مارشیمون بنیامین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مارشیمون

مار شمعون بیست و یکم بنیامین (به سریانی: ܡܪܝ ܒܢܝܡܝܢ ܫܡܥܘܢ ܥܣܪܝܢ ܘܩܕܡܝܐ) یا مارشیمون بنیامین- در بیشتر بنمایه‌های ایرانی مارشیمون- (زادهٔ ۱۸۸۷- مرگ ۳ مارس ۱۹۱۸/جمادی‌الثانی ۱۳۳۶ هجری قمری) جاثلیق و رهبر مذهبی مسیحیان پیرو کلیسای شرق آشور بود.

زندگی[ویرایش]

او در ۱۸۸۷ در روستای قوچانس در امپراتوری عثمانی واقع در استان حکاری کشور ترکیه امروزی به دنیا آمد. او ۶ خواهر و برادر به نام‌های اشعیا، زیا، پائولس (که بعدها جانشین خودش شد)، داوود، هرمز و سرمه داشت.[۱] در ۱۹۰۳ او به رهبری مذهبی آشوریان رسید. در خلال رویدادهای جنگ جهانی اول، در زمستان ۱۲۹۳ او و شمار انبوهی از پیروانش -موسوم به جلوها- به همراه روس‌ها-که از عثمانی عقب‌نشینی می‌کردند- به ایران پناهنده‌شدند و در ارومیه مستقرگردیدند. سپس با توجه به خلأ قدرت مرکزی و تقویت از سوی کشورهای متفق برای تشکیل یک دولت مسیحی در مرزهای خاوری عثمانی، او چندی با تدارک نیروی نظامی خودمختارانه بر ارومیه و سلماس و بخش‌های از غرب آذربایجان فرمان‌راند. در این دوره خونریزی‌های بسیاری در این بخش از ایران رخ‌داد. سپس در ۱۹۱۸ در حین لشکرکشی به سلماس، زمانی که می‌کوشید با اسماعیل آقا سمیتقو اتحادی برقرارسازد به همراه ۱۵۰ تن از یارانش به دست او کشته‌شد.

کشته‌شدن مارشیمون سبب‌شد تا آشوری‌ها خشم خود را بر سر مردمان ارومیه و سلماس و روستاهای گرداگرد آن بریزند. پاره‌ای منابع آشوری ترور او را منتسب به دستگاه ولایت عهدی در تبریز- محمد حسن میرزا- می‌دانند، هرچند مدرک مستدلی در این باره در دست نیست.

کسروی در تاریخ هجده سالهٔ آذربایجان می‌نویسد «آری مارشیمون به اندازهٔ مستر شت و دیگران سنگدل و خونخوار نبود و به آن اندازه آدمکشی خرسندی نمی‌داد و چنان‌که گفته‌می‌شود خود مرد دوراندیشی بود و سود کار را در خونریزی بیش از اندازه نمی‌دید…»

پیشین:
مارشیمون روبیل
بطریق کلیسای شرق آشوری
۱۹۰۳–۱۹۱۸
پسین:
مارشیمون پائولوس

منابع[ویرایش]

  1. Shumanov, Vasily. "Mar Binyamin Shimmun". The Lighthouse.

https://www.aa.com.tr/fa/اخبار-تحلیلی/کشتار-جیلولوق-جنایت-فراموش-نشدنی-ارامنه-در-شمال-غرب-ایران/1126461