جنگ جهانی سوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جنگ جهانی سوم منازعه‌ای فرضی است که مشخصا بعد از جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵) رخ خواهد داد. این نبرد مقیاسی جهانی داشته و اکثر صاحب نظران بر این موضوع توافق دارند که این منازعه مسلماً نبردی هسته‌ای بوده و طبیعتی ویرانگر خواهد داشت.

پس از جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم، آغاز جنگ سرد و توسعه، آزمایش و استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، گمانه زنی‌های گسترده‌ای در مورد جنگ جهانی بعدی وجود داشت. مقامات کشوری و لشگری بسیاری از کشورها وقوع این نبرد را پیش بینی کرده‌اند و در بسیاری از کشورها این واقعه به صورت تخیلی بازسازی شده است. گستره مضامین استفاده شده درباره جنگ جهانی سوم از استفاده محدود از سلاح‌های اتمی تا نابودی کامل سیاره زمین متغیر می‌باشد.

درگیری‌هایی همانند جنگ جهانی سوم[ویرایش]

جنگ سرد[ویرایش]

پیش از پایان جنگ جهانی دوم، وینستون چرچیل نخست وزیر وقت بریتانیای کبیر نگرانی خود را اینگونه ابراز کرده بود که با گسترش فزاینده نیروهای اتحاد جماهیر شوروی در پایان نبرد و این فرضیه که جوزف استالین رهبر شوروی فردی غیرقابل اطمینان می‌باشد، همواره تهدیدی جدی برای غرب اروپا وجود خواهد داشت. در ماه‌های آوریل و می سال ۱۹۴۵، ارتش بریتانیا، عملیات فکرنکردنی که در واقع طرحی بود برای جنگ جهانی سوم را توسعه دادند؛ هدف اصلی این عملیات عبارت بود از: "تحمیل اراده ایالات متحده امریکا و امپراطوری بریتانیای کبیر بر روسیه". این طرح از سوی کمیته ستاد کل ارتش با این بهانه که از نظر نظامی غیرقابل دسترس است پذیرفته نشد.

