بازی بتل رویال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بتل رویال (به انگلیسی: Battle Royale) ژانری از بازی‌های ویدئویی چندنفره آنلاین است که عناصر بقا، اکتشاف و جمع‌آوری در بازی‌های بقا با روند بازی «آخرین فرد بازمانده» را با یکدیگر آمیخته‌است. بازی‌های این سبک ده‌ها تا صدها بازیکن را درگیر می‌کند و تمرکز آن بیشتر بر تعداد زیاد نفرات در هر مسابقه، نقشه‌های بزرگ و کمبود منابع در ابتدای مسابقه برای هر بازیکن و استفاده از منابع موجود در نقشه برای بقا است. بتل رویال بازی های معروفی از جمله پابجی، زولا، فری فایر، ندای وظیفه: وارزون، فورتنایت، ایپکس لجندز و ندای وظیفه: موبایل و غیره را دارد.

ویژگی‌ها

بازی های بتل رویال معمولاً دارای منطقه ای هستند و به مرور زمان زمین بازی را کوچک تر میکنند که به آن پلی‌زون گفته می‌شود. بازیکن ها باید قبل از اینکه زون به آنها برسد از آن دور شوند و به منطقه امن (سیف‌زون) بروند. بازیکنی که در پلی‌زون جا بماند و نتواند از آن خارج شود به مرور زمان جانش کمتر می‌شود و در نهایت یا از پلی‌زون خارج می‌شوند یا می‌میرند. سرعت پلی‌زون در هر مَپ (زمین ، نقشه) متفاوت است.

پلی‌زون با بزرگ‌تر شدن سیف‌زون را کوچک‌تر می‌کند و با هر بار کوچک شدن سیف‌زون ، پلی‌زون چند دقیقه ای می‌ایستد و بعد از اتمام زمان دوباره شروع به حرکت می‌کند. رنگ پلی‌زون در بازی های مختلف متفاوت است. معمولاً در بازی های بتل رویال در مچ های بتل رویالی که چندنفره باشند (سولو یا تک‌نفره نباشند) شخص بعد از مورد آسیب قرار گرفتن توسط دشمن مستقیم نمی‌میرد ، بلکه ناک می‌شود و هم‌تیمی او ، تا اتمام جان شخص ناک شده فرصت دارد او را ریوایو کند (نجات دهد) وگرنه شخص می‌میرد.

جان شخص وقتی ناک شده به صورت خودکار با سرعت متوسط به مرور کم می‌شود حتی اگر در زمان ناک شدنش کسی به او آسیب نزند. وقتی مچ تک‌نفره باشد شخص بدون ناک شدن و مستقیم می‌میرد چون کسی وجود ندارد به او کمک برساند. در مواقعی که تمام تیم مرده اند نیز شخص باقیمانده مستقیم می‌میرد.

تاریخچه

پایه و ریشه‌های این سبک در مادهای ساخته شده در بازی‌های بزرگ مقیاس و آنلاین مانند ماد "دی زد"[الف] در آرما ۲ و مادهای ماینکرفت در اوایل ۲۰۱۰ میلادی بازمی‌گردد. در سال ۲۰۱۳ "برندن گرین" با ساخت یک ماد جدید در بازی "دی زد" با عنوان "دی زد: بتل رویال" [ب] توانست محبوبیت کاربران بسیاری را جلب کند. با ساخت بازی اچ۱زد۱ توسط شرکت سونی (که تقلیدی از ماد مذکور بود)، با تقسیم بازی به دو بخش "اچ۱زد۱: تنها زنده بمان"[پ] و "پادشاه کشتار"[ت] بخش پادشاه کشتار نسخه‌ای بود که برگرفته از ماد برندن گرین بود.

