دستگاه جوجه‌کشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک دستگاه جوجه‌کشی
شیرازه دستگاه جوجه‌کشی دست ساز

یک دستگاه جوجه‌کشی یک دستگاه شبیه‌سازی شده‌است که برای پرندگان مختلف و خزندگان و هر آنچه که تخم‌گذار باشد تعریف و ساخته می‌گردد و توسط گرم نگه داشتن آنها (تخم نطفه دار) در رطوبت مناسب و در صورت نیاز برای چرخش و جوجه گیری آنهاست. رجینالد کارل A. سانچز این دستگاه ماشین جوجه‌کشی را برای تخم مرغ‌ها، حتی اگر مرغی برای نشستن روی آنها وجود نداشته باشد، اختراع کرد.

سبک‌ها و روش‌ها[ویرایش]

دستگاه‌های جوجه‌کشی مدرن الکتریکی به وسیلهٔ دماپا (ترموستات) گرم می‌شوند. ماشین‌های جوجه‌کشی را می‌توان در یک خانهٔ مزرعه‌ای با امکانات پرورش مرغ استفاده کرد؛ یا می‌توان آنها را در یک کلاس درس مشترک برای دانش‌آموزان برای مشاهدهٔ داخل و تشکیل جوجه در یک تخم مرغ در هنگام هچ آنها برگزار کرد. برخی از ماشین‌های جوجه‌کشی صنعتی به اندازه‌ای بزرگ هستند که تا ۱۲۴٫۴۱۶ را نگهداری می‌کند. در حالی که برخی از این ماشین‌های جوجه‌کشی فقط می‌توانند تعداد کمی از تخم مرغ‌ها را نگهداری کنند.

ماشین جوجه‌کشی دستگاهی برای شرایط محیطی مانند دما و رطوبت می‌باشد که نیاز به کنترل دارد. این دستگاه اغلب برای رشد و کشت باکتری، هچ یا جوجه گیری مصنوعی تخم مرغ‌ها یا فراهم نمودن شرایط مناسب برای واکنش‌های شیمیایی یا بیولوژیکی استفاده می‌شود. دستگاه جوجه‌کشی دستگاه ثابت شده‌ای است که نه تنها برای هچ تخم پرندگان بلکه برای هچ تخم خزندگان نیز استفاده می‌شود. این دستگاه همچنین اجازه می‌دهد که جنین داخل تخم مرغ بدون نیاز به حضور مادر برا فراهم کردن گرما، رشد کنند. جوجه‌های تخم مرغ‌ها ثابت شده‌اند که پس از حدود ۲۱ روز هچ می‌شوند ولی گونه‌هایی دیگر از پرندگان هستند که ممکن است زمان کوتاه‌تر یا طولانی تری برای هچ آنها نیاز باشد. یک دستگاه جوجه‌کشی باید قادر باشد که بهترین محیط و شرایط را برای تخم مرغ برای جوجه‌کشی تنظیم کند به دلیل اینکه عواملی مانند دما، رطوبت و چرخیدن تخم مرغ‌ها تایم زمانی خاص و مهمی دارند و باید به درستی چرخانده شوند چون در واقع این دستگاه نقش مرغ مادر را در حالت طبیعی برای تخم مرغ‌ها بازی می‌کند. همچنین ماشین جوجه‌کشی اجازه به هچ تخم مرغ‌ها می‌دهد زمانی که تهدیدات خارجی حذف شوند که این تهدیدات می‌توانند به تخم مرغ‌ها صدمه بزنند. هدف جوجه گیری مدرن تولید تعداد زیادی از جوجه‌های یک روزهٔ قوی یکنواخت است. مرحلهٔ زندگی جنینی از مرغ ارتباط مستقیمی با عملکرد و مقاومت فردی جوجه‌ها تحت شرایط مزرعه‌های متفاوت دارد. این ممکن است برای هچ گونه‌های دیگر پرندگان در زمان یکسان و در ماشین جوجه‌کشی یکسان اتفاق بیفتد که این موضوع برای بالا بردن رشد پرندگان خوب است.

روش‌های جوجه‌کشی[ویرایش]

در جوجه‌کشی صنعتی دو روش رایج وجود دارد. در جوجه‌کشی تک مرحله‌ای، ماشین جوجه‌کشی تنها حاوی تخم مرغ‌های سنین یکسان است. حسن جوجه‌کشی تک مرحله‌ای این است که شرایط آب و هوایی می‌تواند با توجه به نیازهای جنین در حال رشد قابل تنظیم شود و در جوجه‌کشی چند مرحله‌ای حرارت تولید شده توسط جنین قدیمی تر برای گرم کردن گرمای مورد نیاز جنین جوان استفاده می‌شود. برای جوجه‌کشی تک و چند مرحله‌ای ماشین‌های جوجه‌کشی مختلف نیاز نیست. برخی از ماشین آلات قادر به اجرای هردو روش براساس برنامه‌نویسی آنها هستند.

نام‌های رایج[ویرایش]

نام‌های رایج از ماشین‌های جوجه‌کشی در شرایط دیگر عبارتند از:

 • ماشین آلات پرورش
 • تجهیزات پرورش مرغ
 • تجهیزات هچ تخم مرغ‌ها
 • هچرها
 • تنظیم کننده‌ها
 • تجهیزات جوجه‌کشی مصنوعی
 • تجهیزات پرورش تخم مرغ
 • تجهیزات هچ تخم مرغ
 • Brutgerate
 • Brutmasjinene
 • Broeikaste
 • Eier broeiers
 • Voorbroeiers
 • Utibroeiers
 • Kunsmoeders
 • Sikilator

تاریخچه دستگاه جوجه‌کشی[ویرایش]

یک مجلهٔ چاپ و منتشر شده در بریتانیا طی جنگ جهانی دوم یک دستگاه جوجه‌کشی را به عنوان (یک جعبهٔ چوبی، آب گرم و یک پرده) معرفی می‌کند. یکی از روش‌های ثبت شده از جوجه‌کشی شامل استفاده از گرمای کود پوسیده شده برای گرم کردن تخم مرغ هاست. مصریان روش بهتر از جوجه‌کشی را دارند که در آن یک ساختمان استوانه‌ای شکل وجود دارد که از آتش‌سوزی در پایین آن استفاده می‌کردند. تخم مرغ‌های جوجه‌کشی شده در یک مخروط معکوس که تا حدی در خاکستر پوشیده شده‌است قرار دارند که تخم مرغ‌ها در سبد بافته شده در بالای خاکستر نشسته شده روی مخروط قرار داده شده‌اند. همچنین ساختمان یک سقف دارد که برای بیرون رفتن دود تعبیه شده‌است، اما از ورود باران جلوگیری می‌کند. درسال۴۰۰ قبل از میلاد، ارسطو ثبت کرده‌است که در زمان یونان قدیم زنان تخم مرغ‌ها را برای گرم نگه داشتن آنها را زیر پستان خود می‌گذاشتند. جوجه‌کشی ماشینی تا قبل از سال ۱۷۴۹ اختراع نشده بود تا توسط رمور در پاریس فرانسه اختراع شد. اولین ماشین تجاری توسط هرسون در سال ۱۸۸۱ اختراع شد.

منابع[ویرایش]