بانک ایران زمین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بانک ایران زمین
نوعسهام عام
بنا نهاده۱۳۸۹
بنیانگذارانتعاونی اعتبار مولی الموحدین
دفتر مرکزیتهران، ایران (۳۳۱ شعبه در سراسر ایران)
محدودهٔ فعالیتایران
مدیر عامل اجراییعبدالمجید پورسعید
رئیس هیئت مدیرهمجید شایسته
محصولاتبانکداری خرد
بانکداری سرمایه‌گذاری
کارت اعتباری
مالکشرکت نفت و بنیاد شهید
تعداد کارکنان۱٬۹۸۸ نفر (۱۳۹۱)
شرکت‌های وابستهبیمه آرمان - صرافی ایران زمین - شرکت داتام - کارگزاری حافظ - شرکت ابنیه حافظ
وبگاه

بانک ایران زمین یک بانک ایرانی است. سهام این بانک در سال ۱۳۹۰ در بازار بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد این بانک‌ پیرو موافقت اصولی آبان ماه سال ۸۷ بانک‌ مرکزی جمهوری اسلامی ایران از ارتقای موسسه مالی و اعتباری مولی الموحدین به بانک تاسیس شد . هم اکنون شعبهٔ مرکزی بانک ایران زمین در شهر تهران قرار دارد. این بانک هم‌اکنون مالک شبکه‌ای از ۳۳۱ شعبه در ایران می‌باشد. این بانک در ۸ اکتبر ۲۰۲۰ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا مورد تحریم قرار گرفت.[۱][۲]

تاریخچه[ویرایش]

مؤسسهٔ مالی و اعتباری مولی الموحدین در سال ۱۳۷۷ توسط جمعی از سرمایه‌گذاران و تعاونگران ایرانی در استان خراسان تأسیس شد و با ۴۰۰ شعبه در کشور فعالیت می‌نمود.[۳]

در اسفند ماه ۱۳۸۹، مؤسسهٔ مولی الموحدین به دستور بانک مرکزی مأمور ساماندهی تعاونی فاقد مجوز بهمن ایثار گردید و کفالت آن را عهده‌دار شد. تعاونی اعتبار بهمن ایثار به دلیل اختلاس برخی از مدیران، تخصص کم و عدم آشنایی مسئولان تعاونی با بازار پول و سرمایهٔ کشور باعث ایجاد مشکلات شده بود واین موضوع باعث ایجاد تجمعات غیرقانونی و اغتشاش در شهرهای مختلف کشور گردید. مؤسسهٔ مالی و اعتباری مولی الموحدین از محل منابع نقدی خود بدون حمایت ارگان‌های دولتی نسبت به تأمین وجوه سپرده‌گذاران و برگشت سپرده‌های مردم از طریق ۱۶۰ شعبه که مبلغ چهار هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال بود اقدام نمود.یکی از مدیران موفق که سابقه بالادر امر بانکداری داشته در مازندران شعبه مرکزی ساری که مدیران طمعکار اقتصادی دچارمشکل کردن که از اینجا اغاز تجمعات بود. [نیازمند منبع]

در اسفند ۱۳۸۹ مؤسسهٔ مالی و اعتباری مولی الموحدین با موافقت بانک مرکزی به بانک ارتقا پیدا کرد و به بانک ایران زمین تغییر نام داد.

تحریم[ویرایش]

بانک ایران زمین از جمله بانک‌هایی می‌باشد که در ۸ اکتبر ۲۰۲۰ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا مورد تحریم قرار گرفت و در فهرست سیاه این وزارت گذاشته شد.[۱][۲][۴]

اهداف[ویرایش]

اهداف بانک ایران زمین عبارتند از [۵]:

 • توسعه فرهنگ کسب و کار خصوصی.
 • بسط و گسترش بازار هدف و افزایش روزمره فعالیتهای تجاری، تولیدی و خدماتی، از طریق انجام فعالیتهای اعتباری و اعطای تسهیلات.
 • تجهیز منابع و هدایت آنها به جانب فعالیتهای مولد در بخشهای مختلف بازرگانی، تولیدی و خدماتی و مسکن و ساختمان.
 • ارائه خدمات پولی کارآمد به دارندگان منابع مالی ، کارآفرینان و متقاضیان ذیصلاح (واجد شرایط).
 • توسعه، عرضه و خلق ابزارهای نوین بانکی و شناسایی و اجرای شیوه های جدید تجهیز و تخصیص منابع.
 • بهره برداری و استفاده بهینه از فرصتهای محیطی، جهت حفظ و افزایش سرمایه های مشتریان و سهامداران.
 • فراهم آوردن سود بالاتر برای سپرده گذاران و سهامداران.
 • کسب اعتبار و حسن شهرت برای بانک در کلیه فعالیتها و ایجاد زمینه های لازم جهت رشد کمی و کیفی بانک.
 • سبقت از رقبا در بازار پول و سرمایه از طریق شناسایی فرصتها و تهدیدها و بهره برداری مناسب و بهینه فرصتها.
 • جلب اعتماد مردم و رضایتمندی مشتریان.

چشم انداز[ویرایش]

چشم انداز بانک سرمایه شامل [۶]:

بانک ایران زمین ،سرآمد و بر جسته شدن در صنعت بانکداری، پیشتازی در ارائه خدمات و محصولات متنوع مورد نیاز مشتریان و پاسخگویی به انتظارات آنان (تعمیق در روش های اسلامی در فردای بانکداری)

ورود به بازار و توسعه کسب وکار برای گسترش فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از طریق ایجاد پیوند مستمر و پایدار با ذینفعان (مشتریان، سهامداران، کارکنان) و تقویت بنیه مالی و رشد واحدهای تولیدی، تجاری و خدماتی با تکیه بر بانکداری اسلامی را در چشم انداز آینده خود تحقق پذیر می داند .

سرمایه[ویرایش]

سرمایهٔ اولیهٔ بانک مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان جدید(۲٬۰۰۰ میلیارد ریال) است که ۵۱٫۷۵ درصد آن توسط مؤسسان به صورت نقد و ۴۸٫۲۵ درصد باقی‌مانده از طریق پذیره‌نویسی عمومی تأمین شده‌ است. هم‌اکنون سرمایهٔ این بانک به ۴۰۰ میلیون تومان جدید(۴۰۰۰ میلیارد ریال) افزایش یافته‌ است.

آرم بانک ایران زمین[ویرایش]

این آرم، در برگیرنده هلال "الله" از آرم جمهوری اسلامی است که کلمه مبارک "الله" نام ایران زمین را نشان می دهد و با دو رنگ بنفش و ارغوانی آراسته گردیده است.

  رنگ بنفش

این رنگ ،هیجان قرمز و آرامش آبی را با هم دارد. بنفش نمادی از عرفان و حالات معنوی است و به طور،کلی طیف هایی از این رنگ، اثری آرام کننده به روح و روان دارد .

  رنگ ارغوانی

ارغوانی،حد واسط بین آبی و قرمز است و به واقع، به علت قدرت بیشتر نور قرمز در تحریک سلول های بینایی نسبت به آبی، این نور بیشتر به قرمز شباهت دارد.

ارغوانی: رنگ صداقت، معنویت و بزرگ منشی است.[۷]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ «آمریکا ۱۸ بانک دیگر ایران را تحریم کرد». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ «دولت ترامپ ۱۸ بانک ایرانی را تحریم کرد». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.
 3. بانک ایران زمین (۱۳۹۰ ششم اردیبهشت). «بانک ایران زمین مجوز فعالیت گرفت». دنیای اقتصاد. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)[پیوند مرده]
 4. «آمریکا ۱۸ بانک ایران را تحریم کرد». ار. اف. ای - RFI. ۲۰۲۰-۱۰-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.
 5. «اهداف بانک». www.izbank.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۱-۱۹.
 6. «چشم انداز آینده». www.izbank.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۱-۱۹.
 7. «آرم بانک ایران زمین». www.izbank.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۱-۱۹.

پیوند به بیرون[ویرایش]