بانک توسعه تعاون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بانک توسعهٔ تعاون
نوعدولتی
صنعتخدمات و تسهیلات بانکی
بنا نهاده۱۳۸۸
دفتر مرکزیتهران، ایران
افراد کلیدیحجت‌الله مهدیان (مدیرعامل)
مالکدولت جمهوری اسلامی ایران
تعداد کارکنان۳۵۰۰ (۲۰۱۹)
وبگاه

بانک توسعهٔ تعاون یکی از بانک‌های دولتی ایران و زیرمجموعهٔ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. ادارات مرکزی و سرپرستی این بانک در تهران قرار دارند و شعب آن در تهران و سایر شهرهای ایران پراکنده‌اند.[۱]

تاریخچه و نحوهٔ تشکیل بانک توسعهٔ تعاون

در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در تاریخ ۱۵ مرداد سال ۱۳۸۸ صندوق تعاون کشور که از سال ۱۳۶۹ تشکیل گردیده بود، با سرمایهٔ اولیهٔ ۵۰۰ میلیارد تومان به بانک توسعهٔ تعاون تغییر نام داد.

با توجه به وجود شعب فراوان در شهرهای کوچک و تعداد کم شعب در شهرهای بزرگ و عدم وجود ساختمان سرپرستی در مراکز استان‌ها، ایجاد سرپرستی در مراکز استان‌ها و خرید و یا اجارهٔ شعب در شهرهای بزرگ در اولویت قرار گرفت. در سال ۱۳۹۱ به منظور توسعهٔ فعالیت‌های خود مجوز استخدام کارمند نو را از معاونت وقت برنامه و بودجهٔ ریاست‌جمهوری اخذ و سپس حدود ۱٬۰۰۰ نفر در سال ۱۳۹۲ به استخدام این بانک در آمدند. در حال حاضر بانک با ۳٬۵۰۰ نفر کارمند در ۴۵۰ شعبه و ۳۷ باجه در سراسر کشور مشغول فعالیت است.

اشتغال‌زایی، تمرکز تسهیلات‌دهی به تعاونی‌ها و تقویت این بخش را از رویکردهای اصلی این بانک است.

بانک توسعهٔ تعاون به عنوان بانک دولتی که بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی دولت موظف به ایجاد آن شد، با دارا بودن ساختاری مانند سایر بانکها، خدمات‌دهی خود را در تعاونی‌ها متمرکز می‌کند.

این بانک با سایر بانک‌های خصوصی کشور که به صورت سرمایه‌ای و تجاری هستند تفاوت دارد چون یک بانک تجاری بیشتر به دنبال کسب سود و پرداخت تسهیلات با تضمین بازپرداخت بالاتر است ولی این یک بانک توسعه‌ای می‌باشد. یعنی مطابق اساسنامه حداقل ۷۰ درصد فعالیت‌های بانک توسعه تعاون می‌بایست در حوزهٔ تعاون و توسعهٔ شرکت‌های تعاونی باشد. با این حال در سالهای اخیر و بر خلاف اساسنامه، این بانک از حالت توسعه‌ای خارج شده و اقدام به پرداخت تسهیلات با نرخ سود بالا نموده‌است.

دولت در تلاش است تا از طریق ایجاد یک فرآیند منظم و تقویت ایده‌های مردم، جریان اشتغال‌زایی را مورد حمایت قرار دهد و این کار را از طریق توانمندسازی مردم دنبال می‌کند.

اصل ۴۴ قانون اساسی بر لزوم تقویت و حمایت از جوانان در قالب فعالیت‌های تعاونی تأکید دارد و امید است بانک توسعهٔ تعاون موانع تسهیلات‌دهی به تعاونی‌ها را رفع کند.

اعضای هیئت‌مدیرهٔ بانک:

  • حجت‌الله مهدیان به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره
  • سیدباقر فتاحی به عنوان عضو هیئت‌مدیره، عباس نجفی به عنوان عضو هیئت‌مدیره، امیرهوشنگ عصارزاده به عنوان عضو هیئت‌مدیره

تحریم

بانک توسعهٔ تعاون در تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۲۰ به‌دلیل حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و برنامهٔ هسته‌ای توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شد و در فهرست سیاه این وزارتخانه قرار گرفت.[۲][۳][۴]

شعبه‌ها

بانک توسعه تعاون ۴۵۰ شعبه شعب در شهرهای مختلف ایران دارد.

پانویس

  1. http://www.cbi.ir/simplelist/1541.aspx
  2. «آمریکا ۱۸ بانک دیگر ایران را تحریم کرد». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.
  3. «دولت ترامپ ۱۸ بانک ایرانی را تحریم کرد». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.
  4. «آمریکا ۱۸ بانک ایران را تحریم کرد». ار. اف. ای - RFI. ۲۰۲۰-۱۰-۰۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۱.

جستارهای وابسته

پیوند به بیرون