پرندگان خشمگین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرندگان خشمگین
Angry Birds logo 2015.svg
توسعه‌دهنده(ها)راویو اینترتینمنت
ناشر(ها)کلیکگیمر مدیا
چیلینگو
آهنگساز(ان)Ari Pulkkinen ویرایش این در ویکی‌داده
سکو(ها)BlackBerry 10
BlackBerry Tablet OS
آی‌اواس
اندروید
فیس‌بوک
مایکروسافت ویندوز
مک‌اواس
وب‌اواس
ویندوز فون
پلی‌استیشن
گوگل پلاس
گوگل کروم ویرایش این در ویکی‌داده
تاریخ(های) انتشار۱۰ دسامبر ۲۰۰۹
ژانر(ها)تک‌نفره
حالت(ها)بازی ویدئویی تک‌نفره ویرایش این در ویکی‌داده
گروه سنیESRB: E
Apple: ۴+

پرندگان خشمگین (به انگلیسی: Angry Birds) یا اَنگری بردز، یک بازی ویدئویی فکری، ساختهٔ راویو انترتینمنت، که در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت چیلینگو برای پلی‌استیشن همراه و ویندوز منتشر شده‌است.[۱] در این بازی، بازیکنان چندین پرنده را به وسیلهٔ یک کمان به سمت سازه‌هایی پرتاب می‌کنند، با هدف اینکه خوک‌هایی که درون آن‌ها پناه گرفته‌اند را نابود کنند. این بازی در سال ۲۰۰۹ در اپل آی‌اواس منتشر شد. ۱۲ میلیون کپی از این بازی از اپ استور (آی‌اواس) خریداری شده‌است.

بعد از موفقیت کم‌نظیر این بازی ورژن‌های دیگری از آن نیز تولید و عرضه شدند که با اتّکا به محیط جذاب و ریتم کمدیشان با موفقیت بیشتری روبه رو شدند به طوری که تخمین زده می‌شود مجموعاً بیش از یک میلیارد دفعه توسط کاربران دانلود شده‌اند این گیم تقریباً هر سه ماه یکبار (فصل) با یک به روز رسانی جدید همراه‌است علاوه بر این ورژن‌های اختصاصی از این گیم به مناسبت‌های مختلف تولید و عرضه می‌شود. این بازی به چند دسته تقسیم می‌شود: نسخه معمولی، پرندگان خشمگین ریو، پرندگان خشمگین فصول، پرندگان خشمگین فضایی و پرندگان خشمگین جنگ ستارگان و... . یکی از جدیدترین بازی این شرکت نیز خوک‌های بدجنس (Bad Piggies) است و آخرین ورژن آن ۱٫۴ می‌باشد. شخصیت‌های اصلی بازی خوک‌های بد خوک‌های سبز بازی‌های پرندگان خشمگین هستند و در این بازی باید با وسایلی مانند بلوکه‌های چوب و آهن، موتور، چرخ و… یک ماشین بسازید و با ماشین خود به یک هدف برسید. البته در فصل سوم این بازی اگر موتور و اجزای دیگر ماشین زیاد سرو صدا کنند پرندگان خشمگین بیدار می‌شوند و حمله می‌کنند. بازی پرندگان خشمگین در همان اوایل کار خود و با اولین نسخه‌ها توانست طرفداران زیادی جمع کند و محبوبیت زیادی پیدا کرد. این بازی نیاز به تمرکز بالا و نشانه‌گیری دقیق برای نابودی خوک‌ها دارد. همچنین انیمیشن سینمایی سری پرندگان خشمگین نیز در سال ٢٠١۶ و قسمت دوم آن نیز در سال ٢٠١٩ منتشر شد.

