اسماعیل آقا سیمیتقو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسماعیل آقا شکّاک
Semitghoo.jpg
زادروز ۱۲۶۶
درگذشت ۳۰ تیر ۱۳۰۹
آذربایجان غربی، اشنویه
ملیت ایرانی
لقب سیمیتقو
سمکو شکاک
سردار نصرت
دوره قاجار، پهلوی
والدین محمدآقا

اسماعیل آقا سیمیتکۆ یا اسماعیل آقا شکاک معروف به سمکو شکاک معروف به سردار نصرت رئیس ایل شکاک در منطقه مرزی ایران و ترکیه بود. او با دولتهای روسیه، انگلستان، ترکیه و آلمان ارتباط نزدیک داشت. بارها در اواخر دوره قاجار و اوایل دورهٔ پهلوی با قوای دولتی زد و خورد کرد. وی علیه حکومت مرکزی رضاشاه پهلوی قیام نمود و عده‌ای از افراد برجسته آذربایجان و نیروهای دولتی و سران مذهبی آشوری‌ها را در میانه وقایعی که به جیلولوق معروف گشت، کشتار نمود و سرانجام در ۳۰ تیر ۱۳۰۹ توسط نیروهای دولتی کشته شد. محل استقرار او قلعه چهریق بود.[۱]

سیمیتکۆ: در ملاقاتم با رضاشاه می‌توانستم او را بکشم ولی نکشتم زیرا شرایط سیاسی و اجتماعی طوری بود که نتوانستم اورا بکشم هر چند می‌دانستم من را می‌کشد.

در جنگ جهانی اول اسماعیل آقا شکاک به کمک نیروهای روسیه تزاری شتافت و نیروهای عثمانی را از کردستان بیرون راند و بعد از انقلاب اکتبر که ارتش روسیه تزاری از ایران خارج شد، سلاح زیادی برای اسماعیل آقا باقی ماند. در شرایطی که نیروهای نظامی دولت ایران چندان نفوذ و قدرتی در منطقه آذربایجان نداشتند سمکو رهبری منطقه را در دست داشت. شاید نبود و عدم بقای سلطه روسیه، موجب تحرک سمکو در منطقه شد و حتی بین سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ سمکو با دولت‌های همسایه نوعی پیوند و ارتباط برقرار کرد. از جمله اینکه رابطه‌ای خاص با شیخ محمد خیابانی داشت. سمکو سربازان آذری مناطق مراغه و میاندوآب را ناچار کرد که از کردستان بیرون بروند، در منطقهٔ مهاباد هم به سپاه ایران حمله کرد. سمکو در پاییز ۱۹۲۲ خود را شاه کردستان نامید و به پیمان سور بسیار خوش بین بود.

پانویس[ویرایش]

  1. تاریخ بیست ساله ایران. حسین مکی. جلد پنجم.

منابع[ویرایش]

[۱]

  • Mohammad Gholi Majd (2008), "From Qajar to Pahlavi, Iran, 1919–1930", University Press of America, ISBN: 978-0-7618-4029-9, 466 pages.