بانک مسکن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بانک مسکن
Maskan.svg
نوع شرکت دولتی
صنعت خدمات مالی
بنیان‌گذاری 1938
دفتر مرکزی تهران، ایران
افراد کلیدی

محمدهاشم بت‌شکن (مدیر عامل اجرایی)

غلامحسین حسن‌خانی (رییس هیئت مدیره)
درآمد ۶۶٫۲۶۰ میلیارد ریال (۲۰۱۲)
شمار کارکنان ۷٫۹۰۰ نفر (۲۰۱۲)[۱]
وب‌گاه bank-maskan.ir
شعبه مرکزی بانک مسکن در تهران

بانک مسکن یکی از بانک‌های تخصصی دولتی ایران است. مدیرعامل کنونی این بانک محمدهاشم بت‌شکن است که در ۹ مهر ۱۳۹۲، از سوی علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد به این سمت منصوب شد و جایگزین قدرت الله شریفی گردید.[۲]

فعالیت‌ها[ویرایش]

علاوه بر کلیه خدمات بانکی نوین . تامین مسکن برای کلیه اقشار جامعه با پرداخت انواع تسهیلات خرید .ساخت و تعمیر مسکن در سر لوحه فعالیت این بانک قرار دارد امتیاز صندوق پس انداز خاص بانک مسکن (با سپرده گذاری)و اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (قابل ارائه و تهیه از طریق فرا بورس )مهمترین فعالیت این بانک در بخش مسکن می باشد. سایر فعالیتهای این بانک در راستای اهداف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران همانند سایر بانکها تعریف شده و توسط این بانک در حال اجرا می باشد.

تاریخچه[ویرایش]

بانک مسکن در ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۷ با تاسیس "بانک رهنی ایران" به‌عنوان بانکی تخصصی در امر مسکن و ساختمان، با سرمایه اولیه دویست میلیون ریال به مشارکت وزارت دارایی و بانک ملی ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

موضوع فعالیت بانک مسکن، موضوعات بانکی مرتبط با امر مسکن را تشکیل می‌داد. پرداخت تسهیلات در برابر رهن اموال غیرمنقول با هدف خرید، احداث و تکمیل، تعمیر و اعطای اعتبار به شرکتهای ساختمانی بخش عمده فعالیت‌ها را در برمی‌گرفت. به‌دنبال پیروزی انقلاب اسلامی در کشور، بانک مسکن در سال ۱۳۵۸ براساس لایحه قانونی اداره امور بانکها مصوب ۱۷/۳/۱۳۵۸ شورای انقلاب اسلامی، از ادغام بانکهای رهنی ایران، ساختمان، شرکت سرمایه گذاری‌های ساختمانی بانکهای ایران و سایر شرکتهای پس‌انداز و وام مسکن کوروش، اکباتان، پاسارگاد، در تهران و در شهرستانها شرکت‌های پس‌انداز و وام مسکن مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، همدان، کرمانشاه، مازندران، گرگان، سمنان و آبادان تشکیل گردید.

ترکیب جدید که تحت عنوان بانک مسکن فعالیت‌های بانکی خود را در بخش ساختمان شروع نمود، طیف غالب آن را از هر حیث بانک رهنی ایران تشکیل می‌داد، و در واقع بانک مسکن تداوم فعالیت بانک رهنی ایران در قالب جدید است که با برخورداری از پیشینه و تجربیات طولانی خود حرکتی نوین را آغاز نموده و از سال ۱۳۲۳ به خانه‌سازی مبادرت ورزیده است. همچنین در راستای توسعه فعالیتهای تخصصی بانک در امر ساخت و ساز مسکن بعنوان یک رسالت اجتماعی بانک مسکن در سال ۱۳۶۹ و با هماهنگی وزارت مسکن و شهرسازی اقدام به ایجاد شرکت سرمایه‌گذاری مسکن نمود که فعالیت بیش از یک دهه این شرکت موجب تامین مسکن بخش عظیمی از هموطنانمان با رعایت استانداردهای ملی و قانونی گردیده‌است.