پس از محبوبیت بازی‌های اچ۱زد۱ و ماد دی زد برندن گرین با همکاری شرکت Blue Hole ساخت بازی زمین نبرد بازیکن ناشناس[ث] یا به اختصار Pubg و در اختیار قرار دادن آن در فاز «دسترسی پیش از موعد»[ج] تا سال ۲۰۱۷ در سامانه استیم، سبک بتل رویال را در بازی‌های رایانه‌ای معرفی کرد. علت استفاده از نام بتل رویال بیشتر به دلیل شباهت بین این سبک و فیلمی به همین نام ساخته کینجی فوکاساکو است. در این فیلم دولتی خیالی هر سال تعدادی از دانش‌آموزان را انتخاب و در جزیره‌ای رها می‌کند و این دانش‌آموزان باید در نبردی سایر افراد را از میان بردارند و به عنوان آخرین فرد بازمانده از جزیره خارج شوند.

با موفقیت پابجی در کسب بازیکنان و محبوبیت این ژانر، شرکت اپیک گیمز در سال ۲۰۱۷ میلادی، با تغییر در ساختار بازی فورتنایت: جهان را نجات بده[چ] که در حقیقت یک بازی در سبک بقا و بازیکن علیه محیط[ح] بود، فورتنایت بتل رویال را عرضه کرد. سازندگان با استفاده از روند ساخت و ساز که در بازی وجود داشت و ترکیب عناصر اصلی ژانر بتل رویال بازی فورتنایت بتل رویال را عرضه کردند. یکی از عوامل موفقیت این بازی پس از عناوین هم ژانر خود رایگان بودن، قابلیت هم‌بُری سکویی[خ] و پشتیبانی مداوم از آن بود به طوریکه این بازی در مدت زمان اندکی توانست بازیکنان بسیاری را جلب کند.

پس از شرکت اپیک گیمز شرکت‌های بزرگ و کوچک بسیاری در تلاش برای ساخت بازی‌هایی در ژانر بتل رویال تلاش نمودند که در میان آن‌ها عناوینی همچون ندای وظیفه: بلک آپس ۴، بتلفیلد وی و اسطوره‌های اپکس نیز مشاهده می‌شود؛ اما در بسیاری از بازی‌های این ژانر وجود عناصر و ویژگی‌های مشابه باعث عدم موفقیت در جذب بازیکنان می‌شوند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی شرکت الکترونیک آرتز با همکاری استودیوی ریسپاون با عرضه بازی اسطوره‌های اپکس به صورت رایگان در سکوی توزیع دیجیتال اوریجین و فروشگاه‌های پلی‌استیشن و ایکس‌باکس وان عرضه شد. بازی اسطوره‌های اپکس در حقیقت برگرفته از بازی سقوط تیتان‌ها، ساختهٔ دیگر استودیوی ریسپاون، بود. سیستم حرکتی و سلاح‌های موجود در بازی بسیار شبیه به بازی مذکور بود. با به روز رسانی موتور بازی و تغییراتی در سیستم حرکتی و سبک بتل رویال، سازندگان توانستند نوعی بازی بتل رویال به وجود آورند که راحتی بیشتری برای بازیکنان فراهم می‌آورد. برای مثال نوعی سیستم ارتباطی و سیستم پینگ که بازیکنان را از چت‌های صوتی[د] و نوشتاری[ذ] بی‌نیاز می‌ساخت.

بازیکنان با استفاده از پینگ کردن موقعیت‌ها، اشیاء و استفاده از صدای شخصیت‌ها برای اعلام یک وضعیت یا موجود بودن یک شی در نقشه می‌توانستند سریعتر در نقشه به منابع موجود دست پیدا کنند یا بهتر از وضعیت خود در نقشه آگاه شوند. علاوه براین سیستم لوت بازی از برداشتن اشیائی که سطح پایین‌تری نسبت به نمونه مشابه بازیکن داشتند پرهیز می‌کرد. این تغییرات به کمک کرد تا سرعت بازی بیشتر و اشتباهات بازیکنان در هنگام لوت کردن سایر بازیکنان کمتر شود. همچنین بازیکنان می‌توانستند با استفاده از سیستم بازآفرینی[ر] که در بازی وجود داشت یاران کشته شده خود را دوباره به بازی برگردانند این موضوع برای بسیاری از بازیکنان ژانر بتل رویال بسیار مهم بود زیرا با توجه به طولانی بودن مسابقات در عناوین بتل رویال، بازیکنان پس از مرگ در صورتی‌که سایر افراد هم تیمی زنده بودند باید مدت زیادی را در حالت شبح[ز] گذرانده و تا پایان کامل مسابقه صبر می‌کرد تا بازی امتیاز گروه را به وی اعطا کند.

