روغن درخت چای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

روغن درخت چای Tea Tree Oil (TTO)، با نام علمی Melaleuca alternifolia از خانواده Myrtaceae بومی استرالیا می‌باشد.TTO، از حدود ۱۰۰ سال پیش در استرالیا به عنوان یک ماده ضد التهاب و ضدعفونی‌کننده کاربرد فراوان داشته ولی درسال‌های اخیر مورد توجه جهانی قرار گرفته‌است. این روغن حاوی ترکیبات متعدد از جمله ترپن هیدروکربن‌ها، منوترپن‌ها؛ ملینا، سزکوئی ترپن‌ها و الکل می‌باشد.[۱]

خواص دارویی[ویرایش]

روغن درخت چای (TTO) به عنوان یک جزء مؤثر در بسیاری از فرمولاسیون‌های مورد استفاده در درمان عفونت‌های پوستی نیز وجود دارد و به‌طور گسترده‌ای در بسیاری از کشورها از جمله استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی به عنوان داروئی مؤثر به فروش می‌رسد.[۲] در مطالعات علمی متعددی خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی TTO به اثبات رسیده است(۶). و از سال ۱۹۹۰ تاکنون گزارش‌های متعددی خاصیت ضدمیکروبی TTO را در مقالات علمی معتبر تأیید کرده‌اند.[۳]در تحقیقات مشخص شده که TTO ضد باکتری‌های گرم منفی، اشرشیاکلی، باکتری‌های گرم مثبت و استافیلوکوکوس مؤثر می‌باشد. در مورد آکنه نیز مقالات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد TTO به صورت موضعی یک ضدعفونی‌کننده مؤثر در از بین بردن باکتری‌های ایجادکننده آکنه می‌باشد.[۴] در یک مطالعه یک سوکور که بر روی ۱۲۴ بیمار انجام شد. اثر ژل روغن درخت چای را با غلظت ۵٪ با بنزوئیل پراکساید مقایسه نموده، هردو دارو اثر معنی داری در بهبود بیماری با کاهش تعداد ضایعات ملتهب و غیر ملتهب نشان دادند. اگرچه عملکرد TTO آهسته تر بود ولی اثرات جانبی کمتری در پی داشت. در سال ۲۰۰۷ انشائی و همکاران در یک مطالعه دوسوکور تصادفی اثر درمانی ژل ۵ درصد TTO را در بیماران مبتلا به آکنه خفیف و متوسط بررسی و نتیجه ثمربخشی آن را گزارش نمودند.[۵] در حال حاضر مطالعات به روشنی طیف وسیعی از خواص TTO را به اثبات رسانیده‌اند، ازجمله این خواص شامل:

  • اثرات ضد باکتری
  • ضد قارچ
  • ضد ویروسی
  • ضد پروتوزوآ

در تحقیقات انجام شده مکانیسم عمل TTO در از بین بردن باکتری‌ها بررسی و مشخص شده‌است که ترکیبات TTO توسط اختلال در ساختار و عملکرد غشاءهای باکتری و از بین بردن تمامیت غشاء عمل می‌کنند.[۶]

منابع[ویرایش]

  1. . 19(1): 50-62. ۲۰۰۶. از پارامتر ناشناخته |ک کتاب= صرف‌نظر شد (کمک); پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. «Tea Tree oil-Melaleuca».[پیوند مرده]
  3. Bassette, I.B. , Pnnowitz, D.L and Barnetson, R.S. (۱۹۹۰). A comparative study of tea-tree oil versus benzoyl peroxide in the treatment of acne.Med.j.AUS. 15; 153(8): 455-8.
  4. tea-tree-oil-for-acne.htm «Tea Tree oil for Acne» مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک).[پیوند مرده]
  5. Enshaie, S. , Jooya, A. , Siadat, A. H. and Iraji, F. (۲۰۰۷). The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: A randomized, double-blind placebo-Controlled study. Indian Journal of Dermatology venerology and leprology, Vol.73.
  6. «Tea Tree oil forAcne».[پیوند مرده]