پاراگوئه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۲۳° جنوبی ۵۸° غربی / ۲۳°جنوبی ۵۸°غربی / -23; -58

پاراگوئه
 • República del Paraguay (اسپانیایی )
 • Tetã Paraguái (گوارانی )
شعار"Paz y justicia" (اسپانیایی )
"Peace and justice"
سرود ملی
Himno Nacional Paraguayo (اسپانیایی )
Paraguayan National Anthem

موقعیت  پاراگوئه  (dark green) در آمریکای جنوبی  (grey)
موقعیت  پاراگوئه  (dark green)

در آمریکای جنوبی  (grey)

پایتخت
(و بزرگترین شهر)
آسونسیون
اقلیتها;(۲۰۱۶[۱])
نام اهلیت Paraguayan
Guaraní (colloquial)[۲]
دولت حکومت متمرکز نظام حزب حاکم نظام ریاستی جمهوری
 -  رئیس‌جمهور ماریو عبده بنیتس
 -  معاون رئیس‌جمهور Hugo Velázquez
 -  Senate President Silvio Ovelar
قوه مقننه Congress
 -  مجلس سنا Senate
 -  مجلس عوام Chamber of Deputies
استقلال از اسپانیا
 •  اعلام ۱۴ مه ۱۸۱۱ 
 •  رسمیت شناخته‌شدن ۲۵ نوامبر ۱۸۴۲ 
 •  منشور ملل متحد سازمان ملل متحد ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ 
مساحت
 -  مجموع ۴۰۶٬۷۵۲ کیلومترمربع (۵۹ام)
۱۵۷٬۰۴۸ مایل مربع 
 -  درصد آب‌ها ۲٫۳
جمعیت
 -   تخمین ۲۰۱۹ ۷٬۱۵۲٬۷۰۳[۳] (۱۰۴ام)
 -  تراکم ۱۷٫۵۸/کیلومترمربع (۲۱۰ام)
۳۹/مایل‌مربع
تولید ناخالص داخلی (PPP) تخمین ۲۰۱۹
 -  مجموع ۱۰۱٫۰۷۵ میلیارد دلار[۳] (۸۸ام)
 -  تولید سرانه ۱۴٬۱۳۱ دلار[۳] (۹۶ام)
تولید ناخالص داخلی:GDP (اسمی) تخمین ۲۰۱۹
 -  مجموع ۴۴٫۵۵۷ میلیارد دلار[۳] (۹۴ام)
 -  سرانه تولید ناخالص ۶٬۲۲۹ دلار[۳] (۹۴ام)
Gini (۲۰۱۷) ۴۸٫۸ 
شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۷) ۰٫۷۰۲ (110th)
واحد پول گوارانی پاراگوئه (PYG)
منطقه زمانی یوتی‌سی ۴:۰۰- (ساعت جهانی–۴)
 -  تابستان (دی‌اس‌تی) PYST (ساعت جهانی–۳)
جهت رانندگی راست
ISO 3166 code PY
دامنه اینترنت .py
پیش‌شماره تلفن +۵۹۵

پاراگوئه با نام رسمی جمهوری پاراگوئه کشوری است در آمریکای جنوبی. پایتخت آن آسونسیون و جمعیت آن حدود ۶٫۵ میلیون نفر است. زبان‌های رسمی آن اسپانیایی و زبان گوارانی واحد پول آن گوارانی است. حدود ۹۲٪ از جمعیت توان صحبت به اسپانیایی و ۹۸٪ نیز توان تکلم به گوارانی را دارند.

پاراگوئه کشوری محصور در خشکی و مساحت آن ۴۰۶۷۵۲ کیلومتر مربع است. پاراگوئه از سوی جنوب و جنوب غربی با آرژانتین، از شرق و شمال شرق با برزیل، و از سوی شمال غرب با بولیوی هم‌مرز است. زمین‌های پاراگوئه در دو سوی رودخانه پاراگوئه قرار گرفته که از میانه کشور از شمال به جنوب در جریان است.

پیش از ورود اروپاییان در سده شانزدهم مردم گوارانی در پاراگوئه زندگی می‌کردند. در آن سده پاراگوئه به بخشی از امپراتوری استعماری اسپانیا تبدیل شد. پس از استقلال از اسپانیا در سال ۱۸۱۱ پاراگوئه توسط یک رشته از دیکتاتورهایی که به دنبال سیاست‌های انزواگرایانه بودند حکومت شد. جنگ فاجعه‌بار پاراگوئه (۱۸۶۴–۱۸۷۰) که در آن ۶۰٪ تا ۷۰٪ از جمعیت کشور جان باخت باعث توقف در پیشرفت این کشور در آن دهه‌ها شد. در طول بخش بزرگی از قرن بیستم کشور توسط آلفردو اشتروسنر حکومت می‌شد که این حکومت از درازمدت‌ترین دیکتاتوری‌های آمریکای جنوبی به‌شمار می‌آید. در سال ۱۹۸۸ استروسنر ساقط شد و انتخابات آزاد در ۱۹۹۳ برگزار گردید.

تاریخچه[ویرایش]

برای اولین بار اروپایی‌ها در اوایل قرن ۱۶ میلادی این کشور را کشف کردند و شهر آسونسیون در تاریخ ۱۵ اوت ۱۵۳۷ توسط جهانگرد اسپانیایی، خوان د سالارز بنا نهاده شد. پس از مدتی این شهر به مرکز ایالت مستعمره اسپانیایی و جایگاه اولیهٔ هیئت جامعهٔ یسوعی و محل سکنی گزینی در آمریکای جنوبی در سده ۱۸ تبدیل شد. پاراگوئه درتاریخ ۱۴ مه ۱۸۱۱ با برانداختن متولیان اسپانیایی، استقلال خود را اعلام کرد.

تاریخ پاراگوئه شاهد دروه‌های طولانی سلطهٔ دولتهای بیگانه، عدم ثبات سیاسی، جنگ‌های داخلی و جنگ‌های ویرانگر کشورهای همسایه بوده‌است. تاریخ مستعمره بودن این کشور را می‌توان به دوره‌های مشخص تقسیم کرد:

 1. ۱۸۱۱–۱۸۱۶: پیدایش تمدن
 2. ۱۸۱۶–۱۸۴۰: دولت خوزه گاسپار رودریگز د فرانسیا
 3. ۱۸۴۰–۱۸۶۵: دولت‌های کارلوس آنتونیو لوپز و فرانسیسکو سولانو لوپز
 4. ۱۸۶۵–۱۸۷۰: جنگ دول سه‌گانه
 5. ۱۸۷۰–۱۹۰۴: بازسازی پس از جنگ و دولت حزب کلورادو (پاراگوئه) حزب کلورادو
 6. ۱۹۰۴–۱۹۳۲: حزب آزادیخواه و حرکت بسوی جنگ چاکو
 7. ۱۹۳۲–۱۹۳۵: جنگ چاکو
 8. ۱۹۳۵–۱۹۴۰: دولت‌های حزب انقلابی فبرریستا و خوزه فلیکس استیگاریبیا
 9. ۱۹۴۰–۱۹۴۸: دولت هیگینیو مورینیگو
 10. ۱۹۴۸–۱۹۵۴: جنگ داخلی پاراگوئه، روی کار آمدن مجدد حزب کلورادو
 11. ۱۹۵۴–۱۹۸۹: دیکتاتوری آلفردو استروسنر
 12. ۱۹۸۹- زمان حال: جنبش بی مسیر- - تحول به سوی دموکراسی

جنگ دولت‌های سه‌گانه و جنگ چاکو مراحل مهمی از تاریخ پاراگوئه‌اند، زیرا استقلال این کشور از اسپانیا، تقریباً بدون جنگ و خون‌ریزی بود. پاراگوئه در جنگ دول سه‌گانه، با برزیل آرژانتین و اروگوئه مبارزه کرد و در سال ۱۸۷۰ پس از پنج سال جنگ خونین در آمریکای جنوبی، شکست خورد. پاراگوئه مقدار زیادی از اراضی خود را توسط برزیل و آرژانتین از دست داد. جنگ چاکو با کشور بولیوی بود که بولیوی در اوایل دههٔ ۳۰ میلادی شکست خورد.

پاراگوئه حاکمیت خود را بر منطقهٔ چاکو تجدید کرد و برای بدست آوردن صلح، اراضی زیادی را به عنوان جریمه از دست داد.

تاریخ پاراگوئه آکنده از اختلاف نظر میان تاریخ‌شناسان، فرهیختگان و سیاست‌مداران است. بسیاری از رویدادهای تاریخی، به‌ویژه جنگ‌ها، بسته به اینکه کتاب تاریخی نوشته شده در پاراگوئه، آرژانتین، برزیل یا بولیوی را بخوانید، تغییر می‌کنند. همچنین احزاب اصلی پاراگوئه مانند حزب کلورادو و حزب آزادیخواه (پاراگوئه) (حزب آزادیخواه نیز بر سر تاریخ پاراگوئه با یکدیگر اتفاق نظر ندارند.

