بانک توسعه تعاون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بانک توسعه تعاون
نوع دولتی
صنعت خدمات و تسهیلات بانکی
بنا نهاده ۱۳۸۸
دفتر مرکزی تهران، ایران
افراد کلیدی حجت‌الله مهدیان (مدیرعامل)
کارکنان ۴۱۰۰ (۲۰۱۵)
وبگاه www.ttbank.ir

بانک توسعه تعاون یکی از بانک‌های دولتی ایران است. ادارات مرکزی و سرپرستی این بانک در تهران قرار دارند و شعب آن در تهران و سایر شهرهای ایران پراکنده‌اند.[۱]

تاریخچه و نحوه تشکیل بانک توسعه تعاون[ویرایش]

در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی در تاریخ ۱۵ مرداد سال ۱۳۸۸ صندوق تعاون کشور که از سال ۱۳۶۹ تشکیل گردیده بود و با سرمایه اولیه ۵۰۰ میلیارد تومان به بانک توسعه تعاون تغییر نام داد.

با توجه به وجود شعب فراوان در شهرهای کوچک و تعداد کم شعب در شهرهای بزرگ و عدم وجود ساختمان سرپرستی در مراکز استانها، ایجاد سرپرستی در مراکز استانها و خرید و یا اجاره شعب در شهرهای بزرگ در اولویت قرار گرفت. در سال ۱۳۸۸ حدود ۲۰۰ کارمند در این بانک استخدام گردید. ولی با وجود کاهش سرمایه و زیان ده بودن بانک در اقدامی غیر منتظره نسبت به استخدام بیش از ۲۰۰۰ کارمند در سال ۱۳۹۲ و افزایش هزینه های جاری دست زد. در حال حاضر بانک با ۴۱۰۰ نفر کارمند در ۳۹۷ شعبه و ۳۷ باجه در سراسر کشور مشغول فعالیت است.

اشتغالزایی، تمرکز تسهیلات دهی به تعاونی‌ها و تقویت این بخش را از رویکردهای اصلی این بانک است.

بانک توسعه تعاون به عنوان تنها بانک دولتی که بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی دولت موظف به ایجاد آن شد، با دارا بودن ساختاری مانند سایر بانکها، خدمات دهی خود را در تعاونی‌ها متمرکز می‌کند.

این بانک با سایر بانک‌های کشور که به صورت سرمایه‌ای و تجاری هستند تفاوت دارد چون یک بانک تجاری بیشتر به دنبال کسب سود و پرداخت تسهیلات با تضمین بازپرداخت بالاتر است.با این حال به نظر می‌رسد این بانک نیز در تبلیغات خود رویه بانک های تجاری را برخلاف اساسنامه خود دنبال می‌کند.

دولت در تلاش است تا از طریق ایجاد یک فرایند منظم و تقویت ایده‌های مردم، جریان اشتغالزایی را مورد حمایت قرار دهد و این کار را از طریق توانمندسازی مردم دنبال می‌کند.

اصل ۴۴ قانون اساسی بر لزوم تقویت و حمایت از جوانان در قالب فعالیت‌های تعاونی تأکید دارد و امید است بانک توسعه تعاون موانع تسهیلات دهی به تعاونی‌ها را رفع کند.

اعضای هیئت مدیره بانک:

  • حجت‌الله مهدیان به عنوان مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره
  • سیدباقر فتاحی به عنوان عضو هیئت مدیره، عباس نجفی به عنوان عضو هیئت مدیره، امیرهوشنگ عصارزاده به عنوان عضو هیئت مدیره

شعبه‌ها[ویرایش]

بانک توسعه تعاون ۳۹۷ شعبه شعب در شهرهای مختلف ایران دارد.

پانویس[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]