با پیشرفت مسابقه تسلیحاتی و پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان جنگ سرد، نبردی نهایی بین ایالات متحده و شوروی بسیار محتمل به نظر می‌رسید. از میان اتفاقات بالقوه‌ای که قابلیت برافروخته شدن جنگ جهانی سوم را داشتند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ - ۲۷ ژوئیه ۱۹۵۳: پیش و پس از ورود نیروهای کمکی چینی به جنگ کره و با عقب‌نشینی نیروهای کره جنوبی و سازمان ملل، سناریو اینگونه بود که از سلاح‌های هسته‌ای استفاده شود. فرمانده ارشد نیروهای آمریکایی، داگلاس مک آرتور قصد حمله و بمباران مستقیم چین و از بین بردن کامل خطر کمونیسم در شرق آسیا را داشت. تفکر و عقاید وی در مورد این طرح باعث شد که رئیس جمهور وقت ایالات متحده، هری اس. ترومن او را از سمت فرماندهی حذف کند.
 • ۲۶ ژوئیه ۱۹۵۶ - مارس ۱۹۵۷: در بحران سوئز، شوروی در تقابلی بین فرانسه، انگلستان و اسرائیل بر سر ملی سازی کانال سوئز تهدید کرد که از سوی مصر در این بحران مداخله خواهد کرد. لستر بولز پیرسون سفیر کانادایی سازمان ملل و نخست وزیر آینده کانادا (که به خاطر میانجیگری در این بحران موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد) و مدیریت آیزنهاور باعث تحمیل فشار بر سه کشور دخیل در بحران شدند.
 • ۴ ژوئن - ۹ نوامبر ۱۹۶۱: در بحران برلین در سال ۱۹۶۱، شوروی خواستار بیرون رفتن نیروهای غربی از برلین شد. این تهدید نهایتاً منجر به ساخت دیوار برلین گشت.
 • ۱۵ تا ۲۸ اکتبر ۱۹۶۲: بحران موشکی کوبا، منازعه‌ای که بر سر استقرار سامانه موشکی هسته‌ای شوروی در کوبا سر گرفت و از آن به عنوان نزدیک ترین احتمال به وقوع جنگ جهانی سوم یاد می‌کنند. پس از آنکه ژنرال کورتیس لیمی (فرمانده نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا) از دستور رئیس جمهور مبنی بر تعلیق تمام پروازها بر فراز روسیه سر باز زد این بحران در ۲۷ اکتبر به اوج خود رسید زیرا یک فروند هواپیمای یو-۲ بر فراز کوبا سرنگون گشته و یک فروند دیگر نیز تقریباً بر فراز سیبری شناسایی گشت. زیردریایی‌های شوروی نیز در پاسخ به این عمل تقریباً اقدام به پرتاب یک موشک با کلاهک هسته‌ای کردند (که البته این پرتاب توسط افسری به نام واسیلی آرخیپوف متوقف گشت).
 • ۱۹۶۹: بر اساس گفته‌های تاریخ شناس چینی لیو چن شان، در اوج منازعه مرزی چین و شوروی، مقامات شوروی طرحی را برای حمله اتمی علیه چین در نظر گرفتند. با این وجود، ایالات متحده نمی‌توانست در این بحران بیطرف باشد، لذا شوروی را تهدید کرد که در پاسخ به این اقدام، حمله هسته‌ای با تمام قوا را ترتیب خواهد داد.
 • ۲۴ اکتبر ۱۹۷۳: زمانیکه جنگ یوم کیپور رو به آرامی گذاشت، تهدید شوروی به مداخله از سوی مصر باعث شد ایالات متحده به حالت آماده باش درجه ۳ برود.
 • ۹ نوامبر ۱۹۷۹: در این تاریخ مرکز فرماندهی دفاع هوایی آمریکای شمالی (NORAD) خبر حمله هوایی همه‌جانبه شوروی را بر روی صفحه نمایش رادارهای خود مشاهده کرد و متعاقب آن ارتش ایالات متحده به حالت آماده باش کامل در آمد. هیچ تلاشی به منظور استفاده از خط تلفن قرمز صورت نپذیرفت تا وضعیت کنونی با شوروی مشخص گردد و این تهدید تا زمانی ادامه داشت که سرانجام مشخص شد سیستم‌های راداری هیچ خطری را مبنی بر حمله هوایی شوروی مشخص نکرده‌اند. NORAD این مسأله را تأیید کرد که در سامانه راداری مشکلی رایانه‌ای به وجود آمده است. یکی از سناتورهایی که در آن زمان داخل سامانه NORAD بود جو حاکم بر آنجا را کاملاً سنگین و پراضطراب توصیف کرد. بررسی‌های به عمل آمده از سوی دولت سرانجام منجر به تخریب کامل سامانه‌های راداری گشت تا از به وجود آمدن چنین اشتباهات خطرناکی جلوگیری شود.
 • ۲۶ سپتامبر ۱۹۸۳: در این تاریخ سامانه هشداردهی هسته‌ای شوروی پیغام اشتباهی را مبنی بر حمله هوایی از خاک ایالات متحده اعلام کرد. خطر بالقوه حمله هسته‌ای به ایالات متحده و متحدین غربی وی توسط فردی به نام استانیسلاو پتروف که در آن زمان افسر نیروی هوایی شوروی بود متوقف شد. او با تسلط بر اعصاب خود به اشتباه فاحش سیستم‌های رایانه‌ای پی برد و مانع بروز فاجعه‌ای عظیم شد. (سامانه ضدموشکی مزبور بعدها به طور کامل از بین رفت).
 • ۲ تا ۱۱ نوامبر ۱۹۸۳: روابط تیره و رو به وخامت گذاشته شوروی و ایالات متحده و نیز فقدان عملکرد دبیر کل حزب کمونیست در پلیتبوروی شوروی (به دلیل مریضی یوری آندروپوف)، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو (NATO) اقدام به اعلام Able Archer ۸۳ را نمود که این اعلامیه از سوی برخی از اعضای حزب کمونیست شوروی نشان دهنده اعلان جنگ بود. شوروی نیز در پاسخ به این تهدید اقدام به استقرار سامانه‌های تسلیحاتی هسته‌ای و هوایی در آلمان شرقی و لهستان نمود.

