جاویژه بازار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بازار جاویژه (به انگلیسی: Niche market) بخش حاشیه‌ای کوچکی از بازار است که بر روی یک نیاز ویژه یا یک کالای ویژه متمرکز شده‌است.[۱] این گونه از مدیریت بازاریابی، بازار هدف خود را بر پایه نیاز بسیار ویژه، دامنه قیمتی، کیفیت کالا و ویژگی‌های جمعیت‌شناختی تعریف کرده‌است. شبکه‌های ورزشی مانند ای‌اس‌پی‌ان از نمونه‌های بازاریابی جاویژه هستند.

هدف از بازاریابی جاویژه تمرکز بر تأمین یک کالا یا خدمت برای بخش کوچکی از بازار است که کالاها یا خدمات موجود نتوانسته‌اند نیاز آن بخش را به خوبی برآورده سازند. هر کسب‌وکاری کمابیش برای پر کردن بخش‌های تهی و نیازهای برآورده نشده بازار آغاز به کار کرده‌است. با این همه، بازاریابی جاویژه معمولاً به کسب وکارهای کوچک و متوسط مربوط می‌شود که کالا یا خدمت ویژه‌ای را برای بخش محدودی از بازار عرضه میکنند.[۱] این بخش‌های بازار معمولاً گوشه‌های دنج بازار هستند که یا از دید رقبا پنهان مانده‌اند یا آن چنان کوچک هستند که برای رقبا بهره اقتصادی چندانی ندارند که وارد آن بخش کوچک از بازار شوند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «بازاريابى جاويژه؛ گام نخست در كاميابى كسب و كار». ماهنامه تدبیر. ۱۳ آبان ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژوئن ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۴ خرداد ۱۲۹۳. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)