نقشهٔ پاراگوئه

جغرافیا[ویرایش]

در کنارهٔ جنوب شرقی، رودخانهٔ پارانا قرار دارد که سد ایتایپو، بطور مشترک با برزیل بر روی آن احداث شده‌است. این سد در حال حاضر بزرگترین نیروگاه برق‌آبی در دنیا است و تقریباً تمام برق مورد نیاز پاراگوئه را تأمین می‌کند. نیروگاه برق‌آبی دیگری که بر روی رودخانهٔ پارانا قرار دارد، سد یا کیرتا) یاکیرتا است که بطور مشترک بین آرژانتین و پاراگوئه احداث شده‌است. امروزه پاراگوئه بزرگترین صادرکنندهٔ نیروی برق‌آبی در دنیا است.

آب و هوای محلی بین آب و هوای شبه استوایی تا آب و هوای معتدل تغییر می‌کند، در نواحی شرقی بارش زیاد باران و در نواحی غربی مناطق تقریباً خشک به چشم می‌خورند.

امور سیاسی[ویرایش]

امور سیاسی پاراگوئه در چهارچوب نظام سیاسی رئیس‌جمهوری، دمکراتیک جایگزینی، جمهوری قرار دارد که رئیس‌جمهور پاراگوئه هم نفر اول کشور و هم نفر اول دولت است و رئیس تقسیمات چند جزئی به‌شمار می‌آید.

قوهٔ مجریه در اختیار دولت است. قوهٔ مقننه به دولت و دو خانهٔ کنگرهٔ ملی واگذار شده‌است. قوهٔ قضاییه مستقل از قوهٔ مقننه و قوهٔ مجریه‌است.

اقتصاد[ویرایش]

پاراگوئه اقتصاد بازاری دارد که نشانهٔ بارز آن، فعالیت عمدهٔ بخش خصوصی است که در زمینهٔ صادرات مجدد کالاهای مصرفی وارداتی به کشورهای همسایه و هزاران بنگاه اقتصادی، فعالیت می‌کنند. عمدهٔ فعالیت‌های اقتصادی پاراگوئه بر مبنای کشاورزی، بازرگانی محصولات کشاورزی و دامپروری قرار دارد.

پاراگوئه سومین کشور صادرکنندهٔ سویا است و صادرات گوشت آن نیز با توجه به وسعت این کشور، قابل توجه‌است. درصد زیادی از مردم پاراگوئه، از طریق کارهای کشاورزی امرار معاش می‌کنند.

پتانسیل اقتصادی پاراگوئه در طول تاریخ به علت محصور بودن این کشور در خشکی، محدود بوده‌است. هرچند این کشور از طریق رودخانهٔ پارانا به اقیانوس آتلانتیک وصل می‌شود.

به خاطر حالت مدیترانه‌ای، اقتصاد پاراگوئه وابستگی زیادی به برزیل و آرژانتین دارد. بنابر عهدنامه‌های متعدد، پاراگوئه در کشورهای آرژانتین، اروگوئه و برزیل دارای گمرک آزاد است که محصولات را به آنجا صادر می‌کند. مهمترین این بنادر آزاد، در پاراناگوا ساحل برزیلی آتلانتیک قرار دارد.

پل دوستی که بر روی رودخانهٔ پارانا ممیان شهر سیوداد دل استه و شهر برزیلی فوز دو ایگواچو نصب شده‌است، باعث تردد حدود ۴۰٬۰۰۰ مسافر میان دو کشور شده‌است و راهیابی زمینی پاراگوئه به پاراناگوا را نیز تضمین می‌کند. اقتصاد پویایی میان سیوداد دل استه و فوزدو ایگواچو در جریان است که عمدتاً مبتنی بر بازرگانی بین‌المللی و خرید و فروش بازرگانان برزیلی موسوم به ساکولیروس، می‌باشد.

حدود %۶۰ تولید ناخالص ملی از تجارت و صادرات به برزیل و آرژانتین حاصل می‌شود. با وجود مشکلات ناشی از ناپایداری سیاسی و اصلاحات ساختاری آهسته، پاراگوئه از سال ۱۹۹۱ عضو بلوک تجارت آزاد MERCOSUR بوده‌است.

سرشماری نفوس[ویرایش]

آسونسیون، پایتخت پاراگوئه

از نوع نژاد، فرهنگ و آداب اجتماعی، پاراگوئه یکی از یکدست‌ترین مردمان را در بین کشورهای آمریکای لاتین دارد. حدود ۹۵٪ مردم از نژاد مستیزو اند که ترکیب نژادهای اسپانیایی و گوارانی – سرخ‌پوست است.

تنها نشان باقی‌مانده از فرهنگ گوارانی، زبان گوارانی است که ۹۴٪ مردم به این زبان صحبت می‌کنند. زبان‌های گوارانی و اسپانیایی هر دو رسمی هستند. گروهای کوچکی از مردم ایتالیایی، مردم آلمانی، ژاپنی، کره‌ای‌ها، چینی‌ها، اعراب، برزیلی‌ها و آرژانتین‌ها نیز در پاراگوئه سکنی گزیده‌اند که تا حدود زیادی زبان و فرهنگ پیشین خود را حفظ کرده‌اند.

جمعیت پاراگوئه به صورت ناهمگون در تمامی کشور پخش شده‌است. حدود ۵۶٪ پاراگوئه‌ای‌ها در نواحی شهری زندگی می‌کنند. تعداد کثیری از مردم در ناحیهٔ شرقی و نزدیک پایتخت و بزرگترین شهر، آسونسیون زندگی می‌کنند که ۱۰٪ جمعیت کشور را دربردارد. منطقهٔ چاکو که تقریباً ۶۰٪ وسعت پاراگوئه‌است. کمتر از ۲٪ جمعیت را در خود جای داده‌است.

اغلب مردم کشور دارای دین کاتولیک کلیسای رم و تعداد کمی منونیت و همچنین تعدادی اقلیت پروتستان می‌باشند.

فرهنگ[ویرایش]

منظره‌ای در گران چاکو، پاراگوئه

پاراگوئه‌ای‌ها فرهنگ خود را با هنرهایی نظیر قلابدوزی ("آهو پوی") و توری بافی ("ناندوتی") ابراز می‌کنند. موسیقی پاراگوئه شامل رقص موزون پولکا، رقص گالوپا و رقص آرام گوارانیاس می‌باشد که با چنگ بومی نواخته می‌شود. آن‌ها همچنین از خوردن سوپا پاراگوئیما لذت می‌برند که شبیه به نان ذرت ضخیم است. این غذا از پنیر، پیاز، فلفل دلمه‌ای، پنیر روستایی، آرد ذرت زرد، شیر، ادویه جات، کره، تخم مرغ و مغز ذرت تازه تهیه می‌شود.

سالهای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ شاهد شکوفایی نسل جدیدی از رمان نویسان و شاعران پاراگوئه مثل خوزه ریکاردومازو، روکه والیوس و آگرستو روآ باستوس بود. فیلم‌های پاراگوئه‌ای زیادی نیز ساخته شد.

مردمان طبقهٔ بالا عموماً یک یا دو نسل قبلشان رعیت بوده‌اند. این به آن معنی نیست که سلسله مراتب اجتماعی وجود ندارد. بلکه رابطهٔ بین شهرنشین و روستانشین، کارفرما و کارگر، کارگر یدی و فکری کماکان وجود دارد. از طرفی تغییر طبقاتی زیاد رخ می‌دهد و گاهی رعیتی فقیر، سربلندتر از مردم مرفه‌است.

زندگی اجتماعی عمدتاً حول خانوادهٔ بزرگ پدر و مادر، بچه‌ها و نزدیکان و پدربزرگ و مادر بزرگ می‌چرخد. پاراگوئه‌ای‌ها به خانوادهٔ خود بسیار وفادارند؛ و خانواده پناهگاه و پشتیبان آن‌ها به‌شمار می‌آید.

علایق خانواده در ایسنت که وارد چه حزبی شوند، با چه کسی ازدواج کنند، چه نوع کاری برای خود پیدا کنند. گاهی لباس قانون بر تن می‌کنند و گاهی در برخی موارد – از کشور مهاجرت می‌کنند. به جز دوستان معتمد قدیمی، به هر کسی که خارج از خانواده باشد با بی‌تفاوتی و گاهی با بدگمانی برخورد می‌کنند.