پس از جنگ سرد[ویرایش]

نورمن پودهورتز - نویسنده آمریکایی - در کتاب جنگ جهانی چهارم: شناسایی دوباره توطئه گرانی که در دو طرف دریای اطلس بمب گذاری کرده بودند، پیشنهاد داده جنگ سرد را می‌توان به راحتی در مقیاس جنگ جهانی سوم شناسایی کرد و جنگید زیرا این جنگ اتفاق افتاد همچنین در مقیاس جهانی با مبارزات اصلی کشورهای آمریکا و بعداً ناتو و اتحاد جماهیر شوروی و اتحادیه شوروی با تهیه پیمان سیاسی، اقتصادی یکدیگر را پشتیبانی می‌کنند و هیچکدام به طور مستقیم مبارزه نمی‌کنند.

الیوت کوهن، مدیر استراتژیک در Paul H. Nitz، دانشکدهٔ مطالعات بین‌المللی پیشرفته در دانشگاه جان هاپکینز در روزنامهٔ وال استریت اعلام می‌کند: کمی بیش از یک ماه پس از حمله به برج‌های دوقلو پنتاگن، تلاش برای مقابله با تروریسم بیشتر از یک قانون و فشار عملیاتی است؛ و لازمه‌اش درگیری ارتش بر مقابله با تهاجم افغانستان است. کوهن هم مانند مارن جنگ جهانی سوم را مانند یک نتایج در نظر گرفته است اما دقیق تر از جنگ جهانی چهارم (او نوشت*) جنگ سرد و جنگ جهانی سوم بود که به ما یاد آوری می‌کند که تمام جنگ‌های جهانی شامل جابه جایی میلیون‌ها ارتش یا جنگ لفظی متقابل روی خطوط نقشی نیست. در مصاحبه سال ۲۰۰۶ میلادی، جورج بوش - رئیس جمهور آمریکا - گفت: آن چه که تروریسم‌ها در حال انجامند، همان جنگ جهانی سوم است.

مشخصات جنگ جهانی سوم[ویرایش]

زمان وقوع جنگ[ویرایش]

دنیا به سمت یک فروپاشی جهانی حرکت می‌کند.
نشریهٔ آمریکایی فارین پالیسی در گزارشی می‌نویسد: ”احتمال این که دنیا همانند جنگ‌های جهانی اول و دوم وارد یک جنگ جهانی بزرگ شود، بیش از هر زمانی وجود دارد؛ از این حقیقت نیز نمی‌توان فرار کرد که ممکن است در آیندهٔ نزدیک، قدرت‌های بزرگ به رویاروئی با یکدیگر برخیزند به ویژه در بُعد تجارت جهانی که روز به روز عرصهٔ رقابت بر رقبای جهانی تنگ می‌شود. از این رو نباید برایمان دور از انتظار باشد که شاهد برخوردهای ویژه‌ای باشیم که دنیا را به لرزه بیندازند و همه را شوکه کنند، کما این که باید به صورت غیر مستقیم شاهد وقوع حوادثی باشیم که قطعاً بر آیندهٔ ابدی جامعهٔ بشری تاثیرگذار باشند. “[۱]
ولادیمیر چتول دکترای علوم سیاسی در آکادمی اقتصاد ملی روسیه اعلام کرد تنش‌های بین‌المللی در خصوص اوکراین، تشدید دوران جنگ سرد نیست بلکه آغاز جنگ جهانی سوم است. خبرگزاری ریانووستی در گزارشی به نقل از چتول آورده: «جنگ سردی که همگان از آن صحبت می‌کنند اوایل ۱۹۹۰ پایان یافت. آنچه امروز شاهد آن هستیم جنگ جهانی سوم واقعی است.»[۲]

