بانک ایران زمین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بانک ایران زمین
نوع خدمات مالی
بنا نهاده ۱۳۸۹
بنیانگذاران تعاونی اعتبار مولی الموحدین
دفتر مرکزی تهران، ایران
محدودهٔ فعالیت ایران
مدیر عامل عبدالمجید پورسعید
رئیس هیئت مدیره مجيد شايسته
محصولات بانکداری خرد
بانکداری سرمایه‌گذاری
کارت اعتباری
مالک شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت
بنیاد شهید و امور ایثارگران
کارکنان ۱٫۹۸۸ نفر (۱۳۹۱)
شرکت‌های وابسته صرافی ایران زمین و بيمه آرمان
وبگاه www.Izbank.ir

بانک ایران زمین بانکی است که در اسفند ۱۳۸۹، با ارتقای مؤسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین به بانک تأسیس شد. سهام این بانک در سال ۱۳۹۰ در بازار بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد و هم‌اکنون اکثریت سهام آن متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت و بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد. شعبه مرکزی بانک ایران زمین در شهر تهران قرار دارد. این بانک هم‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۳۵۰ شعبه در ایران می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

مؤسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین در سال ۱۳۷۷ توسط جمعی از سرمایه‌گذاران و تعاونگران ایرانی در استان خراسان تأسیس شد و با ۴۰۰ شعبه در کشور فعالیت می‌نمود.[۱]

در اسفند ماه ١٣٨٩، موسسه مولی الموحدین به دستور بانک مرکزی مامور ساماندهی تعاونی فاقد مجوز بهمن ایثار گردید و کفالت آن را عهده دار شد. تعاونی اعتبار بهمن ایثار به دلیل اختلاس برخی از مدیران ، تخصص کم و عدم آشنایی مسؤلین تعاونی با بازار پول و سرمایه کشور باعث ایجاد مشکلات شده بود واین موضوع باعث ایجاد تجمعات غیر قانونی و اغتشاش در شهرهای مختلف کشور گردید. موسسه مالی واعتباری مولی الموحدین از محل منابع نقدی خود بدون حمایت ارگانهای دولتی نسبت به تامین وجوه سپرده گذاران و برگشت سپرده‌های مردم از طریق ۱۶۰ شعبه که مبلغ چهار هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال بود اقدام نمود.[نیازمند منبع]

در اسفند ۱۳۸۹ مؤسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین با موافقت بانک مرکزی به بانک ارتقا پیدا کرد و به بانک ایران زمین تغییر نام داد.

سرمایه[ویرایش]

سرمایه اولیه بانک مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال است که ۵۱٬۷۵ درصد آن توسط مؤسسان به صورت نقد و ۴۸٬۲۵ درصد باقیمانده از طریق پذیره نویسی عمومی تأمین شده است. هم اکنون سرمایه این بانک به چهار هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.

پانویس[ویرایش]

  1. بانک ایران زمین. «بانک ایران زمین مجوز فعالیت گرفت». دنیای اقتصاد، ۱۳۹۰ ششم اردیبهشت. 

پیوند به بیرون[ویرایش]