در داخل خانواده، ارزشهای سنتی ارجحیت دارند. کودکان باید پیرو والدین خود باشند و زنان باید تابع شوهر خود باشند. والدین تعمیدی روابط خاصی با خانواده دارند. زیرا اغلب آن‌ها را به خاطر جایگاه اجتماعی مطلوبشان انتخاب می‌کنند تا امنیت بیشتری برای کودکان فراهم شود. خانواده احترام زیادی برای آن‌ها قائل می‌شود و در مقابل، توقع حمایت و پشتیبانی را از آن‌ها دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

توضیحات[ویرایش]

 1. The reverse side of the National Seal of Paraguay:
  Coat of arms of Paraguay (reverse).svg

منابع[ویرایش]

 1. Central Intelligence Agency (2016). "Paraguay". The World Factbook. Langley, Virginia: Central Intelligence Agency. Retrieved 1 January 2017.
 2. Reed, Richard K. (1 May 1995). "Prophets of Agroforestry: Guaraní Communities and Commercial Gathering". University of Texas Press – via Google Books.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ ۳٫۴ "Paraguay". World Economic Outlook Database, October 2018. صندوق بین‌المللی پول. 9 October 2018. Retrieved 9 October 2018.

روزنامه‌های اصلی[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پاراگوئه به زبان اسپانیایی تاریخ

Coordinates: 23°S 58°W / 23°S 58°W / -23; -58

Republic of Paraguay

Motto: "Paz y justicia" (Spanish)
"Peace and justice"
Anthem: 
Himno Nacional Paraguayo  (Spanish)
Paraguayan National Anthem
Location of Paraguay (dark green) in South America (grey)
Location of Paraguay (dark green)

in South America (grey)

Location of Paraguay
Capital
and largest city
Asunción
25°16′S 57°40′W / 25.267°S 57.667°W / -25.267; -57.667
Official languages
Ethnic groups
(2016[1])
Religion
(2017)[2]
Demonym(s)Paraguayan
Guaraní (colloquial)[3]
GovernmentUnitary dominant-party presidential republic
• President
Mario Abdo Benítez
Hugo Velázquez
LegislatureCongress
Senate
Chamber of Deputies
Independence from Spain
• Declared
14 May 1811
• Recognized
25 November 1842
24 October 1945
Area
• Total
406,752 km2 (157,048 sq mi) (59th)
• Water (%)
2.3
Population
• 2019 estimate
7,152,703[4] (104th)
• Density
17.58/km2 (45.5/sq mi) (210th)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$101.075 billion[4] (88th)
• Per capita
$14,131 (96th)
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$44.557 billion[4] (94th)
• Per capita
$6,229[4] (94th)
Gini (2017)Negative increase 48.8[5]
high
HDI (2017)Steady 0.702[6]
high · 110th
CurrencyGuaraní (PYG)
Time zoneUTC–4 (PYT)
• Summer (DST)
UTC–3 (PYST)
Driving sideright
Calling code+595
ISO 3166 codePY
Internet TLD.py
 1. Mixed European and Amerindian.

Paraguay (/ˈpærəɡw/; Spanish pronunciation: [paɾaˈɣwaj] (About this soundlisten); Guarani: Paraguái, [paɾaˈɰwaj]), officially the Republic of Paraguay (Spanish: República del Paraguay; Guarani: Tetã Paraguái), is a country in South America. It is bordered by Argentina to the south and southwest, Brazil to the east and northeast, and Bolivia to the northwest. Although it is one of only two landlocked countries in South America (the other is Bolivia), the country has coasts,[9] beaches[10] and ports on the Paraguay and Paraná rivers that give exit to the Atlantic Ocean through the Paraná-Paraguay Waterway.[11] Due to its central location in South America, it is sometimes referred to as Corazón de Sudamérica ("Heart of South America").[12]

Spanish conquistadores arrived in 1524 after navigating northwards from the Río de la Plata to the Paraná River, and finally up the Paraguay River. In 1537, they established the city of Asunción,[13] which was the first capital of the Governorate of Paraguay and Río de la Plata. Paraguay was the epicenter of the Jesuit Missions, where the Guaraní people were educated and introduced to Christianity and European culture under the direction of the Society of Jesus in Jesuit reductions, mainly during the 17th century.[14] However, after the expulsion of the Jesuits from Spanish territories in 1767, Paraguay increasingly became a peripheral colony, with few urban centers and settlers. Following independence from Spain at the beginning of the 19th century, Paraguay was ruled by a series of authoritarian governments who generally implemented nationalist, isolationist and protectionist policies. This period ended with the disastrous Paraguayan War, during which Paraguay lost at least 50% of its prewar population and around 25–33% of its territory to the Triple Alliance of Argentina, Brazil and Uruguay. In the 20th century, Paraguay faced another major international conflict – the Chaco War – against Bolivia, from which the Paraguayans emerged victorious. Afterwards, the country entered a period of military dictatorships, ending with the 35 year regime of Alfredo Stroessner that lasted until he was toppled in 1989 by an internal military coup. This marked the beginning of the "democratic era" of Paraguay.

With around seven million inhabitants, Paraguay is a founding member of Mercosur, an original member of the United Nations, the Organization of American States, the Non-Aligned Movement and the Lima Group. Also, the city of Luque, in Asuncion's Metropolitan Area, is the seat of the CONMEBOL. The Guarani culture is very influential and more than 90% of the people speak different forms of the Guarani language in addition to Spanish. Paraguayans are known for being a very happy and easy-living people and many times the country has topped the "world's happiest place" charts because of the "positive experiences" lived and expressed by the population.[15][16]

Etymology

The exact meaning of the word "Paraguay" is unknown, though it seems to derive from the river of the same name. One of the most common explanations is that it means "water of the Payagua (a native tribe)". Another meaning links the Guarani words para ("river") and guai ("crown"), meaning "crowned river". A third meaning may be para ("river"), gua ("from"), y ("water") meaning "water that comes from the river", referring to the bog in the north of the country, which is actually in Brazil.

History

Pre-Columbian era

The indigenous Guaraní had been living in eastern Paraguay for at least a millennium before the arrival of the Spanish. Western Paraguay, the Gran Chaco, was inhabited by nomads of whom the Guaycuru peoples were the most prominent. The Paraguay River was roughly the dividing line between the agricultural Guarani people to the east and the nomadic and semi-nomadic people to the west in the Gran Chaco. The Guarcuru nomads were known for their warrior traditions and were not fully pacified until the late 19th century. These indigenous tribes belonged to five distinct language families, which were the bases of their major divisions. Differing language speaking groups were generally competitive over resources and territories. They were further divided into tribes by speaking languages in branches of these families. Today 17 separate ethnolinguistic groups remain.

Colonization

The first Europeans in the area were Spanish explorers in 1516.[17] The Spanish explorer Juan de Salazar de Espinosa founded the settlement of Asunción on 15 August 1537. The city eventually became the center of a Spanish colonial province of Paraguay.

An attempt to create an autonomous Christian Indian nation[18] was undertaken by Jesuit missions and settlements in this part of South America in the eighteenth century, which included portions of Uruguay, Argentina, and Brazil. They developed Jesuit reductions to bring Guarani populations together at Spanish missions and protect them from virtual slavery by Spanish settlers and Portuguese slave raiders, the Bandeirantes, in addition to seeking their conversion to Christianity. Catholicism in Paraguay was influenced by the indigenous peoples; the syncretic religion has absorbed native elements. The reducciones flourished in eastern Paraguay for about 150 years, until the expulsion of the Jesuits by the Spanish Crown in 1767. The ruins of two 18th-century Jesuit Missions of La Santísima Trinidad de Paraná and Jesús de Tavarangue have been designated as World Heritage Sites by UNESCO.[18]

In western Paraguay, Spanish settlement and Christianity were strongly resisted by the nomadic Guaycuru and other nomads from the 16th century onward. Most of these peoples were absorbed into the mestizo population in the 18th and 19th centuries.

Independence and rule of Francia

José Gaspar Rodríguez de Francia, Paraguay's first dictator.

Paraguay overthrew the local Spanish administration on 14 May 1811. Paraguay's first dictator was José Gaspar Rodríguez de Francia who ruled Paraguay from 1814 until his death in 1840, with very little outside contact or influence. He intended to create a utopian society based on the French theorist Jean-Jacques Rousseau's Social Contract.[19]

Rodríguez de Francia established new laws that greatly reduced the powers of the Catholic church (Catholicism was then an established state religion) and the cabinet, forbade colonial citizens from marrying one another and allowed them to marry only blacks, mulattoes or natives, in order to break the power of colonial-era elites and to create a mixed-race or mestizo society.[20] He cut off relations between Paraguay and the rest of South America. Because of Francia's restrictions of freedom, Fulgencio Yegros and several other Independence-era leaders in 1820 planned a coup d’état against Francia, who discovered the plot and had its leaders either executed or imprisoned for life.

Rule of the López family

After Francia's death in 1840, Paraguay was ruled by various military officers under a new junta, until Carlos Antonio López (allegedly Rodríguez de Francia's nephew) came to power in 1841. López modernized Paraguay and opened it to foreign commerce. He signed a non-aggression pact with Argentina and officially declared independence of Paraguay in 1842. After López's death in 1862, power was transferred to his eldest son, Francisco Solano López.