لیست بازی‌های ویدئویی پرندگان خشمگین

خط سیر زمانی انتشار
۲۰۱۴حماسه پرندگان خشمگین
پرندگان خشمگین تبدیل شوندگان
۲۰۱۵جنگ پرندگان خشمگین
پرندگان خشمگین ۲
۲۰۱۶پرندگان خشمگین اکشن!
پرندگان خشمگین انفجار!
۲۰۱۷تکامل پرندگان عصبانی
پرندگان عصبانی بازی
۲۰۱۸پرندگان خشمگین انفجار سرزمین
پرندگان خشمگین انفجار رؤیایی
۲۰۱۹پرندگان خشمگین جزیره خوک
سال بازی ژانر شرح
دسامبر ۲۰۰۹ پرندگان خشمگین فکری .[۲]اولین بازی منتشر شده از سری. این در درجه اول شامل تیراندازی پرندگان به قلعه خوک است.این بازی از سال ۲۰۱۱ به مدت چند سال محبوب ترین بازی در گوگل پلی و یکی از بهترین بازی های جهان از دید مردم و منتقدین بود.
اکتبر ۲۰۱۰ پرندگان خشمگین فصول بازی دوم در سری، شامل سطوح مضطرب در تعطیلات، مانند روز اول مدرسه، هالووین و عید پاک. این در اصل به عنوان پرندگان عصبانی هالووین منتشر شد.
مارس ۲۰۱۱ پرندگان خشمگین ریو .[۳]سومین بازی در سریال، با فیلم‌های ریو و ریو ۲ در ارتباط است.دومین بازی پرفروش گوگل پلی در سال ۲۰۱۲و۲۰۱۳
فوریه ۲۰۱۲ پرندگان خشمگین دوستان بازی چهارم سریال. در اصل یک فیس بوک منحصر به فرد بود، اما بعد از آن به تلفن همراه منتقل شد.
مارس ۲۰۱۲ پرندگان خشمگین فضایی [۴][۵]بازی پنجم در سری که دارای سیارات، گرانش و پرندگان با توانایی‌های بهبود یافته‌است
نوامبر ۲۰۱۲ پرندگان خشمگین جنگ ستارگان بازی ششم که با سه‌گانه جنگ ستارگان (Star Wars (1977)، Empire Strikes Back (1980) و Return of the Jedi (1983) در ارتباط است).
سپتامبر ۲۰۱۳ پرندگان خشمگین جنگ ستارگان ۲ بازی هفتم سری که در سه‌گانه Prequel در جنگ ستارگان (The Phantom Menace (1999)، Attack of Clones (2002) و Revenge of Sith (2005)) و نمایش تلویزیونی شورشیان ستارگان در ارتباط است. این اولین بازی سازگار با Telepods Hasbro است، که اجازه می‌دهد بازیکن را به احضار یک شخصیت خاص در بازی.
دسامبر ۲۰۱۳ پرندگان خشمگین برو! مسابقه ای The eighth game of the series, taking the form of a racing game.
ژوئن ۲۰۱۴ حماسه پرندگان خشمگین Role-playing The ninth game of the series that features turn-based RPG combat and an equipment system.
اکتبر ۲۰۱۴ پرندگان خشمگین تبدیل شوندگان Side-scrolling shooter The tenth game of the series, which ties-in with the Transformers franchise and is a side-scrolling shoot 'em up game.[۶]
ژوئن ۲۰۱۵ پرندگان خشمگین مبارزه! Tile-matching, Role-playing The 11th game of the series, which is a player versus player match-3 game.[۷]
ژوئیه ۲۰۱۵ پرندگان خشمگین ۲ Puzzle The direct sequel to Angry Birds and the 12th game of the series, involving multistage levels.[۸][۹]
آوریل ۲۰۱۶ پرندگان خشمگین اکشن! Puzzle, Pinball This is the 13th game of the series and the first to feature the birds in their movie designs.[۱۰]
دسامبر ۲۰۱۶ پرندگان خشمگین انفجار Tile-matching This is the 14th game of the series that features match-3 gameplay that has the player popping balloons to free the Angry Birds.[۱۱]
ژوئن ۲۰۱۷ پرندگان خشمگین تکامل Role-playing, Pinball The 15th game of the series, which is a turn-based RPG battle game.[۱۲]
اوت ۲۰۱۷ پرندگان خشمگین بازی Tile-matching The 16th game of the series, which is a match-3 game involving the Hatchlings and characters from Angry Birds Blues.
فوریه ۲۰۱۸ پرندگان خشمگین انفجار سرزمین The 17th game of the series, which features match-3 gameplay where players can earn stars to clean up or fix various things on the island.[۱۳]
سپتامبر ۲۰۱۸ پرندگان خشمگین انفجار رؤیایی The 18th game of the series, itself a spin-off of Blast! Players clear groups of balls of the same color to complete objectives.[۱۴][۱۵][۱۶]
فوریه ۲۰۱۹ پرندگان خشمگین:جزیره خوک‌ها فکری The 19th game of the series, and the virtual reality version of the original game, using the visuals and art style of the Angry Birds Movie.[۱۷]

