جنگ ستارگان: قسمت اول – تهدید شبح

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جنگ ستارگان: قسمت اول - تهدید شبح
Star Wars Phantom Menace poster.jpg
کارگردانجرج لوکاس
تهیه‌کنندهریک مک‌کالوم
جرج لوکاس
نویسندهجرج لوکاس
بازیگرانلیام نیسون
ایوان مک‌گرگور
ناتالی پورتمن
جیک لوید
یان مک‌دیارمید
بندیکت تیلور
سیلاس کارسن
موسیقیجان ویلیامز
فیلم‌برداردیوید تاترسال
تدوین‌گربن بورت
توزیع‌کنندهفاکس قرن بیستم
مدت زمان
۱۳۶ دقیقه [۱]
کشورایالات متحده
زبانانگلیسی
هزینهٔ فیلم۱۱۵ میلیون دلار [۲]
فروش گیشه۱.۰۲۷ میلیارد دلار[۲]

جنگ ستارگان: قسمت اول - تهدید شبح (به انگلیسی: Star Wars: Episode I - The Phantom Menace)، فیلم سینمایی سال ۱۹۹۹ در ژانر اپرای فضایی می‌باشد که کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آن جرج لوکاس است. این فیلم، چهارمین فیلم از مجموعه فیلمهای جنگ ستارگان بوده و از لحاظ ترتیب زمانی وقایع داستان، اولین فیلم است. تهدید شبح، شانزده سال پس از سومین فیلم این سری، جنگ ستارگان اپیزود ششم: بازگشت جدای، در تاریخ ۱۹ مه ۱۹۹۹، اکران شده‌است. لوکاس زمانی شروع به ساختن فیلم نمود که فناوری روز برای جلوه‌های ویژه به مرحله مد نظر او رسیده بود. فیلمبرداری آن در سال ۱۹۹۷ در نقاط مختلفی مثل استودیو لیوِسدن (Leavesden Film Studios) و صحرای تونس انجام شد و اکران فیلم با پوشش گسترده رسانه‌ها و پیش بینی‌های بزرگ همراه بود. با وجود نقدها و ارزیابی‌های متفاوت از منتقدان، فیلم به فروش جهانی بیش از یک میلیارد دلار دست یافت و اکنون سومین قسمت پرفروش مجموعه جنگ ستارگان است.

داستان

فدراسیون تجاری، رفت‌وآمد به سیاره صلح جو «نابو» را به منظور حل یک کشمکش تجاری کهکشانی مسدود کرده‌است. صدراعظم والوروم، رئیس مجلس سنای جمهوری کهکشانی به‌طور محرمانه دو شوالیه جدای به نام‌های کوای‌گان جین و شاگرد او اوبی‌وان کنوبی را برای دیدار با فدراسیون تجاری و حل بحران به آنجا می‌فرستد؛ غافل از اینکه فدراسیون تجاری با یک لرد سیت مرموز، دارت سیدیوس هم‌پیمان گشته که به آن‌ها دستور داده‌است تا با ارتش عظیم درویدهایشان به نابو حمله کرده و دو شوالیه جدای را به قتل برسانند. کوای‌گان و اوبی‌وان از مهلکه گریخته و با پنهان شدن در یکی از سفینه‌های جنگی فدراسیون به روی سیاره نابو می‌روند. آن‌ها به یکی از گونگاها (تیره‌ای از موجودات محلی سیاره) به نام جارجار بینکز برخورد می‌کنند که از شهر زیستگاه همنوعانش در زیر دریا، تبعید شده‌است. جارجار که کوای‌گان، جان او را از یک خطر کشنده نجات داده‌است به توصیه او می‌پذیرد تا برای در امان ماندن از حمله فدراسیون و کمک به شوالیه‌های جدای، آن‌ها را به شهر خود ببرد. در همین زمان فدراسیون تجاری، ملکه آمیدالا رهبر نابو را به اسارت می‌گیرد. کوای‌گان با به کار بردن حقه فکری جدای‌ها و یک زیردریایی که گونگاها به او داده‌اند به همراه شاگردش و جارجار به پایتخت نابو رفته و ملکه و گارد امنیتی او را نجات می‌دهد. سپس آن‌ها نابو را به مقصد سیاره کوروسانت، مرکز جمهوری کهکشانی، ترک می‌کنند تا از سنا کمک بخواهند.

هنگام گریز، سفینه آن‌ها از سوی یکی از سد راه‌های فدراسیون هدف قرار می‌گیرد، یک دروید (کارگر ماشینی) با کد «آر تو دی تو» سپر محافظتی سفینه را با موفقیت تعمیر می‌کند اما در نتیجه آن ضربه، هایپردرایو سفینه نیز از کار افتاده‌است. آن‌ها برای تعمیر سفینه، به ناچار در سیاره‌ای دور از مرکز و بیابانی به نام تاتویین فرود می‌آیند. هنگام جستجو برای قطعات مورد نیاز سفینه، کوای‌گان و پَدمه (یکی از خدمتکاران ملکه)، با «آناکین اسکای‌واکر» پسر بچه‌ای نه ساله که برده یک دکّان‌دار و دلال اجناس اوراق به نام واتو است و مهارت خاصی در خلبانی و ماشین‌آلات دارد، دوست می‌شوند آناکین به آن‌ها کمک می‌کند تا از راه بردن مسابقه سفینه سواری و دریافت جایزه پول تعمیر سفینه را بپردازد.