The regime of the López family was characterized by pervasive and rigid centralism in production and distribution. There was no distinction between the public and the private spheres, and the López family ruled the country as it would a large estate.[21]

The government exerted control on all exports. The export of yerba mate and valuable wood products maintained the balance of trade between Paraguay and the outside world.[22] The Paraguayan government was extremely protectionist, never accepted loans from abroad and levied high tariffs against imported foreign products. This protectionism made the society self-sufficient, and it also avoided the debt suffered by Argentina and Brazil. Slavery existed in Paraguay, although not in great numbers, until 1844, when it was legally abolished in the new constitution.[23]

Francisco Solano López, the son of Carlos Antonio López, replaced his father as the President-Dictator in 1862, and generally continued the political policies of his father. Both wanted to give an international image of Paraguay as "democratic and republican", but in fact, the ruling family had almost total control of all public life in the country, including church and colleges.[24]

Militarily, Carlos Antonio López modernized and expanded industry and the Paraguayan Army and greatly strengthened the strategic defenses of Paraguay by developing the Fortress of Humaitá.[25] The government hired more than 200 foreign technicians, who installed telegraph lines and railroads to aid the expanding steel, textile, paper and ink, naval construction, weapons and gunpowder industries. The Ybycuí foundry, completed in 1850, manufactured cannons, mortars and bullets of all calibers. River warships were built in the shipyards of Asunción. Fortifications were built, especially along the Apa River and in Gran Chaco.[26]:22 The work was continued by his son Francisco Solano and in terms of socio-economic development, the country was dubbed as "the most advanced Republic in South America", notably by the British judge and politician Sir Robert Phillimore.[27]

Political map of the region, 1864

According to George Thompson, Lieutenant Colonel of Engineers in the Paraguayan Army prior to and during the war, López's government was comparatively a good one for Paraguay:

Probably in no other country in the world has life and property been so secure as all over Paraguay during his (Antonio Lopez's) reign. Crime was almost unknown, and when committed, immediately detected and punished. The mass of the people was, perhaps, the happiest in existence. They had hardly to do any work to gain a livelihood. Each family had its house or hut in its own ground. They planted, in a few days, enough tobacco, maize and mandioca for their own consumption [...]. Having at every hut a grove of oranges [...] and also a few cows, they were almost throughout the year under little necessity [...]. The higher classes, of course, lived more in the European way...

— George Thompson, C.E.[28]

Paraguayan War (1864–1870)

On 12 October 1864, despite Paraguayan ultimatums, Brazil (sided with the Argentine Government under General Bartolomé Mitre and the rebellious Uruguayan colorados led by Gen. Venancio Flores) invaded the Republic of Uruguay in order to overthrow the government of that time (which was under the rule of the Blanco Party, an ally of López)[29][citation needed], thus starting the Paraguayan War.[30]

The Paraguayans, led by the Marshal of the Republic Francisco Solano López, retaliated by attacking the Matto Grosso on 15 December 1864 and later declared war against Argentina on 23 March 1865. The "Blanco Government" was toppled and replaced by a "Colorado Government" under General Venancio Flores on 22 February 1865 and afterwards, the Argentine Republic, the Empire of Brazil and the Republic of Uruguay signed the Secret Treaty of the Triple Alliance against the Paraguayan Government, on 1 May 1865.[31]

The Paraguayans held a ferocious resistance but were ultimately defeated in 1870 after the Battle of Cerro Corá, where Marshal Solano López was killed in action, refusing to surrender.[32] The real causes of this war, which remains the bloodiest international conflict in the history of The Americas, are still highly debated.[33]

Paraguay lost 25–33% of its territory to Argentina and Brazil, was forced to pay an enormous war debt and to sell large amounts of national properties in order to restore its internal budget. But the worst consequence of the war was the catastrophic loss of population. At least 50% of the Paraguayans died during the conflict and took long decades for the country to recover. About the disaster suffered by the Paraguayans at the outcome of the war, William D. Rubinstein wrote:

"The normal estimate is that of a Paraguayan population of somewhere between 450,000 and 900,000, only 220,000 survived the war, of whom only 28,000 were adult males."[34]

During the pillaging of Asunción in 1869, the Imperial Brazilian Army packed up and transported the Paraguayan National Archives to Rio de Janeiro.[35][36] Brazil's records from the war have remained classified.[37] This has made Paraguayan history in the Colonial and early National periods difficult to research and study.

The Battle of Tuyutí, May 1866

20th century

Gran Chaco was the site of the Chaco War (1932–35), in which Bolivia lost most of the disputed territory to Paraguay.
Paraguayan recruits during the Chaco war

In 1904 the Liberal revolution against the rule of Colorados broke out. The Liberal rule started a period of great political instability. Between 1904 and 1954 Paraguay had thirty-one presidents, most of whom were removed from office by force.[38] Conflicts between the factions of the ruling Liberal party led to the Paraguayan Civil War of 1922.

The unresolved border conflict with Bolivia over the Chaco region finally erupted in the early 1930s in the Chaco War. After great losses Paraguay defeated Bolivia and established its sovereignty over most of the disputed Chaco region. After the war, military officers used popular dissatisfaction with the Liberal politicians to seize the power for themselves. On 17 February 1936, the February Revolution brought colonel Rafael Franco to power. Between 1940 and 1948, the country was ruled by general Higinio Morínigo. Dissatisfaction with his rule resulted in the Paraguayan civil war of 1947.[39] In its aftermath Alfredo Stroessner began involvement in a string of plots, which resulted in his military coup d'état of 4 May 1954.

Stroessner era, 1954–1989

Alfredo Stroessner, Paraguayan dictator from 1954 to 1989

A series of unstable governments ensued until the establishment in 1954 of the regime of dictator Alfredo Stroessner, who remained in office for more than three decades until 1989. Paraguay was modernized to some extent under Stroessner's regime, although his rule was marked by extensive human rights abuses.[40]

Stroessner and the Colorado party ruled the country from 1954 to 1989. The dictator oversaw an era of economic expansion, but also had a poor human rights and environmental record (see "Political History"). Paraguay actively participated in Operation Condor.[41] Torture and death for political opponents was routine. After his overthrow, the Colorado continued to dominate national politics until 2008.

The splits in the Colorado Party in the 1980s, and the prevailing conditions – Stroessner's advanced age, the character of the regime, the economic downturn, and international isolation – were catalysts for anti-regime demonstrations and statements by the opposition prior to the 1988 general elections.[citation needed]

PLRA leader Domingo Laíno served as the focal point of the opposition in the second half of the 1980s. The government's effort to isolate Laíno by exiling him in 1982 had backfired. On his sixth attempt to re-enter the country in 1986, Laíno returned with three television crews from the U.S., a former United States ambassador to Paraguay, and a group of Uruguayan and Argentine congressmen. Despite the international contingent, the police violently barred Laíno's return.[citation needed]

The Stroessner regime relented in April 1987, and permitted Laíno to return to Asunción. Laíno took the lead in organizing demonstrations and reducing infighting among the opposition party. The opposition was unable to reach agreement on a common strategy regarding the elections, with some parties advocating abstention, and others calling for blank voting. The parties held numerous 'lightning demonstrations' (mítines relámpagos), especially in rural areas. Such demonstrations were gathered and quickly disbanded before the arrival of the police.

In response to the upsurge in opposition activities, Stroessner condemned the Accord for advocating "sabotage of the general elections and disrespect of the law". He used national police and civilian vigilantes of the Colorado Party to break up demonstrations. A number of opposition leaders were imprisoned or otherwise harassed. Hermes Rafael Saguier, another key leader of the PLRA, was imprisoned for four months in 1987 on charges of sedition. In early February 1988, police arrested 200 people attending a National Coordinating Committee meeting in Coronel Oviedo. Laíno and several other opposition figures were arrested before dawn on the day of the election, 14 February, and held for twelve hours. The government declared Stroessner's re-election with 89% of the vote.[42]

The opposition attributed the results in part to the virtual Colorado monopoly on the mass media. They noted that 53% of those polled indicated that there was an "uneasiness" in Paraguayan society. 74% believed that the political situation needed changes, including 45% who wanted a substantial or total change. Finally, 31% stated that they planned to abstain from voting in the February elections.[citation needed]

Stroessner's overthrow, post-1989

On 3 February 1989, Stroessner was overthrown in a military coup headed by General Andrés Rodríguez. As president, Rodríguez instituted political, legal, and economic reforms and initiated a rapprochement with the international community. Reflecting the deep hunger of the rural poor for land, hundreds immediately occupied thousands of acres of unused territories belonging to Stroessner and his associates; by mid-1990, 19,000 families occupied 340,000 acres (138,000 ha). At the time, 2.06 million people lived in rural areas, more than half of the 4.1 million total population, and most were landless.[43]

The June 1992 constitution established a democratic system of government and dramatically improved protection of fundamental human rights. In May 1993, Colorado Party candidate Juan Carlos Wasmosy was elected as Paraguay's first civilian president in almost forty years, in what international observers deemed free and fair elections.

With support from the United States, the Organization of American States, and other countries in the region, the Paraguayan people rejected an April 1996 attempt by then Army Chief General Lino Oviedo to oust President Wasmosy.