مکان شروع جنگ[ویرایش]

فارین پالیسی گزارشی را منتشر کرده که بر اساس آن وقوع جنگ جهانی سوم نه در خاور میانه یا بر سر برنامهٔ هسته‌ای ایران، بلکه در دریای چین رخ خواهد داد.[۳]
اما به گفتهٔ چتول، ورود نیروهای ناتو به اوکراین و اعطای وضع شریک راهبردی خارج از اتحادیه به این کشور، می‌تواند موجب آغاز مناقشه‌ای در سطح بین‌المللی شود.[۴]

کشورهای درگیر[ویرایش]

جیمز هنزی کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است اگر جنگ جهانی سوم رخ دهد جنگی بین روسیه، چین و آمریکا خواهد بود. گرچه بسیاری معتقدند در صورت وقوع جنگ جهانی سوم، تمام جهان نابود می‌شود.[۵]
ویتنام، فیلیپین، تایوان، مالزی و برونئی جزو کشورهای مدعی مالکیت بخش‌هایی از دریای چین هستند و به همراه ایالات متحدهٔ آمریکا و ژاپن بر پکن فشار وارد می‌کنند تا راه‌هایی برای حل این مسئله که تشدید شده است بیابد. ژاپن نگرانی خود را در مورد این اختلافات بیان کرده و هند نیز به خاطر قرارداد اکتشاف نفت با ویتنام در دریای چین جنوبی در مسئله درگیر شده است.[۶]

هشدار چین در مورد وقوع جنگ جهانی سوم[ویرایش]

نخست‌وزیر چین ون جیابائو به قدرت‌های خارجی هشدار داده که هیچ بهانه‌ای برای دخالت در اختلاف پیچیده بر سر دریای چین جنوبی ندارند؛ اظهاراتی که هشداری صریح به ایالات متحدهٔ آمریکا و سایر قدرت‌ها برای پرهیز از دخالت در این مسئلهٔ حساس تلقی می‌شود.[۷]

ارتش چین آمادهٔ جنگ می‌شود[ویرایش]

رئیس جمهوری چین در چند ماه گذشته مکرراً به ارتش آزادی‌بخش این کشور گفته تا خودشان را آمادهٔ پیروزی در یک جنگ کنند؛ وی بارها خواستار مدرن شدن ارتش، افزایش آموزش‌ها و تقویت آمادگی ارتش، نیروهای دریایی و هوایی شده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشته است: این درخواست‌های مداوم از جانب شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین و حزب حاکم کمونیست از ارتش این کشور، همسایگان چین را از دهلی نو گرفته تا واشنگتن به فکر فرو برده است. احتمالاً رئیس جمهوری چین و حزبش به دنبال سوق دادن ارتش در پذیرش سطحی از آمادگی برابر با پنتاگون هستند.[۸]

آمادگی ارتش روسیه برای یک جنگ بزرگ[ویرایش]

والری گراسیموف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد نیروهای نظامی این کشور برای یک جنگ بزرگ آماده هستند. خبرگزاری ریانووستی اعلام کرد گراسیموف طی نشستی در آکادمی علوم نظامی مسکو افزود: هیچ‌کس نمی‌تواند احتمال وقوع یک جنگ بزرگ را رد کند و نمی‌توان گفت که ما نیز برای آن آماده نیستیم. سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه نیز در این نشست نسبت به خطرات ناشی از نزدیک شدن خط مقدم ناآرامی‌ها و درگیری‌های منطقه‌ای به مرزهای کشورش هشدار داد و بر لزوم آمادگی نظامی مسکو برای مقابله با آن تاکید کرد.[۹]

