بانک مسکن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Bank Maskan
نوع دولتی
صنعت خدمات مالی
بنا نهاده ۱۹۳۸
دفتر مرکزی تهران، ایران
افراد کلیدی محمدهاشم بت‌شکن
(مدیر عامل اجرایی)
درآمد افزایش ۱۰۲٫۹۹۶ میلیارد ریال (۲۰۱۲)[۱]
کارکنان ۱۱۸۰۰ نفر (۲۰۱۲)[۲]
وب‌گاه bank-maskan.ir
شعبه مرکزی بانک مسکن در تهران

بانک مسکن، بانک دولتی ایرانی است، که در سال ۱۳۱۷ تاسیس شد. بانک مسکن، هم‌اکنون در فهرست ۱۰۰ شرکت برتر ایران، در رتبه هفتم قرار دارد. این بانک در سال مالی ۱۳۹۱ با درآمدی معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان، پس از بانک ملی ایران و بانک ملت، به‌عنوان سومین بانک بزرگ ایران، شناخته شد.[۳]

تاریخچه[ویرایش]

بانک مسکن، در ۲۵ دی‌ماه سال ۱۳۱۷ با تاسیس "بانک رهنی ایران" به‌عنوان بانکی تخصصی در امر مسکن و ساختمان، با سرمایه اولیه دویست میلیون ریال به مشارکت وزارت دارایی و بانک ملی ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

موضوع فعالیت بانک مسکن، موضوعات بانکی مرتبط با امر مسکن را تشکیل می‌داد. پرداخت تسهیلات در برابر رهن اموال غیرمنقول با هدف خرید، احداث و تکمیل، تعمیر و اعطای اعتبار به شرکت‌های ساختمانی بخش عمده فعالیت‌ها را در بر می‌گرفت.

پس از انقلاب ۱۳۵۷، بانک مسکن در سال ۱۳۵۸ براساس لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها مصوب ۱۷/۳/۱۳۵۸ شورای انقلاب اسلامی، از ادغام بانک‌های رهنی ایران، ساختمان، شرکت سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی بانک‌های ایران و سایر شرکت‌های پس‌انداز و وام مسکن کوروش، اکباتان، پاسارگاد، در تهران و در شهرستان‌ها شرکت‌های پس‌انداز و وام مسکن مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، همدان، کرمانشاه، مازندران، گرگان، سمنان و آبادان تشکیل گردید.

ترکیب جدید که تحت عنوان بانک مسکن فعالیت‌های بانکی خود را در بخش ساختمان شروع نمود، طیف غالب آن را از هر حیث بانک رهنی ایران تشکیل می‌داد، و در واقع بانک مسکن تداوم فعالیت بانک رهنی ایران در قالب جدید است و از سال ۱۳۲۳ به خانه‌سازی مبادرت ورزیده است.

سرمایه[ویرایش]

یکی از شعبه‌های بانک مسکن

طبق اساسنامه بانک، سرمایه بانک مسکن ۵٬۸۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ ریال است که از مجموع سرمایه بانک‌های رهنی ایران، بانک ساختمان، شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی بانک‌های ایران و شرکت‌های پس انداز و وام مسکن کورش بزرگ، اکباتان، پاسارگاد و در شهرستان‌ها، شرکت‌های پس انداز مسکن و وام مسکن مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان، اهواز، گیلان، کرمانشاه، همدان، مازندران، گرگان، ارومیه، سمنان، آبادان تشکیل و به ۵٬۸۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ سهم ده هزار ریالی تقسیم شده است.

فعالیت‌ها[ویرایش]

علاوه بر کلیه خدمات بانکی نوین، پرداخت انواع تسهیلات خرید، ساخت و تعمیر مسکن، امتیاز صندوق پس انداز خاص بانک مسکن (با سپرده گذاری) می‌باشد و مهمترین فعالیت این بانک در بخش مسکن است. سایر فعالیت‌های این بانک در راستای اهداف بانک مرکزی ایران همانند سایر بانک‌ها تعریف شده است.

مدیریت ارشد[ویرایش]

مدیرعامل کنونی این بانک محمدهاشم بت‌شکن است، که در ۹ مهر ۱۳۹۲، از سوی وزیر اقتصاد و دارایی ایران، به این سمت منصوب شد و جایگزین قدرت الله شریفی گردید.[۴]

ارکان بانک[ویرایش]

بانک دارای ارکان ذیل است:

 1. مجمع عمومی بانک‌های مذکور در لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها.
 2. شورای عالی بانک‌های مذکور در لایحه قانونی اداره امور بانک‌ها.
 3. هیأت مدیره و مدیرعامل
 4. بازرسان قانونی

وضعیت کنونی[ویرایش]

بانک مسکن با شبکه گسترده خود در سطح کشور به عنوان بنگاه اقتصادی معتبر علاوه بر تولید مسکن و پرداخت تسهیلات در بخش مسکن (خرید مسکن، ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی) در سایر بخش‌ها نیز تسهیلات و خدمات قابل توجهی شامل تسهیلات مضاربه در بخش خدمات و بازرگانی، اجاره به شرط تملیک جهت خرید و تهیه مطب پزشکان، دفتر کار وکلا و مهندسین، و خرید تجهیزات پزشکی، همچنین با انواع خدمات بانکی نظیر افتتاح حساب جاری، صدور انواع ضمانت نامه‌ها، حوالجات، خدمات چک فاکس، چک مسافرتی، انواع امور ارزی و اعتبار اسنادی و انواع خدمات الکترونیکی فعالیت می‌نماید.

بانکداری الکترونیکی[ویرایش]

بانک مسکن انواع خدمات الکترونیکی شامل موارد زیر را ارایه می‌کند:

 • موبایل بانک
 • تلفنبانک
 • مسکن کارت
 • دستگاه خود دریافت اقساط
 • دستگاه خود پرداز
 • دستگاه وب کیوسک
 • دستگاه pos فروشگاهی
 • دستگاه صدور آنی کارت هدیه توسط مشتری
 • کارت هدیه با درج متن دلخواه مشتری بصورت آنی
 • پایگاه‌های شبانه‌روزی
 • پرداخت بدون کارت از طریق خودپرداز
 • سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا)
 • محاسبه سود سپرده‌ها روی وب

وضعیت شعب[ویرایش]

بانک مسکن در حال حاضر دارای بیش از ۱۲۴۰ شعبه در سراسر کشور می‌باشد. جهت پشتیبانی از فعالیتهای داخل شعب مجموعه‌هایی به نام مدیریت و حوزه تعبیه گردیده است. مدیریت‌ها و حوزه‌های تحت نظارت مدیریت‌ها با تحت پوشش قرار دادن کلیه شعب (بجز شعبه مستقل مرکزی تهران) در انجام امور به شعب یاری می‌رسانند. برخی از وظایف مدیریت‌ها پشتیبانی تدارکاتی، سیستمی، مالی و اداری از شعب می‌باشد. در حال حاضر تقسیم بندی شعب در مدیریت‌ها با الگوی نواحی جغرافیایی صورت گرفته است.

 • در شهر تهران مدیریت‌ها به چهار منطقه جغرافیایی تقسیم شده‌اند.
 1. مدیریت شمالغرب تهران
 2. مدیریت شمالشرق تهران
 3. مدیریت جنوب غرب تهران
 4. مدیریت جنوب شرق تهران

منابع[ویرایش]