کارآفرینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کارآفرینی (به انگلیسی: Entrepreneurship) به فرایند خلق ارزش جدید (مادی یا معنوی) از طریق یک تلاش متعهدانه با در نظر گرفتن ریسک‌های ناشی از آن اطلاق می‌شود.[۱]

تعریف[ویرایش]

کارآفرینیواژه‌ای است که پژوهشگران تعاریف متعددی برای آن ارائه کرده‌اند. به طور متداول واژهٔ کارآفرینی (مانند واژه‌های فیزیک، شیمی و ریاضی) دو مفهوم را می رساند: کارآفرینی به معنای فرایند و پدیدهٔ خلاقیت و نوآوری عرضه شده (تجاری شده) و کارآفرینی به معنای یک رشته علمی. رشتهٔ کارآفرینی عبارت است از مطالعهٔ فرایندها و پدیده‌های کارآفرینی. رشته کارآفرینی ماهیتی میان رشته‌ای و چند رشته‌ای دارد و بیشترین ارتباط را با رشته مدیریت و رشته خلاقیت شناسی دارا می‌باشد. رشته علمی کارآفرینی تحت عنوان مدیریت کارآفرینی، مهندسی کارآفرینی و نیز کارآفرینی شناسی (Entreprenology)نیز نامیده می‌شود. از این جهت که ماهیت فرایند کارآفرینی، فرایند خلاقیت و نوآوری است و مجموعه فرایندهای آن ماهیت طراحی و مهندسی نرم‌افزاری دارد لذا کارآفرینی می‌تواند به عنوان یکی از زیر شاخه‌ها یا گرایش‌های تخصصی علم میان رشته‌ای و چند رشته‌ای خلاقیت شناسی یا خلاقیت نوآوری شناسی (Creanovatology یا Innovation Science یا Creanovation Science)محسوب گردد (گلستان هاشمی، 1383).[۲]

خصوصیات بارز کارآفرینان[ویرایش]

۱. رویا: کارآفرینان برای آینده کسب و کار خود دارای چشم انداز می‌باشند و مهمتر از آن دارای توانایی پیاده‌سازی رویاهای خود هستند.

۲. قاطعیت: وقت تلف نمی‌کنند، سریع تصمیم گیری می‌کنند. تردستی آنها عامل کلیدی موفقیت شان است.

۳. عملگرا: موقع تصمیم گیری، به سریعترین روش ممکن، تصمیم گیری و اجرا می‌کنند.

۴. اراده : نسبت به مشارکت و اجرای کار متعهد هستند. آنها به ندرت جا می‌زنند، حتی زمانی که با موانع غیر قابل عبور مواجه‌اند.

۵. فداکاری : آنها خودرا وقف کسب و کار خود کرده‌اند، گاهی بخاطر این توجه، هزینه روابط خود را با دوستان و خانواده را نیز می‌پردازند. آنها خستگی ناپذیرند، ۱۲ساعت در روز و ۷روز هفته، کاری غیر معمولی نیست که کارآفرین در حال تلاش برای بدست آوردن کسب و کار خود در زندگی انجام می‌دهند.

۶. از خود گذشتگی : کارآفرینان عاشق آنچه که آنها انجام می‌دهند، هستند. این عشق است که آنها را حفظ می‌کند و ترک کار را برایشان دشوار؛ و این عشق به محصول و خدمات است که آنها را بسیار موفق در ارائه کارشان می‌کند.

۷. جزئیات : گفته شده است که شیطان مقیم جزئیات است. هرچند گاهی اینطور نیست، اما کارآفرین خود را در ورای جزئیات قرار می‌دهند.

۸. سرنوشت : آنها می‌خواهند مسئول سرنوشت خود باشند تا وابسته به یک کارفرما.

۹. پول : پولدار شدن لزوماً محرک کارآفرینان نیست؛ میزان درآمد سنگ ترازوی آنان است. کارآفرینان عقیده دارند اگر موفق باشند، پاداش نیز خواهند داشت.

