کلکتور گرمایی خورشیدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلکتور گرمایی خورشیدی دیش شکل
کلکتور گرمایی خورشیدی تخت بر روی بام

کلکتور گرمایی خورشیدی (به انگلیسی: Solar thermal collector)، اصلی ترین جزء سیستم گرمایش خورشیدی می‌باشد. عمل جذب تابش خورشیدی و انتقال گرما به سیال توسط این قسمت انجام می‌گیرد. کلکتور خورشیدی بایستی دارای خواص انتقال حرارت خوب، ضریب هدایت حرارتی و ضریب جذب بالا ضریب صدور پایین بوده و در مقابل دماهای بالا پایدار باشد. همچنین بایستی در مقابل خوردگی داخلی و خارجی مقاوم باشند راندمان کلکتور بستگی کامل به شرایط و جنس مواد استفاده شده در ساخت آن دارد.

اجزای اصلی یک کلکتور تخت[ویرایش]

  • صفحه جاذب
  • شیشه
  • عایق
  • قاب

صفحه جاذب[ویرایش]

صفحه جاذب: مهمترین عنصر در یک کلکتور صفحه جاذب آن است. این قطعه از یک صفحه فلزی تشکیل می‌شود. که لوله‌های عبور سیال بر پشت آن جوش شده است. پوشش روی صفحه جاذب در محصولات سنگرکار به صورت برگزیده (Selective) و از جنس اکسید تیتانیوم است تا بتواند حداکثر جذب و حداقل انتشار حرارت را داشته باشد. در صورتیکه پوشش آن از رنگ مشکی معمولی (Black Paint) باشد، علیرغم جذب بالا، انتشار حرارت زیادی نیز خواهد داشت. کلکتورهای سنگرکار با استفاده از این صفحات جاذب قدرتمند، عملکرد بسیار خوبی خصوصا در زمستانها و شرایط ابری دارند.

شیشه[ویرایش]

شیشه: پوشش نهایی کلکتورهای خورشیدی، شیشه‌های مخصوص است. این شیشه‌ها با افزایش عبور طیف مادون قرمز و ماوراء بنفش از خود راندمان کلکتورها را افزایش می‌دهند. در زیر مقایسه‌ای از عملکرد شیشه‌های ساده و شیشه‌های مخصوص دارای آهن کم آورده شده است. کلکتورهای خورشیدی سنگرکار از شیشه‌های مخصوص خورشیدی با درصد آهن کم ساخته می‌شوند. هر چه مقدار ذرات آهن در شیشه بیشتر باشد، انتقال نور خورشید به صفحات جاذب کمتر و در مقابل انرژی ورودی در شیشه جذب می‌گردد. که باعث اتلاف انرژی خورشیدی و در نتیجه راندمان پایین‌تر می‌شود.

شیشه فاقد یون‌های آهن بوده و توانایی عبور تابش خورشیدی را به میزان ۹۵ درصد دارد. همچنین شیشه‌ها سکوریت شده و دارای مقاومت حرارتی تا ۲۵۰ درجه سانتیگراد می‌باشد.

عایق(Insulation)[ویرایش]

بدنه کلکتور باید در مقابل انتقال حرارت عایق باشد تا بتواند حداکثر راندمان را داشته باشد. این عایق معمولاً از جنس عایق‌های معدنی (پشم سنگ) است. عایقها در پشت و کناره‌های جاذب به کار می‌روند.

قاب[ویرایش]

قاب کلکتور از جنس آلومینیوم و یا ورق گالوانیزه است و سایر اجزای کلکتور را در بر می‌گیرد


.[۱]کلکتور (به عربی: مقسم) و (به انگلیسی: collector): وسیله ایست جهت تقسیم یکنواخت و هدایت صحیح آب به طرفین، که باعث یکسان بودن سرعت و فشاربین ورودی و خروجی‌ها می‌گردد. کلکتور در انواع مختلفی چون پلیمری، برنجی ساخته می‌گردد. این وسیله در آب و فاضلاب شهری مورد کاربرد است.

منابع:[۲]

منابع[ویرایش]

http://www.solarkar.ir/index.php/2011-02-23-13-30-55/solar-systems/solar-collectors.html

http://www.parssolar.com/fa/index.asp?p=pages&id=75