گیم‌پلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

گیم‌پلی (به انگلیسی: Gameplay) به معنی تعامل با یک بازی ویدئویی از طریق قواعدش است، به عبارت دیگر ارتباط بین بازیکن و بازی، رقابت کردن و مغلوب کردن چالش‌های بازی، طرح ریزی کردن و ارتباط بازیکن با بازی می‌باشد. روند بازی مجزا از گرافیک یا اجزای صدا است.[۱][۲]

کاربرد گیم‌پلی

گیم‌پلی وسیله‌ای است که شرکت‌های طراح بازی‌های ویدئویی با استفاده از آن، محصولات خود را با یکدیگر متمایز می‌سازند. گیم‌پلی جذاب مهم‌ترین ویژگی هر بازی به شمار می‌رود؛ زیرا گیم با گرافیکی که گیم‌پلی جذاب نداشته باشد، هیچوقت محبوبیت کافی را به دست نمی‌آورد. اما گیمی که هیچ ویژگی دیگری مانند گرافیک نداشته باشد اما گیم‌پلی آن جذاب ساخته شود، می‌تواند خود را بین محبوب‌ترین بازی‌های جهان جای دهد.[۳]

به همین دلیل شرکت‌های بزرگ طراحی بازی‌های ویدئویی، استودیوهایی مستقل را برای رسیدگی و افزایش کیفیت گیم‌های مختلف زیر نظر خود قرار می‌دهند. امروزه استودیوی شرکت‌هایی مانند کرافتون و اکتیویژن را می‌توان مشاهده کرد که هرکدام به دنبال افزایش کیفیت گیم‌پلی بازی‌های خود هستند. از طرفی دیگر نتیجه این کارها قابل تامل است؛ به طوری که بازی‌های زیر نظر این شرکت‌ها سالانه شاهد افزایش میلیونی کاربرهای خود می‌باشند.

انواع گیم‌پلی

گیم‌پلی Cooerative

قطعا بازی‌های زیادی را مشاهده کرده‌اید که گیم‌پلی تیمی یا مشارکتی دارند. بازی کانتر (Counter Strike) از مهم‌ترین و معروف‌ترین بازی‌هایی می‌باشد که در آن از گیم‌پلی مشارکتی استفاده شده است. در این گیم‌پلی، گروهی از افراد با یکدیگر هم‌تیمی می‌شوند و با یک نفر یا یک تیم دیگر مبارزه می‌کنند. می‌توان از نام گیم‌پلی مشارکتی (Cooerative)، اهمیت کار تیمی و مشارکتی را در این بازی‌ها دریافت.

گیم‌پلی DeathMatch

بازی‌های کال آف دیوتی و پابجی موبایل، دارای بخش‌هایی با گیم‌پلی نبرد مرگ هستند. در این گیم‌پلی تمام بازیکنان سعی در کشتار یکدیگر دارند و پس از مرگ، مجددا هرکدام مجددا به بازی باز می‌گردد. در این بازی‌ها محدودیتی وجود دارد که معمولا محدودیت زمانی است. پس از اتمام محدودیت زمانی، بازیکنی با بیشتر امتیاز برنده اعلام می‌شود. البته بازی‌هایی با این گیم‌پلی در بازار موجود است که سبک اکشن ندارند اما از این گیم‌پلی با نام Player VS All پیروی می‌کنند.

گیم‌پلی Leveled

برای اینکه یک بازی یا یک نبرد خسته کننده و تکراری نشود، مراحل مختلف برای هر کدام قرار می‌دهند که بازیکن می‌تواند آن‌ها را تغییر دهد. برای مثال میزان دشواری نبرد و تعداد رقبا در میدان از مواردی است که می‌توان آن‌ها را در این گیم‌پلی تغییر داد. عموما این مورد را در تمام بازی‌های معروف جهان مشاهده می‌کنیم.

گیم‌پلی Hack & Slash

یکی از گیم‌پلی‌های پر طرفدار، اس اند اچ نام دارد که بیشتر بازی‌های سبک اکشن را شامل می‌شود. زیرا در آن عموما مبارزان رزمی با استفاده از سلاح‌های سرد، به یکدیگر مبارزه می‌کنند. گیم‌پلی اس اند اچ مجموعه بزرگی است و می‌توان خلاقیت بسیای در ریزه کاری‌های آن به کار برد. بازی Darksiders یکی از بهترین بازی‌های این گیم‌پلی به شمار می‌رود.

گیم‌پلی Emerge

گیم‌پلی Emerge محبوبیت خاصی دارد. چرا که در این گیم‌پلی بازیکنان با کارکتر خود در یک دنیای دیجیتالی زندگی می‌کنند. یکی از بازی‌های معروف این سبک گیم‌پلی The Sims نام دارد که کاربران هر کدام تنها یک کارکتر را کنترل کرده و مشابه زندگی روزمره خود را در آن پیاده سازی می‌کنند.

گیم‌پلی Nonlinear

مطمئنا تمام گیمرها بازی جی تی ای (GTA) را می‌شناسند. گیم‌پلی این بازی، Nonlinear نام دارد که گیم‌پلی غیر خطی نامیده می‌شود. بازی‌های غیر خطی هیچونه قانونی ندارند و بازیکن می‌تواند هر کاری مطابق با میل خود در آن انجام دهد. برای مثال دزدی و آدم کشی در بازی جی تی ای بسیار ساده است و هیچ قانونی آن را برای بازیکن محدود نمی‌کند.

گیم‌پلی Twitch

بازی‌هایی که نیاز به واکنش سریع در آن‌ها زیاد باشد، عموما هیجان بسیاری دارند. برای مثال رقابت در بازی مورتال کامبت (Mortal Kombat) نیازمند واکنش‌های سریع توسط مبارزان است و میان بازیکنان بسیار محبوب می‌باشد. گیم‌پلی که در آن نیاز به واکنش سریع و زبر دستی وجود دارد، گیم‌پلی Twitch نامیده می‌شود.

منابع

  1. Concise Oxford English Dictionary (11, Revised ed.). Oxford University Press, USA. August 11, 2008. ISBN 978-0-19-954841-5. gameplay (in a computer game) the plot and the way the game is played, as distinct from the graphics and sound effects
  2. Oxland, Kevin (2004). Gameplay and design. Addison Wesley. ISBN 978-0-321-20467-7. .. gameplay is the components that make up a rewarding, absorbing, challenging experience that compels player to return for more .. [Gameplay] does not come from a great visual character, not does it come from state-of-art technology and beautifully rendered art.
  3. آموزش پابجی موبایل. یوسی پابجی دات وی آی پی. August 29, 2021.