رطوبت‌ساز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رطوبت‌ساز فراصوتی ویتک.
رطوبت‌ساز وسیله‌ای است برای تنظیم میزان رطوبت محیطی که معمولاً بیشتر در فضاهای صنعتی مانند دام‌داری سالن‌های پرورش قارچ و مرغداری و غیره استفاده می‌شود. به تازگی استفاده از این دستگاه در مراکز خرید پاساژها و لابی هتل‌ها نیز به خصوص در مناطق گرمسیری و دارای آب و هوای گرم خشک نیز متداول شده‌است.
برخی از دستگاه‌های جدید رطوبت ساز تمام‌اتوماتیک با حسگر کنترل رطوبت و رطوبت‌سنج دجیتالی هستند.
دستگاه‌های تولید و تنظیم رطوبت کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف دارند، کار اصلی این دستگاه‌ها، تولید رطوبت و مه با کیفیت‌های مختلف و به روش‌های متفاوت می‌باشد. مه پاش‌ها کاربردهای مخصوص به خود را در مکان‌های متفاوت دارند
سالن‌های کشت و پرورش قارچ، گلخانه، سردخانه، مرغداری ، دامداری، انواع انکیباتور و آزمایشگاه و کارخانه‌های چای سازی و نساجی و البته انواع چاپخانه‌ها و هر جای که نیاز به رطوبت دقیق و تنظیم شده داشته باشد، مصرف کننده دستگاه‌های مه پاش رطوبت ساز به حساب می‌آیند.
دستگاه‌های مه پاش – رطوبت ساز به سه نوع و گروه تقسیم می‌شوند؛ به عبارت بهتر سه نوع رطوبت ساز – مه پاش در دنیا تولید می‌شود.
  • رطوبت ساز – مه پاش پروانه‌ای (رطوبت ساز دیسکی)
  • مهپاش ورطوبت ساز نازلی (مه پاش شیلنگی)
  • رطوبت سازالتراسونیک یا همان مه ساز فرکانسی (دستگاه تولید بخار سرد)
رطوبت سازهای پروانه‌ای از پرکاربرد ترین نوع دستگاه‌ها ی تولید رطوبت و مه می‌باشند و برای مه پاشی در مرغداری‌ها، سالن قارچ، سردخانه و بسیاری از محیط‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ایران[ویرایش]

اولین نوع رطوبت سازها با نام مینیاتور دونالت از هلند وارد ایران گردیدند.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]