بانک شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بانک شهر
نوع سهامی عام
بنا نهاده ۲۱ بهمن، ۱۳۸۸
دفتر مرکزی میدان فردوسی
محدودهٔ فعالیت کل کشور
مدیر عامل احمد درخشنده (سرپرست)
خدمات کلیه خدمات مالی توسط بانک و شرکت‌های وابسته
مالک شهرداری کلانشهرها
کارکنان بیش از ۲۰۰۰ نفر
شرکت‌های وابسته لیزینگ شهر- صرافی شهر- کارگزاری شهر- شهر آتیه- مسکن و ساختمان جهان- توسعه و نوآوری شهر - بیمه شهر و…
وبگاه shahr-bank.ir

بانک شهر یکی از بانک‌های خصوصی در ایران است که در ۲۱ بهمن ۱۳۸۸ افتتاح گردید.[۱][۲] این بانک توسط شهرداری تهران تأسیس شد و سهام آن بیشتر متعلق به شهرداریهای شهرها، کلان‌شهرها، کارکنان شهرداری و بخشی از مردم است.[۳][۴]

سال ۹۳ بیشترین میزان افزایش منابع را میان بانک‌های خصوصی داشته‌است. گفته می‌شود این بانک در چند سال آینده به یکی از ۴ بانک برتر کشور تبدیل خواهد شد. این بانک در بسیاری از شهرهای ایران شعبه دارد.[۵]

در این بانک هیئت مدیره بانک توسط سهامداران تعیین می‌شود و سپس اعضای هیئت مدیره نسبت به انتخاب مدیرعامل اقدام می‌کنند. غلام‌حسین مظفری که در هیئت مدیره این بانک بود در سال ۱۳۹۲ به عنوان مدیرعامل این بانک منصوب شد. مدیرعامل قبلی غلامرضا حاجی‌زاده بود که پیش از تصدی مدیریت عاملی بانک شهر، مدیرعامل بانک سرمایه بود که پس از کناره‌گیری احمد درخشنده از مدیریت عاملی بانک شهر، بانک سرمایه را ترک کرده و به بانک شهر آمده بود.[۶][۷] در حال حاضر احمد درخشنده به عنوان سرپرست این بانک منصوب شده‌است.

شهر نت[ویرایش]

شهرنت
ایجاد کیوسک‌های بانک شهر در سطح شهر، مصداق تصرف معابر عمومی بوده که این امر برخلاف قانون و تخلف آشکار است.[۸]

ایجاد کیوسک‌های بانک شهر در سطح شهر، مصداق تصرف معابر عمومی بوده که این امر برخلاف قانون و تخلف آشکار است.[۹]

شهرنت‌های بانک شهر کیوسک‌های خدمات رسانی هستند که جهت ارائه خدمات ۲۴ ساعته بانکی برای شهروندان در سراسر کشور با مجوز قانونی مستقر شده‌اند. در حال حاضر این پیشخوان‌ها در اکثر شهرهای ایران راه اندازی شده و حتی در برخی از مناطق محروم موجب دسترسی ساده شهروندان به خدمات بانکی شده‌است.[۱۰] این پیشخوان‌ها علاوه بر ارائه خدمات بانکی موجب اشتغال زایی و جلب رضایت شهروندان نیز شده‌است.[۱۱]

زمین‌های عمومی متعلق به شهرها به وسیلهٔ دکه‌های این بانک تصاحب شده‌است. براساس قانون، ایجاد این کیوسک‌ها که در گوشه و کنار شهرها مشاهده می‌شود، غیرقانونی است.[۱۲] و حضور دکه‌های بانک شهر در املاک عمومی و مناطقی که متعلق به شهر است، و به بانک شهر و شهرداری تعلق ندارد بارها مورد انتقاد قرار گرفته‌است.[۱۳] به نوعی ضایع کردن حق‌الناس دانسته‌شده‌است.[۱۴] رحمت‌الله حافظی عضو سابق شورای شهر معتقد است شهرداری اجازه ندارد فضاهای عمومی مثل باغچه، خیابان یا پیاده‌روها را به این کار اختصاص بدهد هرچند خدمات بسیار خوبی هم در آن‌ها به مردم ارائه شود.[۱۵] او از لزوم جمع‌آوری این کیوسک‌ها خبر داده بود.[۱۶] بگفته احمد مسجد جامعی عضو سابق شورای شهر تهران، فضاهای عمومی متعلق به شهر تهران است، فضاهای عمومی شهر جزو اموال شهرداری محسوب نمی‌شود و شهرداری نمی‌تواند آن را به کسی واگذار کند.[۱۷] شهرداری اموال مشخصی دارد مثل ساختمان‌ها و املاکی که اسناد آن هم به نام شهرداری ثبت شده‌است، غیر از آن خیابان‌ها؛ پیاده‌روها و پارک‌ها متعلق به شهرداری نیست بلکه متعلق به شهر تهران است.[۱۸] او معتقد است شهر متعلق به شهرداری نیست بلکه شهرداری متعلق به شهر است؛ شهرداری باید در خدمت شهر باشد نه اینکه شهر در خدمت شهرداری. مسلماً شهرداری نمی‌تواند شهر را بفروشد یا آن را مبادله کند.[۱۹]

انتقادها[ویرایش]

در پی واگذاری «شهروند» و «شهر آفتاب» به بانک شهر، رحمت‌الله حافظی عضو شورای شهر تهران گفت: این اتفاق، واقعه تلخ و ناگواری بود که در اصل این تصمیم به تاراج دادن اموال عمومی و شهر بود و معتقدم با این تصمیم، برگ سیاهی در کارنامه شورای چهارم ثبت شد و قطعاً آیندگان در مورد این اتفاق قضاوت خواهند کرد چراکه خیانت بزرگی رخ داد. فروشگاه شهروند متعلق به مردم است[۲۰] احمد حکیمی پور رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر نیز این تصمیم را عجولانه خواند.[۲۱]