Oviedo was nominated as the Colorado candidate for president in the 1998 election, however, when the Supreme Court upheld in April his conviction on charges related to the 1996 coup attempt, he was not allowed to run and was detained in jail. His former running mate, Raúl Cubas, became the Colorado Party's candidate, and was elected in May in elections deemed by international observers to be free and fair. One of Cubas' first acts after taking office in August was to commute Oviedo's sentence and release him. In December 1998, Paraguay's Supreme Court declared these actions unconstitutional. In this tense atmosphere, the murder of Vice President and long-time Oviedo rival Luis María Argaña on 23 March 1999, led the Chamber of Deputies to impeach Cubas the next day.[citation needed] On 26 March, eight student anti-government demonstrators were murdered, widely believed to have been carried out by Oviedo supporters. This increased opposition to Cubas, who resigned on 28 March. Senate President Luis González Macchi, a Cubas opponent, was peacefully sworn in as president the same day.

In 2003, Nicanor Duarte Frutos was elected as president.

Election of Fernando Lugo

For the 2008 general elections, the Colorado Party was favored in polls. Their candidate was Minister of Education Blanca Ovelar, the first woman to be nominated as a candidate for a major party in Paraguayan history. After sixty years of Colorado rule, voters chose Fernando Lugo, a former Roman Catholic Bishop and not a professional politician in civil government, and a member of the Authentic Radical Liberal Party, Paraguay's largest opposition party. Lugo was an adherent of liberation theology. Lugo achieved a historic victory in Paraguay's presidential election, defeating the ruling party candidate, and ending 61 years of conservative rule. Lugo won with nearly 41% of the vote, compared to almost 31% for Blanca Ovelar of the Colorado party.[44] Outgoing President Nicanor Duarte Frutos hailed the moment as the first time in the history of the nation that a government had transferred power to opposition forces in a constitutional and peaceful fashion.

Lugo was sworn in on 15 August 2008. The Lugo administration set its two major priorities as the reduction of corruption and economic inequality.[45]

Inauguration of former President Horacio Cartes, 15 August 2013

Political instability following Lugo's election and disputes within his cabinet encouraged some renewal of popular support for the Colorado Party. Reports suggested that the businessman Horacio Cartes became the new political figure amid disputes. Despite the US Drug Enforcement Administration's strong accusations against Cartes related to drug trafficking, he continued to amass followers in the political arena.

On 14 January 2011, the Colorado Party convention nominated Horacio Cartes as the presidential candidate for the party. However, the party's constitution did not allow it.[clarification needed] On 21 June 2012, impeachment proceedings against President Lugo began in the country's lower house, which was controlled by his opponents. Lugo was given less than twenty-four hours to prepare for the proceedings and only two hours in which to mount a defense.[46] Impeachment was quickly approved and the resulting trial in Paraguay's Senate, also controlled by the opposition, ended with the removal of Lugo from office and Vice President Federico Franco assuming the duties of president.[47] Lugo's rivals blamed him for the deaths of 17 people – eight police officers and nine farmers – in armed clashes after police were ambushed by armed peasants when enforcing an eviction order against rural trespassers.[48]

Lugo's supporters gathered outside Congress to protest the decision as a "politically motivated coup d'état".[47] Lugo's removal from office on 22 June 2012 is considered by UNASUR and other neighboring countries, especially those currently governed by leftist leaders, as a coup d'état.[49] However, the Organization of American States, which sent a mission to Paraguay to gather information, concluded that the impeachment process was not a coup d'état, as it had been carried out in accordance with the Constitution of Paraguay.[50]

Present day

From August 2013 to 15 August 2018, the President of Paraguay was Horacio Cartes. Since 15 August 2018, the current President of Paraguay is Mario Abdo Benítez.

Geography and climate

Geography

Paraguay map of Köppen climate classification
Landscape in the Gran Chaco, Paraguay

Paraguay is divided by the Río Paraguay into two well differentiated geographic regions. The eastern region (Región Oriental); and the western region, officially called Western Paraguay (Región Occidental) and also known as the Chaco, which is part of the Gran Chaco. The country lies between latitudes 19° and 28°S, and longitudes 54° and 63°W. The terrain consists mostly of grassy plains and wooded hills in the eastern region. To the west are mostly low, marshy plains.

Climate

The overall climate is tropical to subtropical. Like most lands in the region, Paraguay has only wet and dry periods. Winds play a major role in influencing Paraguay's weather: between October and March, warm winds blow from the Amazon Basin in the north, while the period between May and August brings cold winds from the Andes.

The absence of mountain ranges to provide a natural barrier allows winds to develop speeds as high as 161 km/h (100 mph). This also leads to significant changes in temperature within a short span of time; between April and September, temperatures will sometimes drop below freezing. January is the hottest summer month, with an average daily temperature of 28.9 degrees Celsius (84 degrees F).

Rainfall varies dramatically across the country, with substantial rainfall in the eastern portions, and semi-arid conditions in the far west. The far eastern forest belt receives an average of 170 centimeters (67 inches) of rain annually, while the western Chaco region typically averages no more than 50 cm (20 in) a year. The rains in the west tend to be irregular and evaporate quickly, contributing to the aridity of the area.

Government and politics

Paraguay is a representative democratic republic, with a multi-party system and separation of powers in three branches. Executive power is exercised solely by the President, who is head of state and head of government. Legislative power is vested in the two chambers of the National Congress. The judiciary is vested on tribunals and Courts of Civil Law and a nine-member Supreme Court of Justice, all of them independent of the executive and the legislature.

Military

Paraguayan marines at Ancon Marine Base

The military of Paraguay consist of the Paraguayan army, navy (including naval aviation and marine corps) and air force.

The constitution of Paraguay (article 238) establishes the president of Paraguay as the commander-in-chief.[51]

Paraguay has compulsory military service, and all 18-year-old males and 17-year-olds in the year of their 18th birthday are liable for one year of active duty. Although the 1992 constitution allows for conscientious objection, no enabling legislation has yet been approved.

In July 2005, military aid in the form of U.S. Special Forces began arriving at Paraguay's Mariscal Estigarribia air base, a sprawling complex built in 1982.[52][53]

In 2017, Paraguay signed the UN treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.[54]

Administrative subdivisions

Paraguay consists of seventeen departments and one capital district (distrito capital).

It is also divided into two regions: The "Occidental Region" or Chaco (Boquerón, Alto Paraguay and Presidente Hayes), and the "Oriental Region" (the other departments and the capital district).

These are the departments, with their capitals, population, area and the number of districts:

ISO 3166-2:PY Departament Capital Population (2018 estimate) Area (km²) Districts
ASU Distrito Capital Asunción 524,190 117 1
1 Concepción Concepción 244,071 18,051 12
2 San Pedro San Pedro 419,629 20,002 21
3 Cordillera Caacupé 299,234 4,948 20
4 Guairá Villarrica 220,818 3,846 18
5 Caaguazú Coronel Oviedo 545,904 11,474 22
6 Caazapá Caazapá 184,530 9,496 11
7 Itapúa Encarnación 592,017 16,525 30
8 Misiones San Juan Bautista 123,442 9,556 10
9 Paraguarí Paraguarí 254,884 8,705 18
10 Alto Paraná Ciudad del Este 796,689 14,895 22
11 Central Areguá 2,072,041 2,465 19
12 Ñeembucú Pilar 88,784 12,147 16
13 Amambay Pedro Juan Caballero 164,462 12,933 5
14 Canindeyú Salto del Guairá 221,647 14,667 14
15 Presidente Hayes Villa Hayes 121,075 72,907 8
16 Alto Paraguay Fuerte Olimpo 17,219 82,349 4
17 Boquerón Filadelfia 63,011 91,669 3
Paraguay Asunción 7,052,983 406,752 254

The departments are further divided into districts (distritos).

Economy

Between 1970 and 2013, the country had the highest economic growth of South America,[citation needed] with an average rate of 7.2% per year.[citation needed] In 2010 and 2013, Paraguay experienced the greatest economic expansion of South America, with a GDP growth rate of 14.5% and 13.6% respectively.[55]

In 2005 the International Monetary Fund explained that less than 10% of workers in Paraguay participate in the pension system, 95% of which is administered by two institutions. Both are financed on a pay as you go system by worker contributions; the first, Instituto de Previsión Social is for private sector employees, and the caja fiscal for public employees (including university professors, teachers, judicial employees, army officers and police officers) and veterans of the Chaco War (or their descendants).[56]

100% of Paraguay's electricity is produced using hydroelectricity, making it one of the cleanest in the world. Paraguay has an installed electrical production capacity of 8,110 MW, producing 63 billion kWh/year in 2016; with domestic consumption of just 15 billion kWh, the excess production is sold to Brazil, Argentina, and Uruguay, making Paraguay the world's largest exporter of electric power.[57] This production is from two large hydroelectric power projects along its borders, including the Itaipu Dam, the world's second largest generating station.