درمورد بازی در روند عمده بازی‌های این سبک بازیکنان در قالب‌های بیشتر از ۵۰ نفر قرار می‌گیرند و می‌توانند به صورت تک‌نفره یا در تیم‌های دو تا پنج نفره قرار گیرند. روند تصادفی در این سبک در تمام قواعد بازی مانند چینش مکان مهمات یا پرتاب جعبه‌های حاوی منابع یا برخی رویدادهای موجود در بازی رعایت می‌شود. بازیکنان موظفند برای بقای خود از منابع موجود در نقشه‌ها استفاده کنند و تمام افراد یا تمام تیم‌های حاضر در نقشه را از بین ببرند.

هر مسابقه[ژ] در ژانر بتل رویال بسته به مهارت بازیکن و درصد توفیق وی در کسب منابع، بین ۵ تا ۶۰ دقیقه یا بیشتر به طول می‌انجامد زیرا در این سبک نقشه‌ها در ابعاد وسیعی طراحی شده‌اند به طوری‌که جابجایی از نقطه‌ای به نقطهٔ دیگر بدون استفاده از وسایل نقلیه زمان زیادی را در دنیای حقیقی می‌طلبد؛ هم‌چنین به دلیل گستردگی نقشه‌ها مکان‌های زیادی برای جابجایی و پنهان شدن بازیکنان وجود دارد که بعضی اوقات ممکن است باعث شود تمام کردن یک مسابقه زمان زیادی صرف کند. بازی هرچند که به بازیکنان اجازهٔ امکان عمل زیادی می‌دهد اما برای جلوگیری از خفای دائم بازیکنان و ایجاد حالت پویا در بازی، سیستمی به نام منطقهٔ امن[س] اضافه شده‌است که بازیکان در خارج از حدود این منطقه متحمل آسیب می‌شوند. پس از مدتی این حدود این مرز کاهش یافته و میزان آسیب به خط سلامتی بیشتر می‌شود. این سیستم موجب حرکت بازیکنان به یک نقطهٔ تصادفی می‌شود که در نهایت آخرین بازیکن باید بتواند زنده از نقشه خارج شود.

ریشه اصلی بازی بتل رویال

ریشه بازی بتل رویال و علت اصلی الهام گرفتن این سبک بازی پر طرفدار، یک رمان و فیلم سینمایی ژاپنی به نام Battle Royale است که در سال 2000 توسط کوشان تاکامی (Koushun Takami) نشر داده شد. اوایل هیچکس فکر نمی‌کرد این فیلم سینمایی موجب ایجاد یکی از محبوب‌ترین سبک‌های بازی در جهان شود.

رمان و فیلم بتل رویال به نوعی آینده خیالی و آخرالزمانی را نشان می‌دهد که در آن دولت کشور برای کنترل و کاهش رشد جمعیت، قصد برگزاری سالانه بازی بتل رویال را دارد. نخست گروه بزرگی از دانش‌آموزان را به یک زمین با وسعت 10 کیلومتر فرستاده و بر روی گردن آن‌ها قلاده‌ای ‌می‌بندند که دارای یک بمب گیرنده‌دار است. چرا که در صورت تلاش برای فرار، شکست خورده و بمب منفجر شود.

آن‌ها مجبور هستند برای زنده ماندن یا حداقل برای تلاش به زنده ماندن، تجهیزات رها شده در مناطق را پیدا کرده و از آن‌ها برای کشتار یکدیگر استفاده کنند. همچنین با گذشت زمان، مناطق ممنوعه‌ای را به وجود می‌آورند که رفته رفته بزرگ‌تر شده و میدان برای دانش‌آموزان تنگ‌تر می‌شود. به همین سبب، با گذشت زمان تعداد درگیری‌ها بیشتر شده و افراد بیشتری از بین می‌روند. افراد زیادی نیز با قرار گرفتن در مناطق ممنوعه یا تلاش برای فرار، سر خود را از دست دادند.

