کوارتت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

کوارتت (به انگلیسی: quartet) در موسیقی به معنای یک گروه اجرایی برای چهار خواننده یا اجرای سازی یا یک آهنگسازی برای چهار صدا و چهار ساز است.

کوارتت در موسیقی کلاسیک[ویرایش]

در موسیقی کلاسیک، مهم‌ترین ترکیب بندی چهار ساز در موسیقی مجلسی کوارتت زهی است. کوارتت زهی اکثراً از دو ویلن، یک ویولا (ویلن آلتو) و یک ویلن سل تشکیل شده‌است. محدودهٔ صدای انسان در کوارتت شامل: سوپرانو، آلتو، تنور و باس می‌باشد. در کوارتت زهی دو ویلن محدودهٔ سوپرانو و آلتو، ویولا محدودهٔ تنور و ویلن سل محدودهٔ باس را می‌نوازد. آهنگسازان درخور توجهی که آثاری از کوارتت زهی دارند شامل: ژوزف هایدن (۶۸ اثر)، ولفگانگ آمادئوس موتزارت (۲۳ اثر)، لودویگ وان بتهوون (۱۷ اثر)، فلیکس مندلسون(۶ اثر)، فرانتس شوبرت (۱۵ اثر)، یوهان برامس (۳ اثر)، الکساندر برودین (۱۳ اثر)، بلا بارتوک(۶ اثر) و دیمیتری شوستاکوئیچ (۱۵ اثر) است. تعداد کمتری از کوارتت‌های زهی برای ترکیب بندی دیگری از گروه نوازی زهی نوشته شده‌اند. این تنظیم برای یک ویلن، دو ویولا و یک ویلن سل است. مانند آثار کارل استامیز(۶ اثر) و تنظیم دیگری برای یک ویلن، یک ویولا و دو ویلن سل است. مانند آثار گئورگ آلبرشتنبرگر. در کوارتت زهی به‌طور معمول از الگوی چهار موومانی که به ترتیب موومان تند، موومان کند، موومانی مرتبط با تم رقص و باز موومان تند است پیروی می‌شود.

بتهوون در کوارتت زهی[ویرایش]

بتهوون شانزده کوارتت زهی آفرید که این آثار دارای نوآوری بسیار و حالت تماتیک است. او در سه کوارتت آخر بار دیگر از قراردادهای کلاسیک قدم فراتر گذاشت و کوارتت‌هایی با پنج، شش و هفت موومان آفرید (کوارتت‌های اپوس ۱۳۲، اپوس ۱۳۰ و اپوس ۱۳۱).

کوارتت زهی در فا ماژور، اپوس ۱۸، شمارهٔ ۱: این کوارتت یک بار نوشته و سپس دستخوش تغییراتی می‌شود و سپس به عنوان اپوس ۱۸، شمارهٔ ۱ انتشار می‌یابد و مشهورترین کوارتت از میان کوارتت‌های نخستین بتهوون می‌شود. موومان آغازی این کوارتت در فا ماژور آلگرویی درخشان با فرم سونات است. پس از این موومان، موومانی کند در ر مینور می‌آید که فرم آن نیز سونات است و از صحنهٔ سرداب مردگان در نمایشنامهٔ رومئو و ژولیت الهام گرفته شده‌است. سومین موومان این کوارتت موومانی چالاک در فا ماژور اسکرتسویی به فرم ABA است. سرانجام فاینال گردباد گونهٔ این کوارتت فرم سونات-روندو دارد و بخش بسط و گسترش آن اغلب دارای بافت پلی فونیک است.[۱]

کوارتت سیزدهم در سی بمل ماژور اپوس ۱۳۰: این کوارتت با کوارتت در لا مینور به هم پیوسته‌اند و در کنار یکدیگر پیش رفته‌اند. او در نامه‌ای به چارلزنت نوشته که: «دو کوارتت همزمان تمام خواهد شد.» اما چنین نشد و تا سه ماه بعد از اتمام کوارتت در لامینور هم نتوانست کوارتت در سی بمل ماژور را تمام کند. این کوارتت در شش قطعه تنظیم شده که هرکدام مطلب و متنی متفاوت دارد. پاول بکر اعتقاد دارد وحدت این اثر در فاینال آن آشکار می‌شود، که همهٔ خصوصیات قسمت‌های پیشین را در خود جای می‌دهد.[۲]

کوارتت پیانو[ویرایش]

یک کوارتت معمول کلاسیک دیگر، کوارتت پیانو است؛ تشکیل‌شده از ویولن، ویولا، ویلنسل و پیانو. آهنگسازان دورهٔ رمانتیک، مانند بتهوون، برامس و مندلسون هرکدام سه اثر مهم در این فرم نوشتند و موتسارت و گابریل فوره دو اثر.