Graphical depiction of Paraguay's product exports in 28 color-coded categories, 2012

Paraguay is the sixth-largest soybean producer in the world,[58] second-largest producer of stevia, second-largest producer of tung oil, sixth-largest exporter of corn, tenth-largest exporter of wheat and 8th largest exporter of beef.[citation needed]

The market economy is distinguished by a large informal sector, featuring re-export of imported consumer goods to neighboring countries, as well as the activities of thousands of microenterprises and urban street vendors. Nonetheless, over the last 10 years the Paraguayan economy diversified dramatically, with the energy, auto parts and clothing industries leading the way.[59]

The country also boasts the third most important free commercial zone in the world: Ciudad del Este, trailing behind Miami and Hong Kong.[60] A large percentage of the population, especially in rural areas, derives its living from agricultural activity, often on a subsistence basis. Because of the importance of the informal sector, accurate economic measures are difficult to obtain. The economy grew rapidly between 2003 and 2013 as growing world demand for commodities combined with high prices and favorable weather to support Paraguay's commodity-based export expansion.

In 2012, Paraguay's government introduced the MERCOSUR (FOCEM) system in order to stimulate the economy and job growth through a partnership with both Brazil and Argentina.[61]

Industry and manufacturing

BBVA Paraguay

The mineral industry of Paraguay produces about 25% of the country's gross domestic product (GDP) and employs about 31% of the labor force. Production of cement, iron ore, and steel occurs commonly throughout Paraguay's industrial sector. The growth of the industry was further fueled by the maquila industry, with large industrial complexes located in the eastern part of the country. Paraguay put in place many incentives aimed to attract industries to the country. One of them is the so-called "Maquila law" by which companies can relocate to Paraguay, enjoying minimal tax rates.[62]

In the pharmaceutical industry, Paraguayan companies now[when?] meet 70% of domestic consumption and have begun to export drugs. Paraguay is quickly[quantify] supplanting foreign suppliers in meeting the country's drug needs.[63] Strong growth also is evident in the production of edible oils, garments, organic sugar, meat processing, and steel.[citation needed]

In 2003 manufacturing made up 13.6% of the GDP, and the sector employed about 11% of the working population in 2000. Paraguay's primary manufacturing focus is on food and beverages. Wood products, paper products, hides and furs, and non-metallic mineral products also contribute to manufacturing totals. Steady growth in the manufacturing GDP during the 1990s (1.2% annually) laid the foundation for 2002 and 2003, when the annual growth rate rose to 2.5%.[64]

Social issues

Various poverty estimates suggest that 30–50% of the population is poor.[65] In rural areas, 41.20% of the people lack a monthly income to cover basic necessities, whereas in urban centers this figure is 27.6%. The top 10% of the population holds 43.8% of the national income, while the lowest 10% has 0.5%. The economic recession has worsened income inequality, notably in the rural areas, where the Gini coefficient has risen from 0.56 in 1995 to 0.66 in 1999.

More recent data (2009)[66] show that 35% of the Paraguayan population is poor, 19% of which live in extreme poverty. Moreover, 71% of the latter live in rural areas of the country.

Similarly, land concentration in the Paraguayan countryside is one of the highest in the globe: 10% of the population controls 66% of the land, while 30% of the rural people are landless.[67] In the immediate aftermath of the 1989 overthrow of Stroessner, some 19,000 rural families occupied hundreds of thousands of acres of unused lands formerly held by the dictator and his associates by mid-1990, but many rural poor remained landless. This inequality has caused a great deal of tensions between the landless and land owners.[43]

Social issues of the indigenous

Literacy rates are extremely low among Paraguay's indigenous population, who have an illiteracy rate of 51% compared to the 7.1% rate of the general population.[68]

Only 2.5% of Paraguay's indigenous population has access to clean drinking water and only 9.5% have electricity.[68]

Demographics

Paraguay population density (people per km2)
Population[69][70]
Year Million
1950 1.5
2000 5.3
2018 7
Population pyramid 2016

Paraguay's population is distributed unevenly through the country, with the vast majority of people living in the eastern region near the capital and largest city, Asunción, which accounts for 10% of the country's population. The Gran Chaco region, which includes the Alto Paraguay, Boquerón and Presidente Hayes Department, and accounts for about 60% of the territory, is home to less than 2% of the population. About 56% of Paraguayans live in urban areas, making Paraguay one of the least urbanized nations in South America.

For most of its history, Paraguay has been a recipient of immigrants, owing to its low population density, especially after the demographic collapse that resulted from the Paraguayan War. Small groups of ethnic Italians, Germans, Russians, Japanese, Koreans, Chinese, Arabs, Ukrainians, Poles, Jews, Brazilians, and Argentines have also settled in Paraguay. Around 40% of the total Paraguayan population has some Italian descent.[71] Paraguay has also been a haven for communities persecuted for the religious faith, like the Bruderhof who were forced to leave England in 1941 because of their pacifist beliefs.[72][73] Many of these communities have retained their languages and culture, particularly the Brazilians, who represent the largest and most prominent immigrant group, at around 400,000.[74] Many Brazilian Paraguayans are of German, Italian and Polish descent.[75] There are an estimated 63,000 Afro-Paraguayans, comprising 1% of the population.[76][unreliable source?]

A gathering in Caacupé

There is no official data on the ethnic composition of the Paraguayan population, as the Department of Statistics, Surveys and Censuses[77] of Paraguay does not ask about race and ethnicity in census surveys, although it does inquire about the indigenous population. According to the census of 2002, the indigenous people made up 1.7% of Paraguay's total population.[78]

Traditionally, the majority of the Paraguayan population is considered mixed (mestizo in Spanish). HLA-DRB1 polymorphism studies have shown genetic distances between Paraguayans and Spanish populations were closer than between Paraguayans and Guaranis. Altogether these results suggest the predominance of the Spanish genetics in the Paraguayan populations.[79] According to the 2019 revision of the World Population Prospects[69][70], Paraguay has a population of 6,956,066, 95% of which are Mestizo or white and 5% are labelled as "other", which includes members of indigenous tribal groups. They are divided into 17 distinct ethnolinguistic groupings, many of which are poorly documented. Paraguay has one of the most prominent German communities in South America, with some 25,000 German-speaking Mennonites living in the Paraguayan Chaco.[80] German settlers founded several towns as Hohenau, Filadelfia, Neuland, Obligado and Nueva Germania. Several websites that promote German immigration to Paraguay claim that 5–7% of the population is of German ancestry,[dubious ] including 150,000 people of German-Brazilian descent.[better source needed][81][82][83][84][85]

Religion

Main Catholic Chapel in Concepción, Paraguay

Christianity, particularly Roman Catholicism, is the dominant religion in Paraguay.[86] According to the 2002 census, 89.9% of the population was Catholic, 6.2% was Evangelical Protestant, 1.1% identified with other Christian sects, and 0.6% practiced indigenous religions. A U.S. State Department report on Religious Freedom names Roman Catholicism, evangelical Protestantism, mainline Protestantism, Judaism (Orthodox, Conservative, and Reform), Mormonism, and the Bahá'í Faith as prominent religious groups. It also mentions a large Muslim community in Alto Paraná (as a result of Middle-Eastern immigration, especially from Lebanon) and a prominent Mennonite community in Boquerón.[87]

Languages

Paraguay is a bilingual nation. Both Spanish and Guaraní are official languages. The Guaraní language is a remarkable trace of the indigenous Guaraní culture that has endured in Paraguay. Guaraní claims its place as one of the last surviving and thriving of South American indigenous national languages. In 2015, Spanish was spoken by about 87% of the population, while Guaraní is spoken by more than 90%, or slightly more than 5.8 million speakers. 52% of rural Paraguayans are bilingual in Guaraní. While Guaraní is still widely spoken, Spanish is generally given a preferential treatment in government, business, media and education as one of South America's lingua francas.[88][89][90][91]

Languages of Paraguay
Languages percent
Guaraní
90%
Spanish
87%

Largest cities

Culture

Paraguay's cultural heritage can be traced to the extensive intermarriage between the original male Spanish settlers and indigenous Guaraní women. Their culture is highly influenced by various European countries, including Spain. Therefore, Paraguayan culture is a fusion of two cultures and traditions; one European, the other, Southern Guaraní. More than 93% of Paraguayans are mestizos, making Paraguay one of the most homogeneous countries in Latin America. A characteristic of this cultural fusion is the extensive bilingualism present to this day: more than 80% of Paraguayans speak both Spanish and the indigenous language, Guaraní. Jopara, a mixture of Guaraní and Spanish, is also widely spoken.[citation needed]

Ovecha Ragué Festival

This cultural fusion is expressed in arts such as embroidery (ao po'í) and lace making (ñandutí). The music of Paraguay, which consists of lilting polkas, bouncy galopas, and languid guaranias is played on the native harp. Paraguay's culinary heritage is also deeply influenced by this cultural fusion. Several popular dishes contain manioc, a local staple crop similar to the yuca also known as Cassava root found in the Southwestern United States and Mexico, as well as other indigenous ingredients. A popular dish is sopa paraguaya, similar to a thick corn bread. Another notable food is chipa, a bagel-like bread made from cornmeal, manioc, and cheese. Many other dishes consist of different kinds of cheeses, onions, bell peppers, cottage cheese, cornmeal, milk, seasonings, butter, eggs and fresh corn kernels.