با وجود داشتن یک فیلم ‌نامه بیمارگونه و مخرب روحیات انسان، توانست بهترین نماد یک بازی خشن و قمار بر روی زندگی و جان باشد. به طوری که بعدها بسیاری فیلم‌های دیگر با فیلم‌ نامه‌های مختلف به بازار آمد و توانست طرفداران خوبی پیدا کند. تا جایی که برای اولین بار این سبک رقابت در بازی MineCraft استفاده شد که انقلابی در زمینه بازی‌های اکشن به شمار می‌رود.

در فیلم بتل رویال مشاهده می‌شد که بازیکنان با تجهیزات و ابزاری که برای خود پیدا می‌کردند می‌توانستند در بسیاری از مکان‌ها حرفی برای گفتن داشته باشند. اما به طور کلی این مهارت و توانایی بازیکنان بود که باعث می‌شد تفاوت‌ها رقم بخورد. همچنین نشان‌دهنده تصمیمات اشتباهی بود که به قیمت جان بسیاری تمام شد.

البته با وجود اینکه این فیلم و رمان اولین ایده از این سبک بازی بود، اما بعدها در سال 2008 یک رمان توسط سوزان کالینز با نام بازی‌های گرسنگی (The Hunger Games) نشر یافت که باعث تکمیل ایده بتل رویال شد. این رمان نیز نشان دهنده نوعی آخرالزمان بود که در آن افراد فقیر و قدرتمند برای به دست آوردن پول و ثروت، دست به رقابتی مرگ‌بار و خشن می‌زدند و به صورت مسابقه در تلوزیون‌های سراسر کشور پخش می‌شد.

این رمان به شدتی فروش و شهرت یافت که سوزان کالینز در سال 2009 جلد دوم این رمان را با نام اشتعال (Catching Fire) نشر داد که مجددا از استقبال باشکوه طرفداران آن رو به رو شد. به طوری که بیش از 19 میلیون نسخه از آن تنها در ایالات متحده به فروش رسید.

سوزان کالینز در سال 2010 سومین اخرین نسخه از مجموعه سه گانه بازی‌های گرسنگی (The Hunger Games Trilogy) منتشر کرد. وی با اتمام این مجموعه، توانست پروژه بتل رویال را به اتمام رساند و آن را به یکی از پرطرفدارترین رقابت‌های جهان بدل کند. امروزه سه گانه بازی‌های گرسنگی دارای فیلم سینمایی بوده و میلیون‌ها نسخه از رمان آن در سرتاسر جهان به فروش رفته است.

گیم پلی بتل رویال

بتل رویال امروزه جزو محبوب‌ترین سبک‌های بازی در بین بازیکنان شناخته می‌شود. به طوری که می‌توان ده‌ها بازی با سبک بتل رویال نام برد. اما هر کدام از بازی‌ها گیم پلی متفاوتی در بخش بتل رویال خود دارند. اما به طور کلی، می‌توان شماری از ویژگی‌های بتل رویال را اینگونه دسته بندی کرد:

گیم پلی سبک بتل رویال بازی‌ها، به سه بخش مختصر تقسیم می‌شود. سقوط، غارت و بقاء. بازیکنانی که بتوانند هر سه مورد را به نحو احسن انجام دهند، قطعا برنده بازی بوده و می‌توانند به راحتی رقبای خود را مغلوب کنند. البته نباید انتظار داشت که در اولین بازی‌ها پیروز شد، چرا که بُرد در این سبک بازی نیازمند مهارت، شانس و تجربه است.

در اکثر سبک بتل رویال بازی‌ها ابتدا بازیکن با داشتن حداقل تجهیزات و تقریبا دست خالی، در یک نقشه عظیم همراه با تعداد زیادی بازیکن دیگر رها می‌شود. در اولین محله یعنی سقوط، در صورت داشتن حق انتخاب، بازیکن باید طبق تجربه خود بهترین و خلوت‌ترین مکان را برای استقرار انتخاب کند. برای مثال در بازی پابجی موبایل، کارکتر با چتر نجات از هواپیما پایین انداخته می‌شود و حق انتخاب مکان استقرار را به بازیکن می‌دهد.