کوای‌گان که از مهارت زیاد آناکین با خبر می‌شود از آناکین می‌خواهد تا با او همراه شود. آناکین هم با خوشحالی قبول می‌کند اما شورای جدای به ریاست استاد یودا نظر دیگری دارد. آن‌ها با آموزش یک پسر بچه بیگانه مخالف اند.

در نابو نایب السطنه همه چیز را در دست دارد. آن‌ها با کمک جارجار به پناهگاه گان گان‌ها می‌روند و پدمه اعتراف می‌کند که ملکه است و گان گان‌ها به آن‌ها کمک می‌کنند. در راه رفتن به قصر هستند که دارت ماول را می‌بینند و کوای‌گان و اوبی‌وان حاضر می‌شوند با او بجنگند ولی اوبی‌وان شاهد مرگ استادش می‌شود و اوبی‌وان که از مرگ استادش غمگین است موفق می‌شود دارت ماول را بکشد. او در انتهای فیلم به دست استاد یودا به شوالیه جدای تبدیل می‌شود و همچنین یودا می‌پذیرد تا آناکین برای طریقت جدای‌ها آموزش ببیند و این وظیفه را بر عهده اوبی‌وان می‌گذارد.

بازیگران

 • لیام نیسون به عنوان کوای‌گان جین، یک استاد جدای است که مهارت‌های آناکین جوان را می‌یابد و در برابر اعتراضات محفل جدای اصرار دارد تا آناکین آموزش ببیند.
 • ایوان مک‌گرگور به عنوان اوبی‌وان کنوبی یک شاگرد جدای است. مک‌گرگور در یک فهرست پنجاه بازیگر برای مقایسه با جوانی الک گینس مقایسه شد تا باورکردنی باشد.[۳] او همچنین کارهای گینس را مطالعه کرد تا بتواند در فیلم هرچه بهتر ایفای نقش کند.
 • ناتالی پورتمن به عنوان پدمه آمیدالا ملکه ۱۴ ساله سیاره نابو است. پورتمن گفت: "این بسیار شگفت انگیز است که به عنوان ملکه جوان و قدرتمند را بازی کند. این برای خانمان جوان خوب است که زنی قدرتمند و همچنین هوشمند و پیشوا را ببینند."[۴]
 • جیک لوید به عنوان آناکین اسکای‌واکر یک کودک ۹ ساله که رویاهای جدای شدن را دارد. ریک مک‌کالوم می‌گوید لوید "هوشمند، ناراحت و عاشق لوازم مکانیکی است. درست مانند آناکین"
 • یان مک‌دیارمید به عنوان سناتور پالپاتین سناتور نابو که توسط مجلس جمهوری است. مک‌دیارمید هنگامی که فهمید می‌خواهد در فیلم بازی کند شگفت زده شد. زیرا گمان می‌کرد بازیگری جوان جای او را خواهد گرفت.[۵]
 • آنتونی دنیلز به عنوان صدای سی‌تری‌پی‌او، رباتی که توسط آناکین ساخته شده‌است.
 • کنی بیکر به عنوان آر تو-دی تو یک ربات درون سفینه پدمه آمیدالا خدمت می‌کند.
 • پرنیلا آگوست به عنوان شمی اسکای واکر، مادر آناکین که برای آینده فرزندش نگران است و سرانجام حاضر به وداع با فرزندش می‌شود.
 • فرانک اوز به عنوان صدای یودا رهبر محفل جدای که عروسک آن توسط نیک دودمان و برگرفته شده از طراحی اصلی استوارت فریبورن ساخته شده‌است. وارویک دیویس نقش یودا را در هنگامی که می‌خواست اوبی‌وان را به شوالیه تبدیل کند، بازی کرد.[۶]
 • احمد بست به عنوان جار جار بینکس یک گونگان دست و پا چلفتی که از قبیله خود تبعید شده و با گوای‌گان و اوبی‌وان همراه می‌شود.
 • الیور فورد دیویس به سیو بیبل فرماندار نابو.
 • هیو کوارشی به عنوان کاپیتان پاناکا، رئیس امنیت ملکه آمیدالا در کاخ تید.
 • ساموئل ال. جکسون به عنوان میس ویندو، یکی مقام عالی مرتبه شورای جدای که او نیز با آموزش آناکین مخالف است.
 • ری پارک به عنوان دارث ماول یک شاگرد سیت لرد خبیث سیدیوس است که از شمشیر نوری دو طرفه استفاده می‌کند.
 • ترنس استامپ به عنوان صدر اعظم والورم که از اوبی‌وان و گوای‌گان تقاضا دارد با نایب السلطنه فدراسیون تجاری مذاکره کنند.
 • کیرا نایتلی به عنوان پلایس سابا، یکی از خدمتگذاران ملکه آمیدالا.
 • سیلاس کارسن نائب فدراسیون تجاری که منجر حمله به نابو می‌شود.

منابع

 1. "Star Wars Episode I: The Phantom Menace". British Board of Film Classification. Retrieved February 26, 2015.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ "Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)". Box Office Mojo. Retrieved August 14, 2007.
 3. Bouzereau & Duncan 1999, p. 44-45.
 4. "Return of the galaxy's new beauty". CNN. 2002. Retrieved April 5, 2009.
 5. "Homing Beacon #134: Palpatine Speaks". StarWars.com. April 14, 2005. Archived from the original on April 18, 2005. Retrieved April 5, 2009.
 6. Star Wars Episode I: The Phantom Menace audio c ommentary. The Phantom Menace DVD: 20th Century Fox Home Entertainment. 2001. line feed character in |title= at position 50 (help)

پیوند به بیرون