دستور حملهٔ هسته‌ای در بزرگترین رزمایش هسته‌ای تاریخ روسیه[ویرایش]

نیروی موشکی راهبردی Strategic Missile Forces روسیه از روز ۱۲ فوریه ۲۰۱۵ بزرگترین رزمایش هسته‌ای این کشور را آغاز کرد. پوتین در می ۲۰۱۴ نیز در جریان بازدید از تمرین‌های نظامی فرماندهی نیروهای مسلح روسیه در سخنانی تأکید کرد تحولات اوکراین نشان داد که سیاست‌های غیر مسئولانه به کجا می‌انجامد و پس از آن دستور حملهٔ هسته‌ای ارتش روسیه به هدف فرضی را صادر کرد.[۱۰][۱۱]

آمریکا اروپا را آمادهٔ جنگ با روسیه می‌کند[ویرایش]

انبار سلاح‌های آمریکایی در بالکان برای رویارویی احتمالی با روس‌ها
ژنرال بن هودجز فرماندهٔ نیروهای آمریکایی در اروپا در یک مصاحبهٔ مطبوعاتی در آمریکا اعلام کرد که کشورش در حال انبار کردن سلاح‌های نظامی گوناگون در اروپا از جمله کشور آلمان است که شامل انواع تانک، توپ و ادوات جنگی دیگر جهت حمایت لوجستیکی از جمهوری‌های لاتویا، لیتوانی، استونی، لهستان، رومانی و بلغارستان می‌شود.[۱۲]

اعلام خطر جهانی[ویرایش]

هشدار پاپ نسبت به وقوع جنگ جهانی سوم[ویرایش]

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، نسبت به وقوع جنگ جهانی سوم هشدار داد.[۱۳] پاپ فرانسیس گفته است که با حجم جنایت‌ها، کشتارها و ویرانی‌ها «ای بسا که جنگ جهانی سوم، آرام آرام آغاز شده باشد.»[۱۴] این پاپ آرژانتینی از همهٔ مردم خواست تا نسبت به نشانه‌های وقوع یک جنگ جهانی دیگر هوشیار باشند.[۱۵]

گونتر گراس: جنگ جهانی سوم در راه است[ویرایش]

نویسندهٔ آلمانی برندهٔ نوبل ادبیات گفت نشانه‌های درگرفتن سومین جنگ جهانی را می‌بیند و از این بابت نگران است. این شاعر ۸۷ ساله ظهور شکل جدیدی از درگیری‌ها را دلیل هراس خود از چنین مسأله‌ای بیان کرد.[۱۶]

نخست وزیر اوکراین[ویرایش]

آرسنی یاتسنیوک: «دنیا هنوز جنگ جهانی دوم را فراموش نکرده است، اما روسیه می‌خواهد جنگ جهانی سوم راه بیاندازد.»[۱۷]

تحلیلگران اقتصادی: جنگ جهانی سوم در راه است[ویرایش]

پایگاه اینترنتی اقتصادی بیزنس اینسایدر در مقاله‌ای با عنوان «آیا بحران‌های مالی، جهان را به سوی جنگ جهانی سوم خواهد کشاند؟» نوشت: برخی تحلیلگران می‌گویند به تدریج دریافته‌اند که ممکن است جهان در مسیر به راه افتادن جنگ جهانی سوم در حال حرکت باشد.[۱۸]

افزایش ترس از وقوع جنگ جهانی سوم در بین مردم آلمان[ویرایش]