جداگانه‌ها

سال بازی ژانر شرح
سپتامبر ۲۰۱۲ خوک‌های بد جنس فکری .[۱۸]بازیکنان باید وسایل نقلیه را بسازند تا خوک‌ها را به مقصدشان ببرند.
سپتامبر ۲۰۱۴ پرندگان خشمگین استلا .[۱۹]بازی اصلی فیزیک پازل بازی پرندگان عصبانی را دوباره استفاده می‌کند اما با بازی پرندگان جدید
مارس ۲۰۱۵ پرندگان خشمگین پاپ! بازی این دومین بازی در سری استلا بود که در ابتدا با نام Angry Birds Stella POP !، که بازیکنان باید حباب‌ها را با هم ترکیب کنند و در نهایت باید اهداف داده شده را تکمیل کنند. در ژوئیه ۲۰۱۵، نام «استلا» از عنوان حذف شد، به این معنی که POP! Angry Birds تغییر نام داده شد.
فوریه ۲۰۱۸ پرندگان خشمگین مسابقه فکری .[۲۰]یک بازیکن رقابتی در مقابل بازی بازیکن که در آن بازیکنان به نوبت ضرب و شتم یک سطح عصبانی پرندگان عصبانی، با هدف غلبه بر مخالفان، با جوایز نقدی در خطر است.

مجموعه‌ها

سال بازی ژانر شرح
۲۰۱۲ سه‌گانه پرندگان خشمگین فکری .[۲۱]مجموعه ای از اولین سه بازی پرندگان خشمگین (اصلی، فصل‌ها و ریو) برای کنسول‌های بازی ویدئویی است.

لغو شده

بازی‌های زیر در سال‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۷ در کشورهای انتخابی نرم‌افزار راه اندازی شد اما هرگز منتشر نشد.

▪پرندگان خشمگین توی دروازه!، یک بازی فوتبال در ارتباط با پرندگان که در فیلم پرندگان خشمگین ظاهر می‌شود، بعدها به نام فوتبال پرندگان خشمگین شناخته می‌شود.

▪پرندگان خشمگین آس بازی جنگنده یک بازی پیمایش بالا از پایین، بازی ام آپ، که قبلاً آسمان پرندگان خشمگین نامیده می‌شود.

▪پرندگان خشمگین تعطیلات، شبیه‌ساز مدیریت کسب و کار بی پایان که شامل شخصیت‌های پرندگان خشمگین‌ترین به عنوان آنها در بازی پرندگان خشمگین فیلم به نظر می‌رسد، که خدمات رفت‌وآمد مکرر تعطیلات برای خوک‌ها ورودی اجرا به آنها را منحرف از جزایر پرندگان می‌کنند.

▪جزایر پرندگان، یک ساختمان روستا بازی که پرندگان و خوک‌ها با هم کار می‌کنند. خوک‌ها جمع‌آوری و ایجاد منابع، در حالی که پرندگان مبارزه با هیولا برای نجات خوک‌ها یا ارائه منابع در کوست‌ها است.

▪دایس پرندگان خشمگین، یک بازی تخته مجازی آنلاین شامل شخصیت‌های پرندگان عصبانی همان‌طور که در فیلم پرندگان خشمگین ظاهر می‌شود و نرم شرکت بازی موبایل کره ای جوی سیتی، که در آن بازیکنان تلاش می‌کنند به جمع‌آوری اموال دست یابند و مخالفان خود را ورشکستن با داشتن آنها در آن زمین بکشند.

خوک‌ها و پرندگان

در بازی ۱۰ پرنده قابل بازی وجود دارد که به ترتیب نام آن‌ها را در زیر می‌بینید

قرمز: این پرنده اولین پرنده بازی است که کار خاصی انجام نمی‌دهد. او در نسخه فضایی تغییر چندانی نکرده و فقط ظاهر فضایی به خود گرفته‌است و در نسخه جنگ ستارگان در نقش لوک اسکایواکر با شمشیری نوری به جنگ دشمنان می‌رود.

چاک: افزایش سرعت این پرنده ویژگی خاص آن است. او در نسخه فضایی بنفش رنگ شده و این قدرت را پیدا می‌کند که در جهت دلخواه حرکت کند. او در نسخه جنگ ستارگان در نقش هان سولو با سلاح لیزری شلیک می‌کند. البته از این پرنده یک مشابه قهوه‌ای رنگ نیز در نسخه جنگ ستارگان وجود دارد که نقش لندو Carlissian را ایفا می‌کند.

بلو: این پرنده با کلیک به ۳ پرنده تبدیل می‌شود و در نسخه‌های فضایی و جنگ ستارگان تنها تغییر ظاهر پیدا کرده‌است.