The 1950s and 1960s were the time of the birth of a new generation of Paraguayan novelists and poets such as José Ricardo Mazó, Roque Vallejos, and Nobel Prize nominee Augusto Roa Bastos. Several Paraguayan films have been made.

Inside the family, conservative values predominate. In lower classes, godparents have a special relationship to the family, since usually, they are chosen because of their favorable social position, in order to provide extra security for the children. Particular respect is owed them, in return for which the family can expect protection and patronage.[93]

Sports

Sport in Paraguay is an important part of the country's national culture. Football is the most popular sport, and basketball is also very popular.[94] Other sports such as volleyball, futsal, swimming and tennis are also popular.[94] Additional Paraguayan sports and pastimes include rugby union, chess, motorsport, golf and rowing.

Education

Literacy was about 93.6% and 87.7% of Paraguayans finish the 5th grade according to UNESCO's last Educational Development Index 2008. Literacy does not differ much by gender.[95] A more recent study[66] reveals that attendance at primary school by children between 6 and 12 years old is about 98%. Primary education is free and mandatory and takes nine years. Secondary education takes three years.[95] Main universities in Paraguay include:

The net primary enrollment rate was at 88% in 2005.[95] Public expenditure on education was about 4.3% of GDP in the early 2000s.[95]

Health

Average life expectancy in Paraguay is rather high given its poverty: as of 2006, it was 75 years,[99] equivalent to far wealthier Argentina, and the 8th highest in the Americas according to World Health Organization. Public expenditure on health is 2.6% of GDP, while private health expenditure is 5.1%.[95] Infant mortality was 20 per 1,000 births in 2005.[95] Maternal mortality was 150 per 100,000 live births in 2000.[95] The World Bank has helped the Paraguayan government reduce the country's maternal and infant mortality. The Mother and Child Basic Health Insurance Project aimed to contribute to reducing mortality by increasing the use of selected life-saving services included in the country's Mother and Child Basic Health Insurance Program (MCBI) by women of child-bearing age, and children under age six in selected areas. To this end, the project also targeted improving the quality and efficiency of the health service network within certain areas, in addition to increasing the Ministry of Public Health and Social Welfare's (MSPBS) management.[100]

See also

Notes

 1. ^ The reverse side of the National Seal of Paraguay:
  Coat of arms of Paraguay (reverse).svg
 2. ^ The reverse side of the Flag of Paraguay:
  Flag of Paraguay (reverse).svg

