‌الحسنه
 • اصول و مبانی اقتصادی اسلام و رشد آگاهی عمومی نسبت به آنان
 • جذب و تجهیز منابع مالی قرض الحسنه، کمک‌های بلاعوض دولتی و مردمی و اخذ وام قرض الحسنه از داخل و خارج از کشور و تخصیص آن به اشخاص واجد شرایط
 • الزام به رعایت قوانین و مقررات و چارچوب‌های مشخص توسط بانک قرض‌الحسنه
 • تسهیل در امور پرداخت‌ها، دریافت‌ها، مبادلات، معاملات و سایر خدماتی که به موجب قانون بر عهده بانک گذاشته می‌شود
 • تخصصی نمودن عملیات اجرایی قرض الحسنه
 • نظارت بر اجرای صحیح اعطاء قرض الحسنه به افراد واجد شرایط
 • ایجاد اعتماد کامل در سپرده گذاران مبنی بر مصرف منابع بانک در پرداخت صحیح تسهیلات قرض الحسنه
 • جلب همکاری آحاد جامعه در توسعه و فراگیر نمودن امور مرتبط با قرض الحسنه

خلاصه ای از وضعیت و عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران[ویرایش]

خلاصه ای از وضعیت و عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران

 • ۵۳۰ شعبه فعال در ۳۰۸ شهرستان
 • ۱۰۰۰ دستگاه خودپرداز
 • ۴۲٬۷۰۰ دستگاه پوز
 • تعداد حساب‌های قرض الحسنه نزد بانک: بالغ بر ۵٬۸۵۲٬۴۷۶
 • نسبت مطالبات به کل تسهیلات اعطایی: ۱٫۱۴٪ (بهترین عملکرد در شبکه بانکی)
 • نسبت کفایت سرمایه: 45٪ (بهترین عملکرد در شبکه بانکی)

خلاصه عملکرد تسهیلاتی بانک بشرح ذیل می‌باشد[ویرایش]

کل تسهیلات اعطایی از ابتدای تأسیس تا پایان تابستان ۹۷:

 • مبلغ ۲۷۹٬۵۱۷٬۰۱۵ میلیون ریال
 • تعداد ۳٬۷۲۴٬۰۹۳ فقره تسهیلات

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تا پایان تابستان ۹۷:

 • مبلغ ۱۳٬۷۲۲٬۸۸۷ میلیون ریال
 • تعداد ۲۷۶٬۲۰۴ فقره تسهیلات

قرض الحسنه کمیته امداد و سازمان بهزیستی از ابتدای سال ۹۴ تا پایان تابستان ۹۷:

 • مبلغ ۲٬۲۶۲٬۶۰۳ میلیون ریال
 • تعداد ۱۷٬۳۸۲ فقره تسهیلات

قرض الحسنه کار آفرینی و ودیعه مسکن:

 • مبلغ ۳۰٬۷۹۳٬۵۵۶ میلیون ریال
 • تعداد ۶۵۲٬۲۷۶ فقره تسهیلات

مسئولیت اجتماعی[ویرایش]

بانک قرض الحسنه مهر ایران نخستین و بزرگترین بانک قرض الحسنه کشور جمهوری اسلامی ایران است که با تأکید بر الگوهای بانکداری اسلامی در راستای توانمندسازی و تقویت توان اقتصادی قشرهای مختلف مردم جامعه و همچنین تلاش برای فقر زدایی و رفع محرومیت‌های اقتصادی به ویژه در مناطق کمتر برخوردار فعالیت می‌کند. این بانک از طریق پرداخت تسهیلات قرض الحسنه در حوزه‌های اشتغال و کارآفرینی، معیشت، ازدواج، درمان و حمایت از مددجویان سازمان‌های حمایتی و سازمان‌های مردم نهاد به بهبود شاخص‌های اقتصادی در جامعه کمک می‌کند. بانک قرض الحسنه مهر ایران با چشم‌انداز "تلاش برای توسعه رفاه اجتماعی و دستیابی به جامعه توسعه یافته" برنامه‌های مسئولیت اجتماعی خود را در محورهای کاری زیر تدوین کرده‌است و اجرا می‌کند.