پس از استقرار در مکان مورد نظر، نوبت به مرحله غارت می‌رسد. تمام بازیکنان دست خالی در میدان رها شده‌اند اما هر کدام بتواند سریع‌تر تجهیزات و سلاح خود را پیدا کند، ممکن است سبب مرگ دیگران شود. پس در دومین مرحله باید به دنبال ابزار و تجهیزات برای بقاء در نقشه باشند. این تجهیزات در مکان‌هایی نامشخص پنهان شده‌اند که بازیکنان فقط با تجربه و شانس می‌توانند آن‌ها را پیدا کنند.

در آخرین و مهم‌ترین مرحله، بازیکنان باید برای بقاء خود بجنگند. پس از گذشت چندین دقیقه از بازی که تمامی افراد سلاح‌ها و تجهیزات خود را پیدا کردند، تنها یک اهمیت برای آن‌ها باقیست؛ زنده ماندن. یعنی دیگر قتل هدف بازیکنان نیست، بلکه درگیری و رو به رو شدن با رقیبان به آخرین اولویت آن‌ها تبدیل می‌شود.

لازم به ذکر است، با گذشت زمان مناطق ممنوعه بزرگ‌تر شده و منطقه نبرد کوچک‌تر می‌شود. در صورتی که افراد در مناطق ممنوعه حضور یابند، از جان آن‌ها کاسته شده و برای ادامه بازی باید سریع‌تر به فکر خروج از آن‌جا باشند. همچنین کوچک‌تر شدن میدان نبرد، به سبب افزایش کشتار و درگیری‌ها انجام می‌گیرد. چرا که بازیکنان با پنهان شدن ممکن است زمان بازی را به چندین ساعت کشانده و هیجان بازی را کم کنند.

بازی بتل رویال می‌تواند به صورت تک نفری یا تیمی باشد. در بازی‌های تیمی بتل رویال اکثرا اینگونه است که افراد با اتمام جان خود، قبل از مرگ، ناک (Knock) شده و زمین می‌خورند. در این حالت افراد برای اینکه قادر به ادامه بازی باشند باید هیچ گلوله و ضربه‌ای به آن‌ها وارد نشود و یکی از هم‌ تیمی‌های خود، او را احیای مجدد کند. در غیر این صورت بازیکن از دور رقابت‌ کنار می‌رود.

منتها چنین قابلیتی در حالت تک نفری وجود ندارد و در صورت اتمام جان بازیکنان، در جا حذف می‌شوند. چرا که دیگر هم تیمی وجود ندارد که بخواهد او را احیای مجدد کند. شایان ذکر است، افراد در بازی‌های بتل رویال فقط یک جان دارند و در صورت اتمام آن، دیگر قادر به برگشت و ادامه بازی نیستند.

در نهایت از بین تمام بازیکنانی که از ابتدا وارد بازی شدند، یک نفر بازمانده می‌ماند. آن بازمانده برنده اصلی بازی بتل رویال است که توانسته تمام سه مرحله ذکر شده را به خوبی پشت سر بگذارد. البته اکثرا در میان بازی اهداف و جوایز دیگری می‌توان به دست آورد که ارزشمند نیز هستند، اما در صورتی که بازیکن در طول بازی بمیرد بازنده است؛ حالا با هر دست‌آوردی.

از ارزش بازمانده بودن و برنده شدن در بتل رویال اینگونه می‌توان گفت که: در یک بازی تک نفره همراه با 100 بازیکن، 99 بازیکن بازنده و 1 نفر برنده است. در چنین موقعیت‌هایی، بتل رویال رقم زننده بزرگ‌ترین امتیازات برای بازیکن می‌باشد و برندگان می‌توانند خود را یک بازیکن قهار بتل رویال بشمارند.

برخی از بهترین بازی‌های سبک بتل رویال

در پایین چندین نمونه از بازی های بتل رویان برای پلتفرم PC و موبایل معرفی شده است.

