انجمن بین‌المللی علوم رادیویی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
International Union of Radio Science
انجمن بین‌المللی علوم رادیویی
بنیان‌گذاری ۱۹۱۹؛ ۱۰۰ سال پیش (۱۹۱۹)
گونه سازمان مردم‌نهاد بین‌المللی
هدف پژوهش درباره تلگراف بی‌سیم
جایگاه دانشگاه خنت، خنت، بلژیک
گسترهٔ کاری سراسر جهان
زبان‌های رسمی انگلیسی، فرانسوی
سازمان مادر شورای بین‌المللی علوم
وبگاه www.ursi.org

انجمن بین‌المللی علوم رادیویی یکی از ۲۶ انجمن بین‌المللی علمی وابسته به شورای بین‌المللی علوم است.

تاریخچه[ویرایش]

انجمن بین‌المللی علوم رادیویی در سال ۱۹۱۹ (میلادی) در هنگام برگزاری نشست مجلس موسسان شورای پژوهش بین‌الملل (شورای بین‌المللی علوم امروزی) پدید آمد. این انجمن بر پایه کمیسیون بین‌المللی تلگراف بی‌سیم (۱۹۱۳-۱۹۱۴ میلادی) پدید آمده بود. در آن هنگام، تنها سامانه ارتباط رادیویی، تلگراف بی‌سیم بود. از سال ۱۹۲۲ (میلادی) هر سه سال یک بار، برای آن مجمع عمومی تشکیل می‌شود. در دهه ۱۹۶۰ (میلادی) انجمن بین‌المللی علوم رادیویی یکی از مهمترین پیش‌برندگان سال بین‌المللی ژئوفیزیک بود. این انجمن به همراه اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا حامی مالی مجله علوم رادیویی و مجله هواکره و فیزیک خورشید و زمین هستند.

آرمان‌ها[ویرایش]

آرمان اصلی انجمن بین‌المللی علوم رادیویی، تشویق به پژوهش علمی درباره تلگراف بی‌سیم و به ویژه پژوهش‌هایی است که به همکاری بین‌المللی نیاز دارند. این آرمان به همه شاخه‌های علوم رادیویی از مخابرات تا اخترشناسی رادیویی، دریافت اطلاعات رادار از اجسام گذرنده از دور در فضای بیرونی، مطالعه تابش برانگیخته یا خودبخود، تاثیر زیستی تابش الکترومغناطیس، و دستکاری فعالانه اجسام با موج‌های رادیویی با طیف الکترومغناطیس از بسامد بس‌پایین تا طیف مرئی، گسترده شده است.

کمیسیون‌ها[ویرایش]

چندین کمیسیون با انجمن‌های دیگر در پروژه‌های بین‌المللی همکاری می‌کنند. نمونه آن همکاری با کمیته پژوهش فضایی در پروژه مرجع بین‌المللی یونوسفر است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Dieter Bilitza. "International Reference Ionosphere". Nasa.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]