 • توسعه آموزش با اولویت دانش آموزان مناطق محروم
 • توسعه بهداشت و سلامت با اولویت توانبخشی آسیب دیدگان اجتماعی
 • حفاظت از محیط زیست و توسعه فعالیت‌های مردم‌محورِ زیست‌محیطی
 • پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی با اولویت توانمندسازی مددجویان و توان‌خواهان سازمان‌های حمایتی
 • توانمند سازی و ریشه کنی فقر
 • تحقق حقوق شهروندی
 • حمایت از جوانان، ازدواج و تشکیل خانواده

توزیع ۳۳ هزار بسته آموزشی - بهداشتی در مناطق محروم[ویرایش]

بانک قرض الحسنه مهر ایران به مناسبت هفته بانکداری اسلامی و آغاز سال تحصیلی۹۶–۹۷ و در راستای انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود، ۳۳ هزار بسته آموزشی و بهداشتی به ارزش ۱۵ میلیارد ریال در مدارس شبانه‌روزی با اولویت مناطق محروم توزیع می‌نماید. به گزارش روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای حمایت از دانش آموزان مدارس شبانه‌روزی مقطع متوسطه با اولویت مناطق محروم و اهدای بسته‌های آموزشی و بهداشتی به آنان، با معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش همکاری می‌کند. مرتضی اکبری مدیرعامل، سلیمان توکلی عضو هیئت مدیره و جمعی از مدیران ارشد بانک قرض الحسنه مهر ایران با حضور در دفتر کار علی زر افشان معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش، به منظور پشتیبانی از دانش آموزان مستعد در مناطق محروم کشور و ارتقاء پتانسیل‌های بالقوه آنان، سند همکاری در خصوص تهیه و توزیع بسته‌های حمایتی امضا نمودند. حمایت از توسعه دانش و تحصیل به ویژه در مناطق محروم کشور یکی از برنامه‌های بانک قرض الحسنه مهر ایران در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی محسوب می‌شود که در سال جاری با اهتمام و پیگیری بیشتری در حال انجام می‌باشد. بانک قرض الحسنه مهر ایران در راستای این اهداف در سال ۱۳۹۶ علاوه بر تداوم فعالیت‌های قبلی، به نیت برداشتن گامی کوچک برای محرومیت‌زدایی در حوزه آموزش و تلاش برای ایجاد فرصت برابر تحصیلی تصمیم گرفته‌است تا نسبت به تهیه و توزیع اقلام آموزشی و بهداشتی با کمک معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اقدام نماید. بر این اساس، بانک بخشی از بودجه تبلیغاتی خود را به خرید بسته‌های حمایتی مورد نیاز دانش آموزان مدارس شبانه‌روزی از قبیل:

 • کیف و کوله پشتی
 • لباس و گرمکن ورزشی
 • کفش
 • دفتر، خودکار، مسواک، خمیر دندان و…

اختصاص داده‌است و معاونت آموزش متوسطه نیز اقدامات لازم برای شناسایی و تهیه اسامی مدارس و دانش آموزان نیازمند با اولویت مناطق محروم کشور را بر عهده دارد.

مدیران عامل از ابتدای تأسیس تا کنون[ویرایش]

نام و نام خانوادگی تاریخ شروع خدمت تاریخ پایان خدمت
مرتضی اکبری شهریور ۱۳۹۵ ...
سیامک دولتی اسفند ۱۳۹۳ مرداد ۱۳۹۵
اسماعیل لله گانی مهر ۱۳۹۳ اسفند ۱۳۹۳
غلامرضا مصطفی پور مهر ۱۳۸۶ مهر ۱۳۹۳

اعضای هیئت مدیره[ویرایش]

نام و نام خانوادگی تاریخ شروع خدمت تاریخ پایان خدمت
مرتضی اکبری (مدیرعامل) شهریور ۱۳۹۵ ...
محسن پدرام (رئیس هییت مدیره) دی ماه ۱۳۹۱ تا کنون
عیسی امامی (عضو هییت مدیره) بهمن ۱۳۹۵ تا کنون
سلیمان توکلی (عضو هییت مدیره) اردیبهشت ۱۳۹۴ تا کنون
حسن تلیکانی (عضو هییت مدیره) فروردین ماه ۱۳۹۶ تا کنون

اهم وظایف بانک قرض‌الحسنه مهر ایران[ویرایش]

بانک در اجرای اهداف خود با رعایت قوانین و مقررات جاری می‌تواند نسبت به تصدی امور زیر اقدام نماید:

 • افتتاح انواع حسابهای قرض‌الحسنه پس‌انداز جاری و نگهداری وجوه مربوط (ریالی و ارزی) برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی و صدور انواع کارت‌های بانکی قرض‌الحسنه-تبصره – افتتاح حساب قرض‌الحسنه برای اتباع بیگانه تابع قوانین و مقررات مربوط می‌باشد.
 • تصدی عاملیت وجوه اداره شده امانی و اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به اشخاص واجد شرایط
 • قبول انواع سپرده‌های قرض‌الحسنه و صدور گواهی و قبوض مربوط
 • تحصیل قرض‌الحسنه از داخل یا خارج از کشور با رعایت قوانین و مقررات مربوط
 • نقل و انتقال وجوه ارزی و ریالی و ارائه هرگونه خدمات بانکی
 • صدور انواع چک‌های مسافرتی، تضمینی و غیره و پذیرش انواع چک‌های مسافرتی و تضمینی صادره توسط سایر بانکها
 • ارائه خدمات پذیره‌نویسی و انجام کلیه عملیات راجع به آن
 • اجاره دادن صندوق امانات، قبول امانات، نگهداری سهام و هرگونه اوراق بهادار و سایر اشیاء و اموال
 • ارائه انواع خدمات قرض‌الحسنه بانکی در چهار چوب قوانین و مقررات مربوط
 • افتتاح انواع حساب‌های بانکی قرض‌الحسنه به نام خود نزد بانک‌ها و موسسات در داخل و خارج از کشور
 • قبول سپرده قرض‌الحسنه مسکوکات طلا و اعطای وام قرض‌الحسنه مسکوک با رعایت قوانین و مقررات مربوط
 • قبول و انجام وظایف قبول وکالت، وصایت، قیمومیت، نظارت، تولیت، نمایندگی، اداره امور مربوط به اموال اشخاص
 • قبول نمایندگی موسسات پولی یا بانکی که به موجب قانون تشکیل شده یا بشوند
 • ارائه خدمات مدیریت نقدی برای مشتریان از قبیل خدمات حقوق و دستمزد، خدمات پرداخت مالیات، وصول مطالبات مشتریان، حساب متمرکز و کارت‌های بانکی طبق مقررات جاری کشور و سایر خدمات مشابه
 • تأمین مالی در چهارچوب تسهیلات قرض‌الحسنه با رعایت ضوابط و مقررات مربوط
 • بانک مجاز است به منظور تأمین بخشی از هزینه‌های جاری خود تا میزان کل سرمایه خود را به خرید اوراق مشارکت دولتی، بانک مرکزی و سایر اوراق با تضمین بازخرید نزد بانک‌ها اختصاص دهند.
 • طی حکمی از سوی بانک مرکزی مرتضی اکبری جانشین سیامک دولتی به عنوان مدیرعامل این بانک منصوب گردید.

انتخاب به عنوان سومین بانک برتر جهان اسلام در سال ۲۰۱۸[ویرایش]

بر اساس رتبه ‌بندی برترین موسسات مالی اسلامي در جهان که توسط نشريه بين‌المللي بنکر در سال ۲۰۱۸ منتشر شد، بانک قرض الحسنه مهر ایران در صدر موسسات مالي اسلامي در جهان قرار گرفت. نشریه بین‌المللی بنکر رشد دارایي هاي موسسات کاملا اسلامي و موسسات با باجه هاي اسلامي را مورد بررسي قرار داده است که بر اساس آن این بانک به عنوان بانك كاملا اسلامي با ۶۱.۱ درصد رشد و ۳ هزار و ۸۷۸ ميليون دلار دارايي منطبق بر شريعت، در رتبه اول بانك هاي ايران و رتبه برتر موسسات كاملا اسلامي دنيا قرار گرفت.[۸]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «بانک قرض الحسنه مهر ایران_ صورتهای مالی».
 2. «بانک قرض الحسنه مهر ایران_ صورتهای مالی».
 3. بانک قرض‌الحسنه اسلامی در ایران تأسیس می‌شود (خبرگزاری فارس، ۹ تیر ۱۳۸۶)
 4. بانک قرض الحسنه مهر امروز گشایش می‌یابد (فردا، ۲۳ آذر ۱۳۸۶)
 5. بانک قرض‌الحسنه در بن‌بست[پیوند مرده] (روز آنلاین، ۲۸ مرداد ۱۳۸۶)
 6. "بانک قرض الحسنه" با سرمایه دولتی بایگانی‌شده در ۱۲ مه ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine (روز آنلاین، ۳۰ مرداد ۱۳۸۶)
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ وبگاه رسمی بانک قرض الحسنه مهر ایران بایگانی‌شده در ۸ سپتامبر ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine،
 8. «بانک قرض الحسنه مهر ایران، سومین بانک اسلامی برتر جهان در سال ۲۰۱۸». www.asre-eghtesad.com. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۹-۰۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]