 • فری فایر (FREE FIRE)

رتبه اولین و بهترین بازی بتل رویال موبایل فری فایر می‌باشد با بیش از 500 میلیون دانلود در گوگل پلی ، فری فایر از سال 2017 توسط شرکت گارنا ساخته شد و توسط عارف در میان ایرانیان توضیع شد ، گیم پلی بسیار زیبا و کیفیت نسبتاً کم نسبت به بازی های بتل رویال دیگر این بازی به دلیل حجم کم و اجرا روان بر روی موبایل های پایین رده محبوب شد .گیم پلی این بازی اینطوری می‌باشد که در یک زمین 50 نفره بجنگید و پیروز شوید !!

 • پابجی (PUBG)

دومین بازی محبوب در گوگل پلی ، می‌توان به پابجی اشاره کرد. پابجی در سال 2017 برای اولین بار منتشر شد و تا به حال بیش از 500 میلیون کاربر برای خود جذب کرده است. قسمت بازی بتل رویال در پابجی بسیار رقابتی و هیجان انگیز می‌باشد. به طوری که افراد در سرتاسر جهان به بازی و رقابت در یک زمین به وسعت 8*8 می‌پردازند. در بازی تک نفره آن، 100 بازیکن به کشتار و قتل یکدیگر پرداخته و در نهایت 1 بازیکن بازمانده به عنوان برنده شناخته می‌شود.

 • فورتنایت (Fortnite)

فورتنایت، یکی از بزرگ‌ترین رقیب‌های بازی پابجی می‌باشد که تا به حال نشانگر قدرت و ابتکار خود در عرصه گیم بوده است. این گیم علی‌رغم ظاهری کودکانه و گرافیک رنگارنگی که دارد، دارای میلیون‌ها کاربر و طرفدار در سرتاسر جهان می‌باشد. در این بازی نیز 100 بازیکن مختلف در یک جزیره فرود آمده و خود را برای یک رقابت خونین آماده می‌کنند.

 • کال آف دیوتی، بلک آپس ۴ (Call Of Duty, Black Ops 4)

نام مجموعه بازی‌های کال آف دیوتی هیچوقت از زبان گیمرها نیفتاده و نمی‌افتد. بلک آپس ۴ با آپدیت جدید خود مجددا نظر گیمرها را به سمت خود کشاند. چرا که در بازی بتل رویال خود با یک گرافیک بسیار سطح بالا و انیمیشنی، برتری خود را نسبت به بازی‌‌های پابجی و فورتنایت به تمام افراد ثابت کرد.

• کال آف دیوتی موبایل (call of duty mobile)

بازی کالاف دیوتی موبایل در سال ۲۰۱۹ برای موبایل عرضه شد و اکنون به دلیل جذابیت بسیار بالا و گرافیک بسیار زیبا و چشم‌نواز و همچنین گیم پلی ساده و روانش به پرطرفدار ترین بازی بتل رویالی موبایل تبدیل شده است.

یک بازی بتل رویال اول شخص است که توسط مایکروسافت توسعه و برای PC، ایکس باکس و پلی استیشن 4 منتشر شده است. در این بازی حداکثر ۲۰ گروه سه نفره یا ۳۰ گروه دو نفره در یک جزیره فرود می‌آیند و به دنبال اسلحه و تجهیزات هستند. فضای بازی در این جزیره با گذشت زمان تنگ‌تر می‌شود و بازیکنان را مجبور به حرکت می‌کند، در غیر این صورت بازیکن در منطقه محدود شده می‌میرد، آخرین گروهی که زنده بماند برنده بازی می‌شود.

یادداشت

 1. DayZ
 2. DayZ: Battle Royale
 3. H1Z1: Just Survive
 4. King of the Kill
 5. PlayerUnknown's Battlegrounds
 6. Early Access
 7. Fortnite: Save the World
 8. Player Vs Enviorment یا PVE
 9. Cross-Platform
 10. Voice Chat
 11. Text Chat
 12. Respawning
 13. Spectate Mode
 14. Match
 15. Safe Zone یا Zone

منابع