نشریهٔ فوکوس: ”بر اساس جدیدترین نظرسنجی، آلمانی‌ها با توجه به بحران‌های جهانی از وقوع جنگ جهانی سوم می‌هراسند. “[۱۹]
این نتیجهٔ یک نظرسنجی مؤسسهٔ آلن باخ است که روزنامه فرانکفورتر آلگماینه آن را منتشر کرده است. بر اساس این نظر سنجی ترس از وقوع جنگ جهانی دیگری در بین آلمانی‌ها از سال ۲۰۰۰ میلادی تا ۲۰۱۴ به دو برابر افزایش پیدا کرده است. رئیس مؤسسهٔ آلن باخ چنین تغییری را بر اساس استانداردهای مؤسسات نظرسنجی، بسیار بزرگ و فاحش ارزیابی کرد. وی همچنین گفت که این مسئله قابل توجه است که جوانان وقوع جنگی جدید را نسبت به نسل‌های قبل از خود محتمل‌تر ارزیابی می‌کنند.[۲۰]

روانشناسی پیشبینی جنگ جهانی سوم[ویرایش]

خانم ایرینا لوکیانوا روانشناس، بر این عقیده است که دلیل همهٔ این موضوعات، نیاز انسان به حفظ جان خود می‌باشد. یک ضرب‌المثل روسی است که می‌گوید: "کسی که از قبل خبر دارد، آماده‌تر است". به همین دلیل ما ترجیح می‌دهیم که دربارهٔ بروز یک حادثه از قبل مطلع باشیم تا بتوانیم خود را برای وقوع آن آماده کنیم. موضوع مهمی همچون جنگ و از آن مهمتر، جنگ جهانی سوم موضوعی است که نمی‌تواند مردم را بی‌تفاوت رها کند. جنگ جهانی سوم، تک تک انسان‌های جهان را در بر خواهد گرفت و از این گذشته، هنوز آتش یادبود جنگ جهانی دوم خاموش نشده است. در کل می‌توان گفت که احساس عمیق ترس، دلیل اصلی اشتیاق مردم به این موضوع می‌باشد.[۲۱]
سایت بیزنس اینسایدر به مقاله‌ای از جان جادیس در نشریهٔ نیو ریپابلیک اشاره می‌کند که در آن جادیس می‌گوید از این پس جلوی افسردگی طولانی و شدیدی را که همه انتظارش را داشتند، نمی‌توان گرفت که این افسردگی اجتماعی فراگیر ناشی از بحران‌های مالی، با تحولات ژئوپلیتیک و تخریب و از کار افتادگی نهادهای مالی نیز همراه خواهد شد.[۲۲]

نظر پیشگویان مختلف دربارهٔ جنگ جهانی سوم[ویرایش]

آینه بین معروف بلغاری وانگا در پیشگویی‌های خود می‌گفت که جهان تا وقتی که سوریه سقوط نکند تنها در مرز فاجعه قرار دارد و به محض وقوع این حادثه جنگ جهانی آغاز می‌شود. او این پیشگویی را در سال ۱۹۷۸ میلادی انجام داد.[۲۳]
خانم جوآنا ساوتکت از پیشگویان معروف انگلیسی در قرون ۱۸ الی ۱۹ میلادی، یقین داشت که آخرالزمان از سوی شرق به سمت ما خواهد آمد. وی در این باره گفته است: "هنگامی که شرق درگیر جنگ شود، بدانید که آخرالزمان درگیری‌ها نزدیک خواهد بود."[۲۴]

نظر پیشگویان هندی[ویرایش]

جنگ جهانی سوم در سال ۲۰۱۵ آغاز خواهد شد و به مدت حدود ۹ سال تا ۲۰۲۳ ادامه خواهد یافت. تمام جنگ‌هایی که در این دورهٔ زمانی به وقوع می‌پیوندند همگی در ارتباط با هم خواهند بود. اگرچه ممکن است بلافاصله برای دنیا عیان و آشکار نشوند. در انتهای این دوره، سلاح‌های کشتار جمعی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. یک ویرانی عظیم و بی‌سابقه در زندگی‌ها رخ خواهد داد، به نحوی که تقریباً ⅓ جمعیت دنیا به هلاکت خواهند رسید و ⅓ دیگر نیز رنج و عذاب عظیمی را متحمل خواهند شد. برخی کشورها بیشتر از سایرین تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. اگرچه که در دنیای بسیار مرتبط امروزی، در واقع تمامی کشورها متأثر خواهند شد. علت اصلی تحریک بروز جنگ جهانی سوم، تعصب و افراطی‌گری‌های مذهبی خواهد بود. در حین جنگ، نیروهای منفی، کشورهای همسایهٔ هندوستان را برای حمله به هندوستان تحریک خواهند نمود تا بدین وسیله نقش کلیدی و حیاتی آن را در عرصهٔ معنویت تخریب کنند. در نتیجه تقریباً حدود ۵۰٪ از جمعیت مردم هندوستان در این نبرد جان خواهند باخت.[۲۵]