References

 1. ^ Central Intelligence Agency (2016). "Paraguay". The World Factbook. Langley, Virginia: Central Intelligence Agency. Retrieved 1 January 2017.
 2. ^ "Latinobarómetro 1995 – 2017: El Papa Francisco y la Religión en Chile y América Latina" (PDF) (in Spanish). January 2018. Retrieved 19 January 2018.
 3. ^ Reed, Richard K. (1 May 1995). "Prophets of Agroforestry: Guaraní Communities and Commercial Gathering". University of Texas Press – via Google Books.
 4. ^ a b c d "Paraguay". World Economic Outlook Database, October 2018. International Monetary Fund. 9 October 2018. Retrieved 9 October 2018.
 5. ^ "Gini Index". World Bank. Retrieved 6 April 2019.
 6. ^ "2018 Human Development Report" (PDF). United Nations Development Programme. 2018. Retrieved 14 September 2018.
 7. ^ "Paraguay – Constitution, Article 140 About Languages". International Constitutional Law Project. Retrieved 3 December 2007. Cite journal requires |journal= (help) (see translator's note)
 8. ^ "8 LIZCANO" (PDF). Convergencia.uaemex.mx. Archived from the original (PDF) on 15 January 2013. Retrieved 5 October 2012.
 9. ^ "Sailing, option incorporated in the Paraguayan coasts" (in Spanish). Retrieved 17 August 2014.
 10. ^ "The best beaches of Paraguay" (in Spanish). Retrieved 16 March 2013.
 11. ^ "Paraná-Paraguay Waterway" (PDF) (in Spanish). Retrieved 20 October 2015.
 12. ^ "En el corazón de Sudamérica". ABC. Retrieved 12 December 2015.
 13. ^ "Paraguay: cómo Asunción se convirtió en "madre" de más de 70 ciudades de Sudamérica hace 480 años". BBC (London, UK). Link: https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-40920828
 14. ^ Caraman, Philip (1976): "The lost paradise: the Jesuit Republic in South America", New York: Seabury Press.
 15. ^ "World's Happiest Country? Would You Believe Paraguay?". NBC News. 21 May 2014.
 16. ^ "Global Misery Worst Since Records Began, Poll Finds". Newsweek. 14 September 2018.
 17. ^ Sacks, Richard S. "Early explorers and conquistadors". In Hanratty & Meditz.
 18. ^ a b "Paraguariae Provinciae Soc. Jesu cum Adiacentibg. Novissima Descriptio" [A Current Description of the Province of the Society of Jesus in Paraguay with Neighboring Areas]. World Digital Library (in Latin). 1732.
 19. ^ War of The Triple Alliance Archived 7 August 2014 at the Wayback Machine, War of the Pacific. Retrieved 14 November 2010
 20. ^ Romero, Simon. "In Paraguay, Indigenous Language With Unique Staying Power". The New York Times. Retrieved 5 October 2015.
 21. ^ "Carlos Antonio López", Library of Congress Country Studies, December 1988. URL accessed 30 December 2005.
 22. ^ Stearns, Peter N (ed.). Encyclopedia of World History (6 ed.). The Houghton Mifflin Company/Bartleby.com. Page 630
 23. ^ Cunninghame Graham 1933, p. 39-40.
 24. ^ Cunninghame Graham 1933, p. 41-42.
 25. ^ Robert Cowley, The Reader's Encyclopedia to Military History. New York, New York: Houston Mifflin, 1996. Page 479.
 26. ^ Hooker, T.D., 2008, The Paraguayan War, Nottingham: Foundry Books, ISBN 1901543153
 27. ^ Robert Phillimore (1860), A Statement of the Facts of the Controversy Between the Governments of Great Britain and Paraguay, page 2. William Moore Printing. Washington D.C. USA.
 28. ^ Thompson 1869, p. 10.
 29. ^ The Blanco Party of Uruguay, hardline right wing and reactionary at those days, was in the Uruguayan Government during the outbreak of the war and were allies of the Paraguayan Government. See the classic book of the Blanco Leader Luis Alberto de Herrera (1927): "El Drama del 65 – La Culpa Mitrista", pp. 11 – 33. Bareiro y Ramos Editors. Montevideo, Uruguay
 30. ^ Sir Richard Francis Burton: "Letters from the Battlefields of Paraguay", p.76 – Tinsley Brothers Editors – London (1870) – Burton, as a witness of the conflict, marks this date (12–16 October 1864) as the real beginning of the war. He writes (and it's the most logic account, considering the facts): The Brazilian Army invades the Banda Oriental, despite the protestations of President López, who declared that such invasion would be held a "casus belli".
 31. ^ Pomer, León (2008): "La Guerra del Paraguay: Estado, Política y Negocios" (in Spanish), pp. 240 – 241. Buenos Aires: Editorial Colihue.
 32. ^ Hooker, T.D., 2008, "The Paraguayan War". Nottingham: Foundry Books, pp. 105–108. ISBN 1901543153
 33. ^ The classical view asserts that Francisco Solano López's expansionist and hegemonic views are the main reason for the outbreak of the conflict. The traditional Paraguayan view, held by the "lopistas" (supporters of Solano López, both in Paraguay and worldwide), affirms that Paraguay acted in self-defense and for the protection of the "Equilibrium of the Plate Basin". This view is usually contested by the "anti-lopistas" (also known in Paraguay as "legionarios"), who favoured the "Triple Alliance". Revisionist views, both from right and left wing national-populists, put a great emphasis on the influence of the British Empire in the conflict, a view that is discarded by a majority of historians.
 34. ^ Rubinsein, W. D. (2004). Genocide: a history. Pearson Education. p. 94. ISBN 0-582-50601-8.
 35. ^ Hipólito Sanchez Quell: "Los 50.000 Documentos Paraguayos Llevados al Brasil". Ediciones Comuneros, Asunción (2006).
 36. ^ Some of the documents taken by Brasil during the war, were returned to Paraguay in the collection known as "Colección de Río Branco", nowadays in the National Archives of Asunción, Paraguay
 37. ^ Barbara Weinstein (28 January 2008). "Let the Sunshine In: Government Records and National Insecurities". Historians.org. Retrieved 5 October 2012.
 38. ^ Hanratty, Dannin M.; Meditz, Sandra W. (1988). "Paraguay: A Country Study". Washington: GPO for the Library of Congress. Cite journal requires |journal= (help)
 39. ^ "Paraguay Civil War 1947". Onwar.com. Archived from the original on 3 January 2010. Retrieved 2 May 2010.
 40. ^ Bernstein, Adam (17 August 2006). "Alfredo Stroessner; Paraguayan Dictator". The Washington Post. Retrieved 2 May 2010.
 41. ^ Dinges, John. "Operation Condor". latinamericanstudies.org. Columbia University.
 42. ^ "Paraguayan Wins His Eighth Term", The New York Times, 15 February 1988.
 43. ^ a b Nagel, Beverly Y.(1999) "'Unleashing the Fury': The Cultural Discourse of Rural Violence and Land Rights in Paraguay", in Comparative Studies in Society and History, 1999, Vol. 41, Issue 1: 148–181. Cambridge University Press.
 44. ^ Nickson, Andrew (2009). "The general election in Paraguay, April 2008". Journal of Electoral Studies. 28 (1): 145–9. doi:10.1016/j.electstud.2008.10.001.
 45. ^ "Paraguay". State.gov. 15 March 2012. Retrieved 5 October 2012.
 46. ^ Mark Weisbrot (22 June 2012). "What will Washington do about Fernando Lugo's ouster in Paraguay?". The Guardian. Retrieved 23 June 2012.
 47. ^ a b Mariano Castillo (22 June 2012). "Paraguayan Senate removes president". CNN. Retrieved 22 June 2012.
 48. ^ Daniela Desantis (21 June 2012). "Paraguay's president vows to face impeachment effort". Reuters US edition. Retrieved 21 June 2012.
 49. ^ "COMUNICADO UNASUR Asunción, 22 de Junio de 2012" (in Spanish). UNASUR. 22 June 2012. Archived from the original on 27 June 2012. Retrieved 23 June 2012.
 50. ^ Halvorssen, Thor, Paraguay is not Honduras: President Lugo's Impeachment was not a Coup, Forbes.com, 3 July 2012, retrieved 30 July 2018
 51. ^ "Constitution of 1992". Retrieved 18 December 2017.
 52. ^ "U.S. Military Moves in Paraguay Rattle Regional Relations". International Relations Center. 14 December 2005. Archived from the original on 12 June 2007.
 53. ^ US Marines put a foot in Paraguay, El Clarín, 9 September 2005 (in Spanish)
 54. ^ "Chapter XXVI: Disarmament – No. 9 Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons". United Nations Treaty Collection. 7 July 2017.
 55. ^ BCP – Banco Central del Paraguay. Bcp.gov.py. Retrieved on 18 June 2016.
 56. ^ Franks, Jeffrey R.; Benelli, Roberto; Mercer-Blackman, Valerie; Sab, Randa (2005). Paraguay: Corruption, Reform, and the Financial System. International Monetary Fund.
 57. ^ "Paraguay – International – U.S. Energy Information Administration (EIA)". www.eia.gov. Retrieved 6 January 2019.
 58. ^ "Paraguay". The World Factbook. Central Intelligence Agency. 12 January 2017. Retrieved 31 January 2017.
 59. ^ "Paraguay un milagro americano" (in Spanish). Retrieved 15 January 2015.
 60. ^ "Paraguay". www.exportimportstatistics.com. Retrieved 30 January 2018.
 61. ^ Subsecretaria De Estado De Economia – ¿Qué Es Focem?. Economia.gov.py. Retrieved on 18 June 2016.
 62. ^ ÂżQuĂŠ es Maquila? | Ministerio de Industria y Comercio – Paraguay. Mic.gov.py. Retrieved on 18 June 2016.
 63. ^ admin (25 August 2016). "Pharmaceutical industry in Paraguay, betting on innovation". Leading Edge Guides. Retrieved 11 December 2018.
 64. ^ "Paraguay" (PDF). Lcweb2.loc.gov. Retrieved 2 May 2010.
 65. ^ 2003 Census Bureau Household Survey
 66. ^ a b ${w.time}. "En Paraguay, disminuyó la pobreza entre 2003 y 2009 – ABC Color". Abc.com.py. Retrieved 5 October 2012.
 67. ^ Marió; et al. (2004). "Paraguay: Social Development Issues for Poverty Alleviation" (PDF). World Bank report. Retrieved 18 June 2007.
 68. ^ a b "Paraguay". Pan-American Health Organization. (retrieved 12 July 2011)
 69. ^ a b ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 70. ^ a b ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 71. ^ "Archived copy". Archived from the original on 31 March 2019. Retrieved 22 January 2019.CS1 maint: archived copy as title (link)
 72. ^ "Inside the Bruderhof review: A look into a British religious commune". Evening Standard. 25 July 2019. Retrieved 15 August 2019.
 73. ^ Wollaston, Sam (23 July 2019). "'Just don't call it a cult': the strangely alluring world of the Bruderhof". The Guardian. ISSN 0261-3077. Retrieved 15 August 2019.
 74. ^ Paraguay Information and History. National Geographic.
 75. ^ San Alberto Journal: Awful Lot of Brazilians in Paraguay, Locals Say. The New York Times. 12 June 2001.
 76. ^ "Afro-Paraguayan". Joshua Project. U.S. Center for World Mission. Archived from the original on 16 May 2011. Retrieved 25 August 2008.
 77. ^ "Dirección General de Estadísticas, Encuestas y Censos". Dgeec.gov.py. Retrieved 2 May 2010.
 78. ^ CAPÍTULO III. Características Socio-Culturales y étnicas, pp. 39ff in Paraguay. Situación de las mujeres rurales (2008) Food and Agriculture Organization of the United Nations
 79. ^ Benitez, O; Loiseau, P; Busson, M; Dehay, C; Hors, J; Calvo, F; Durand Mura, M; Charron, D (2002). "Hispano-Indian admixture in Paraguay studied by analysis of HLA-DRB1 polymorphism". Pathologie-biologie. 50 (1): 25–9. doi:10.1016/s0369-8114(01)00263-2. PMID 11873625.
 80. ^ Antonio De La Cova (28 December 1999). "Paraguay's Mennonites resent 'fast buck' outsiders". Latinamericanstudies.org. Retrieved 2 May 2010.
 81. ^ Jonathan Ross. "Allgemeines über Paraguay". PY: Magazin-paraguay.de. Retrieved 5 October 2012.
 82. ^ "Information um und zu Paraguay « Kategorie « Paraguay24 – Die Geschichte unserer Auswanderung". Paraguay24.de. 23 September 2012. Retrieved 5 October 2012.
 83. ^ Miran Blanco (24 March 2007). "Paraguay Auswandern Einwandern Immobilien Infos für Touristen, Auswanderer Asuncion Paraguay". Auswandern-paraguay.org. Retrieved 5 October 2012.
 84. ^ "Paraguay – Immobilien – Auswandern – Immobilienschnδppchen, Hδuser, und Grundstόcke um Villarrica". My-paraguay.com. Retrieved 5 October 2012.
 85. ^ "Paraguay – Auswandern – Immobilien – Reisen". PARAGUAY1.DE. Retrieved 19 October 2012.
 86. ^ The Latin American Socio-Religious Studies Program / Programa Latinoamericano de Estudios Sociorreligiosos (PROLADES) PROLADES Religion in America by country
 87. ^ "Paraguay religion". State.gov. 14 September 2007. Retrieved 2 May 2010.
 88. ^ Paraguayan Guaraní, Ethnologue
 89. ^ Paraguay. "The Languages spoken in Paraguay". Studycountry.com. Retrieved 21 April 2017.
 90. ^ "Languages of Paraguay". VisitParaguay.net. Retrieved 21 April 2017.
 91. ^ SIMON ROMERO (12 March 2012). "In Paraguay, Indigenous Language With Unique Staying Power – The New York Times". Nytimes.com. Retrieved 21 April 2017.
 92. ^ "Proyección de la población por sexo y edad, según distrito. Revisión 2015" (PDF). DGEEC. 2015.
 93. ^ "Paraguay – Ritual Kinship". countrystudies.us. Retrieved 30 January 2018.
 94. ^ a b Behnke, Alison (2010). Paraguay in Pictures. VGS – Visual Geography Series. pp. 56, 57. ISBN 978-1-57505-962-4.
 95. ^ a b c d e f g "Human Development Report 2009 – Paraguay". Hdrstats.undp.org. Archived from the original on 18 February 2010. Retrieved 2 May 2010.
 96. ^ "::Una::". Una.py. Retrieved 5 October 2012.
 97. ^ "Universidad Autónoma de Asunción: Educación Superior en Paraguay". UAA. Retrieved 5 October 2012.
 98. ^ "Campus de Asunción – Universidad Católica "Nuestra Señora de la Asunción"". Uca.edu.py. 25 September 2012. Retrieved 5 October 2012.
 99. ^ "WHO | Paraguay". Who.int. 1 October 2012. Retrieved 5 October 2012.
 100. ^ "Paraguay Mother & Child Basic Health Insurance" Archived 17 May 2012 at the Wayback Machine. The World Bank.

External links

Government
General information
News media
Trade
Travel