ماتیلدا: این پرنده با یک کلیک، تخم انفجاری خود را رها می‌کند. این پرنده در نسخه فضایی حضور ندارد و در نسخه جنگ ستارگان در نقش C-3PO که یک ربات است، قطعه قطعه می‌شود.

بمب: از ظاهر این پرنده پیداست که مانند بمب منفجر می‌شود. او در نسخه فضایی فقط تغییر ظاهر پیدا کرده و در نسخه جنگ ستارگان در نقش اوبی-وان کنوبی موج می‌فرستد.

هال : این پرنده مانند بومرنگ به عقب بازمی‌گردد و در نسخه‌های فضایی و جنگ ستارگان حضور ندارد.

ترنس: این پرنده، قدرتمند تر از پرنده قرمز معمولی است و قدرت تخریب بالایی دارد. این پرنده در نسخه فضایی سبز رنگ شده و در نسخه فصول یک نسخه مشابه ان که سفید است وجود دارد که میتواند سقوط کند و در نسخه جنگ ستارگان قهوه‌ای رنگ است و نقش چیوباکا را ایفا می‌کند.

بابلز : این پرنده همانند یک بادکنک باد می‌کند. این پرنده، در نسخه فضایی تنها تغییر ظاهر پیدا کرده و یک کت کمربند مانند پوشیده‌است و در نسخه جنگ ستارگان حضور ندارد.

استلا: این پرنده بلوک‌های زیر خود را در حباب حبس کرده و به هوا می‌فرستد و سپس آن‌ها را رها می‌کند. این پرنده در نسخه فضایی حضور ندارد و در نسخه جنگ ستارگان در نقش پرنسس لیا بلوک‌ها را به سمت خود می‌کشد.

بلو و جول: نقش های اصلی انیمیشن ریو که فقط در نسخه ریو حضور دارند.

خوک اصلی بازی خوک‌های بد Freckled (کک مکی) نام دارد. همچنین در این بازی خوک‌هایی مثل خوک مکانیک و خوک پادشاه نیز حضور دارند.

نقره ای : فقط در نسخه ی پرندگان خشمگین ٢ و نسخه ی تبدیل شوندگان حضور دارد.

لئونارد :این خوک که اولین بار با نام خوک شاه در انیمیشن پرندگان خشمگین حضور داشت، فقط در نسخه ی جدید پرندگان خشمگین ۲ حضور دارد و ماده ای سبز رنگ می‌اندازد و ساختمان‌ها را ذوب می‌کند.

داستان

داستان از آنجا شروع می‌شود که پرندگان خشمگین در حال نگهداری از تخم‌های شان هستند که حواسشان به پروانه‌ای پرت می‌شود و خوک‌های سبزی از موقعیت آن‌ها سوءاستفاده کرده و تخم‌هایشان را دزدیدند. پرندگان قسم جان خوردند که تا عمر دارند و خوک‌ها هم زنده‌اند درجای خود نمی‌ایستند و فقط و فقط حمله می‌کنند… بعد از مدتی پرندگان توسط شکارچیانی ربوده شده و به ریو دوژانیرو برده می‌شوند که داستان این قسمت اقتباسی از انیمیشن Rio می‌باشد. پرندگان خشمگین قصه ما پرندگان بی گناه دیگری را نیز که زندانی شده‌اند آزاد می‌کنند و در ادامه با پرنده دست آموز شکارچی‌ها روبرو می‌شوند و… البته نسخه Seasons (فصول) داستان خاصی ندارد و هر فصل از این نسخه مربوط به یک مناسبت رسمی می‌باشد. بعد از درگیری با خوک‌ها در زمین، ناگهان پرنده‌ای یخی از فضا توسط سیاه چاله‌ای به زمین فرستاده شد و زخمی شد. بله، خوک‌های سبز به فضا رفته بودند و تخم مرغ‌های پرندگان خشمگین را هم دزدیده بودند! بعد از این اتفاق پرنده یخی به فضا برمی گردد و پرندگان خشمگین ما نیز (البته به جز ماتیلدا و پرنده سبز بومرنگی) به فضا رفته و شکل و شمایل جدیدی پیدا می‌کنند که این آغاز درگیری پرندگان خشمگین با خوک‌ها در فضا می‌باشد. داستان جنگ ستارگان هم تقریباً بر همان اساس جنگ ستارگان واقعی نوشته شده‌است و اتفاقات در سیاراتی مثل Hoth و Death star و… رخ می‌دهد.

