آیورودا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آیورودا (به سانسکریت: आयुर्वेद به معنی «علم زندگی») یک علم باستانی و کهن است که در هند مرکز توجه‌است، اگر چه در کشورهای دیگر نیز در قالب طب جایگزین استفاده می‌شود. در آیوردا از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود.

اصول آیورودا[ویرایش]

یک چشمه آب معدنی در گوا که در آن آیورودا ارائه می‌شود

آیورودا از تعالیم هندو و بودا تأثیر زیادی گرفته‌است. یکی از مفاهیمی که از این طریق به آیورودا راه یافته مفهوم «تعادل» است، که بر اساس آن مقابله با نیازهای طبیعی باعث از بین رفتن تعادل در بدن و ایجاد بیماری می‌شود.

توصیه به رژیم‌های غذایی جایگاه ویژه‌ای در آیوردا دارد. هم‌چنین بهداشت — هم‌چنان‌که یکی از ارکان مذهبی هندویان است — در آیوردا از اهمیت زیادی برخوردار است. آیورودا یک واژه سانسکریت است و به معنای علم زندگی است. ودا نام اولین کتابی است که به انسان‌ها از جانب خداوند نازل شده‌است اما تاکنون به درستی مشخص نشده توسط چه کسی به زمین فرستاده شده‌است. تعالیم آیورودا بر اساس چند بخش از کتاب آسمانی ودا مثل ریگ ودا می‌باشد. آیورودا تنها سیستم طبی است که هدف آن از طبابت و تعلیم رسیدن به خدا است. یک دانش همه‌جانبه که شامل جیوتیشا (علوم کیهانی)، داروسازی، آزمایش طبی، طب سوزنی، ماساژ، جراحی، گیاه پزشکی، دامپزشکی و هر آنچه مربوط به طب باشد است. آیوردا به چند دلیل علمی مقدس به‌شمار می‌آید و در دانشگاه‌های هندوستان به عنوان یک رشته پزشکی جامع و کامل در حال تدریس است. به پزشک آیورودایی، آیورودیک یا وید می‌گویند.

ماساژ آیورودا[ویرایش]

مجموعه‌ای از دستورالعمل هاست که بهبود وضعیت سلامتی فرد را به دنبال دارد. این علم بر مبنای طبع بدنی یا دوشا استوار است و هر نوع عدم تعادل در این دوشاها را باعث بروز بیماری می‌داند.

ماساژ آیورودا، با استفاده از روغن‌های گیاهی تعادل دوشاها را ایجاد کرده و سلامت و ارامش جسمی، ذهنی و روحی را به دنبال می‌آورد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. سالومه تهرانی. «ماساژ آیورودا چیست». یوگا استودیو.