۱۰. پخش کردن: کارآفرینان میدانند که کسب و کار خود توسط کدام کارمندان کلیدی به موفقیت خواهد رسید.[۳][۴]

جنسیت[ویرایش]

هرچند جنسیت کارآفرینان در اکثر کشورها را مردان تشکیل می‌دهند لیکن لازم بذکر است در کشورهای آلمان، روسیه، مالزی، ونزوئلا تعداد زنان با اختلاف ناچیزی کمتر از مردان می‌باشد. این درحالی است که در کشورهای تونگا، برزیل و گواتامالا تعداد زنان کارآفرین بیشتر از مردان) بوده است؛ در ایران حدود ۴۰ درصد کارآفرینان زنان بوده‌اند.[۵]

معرفی رشته مدیریت کارآفرینی[ویرایش]

 • مقدمه: رشته مدیریت کارآفرینی از سال ۱۳۸۳ به صورت آکادمیک در دانشگاه‌های ایران مورد تدریس قرار گرفت. این رشته یک مبحث میان رشته‌ای بوده و بحث اصلی دروس خلق ارزش افزوده، استفاده از فرصت‌ها و راه اندازی کسب و کار است. دانشگاه تهران به عنوان پیشگام این رشته در ایران اقدام به ایجاد رشته مدیریت کار آفرینی در گرایش‌های مختلف نمود. لازم به ذکر است که دانشگاه علامه طباطبائی نیز پس از دانشگاه تهران، این رشته را به رشته‌های موجود در دانشکده مدیریت و حسابداری خود افزود. پس از دانشگاه علامه طباطبائی نیز دانشگاه‌های سمنان، زاهدان و شهید بهشتی اقدام به ایجاد این رشتهٔ حائز اهمیت دانشگاهی نمودند. این رشته دارای گرایش‌های کسب و کار جدید، کارآفرینی سازمانی و کارآفرینی عمومی بوده که هم اکنون دو گرایش آموزش کارآفرینی و کارآفرینی فناوری نیز به آن اضافه شدند.

لیست دروس رشته مدیریت کارآفرینی[ویرایش]

دروس پیش نیاز[ویرایش]

۱-زبان ۲-بازاریابی ۳-مبانی کارآفرینی ۴-حقوق بازرگانی ۵-مدیریت مالی ۶-زبان تخصصی ۷-کامپیوتر ۸-حسابداری ۹-کارآموزی ۱۰-آمار کاربردی ۱۱- مدیریت منابع انسانی

دروس اصلی[ویرایش]

 1. کارآفرینی در بستر فناوری اطلاعات
 2. مدیریت استراتژیک کارآفرینی
 3. رفتار سازمانی پیشرفته
 4. تئوریهای پیشرفته مدیریت
 5. تشخیص فرصت‌های کارآفرینی
 6. طراحی و تدوین طرح کسب و کار
 7. تحلیل محیط کسب و کار
 8. تئوری‌های کارآفرینی

دروس اختیاری[ویرایش]

 1. روش تحقیق در کارآفرینی
 2. سمینار در کارآفرینی
 3. الگوی تصمیم گیری کارآفرینان
 4. مدیریت تامین و عملیات

دانشکده کارآفرینی[ویرایش]

این رشته ابتدا در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران ارائه گردید ولی با مصوبه وزارت علوم و تحقیقات و فناوری و حمایت ‍وزارت کار و امور اجتماعی دانشکده‌ای جداگانه به نام دانشکده کارآفرینی از مهر سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را به ریاست سید مصطفی رضوی در محلی جدید آغاز کرد. و هم اکنون در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران تنهارشته کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی ارائه می‌شود. پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد تا سال ۱۳۸۹ تنها از طریق آزمون سراسری بوده است. گفته می‌شود اولین دانشجویان دکترای مدیریت کارآفرینی از سال ۱۳۹۰ در دانشکده کارآفرینی مشغول به تحصیل خواهند شد. لازم به ذکر است رشته کارشناسی مدیریت کسب و کارهای کوچک که به لیسانس کارآفرینی معروف است نیز در دانشکده مدیریت ارائه می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «تعریف کارآفرین و ویژگی‌های کارآفرینان». پایگاه اینترنتی کارآفرینی، ۳۰ ژانویه ۲۰۰۸. بازبینی‌شده در ۴ اسفند ۱۳۸۶. 
 2. دکتر سید مهدی گلستان هاشمی. انتشارات جهاد دانشگاهی. 1384 .. مبانی علم کارآفرینی - مهندسی کارآفرینی. 
 3. ترجمه از کتاب Entrepreneurship: William D. Bygrave, Andrew Zacharakis
 4. Haidar, J.I. , 2012. "Impact of Business Regulatory Reforms on Economic Growth," Journal of the Japanese and International Economies, Elsevier, vol. 26(3), pages 285–307, September
 5. Global Entrepreneurship Monitor GEM