بازی بتل رویال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بتل رویال (به انگلیسی: Battle Royale) ژانری از بازی‌های ویدئویی چندنفره آنلاین است که عناصر بقا، اکتشاف و جمع‌آوری در بازی‌های بقا با روند بازی «آخرین فرد بازمانده» را با یکدیگر آمیخته‌است. بازی‌های این سبک ده‌ها تا صدها بازیکن را درگیر می‌کند و تمرکز آن بیشتر بر تعداد زیاد نفرات در هر مسابقه، نقشه‌های بزرگ و کمبود منابع در ابتدای مسابقه برای هر بازیکن و استفاده از منابع موجود در نقشه برای بقا است. بتل رویال بازی های معروفی از جمله پابجی، فری فایر، ندای وظیفه: وارزون و فورتنایت و ایپکس لجندز و ...دارد

ویژگی‌ها[ویرایش]

بازی های بتل رویال معمولاً دارای منطقه ای هستند که به مرور زمان زمین بازی را کوچک تر میکنید که به آن پلی‌زون گفته می‌شود. بازی کن ها باید قبل از اینکه زون به آنها برسد از آن دور شوند و به منطقه امن (سیف‌زون) بروند. بازیکنی که در پلی‌زون جا بماند و نتواند از آن خارج شود به مرور زمان جانش کمتر می‌شود و در نهابت یا از پلی‌زون خارج می‌شوند یا می‌میرند. سرعت پلی‌زون در هر مَپ (زمین ، نقشه) متفاوت است. پلی‌زون با بزرگ‌تر شدن سیف‌زون را کوچک‌تر می‌کند و با هر بار کوچک شدن سیف‌زون ، پلی‌زون چند دقیقه ای می‌ایستد و بعد از اتمام زمان دوباره شروع به حرکت می‌کند. رنگ پلی‌زون در بازی های مختلف متفاوت است. معمولاً در بازی های بتل رویال در مچ های بتل رویالی که چندنفره باشند (سولو یا تک‌نفره نباشند) شخص بعد از مورد آسیب قرار گرفتن توسط دشمن مستقیم نمی‌میرد ، بلکه ناک می‌شود و هم‌تیمی او ، تا اتمام جان شخص ناک شده فرصت دارد او را ریوایو کند (نجات دهد) وگرنه شخص می‌میرد. جان شخص وقتی ناک شده به صورت خودکار با سرعت متوسط به مرور کم می‌شود حتی اگر در زمان ناک شدنش کسی به او آسیب نزند. وقتی مچ تک‌نفره باشد شخص بدون ناک شدن و مستقیم می‌میرد چون کسی وجود ندارد به او کمک برساند. در مواقعی که تمام تیم مرده اند نیز شخص باقیمانده مستقیم می‌میرد.

تاریخچه[ویرایش]

پایه و ریشه‌های این سبک در مادهای ساخته شده در بازی‌های بزرگ مقیاس و آنلاین مانند ماد "دی زد"[الف] در آرما ۲ و مادهای ماینکرفت در اوایل ۲۰۱۰ میلادی بازمی‌گردد. در سال ۲۰۱۳ "برندن گرین" با ساخت یک ماد جدید در بازی "دی زد" با عنوان "دی زد: بتل رویال" [ب] توانست محبوبیت کاربران بسیاری را جلب کند. با ساخت بازی اچ۱زد۱ توسط شرکت سونی (که تقلیدی از ماد مذکور بود)، با تقسیم بازی به دو بخش "اچ۱زد۱: تنها زنده بمان"[پ] و "پادشاه کشتار"[ت] بخش پادشاه کشتار نسخه‌ای بود که برگرفته از ماد برندن گرین بود.

پس از محبوبیت بازی‌های اچ۱زد۱ و ماد دی زد برندن گرین با همکاری شرکت Blue Hole ساخت بازی زمین نبرد بازیکن ناشناس[ث] یا به اختصار Pubg و در اختیار قرار دادن آن در فاز «دسترسی پیش از موعد»[ج] تا سال ۲۰۱۷ در سامانه استیم، سبک بتل رویال را در بازی‌های رایانه‌ای معرفی کرد. علت استفاده از نام بتل رویال بیشتر به دلیل شباهت بین این سبک و فیلمی به همین نام ساخته کینجی فوکاساکو است. در این فیلم دولتی خیالی هر سال تعدادی از دانش‌آموزان را انتخاب و در جزیره‌ای رها می‌کند و این دانش‌آموزان باید در نبردی سایر افراد را از میان بردارند و به عنوان آخرین فرد بازمانده از جزیره خارج شوند.

با موفقیت پابجی در کسب بازیکنان و محبوبیت این ژانر، شرکت اپیک گیمز در سال ۲۰۱۷ میلادی، با تغییر در ساختار بازی فورتنایت: جهان را نجات بده[چ] که در حقیقت یک بازی در سبک بقا و بازیکن علیه محیط[ح] بود، فورتنایت بتل رویال را عرضه کرد. سازندگان با استفاده از روند ساخت و ساز که در بازی وجود داشت و ترکیب عناصر اصلی ژانر بتل رویال بازی فورتنایت بتل رویال را عرضه کردند. یکی از عوامل موفقیت این بازی پس از عناوین هم ژانر خود رایگان بودن، قابلیت هم‌بُری سکویی[خ] و پشتیبانی مداوم از آن بود به طوریکه این بازی در مدت زمان اندکی توانست بازیکنان بسیاری را جلب کند.

