کولر گازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
قطعات تشکیل دهنده

کولر گازی، کولری است که با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز تولید سرما می‌کند(گرما را می‌گیرد). کولر گازی را ویلیس کریر در سال ۱۹۰۲ م اختراع کرد.

انواع کولرهای گازی[ویرایش]

کولرهای گازی معمولاً در چند مدل ساخته می‌شوند:

  • کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای
  • کولرهای دو تکه (اسپلیت)
  • کولرهای پرتابل (قابل حمل)
  • کولرهای ایستاده

کولرهای دوتکه[ویرایش]

کولرهای دوتکه یا اسپلیت‌ها از دو واحد مجزا ساخته می‌شوند، یونیت خارجی شامل کمپرسور و کندانسور است که در خارج از ساختمان نصب می‌گردد و یونیت داخلی که واحد تبخیر (اواپراتور) در آن جای دارد در داخل ساختمان جای می‌گیرد. این کولرها معمولاً دارای دستگاه کنترل از راه دور هستند.[۱] این نوع کولرها شامل دو مدل معمولی و اینورتر میشوند که در مدل اینورتر تا حداکثر شصت درصد از مصرف انرژی را نسبت به مدل معمولی کاهش میدهد.[۲]

چگونگی سرماسازی

در کولر گازی، همانند یخچال، از تبدیل گاز به مایع بوسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود. _________________________ با سلام دوستان و همکاران گرامی... با احترام نسبت به دوستی که مطلب فوق را انتشار کردن ( که متأسفانه در جاهای دگر نیز یافت میشود ) باید به زبان ساده و عوام بگم که ( اصطلاح تولید سرما ) اساساً جمله ی اشتباهی است. همانطور که میدانید ، در قوانین فیزیک و ترمودینامیک و سیالات ، چیزی به نام ( سرما ) وجود ندارد. این گرما است که در دنیا و در همه ی قوانین وجود دارد. یعنی ، جسمی - محیطی - (غیره) ، یا گرمای زیاد دارد، یا گرمای معمولی دارد ، یا گرما ندارد . کلمه سرما در فیزیک فقط یک اصطلاح است . پس بنابر این هیچ چیزی در دنیا وجود ندارد که تولید (سرما) کند چون اساساً سرمایی در کار نیست . اما هستند چیز هایی که انتقال حرارت کنند ( مثل همون سیالات )... حالا می پردازم به چگونگی انتقال حرارت که به((اصطلاح))آن را سرما سازی نام می برند . نمیخوام زیاد وقتتون رو بگیرم و از تاریخچه اولیه سرما سازی کره زمین (( طبیعت )) و اولیه (( انسانی ))براتون بگم . از اونجایی شروع میکنم که اساساً کارکرد سیستم سیالات و خنک کننده ها شروع شده و به اختصار اصول انتقال گرما یا اصول سرد کننده ها نام دارد. زمانی رو که در متن بالا ، افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما ، ازش یاد شده ، در اصل این می باشد: در سیستم های خنک کننده ، زمانی که گاز بوسیله افزایش فشار حرارت خود را از دست می دهد ، حرارت محیط را به واسطه اواپراتور دریافت کرده و به واسطه کندانسور به محیط بیرون انتقال می دهد .

( قانون دوم ترمودینامیک : گرما همیشه از جسم گرم به جسم سرد تر انتقال پیدا می کند )

مثال ساده : زمانی که یک لیوان آب را در داخل فریزر میزازیم ، سرمایی به آب تزریق نمی‌شود که حاصل آن انجماد باشد ، بلکه ، گرما و حرارت موجود در آب گرفته شده و در نهایت دما از صفر پایین تر آمده و یخ می زند . پس اینطور متوجه میشیم که چیزی به نام سرما ساز وجود ندارد و بلکه سیتم های خنک کننده ، با انتقال گرمای اجسام - محیط - غیره به مکان های سرد تر ، گرمای آن ها را گرفته و به اصطلاح خنک می کنند. البته ، مطلب فوق را برای دوستانی انتشار کردم که در این زمینه فعالیت دارند و نقطه ضعفی بوده که من شخصاً در بعضی از تعمیرکاران سیستم های خنک کننده احساس کردم و امیدوار هستم با این مطلب که به زبان ساده نوشتم ، به درک بیشتر این دسته از دوستان کمک کرده باشم . دوستان میتوانند بنده را با مطالب مفیدشون یا انتقاد و پیشنهاد در باره این مطلب خوشحال کنند... در ضمن اگر منبع مفصلی در این باره می خواهید ، پیشنهاد من چهار جلد کتاب ، که مجموعاً حدود سه هزار صفحه هست ، می باشد با نام : اصول نوین سرد کننده ها که به درک کاملی از کلیه سیستم های خنک کننده منجر میشود و متأسفانه قدیمی و نایاب است فراز صادقی فروردین 93

مقایسه با کولر آبی[ویرایش]

کولر گازی در صنعت تهویه و تبرید از جایگاه خاصی برخوردار است زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد. برخلاف کولرهای آبی، رطوبت را افزایش نمی‌دهد. ازاین جهت برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است. کولر گازی نام مصطلح فارسی است که به کلیه دستگاههای شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز گفته می‌شود. نام انگلیسی این گونه تجهیزات Air Conditioner است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «کولر گازی». در تکنولوژی و کارگاه تعمیر لوازم خانگی. شرکت چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران، ۱۳۸۵. شابک ‎۹۶۴۰۵۱۲۶۵۶. 
  2. [راهنمای خرید کولر گازی http://www.alandtahvie.ir/guid.html]
  • آموزش تع‍می‍ر لوازم خانگ‍ی به‌زبان ساده؛ تالی‍ف مج‍تب‍ی جع‍فرزاده؛ ته‍ران؛ نش‍ر فرناز، ۱۳۷۸.