کوارتت بادی[ویرایش]

یکی دیگر از کوارتتهای شبیه به کوارتت زهی است که به جای ویلن ۱ در آن از یک ساز بادی استفاده می‌شود. (ویلن، ویولا، ویلن سل و) یا گروهی از چهار ساز بادی. اخیراً فرمت (سوپرانو، آلتو، تنور و باریتون) سازهای بادی چوبی متشکل از فلوت، ابوا، کلارینت و باسون رایج تر شده‌است. یک نمونه از کوارتت بادی از چهار ساز شبیه و هم خانواده کوارتت ساکسوفون است؛ که از ساکسوفون سوپرانو، آلتو، تنور و باریتون تشکیل شده‌است. گاهی یک ساکسوفون آلتوی دیگر جایگزین ساکسوفون سوپرانو می‌شود؛ یا یک ساکسوفون باس جایگزین ساکسوفون باریتون می‌شود. اجرای گروه‌ها معمولاً آمیزه‌ای از موسیقی کلاسیک و جز است. معمولاً موسیقی برای کوارتت ساکسوفوناز یک کوارتت زهی بازنویسی شده‌است.

کوارتت آوازی[ویرایش]

ترکیب بندی ای که برای چهار خواننده در کوارتت آکاپلا نوشته شده‌است همراه سازهایی مانند پیانو و یک گروه کر. برامس و شوبرت قطعات متعددی را برای چهار صدا نوشته‌اند که با اینکه امروزه کمتر اجرا می‌شود آثار محبوبی بوده‌اند. کوارتت‌های آوازی در حالت‌ها و ترکیب بندی‌های بزرگتری مانند اپرا، موسیقی کُرال و سمفونی‌ها نیز نوشته می‌شود. موومان آخر سمفونی نهم بتهوون و رکوئیم وردی دو مثال شناخته شده‌است که در آن از کوارتت آوازی استفاده شده‌است. به‌طور معمول یک کوارتت آوازی تشکیل شده از: سوپرانو، متسو-سوپرانو، تنور و باریتون یا باس تنور اول، تنور دوم، باریتون و باس برای گروه آقایان و سوپرانوی اول، سوپرانوی دوم، متسو-سوپرانو و آلتو برای گروه خانم‌ها

کوارتت جز[ویرایش]

کوارتت در جز محبوب است. کوارتت جز اغلب از یک هورن (ساکسوفون، ترومپت،...)یک ساز آکوردی (پیانو، گیتار، ارگان و دیگر سازهایی که به راحتی می‌توان با آنها بیش از یک نت را به صورت همزمان نواخت)، یک ساز باس (کنترباس، گیتار باس) و یک درام. این سازبندی گاهی با استفاده از یک هورن دیگر به جای ساز آکوردی تغییر می‌کند. مانند ترومپت، ساکسفون، کنترباس و درام و استفاده از دو ساز آکوردی که به وسیلهٔ مایلس دیویس عمومیت یافت.

کوارتت پاپ[ویرایش]

در قرن ۲۰ موسیقی پاپ غربی اصطلاح کوارتت آوازی معمولاً درمورد چهار خواننده همجنس (هر چهار خواننده زن یا هر چهار نفر مرد) به کار می‌رود. ترکیب کوارتت در موسیقی پاپ و راک بسیار معمول است. یک ترکیب بندی استاندارد کوارتت در موسیقی پاپ و راک از دو گیتار الکتریک، یک گیتار باس و درام است. گاهی نیز به جای گیتار الکتریک دوم از سازهای کیبوردی مانند ارگان، پیانو وسینتی سایزر استفاده می‌شود.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Quartet». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۳.

  1. کیمی ین، راجر. درک و دریافت موسیقی. 
  2. رولان، رومن. زندگی بتهوون.