نتایج جنگ[ویرایش]

شکست آمریکا[ویرایش]

جیمز هنزی پروفسور دانشگاه مینسوتا:
دخالت آمریکا در سوریه، چین و روسیه باعث می‌شود تا برترین قدرت‌های اتمی جهان به فکر تقویت قوای نظامی خود بیفتند.
او از آمریکا خواست عقب بنشیند و در غیر این صورت خطرهای وقوع جنگ جهانی سوم را متحمل شود. این استاد بازنشستهٔ آمریکایی و کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است:
این آمریکا خواهد بود که در چنین جنگی شکست می‌خورد.[۲۶]

منابع[ویرایش]

 1. http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1911225/جنگ+جهانی+سوم+در+راه+است؟.html
 2. http://www.khabaronline.ir/detail/367686/World/europe
 3. http://irdiplomacy.ir/fa/page/17994/هشدار+چین+در+مورد+وقوع+جنگ+جهانی+سوم.html
 4. http://www.khabaronline.ir/detail/367686/World/europe
 5. http://isna.ir/fa/news/93071910901/آمریکا-روسیه-چین-و-جنگ-جهانی-سوم
 6. http://irdiplomacy.ir/fa/page/17994/هشدار+چین+در+مورد+وقوع+جنگ+جهانی+سوم.html
 7. http://irdiplomacy.ir/fa/page/17994/هشدار+چین+در+مورد+وقوع+جنگ+جهانی+سوم.html
 8. http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1942288/ارتش+چین+آماده+جنگ+می‌شود؟++.html
 9. http://www.irna.ir/fa/News/80515560/
 10. http://news.irib.ir/news/europe/item/63051
 11. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931124000885
 12. http://www.irdiplomacy.ir/fa/page/1943811/امریکا+اروپا+را+آماده+جنگ+با+روسیه+می‌کند.html
 13. http://persian.euronews.com/2014/09/13/war-is-madness-says-pope-francis/
 14. http://www.bbc.co.uk/persian/world/2014/09/140913_l45_pope_world_war_iii
 15. http://iscanews.ir/news/79181/پاپ-جنگ-جهانی-سوم-در-راه-است
 16. http://www.isna.ir/fa/news/93120301311/جنگ-جهانی-سوم-در-راه-است
 17. http://persian.euronews.com/2014/04/25/diplomacy-gears-up-to-try-and-bring-ukraine-and-russia-closer/
 18. http://www.khabaronline.ir/detail/167679/World/europe
 19. http://www.khabaronline.ir/(X(1)S(cbzzhiqowao1ngk5ihnk3v5e))/detail/376457/World/21
 20. http://www.khabaronline.ir/(X(1)S(cbzzhiqowao1ngk5ihnk3v5e))/detail/376457/World/21
 21. http://persian.ruvr.ru/2014_04_01/270515369/
 22. http://www.khabaronline.ir/detail/167679/World/europe
 23. http://persian.ruvr.ru/2014_04_01/270515369/
 24. http://persian.ruvr.ru/2014_04_01/270515369/
 25. http://www.spiritualresearchfoundation.org/farsi/armageddon
 26. http://isna.ir/fa/news/93071910901/آمریکا-روسیه-چین-و-جنگ-جهانی-سوم