مدتها است که شهرداری تهران قطعاتی از زمین شهر را به بانک شهر واگذار کرده تا دکه‌های بانکداری الکترونیک را در این نقاط احداث کنند. برخی وبگاه‌ها با عناوینی چون خدمات به مردم با سد معبر![۲۲] از انتقاد اعضا شورای شهر تهران به بانک شهر برای ایجاد بانک در پیاده‌رو خبر دادند.[۲۳][۲۴]

منابع[ویرایش]

 1. «تاریخچه بانک شهر»(فارسی)‎. وبگاه رسمی بانک شهر. بازبینی‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹. 
 2. «شهردار منطقه یک تهران: «بانک شهر» پشتوانه قوی شهر و مدیریت شهری»(فارسی)‎. آفتاب. بازبینی‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹. 
 3. «قالیباف:محور فعالیت بانک شهر توسعه شهرها است»(فارسی)‎. شفاف نیوز. بازبینی‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹. 
 4. «سهامداران اصلی»(فارسی)‎. بانک شهر. بازبینی‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹. 
 5. «قالیباف:افتتاح چهار شعبه بانک شهر، بزودی»(فارسی)‎. اکو نیوز. بازبینی‌شده در ۲۸ اردیبهشت ۱۳۸۹. 
 6. مدیرعامل بانک شهر تغییر کرد/ مظفری جایگزین حاجی زاده
 7. قالیباف، مدیرعامل بانک شهر را برکنار کرده
 8. «‍استعفا از مدیریت اصلی‌ترین منبع مالی شهر تهران در وقت اضافه/ وقتی بانک مرکزی از تصرف غیرقانونی در اموال شهرداری جلوگیری می‌کند». تابناک، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷–۱۶:۴۸. 
 9. «‍استعفا از مدیریت اصلی‌ترین منبع مالی شهر تهران در وقت اضافه/ وقتی بانک مرکزی از تصرف غیرقانونی در اموال شهرداری جلوگیری می‌کند». تابناک، ۲۹ خرداد ۱۳۹۷–۱۶:۴۸. 
 10. حامد ناصری. «پیشخوان‌های شهرنت با مجوز قانونی راه اندازی شد». www.mojnews.com. موج نیوز، ۷ تیر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۲۴ شهریور ۱۳۹۷. 
 11. حامد ناصری. «نقش مثبت پیشخوان‌های شهرنت در اشتغال‌زایی». www.isna.ir. خبرگزاری ایسنا، ۸ تیر ۱۳۹۵. بازبینی‌شده در ۲۴ شهریور ۱۳۹۷. 
 12. «ارائه خدمات به شهروندان یا سد معبر مدرن!». پاریسنه، ۰۱ تیر ۱۳۹۵. 
 13. اتاق خبر راه پرداخت. «جنگ بانک شهر برای اشغال فضای شهر با حمایت شهرداری و همراهانش در شورا». راه‌پرداخت اطلاع‌رسانی بانکداری و پرداخت الکترونیک، ۷ تیر ۱۳۹۵. 
 14. اتاق خبر راه پرداخت. «واگذاری بیت‌المال به بانک شهر برای بازپرداخت وام‌های شهرداری!». راه‌پرداخت اطلاع‌رسانی بانکداری و پرداخت الکترونیک، ۸ تیر ۱۳۹۵. 
 15. تابناک، خبرآنلاین. «‍ بانکی که پیاده‌روهای تهران را خورد». تابناک، ۰۷ تیر ۱۳۹۵. 
 16. تابناک، خبرآنلاین. «‍ بانکی که پیاده‌روهای تهران را خورد». تابناک، ۰۷ تیر ۱۳۹۵. 
 17. تابناک، خبرآنلاین. «‍ بانکی که پیاده‌روهای تهران را خورد». تابناک، ۰۷ تیر ۱۳۹۵. 
 18. تابناک، خبرآنلاین. «‍ بانکی که پیاده‌روهای تهران را خورد». تابناک، ۰۷ تیر ۱۳۹۵. 
 19. تابناک، خبرآنلاین. «‍ بانکی که پیاده‌روهای تهران را خورد». تابناک، ۰۷ تیر ۱۳۹۵. 
 20. «انتقاد شدید سه عضو شورای شهر تهران از واگذاری "شهروند" و "شهر آفتاب" به بانک شهر»(fa)‎. به کوشش اقتصاد آنلاین. بازبینی‌شده در 2018-03-06. 
 21. «تصمیم برای واگذاری شهروند و شهر آفتاب عجولانه بود»(fa)‎. به کوشش خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. 2016-10-18. بازبینی‌شده در 2018-03-06. 
 22. پارسینه|Parsine. «ارائه خدمات به شهروندان یا سد معبر مدرن!». پارسینه|Parsine. بازبینی‌شده در 2018-03-06. 
 23. «انتقاد شورای شهر به ایجاد بانک در پیاده‌رو»(fa)‎. به کوشش اقتصاد نیوز. بازبینی‌شده در 2018-03-06. 
 24. «انتقاد جدی به شهرداری وارد است/افزایش مخاطبان نمایشگاه در سه روز گذشته نسبت به مدت مشابه»(fa-IR)‎. به کوشش خبرگزاری جمهوری اسلامی. بازبینی‌شده در 2018-03-06. 

پیوند به بیرون[ویرایش]