پس از شرکت اپیک گیمز شرکت‌های بزرگ و کوچک بسیاری در تلاش برای ساخت بازی‌هایی در ژانر بتل رویال تلاش نمودند که در میان آن‌ها عناوینی همچون ندای وظیفه: بلک آپس ۴، بتلفیلد وی و اسطوره‌های اپکس نیز مشاهده می‌شود؛ اما در بسیاری از بازی‌های این ژانر وجود عناصر و ویژگی‌های مشابه باعث عدم موفقیت در جذب بازیکنان می‌شوند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی شرکت الکترونیک آرتز با همکاری استودیوی ریسپاون با عرضه بازی اسطوره‌های اپکس به صورت رایگان در سکوی توزیع دیجیتال اوریجین و فروشگاه‌های پلی‌استیشن و ایکس‌باکس وان عرضه شد. بازی اسطوره‌های اپکس در حقیقت برگرفته از بازی سقوط تیتان‌ها، ساختهٔ دیگر استودیوی ریسپاون، بود. سیستم حرکتی و سلاح‌های موجود در بازی بسیار شبیه به بازی مذکور بود. با به روز رسانی موتور بازی و تغییراتی در سیستم حرکتی و سبک بتل رویال، سازندگان توانستند نوعی بازی بتل رویال به وجود آورند که راحتی بیشتری برای بازیکنان فراهم می‌آورد. برای مثال نوعی سیستم ارتباطی و سیستم پینگ که بازیکنان را از چت‌های صوتی[د] و نوشتاری[ذ] بی‌نیاز می‌ساخت. بازیکنان با استفاده از پینگ کردن موقعیت‌ها، اشیاء و استفاده از صدای شخصیت‌ها برای اعلام یک وضعیت یا موجود بودن یک شی در نقشه می‌توانستند سریعتر در نقشه به منابع موجود دست پیدا کنند یا بهتر از وضعیت خود در نقشه آگاه شوند. علاوه براین سیستم لوت بازی از برداشتن اشیائی که سطح پایین‌تری نسبت به نمونه مشابه بازیکن داشتند پرهیز می‌کرد. این تغییرات به کمک کرد تا سرعت بازی بیشتر و اشتباهات بازیکنان در هنگام لوت کردن سایر بازیکنان کمتر شود. همچنین بازیکنان می‌توانستند با استفاده از سیستم بازآفرینی[ر] که در بازی وجود داشت یاران کشته شده خود را دوباره به بازی برگردانند این موضوع برای بسیاری از بازیکنان ژانر بتل رویال بسیار مهم بود زیرا با توجه به طولانی بودن مسابقات در عناوین بتل رویال، بازیکنان پس از مرگ در صورتی‌که سایر افراد هم تیمی زنده بودند باید مدت زیادی را در حالت شبح[ز] گذرانده و تا پایان کامل مسابقه صبر می‌کرد تا بازی امتیاز گروه را به وی اعطا کند.

درمورد بازی در روند عمده بازی‌های این سبک بازیکنان در قالب‌های بیشتر از ۵۰ نفر قرار می‌گیرند و می‌توانند به صورت تک‌نفره یا در تیم‌های دو تا پنج نفره قرار گیرند. روند تصادفی در این سبک در تمام قواعد بازی مانند چینش مکان مهمات یا پرتاب جعبه‌های حاوی منابع یا برخی رویدادهای موجود در بازی رعایت می‌شود. بازیکنان موظفند برای بقای خود از منابع موجود در نقشه‌ها استفاده کنند و تمام افراد یا تمام تیم‌های حاضر در نقشه را از بین ببرند.

هر مسابقه[ژ] در ژانر بتل رویال بسته به مهارت بازیکن و درصد توفیق وی در کسب منابع، بین ۵ تا ۶۰ دقیقه یا بیشتر به طول می‌انجامد زیرا در این سبک نقشه‌ها در ابعاد وسیعی طراحی شده‌اند به طوری‌که جابجایی از نقطه‌ای به نقطهٔ دیگر بدون استفاده از وسایل نقلیه زمان زیادی را در دنیای حقیقی می‌طلبد؛ هم‌چنین به دلیل گستردگی نقشه‌ها مکان‌های زیادی برای جابجایی و پنهان شدن بازیکنان وجود دارد که بعضی اوقات ممکن است باعث شود تمام کردن یک مسابقه زمان زیادی صرف کند. بازی هرچند که به بازیکنان اجازهٔ امکان عمل زیادی می‌دهد اما برای جلوگیری از خفای دائم بازیکنان و ایجاد حالت پویا در بازی، سیستمی به نام منطقهٔ امن[س] اضافه شده‌است که بازیکان در خارج از حدود این منطقه متحمل آسیب می‌شوند. پس از مدتی این حدود این مرز کاهش یافته و میزان آسیب به خط سلامتی بیشتر می‌شود. این سیستم موجب حرکت بازیکنان به یک نقطهٔ تصادفی می‌شود که در نهایت آخرین بازیکن باید بتواند زنده از نقشه خارج شود.

منابع[ویرایش]


خطای یادکرد: خطای یادکرد: برچسب <ref> برای گروهی به نام «persian-alpha» وجود دارد، اما برچسب <references group="persian-alpha"/> متناظر پیدا نشد. ().