موجودیت برای پلتفرم‌های مختلف

نسخه پرندگان خشمگین کلاسیک ۴٫۰۰۰: iOS , MAC OS X , Android , PSN , PC , Xbox Live

نسخه پرندگان خشمگین فصل‌ها ۳٫۳٫۰: iOS , PC , MAC OS X , NOOK Color , Android

نسخه پرندگان خشمگین ریو ۱٫۷٫۰: iOS , Android , MAC OS X , PC , PS3

نسخه پرندگان خشمگین فضا ۱٫۵٫۲: PC , iOS , Android , MAC OS X

نسخه پرندگان خشمگین جنگ ستارگان ۱٫۳٫۰: iOS , PC , MAC OS X , Android , PS3 , PS4 , PS Vita , 3DS , Wii U , Xbox Live

نسخه خوک‌های بد ۱٫۴٫۰: iOS , PC , MAC OS X , Android , Black Berry 10 , Windows Phone

نسخه پرندگان خشمگین جنگ ستارگان۲ ۱٫۰٫۰: android , ios , PC

نسخه پرندگان خشمگین دوستان ۱٫۰٫۲: iOS , Android

نسخه مسابقات پرندگان خشمگین 1.0.6: ios , Android

نسخهٔ پرندگان خشمگین سه‌گانه:Xbox Live , PS Vita , PS3 , PS4 , 3DS , Wii , Wii U

منابع

 1. «هجوم «پرندگان خشمگین» به رایانه‌های شخصی و «پلی‌استیشن» !». فارنت. ۱۵ دی ۱۳۸۹. دریافت‌شده در ۲۷ ژانویه ۲۰۱۱.
 2. "iOS Angry Birds Mighty Eagle On Its Way: Video". phonesreview.co.uk. 25 November 2010. Archived from the original on 2 January 2011. Retrieved 30 November 2010.
 3. Paul Suarez (29 January 2011). "'Angry Birds Rio' Release Teams With Hollywood". PCWorld.com. Archived from the original on 5 February 2011. Retrieved 4 February 2011.
 4. Jeff Bertolucci (17 February 2012). "Angry Birds in Space: The Final Merchandising Frontier?". PCWorld.com. Retrieved 18 February 2012.
 5. "First Angry Birds Space Gameplay Footage Debuts from Orbit". Kotaku. 8 March 2012. Retrieved 8 March 2012.
 6. Stead, Chris (15 June 2014). "Angry Birds Transformers Toys-To-Life Collaboration Announced". Grab It Indie Games Magazine. Retrieved 15 June 2014.
 7. ""Angry Birds Fight!" is a Mix and Match RPG". Forbes.
 8. "New Angry Birds Game Soft Launches in Canada". 5 March 2015. Archived from the original on 7 March 2015. Retrieved 6 March 2015.
 9. Ashcraft, Brian (16 July 2015). "Angry Birds 2 Will Be Released This Month". Kotaku. Retrieved 16 July 2015.
 10. "Angry Birds 2 Will Be Released This Month". Pocket Gamer. 26 April 2016. Retrieved 26 April 2016.
 11. "'Angry Birds Blast' Launching Globally Dec. 22nd". Touch Arcade. 20 December 2016. Retrieved 26 December 2016.
 12. Gordon, Scott Adam. "Angry Birds Evolution coming to the US this June". Android Authority. Retrieved 15 June 2017.
 13. Ric Cowley, Ric Cowley. "Rovio soft-launches casual puzzle sequel Angry Birds Blast Island". Pocket Gamer.biz. Retrieved 8 February 2018.
 14. Harris, Iain (8 October 2018). "Rovio soft-launches Angry Birds Dream Blast in Finland and the UK". pokcetgamer.biz. Retrieved 22 November 2018.
 15. "App Store listing for Angry Birds Dream Blast". iTunes App Store. Retrieved 22 November 2018.
 16. "Google Play Store listing for Angry Birds Dream Blast". Google Play Store. 12 November 2018. Retrieved 22 November 2018.
 17. Seeto, Damian Antony (7 February 2019). "Angry Birds VR: Isle Of Pigs Out Now For Rift And Vive". Just Push Start. Retrieved 8 February 2019.
 18. "After Angry Bird's success, Rovio to launch Bad Piggies". Business. 2012-09-04.
 19. "Angry Birds Stella Launches in the Fall, Introduces five new bird types". Softpedia. Retrieved 25 April 2014.
 20. Conditt, Jessica (21 February 2018). "'Angry Birds Champions' lets players fling pheasants for real money". engadget. Retrieved 22 November 2018.
 21. "Housemarque and Rovio team up for Angry Birds Trilogy". Housemarque.com. Archived from the original on 25 May 2014. Retrieved 25 April 2014.

پیوند به بیرون