سرمایه[ویرایش]

یکی از شعبه‌های بانک مسکن

طبق اساسنامه بانک، سرمایه بانک مسکن ۵٬۸۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال است که از مجموع سرمایه بانک‌های رهنی ایران، بانک ساختمان، شرکت سرمایه گذاری ساختمانی بانک‌های ایران و شرکت‌های پس انداز و وام مسکن کورش بزرگ، اکباتان، پاسارگاد و در شهرستان‌ها، شرکت‌های پس انداز مسکن و وام مسکن مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، کرمانشاه، همدان، مازندران، گرگان، رضائیه (ارومیه)، سمنان، آبادان تشکیل و به ۵٬۸۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ سهم ده هزار ریالی تقسیم شده است. سرمایه مذکور تماماً" متعلق به دولت و نقداً" پرداخت گردیده است.

ارکان بانک[ویرایش]

بانک دارای ارکان ذیل است:

 1. مجمع عمومی بانک‌های مذکور در لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها.
 2. شورای عالی بانک‌های مذکور در لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها.
 3. هیأت مدیره و مدیرعامل
 4. بازرسان قانونی

وضعیت کنونی[ویرایش]

بانک مسکن با شبکه گسترده خود در سطح کشور به عنوان بنگاه اقتصادی معتبر علاوه بر تولید مسکن و پرداخت تسهیلات در بخش مسکن(خریدمسکن.ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی) در سایر بخشها نیز تسهیلات و خدمات قابل توجهی شامل تسهیلات مضاربه در بخش خدمات و بازرگانی، اجاره به شرط تملیک جهت خرید و تهیه مطب پزشکان، دفترکار وکلا و مهندسین، و خرید تجهیزات پزشکی ارائه وهمچنین باانواع خدمات بانکی نظیر افتتاح حساب جاری، صدور انواع ضمانتنامه‌ها، حوالجات، خدمات چک فاکس، چک مسافرتی، انواع امور ارزی و اعتبار اسنادی و انواع خدمات الکترونیکی فعالیت می‌نماید.

== خدمات بانکداری الکترونیکی == بانک مسکن انواع خدمات الکترونیکی شامل موارد زیر را به مشتریان ارایه می‌کند:

 • اینتر نت بانک --
 • موبایل بانک
 • تلفنبانک
 • مسکن کارت
 • pin pad
 • دستگاه خود دریافت اقساط
 • دستگاه خود پردازATM
 • دستگاه وب کیوسک
 • دستگاه pos فروشگاهی
 • دستگاه صدور آنی کارت هدیه توسط مشتری
 • کارت هدیه با درج متن دلخواه مشتری بصورت آنی
 • پایگاه‌های شبانه‌روزی
 • پرداخت بدون کارت از طریق خودپرداز ATM.(خدمت منحصر به فرد بین کلیه بانکهای ایرانی)
 • سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا)
 • محاسبه سود سپرده‌ها روی وب

وضعیت شعب[ویرایش]

بانک مسکن در حال حاضر دارای بیش از ۱۲۴۰ شعبه در سراسر کشور می‌باشد. جهت پشتیبانی از فعالیتهای داخل شعب مجموعه‌هایی به نام مدیریت و حوزه تعبیه گردیده است. مدیریتها و حوزه های تحت نظارت مدیریتهابا تحت پوشش قرار دادن کلیه شعب (بجز شعبه مستقل مرکزی تهران)در انجام امور به شعب یاری می رسانند. برخی از وظایف مدیریتها پشتیبانی تدارکاتی، سیستمی، مالی و اداری از شعب می‌باشد. در حال حاضر تقسیم بندی شعب در مدیریتها با الگوی نواحی جغرافیایی صورت گرفته است. بطور مثال مدیریت شعب استان فارس با 86 شعبه و سه حوزه تحت نظارت ، مدیریت خراسان با...

 • در شهر تهران مدیریت‌ها به چهار منطقه جغرافیایی تقسیم شده‌اند.
 1. مدیریت شمالغرب تهران
 2. مدیریت شمالشرق تهران
 3. مدیریت جنوب غرب تهران
 4. مدیریت جنوب شرق تهران

منابع[ویرایش]