نشان ملی پاراگوئه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشان ملی پاراگوئه
نسخه‌ها
پشت نشان
ملازمپاراگوئه
پذیرفته‌شده۱۸۲۰
نویسارسمت رویی نشان از دو دایره با عبارت «جمهوری پاراگوئه» و ستاره‌ای پنج‌پر و زرد رنگ که در میان شاخه نخل و شاخه زیتون محصور شده‌است، تشکیل شده.
روی دیگر دوم نماد دارای یک شیر نشسته، یک کلاه فریژی و شعار «صلح و عدالت» است.
شعارREPÚBLICA DEL PARAGUAY
«جمهوری پاراگوئه»

PAZ Y JUSTICIA
«صلح و عدالت»

نقوش پرچمی پاراگوئه (به اسپانیایی: "Escudo de Armas") نشانی است که دو روی دارد و هم به عنوان نشان ملی استفاده می‌شود و هم در میانهٔ پرچم این کشور جای دارد. این نماد در سال ۱۸۲۰ میلادی به رسمیت شناخته شد و از آن پس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توضیحات[ویرایش]

نقوش پرچمی پاراگوئه

سمت رویی نشان از دو دایرهٔ متحد المرکز تشکیل شده‌است که دایرهٔ کوچک، بزرگ‌تر را به دو ناحیه تقسیم کرده‌است. در بالای ناحیهٔ بیرونی عبارت اسپانیایی "REPÚBLICA DEL PARAGUAY" به معنای «جمهوری پاراگوئه» نقش بسته‌است. در دایرهٔ داخلی اما، ستاره‌ای پنج‌پر و زرد رنگ در میان شاخه نخل و شاخه زیتون محصور شده‌است.

روی دیگر نماد که دومین نماد کشور پاراگوئه محسوب می‌شود، از همان دو دایره و تقسیم‌بندی استفاده شده‌است اما نوشتار و شکل متفاوت هستند؛ در قسمت داخلی شیری دو زانو نشسته‌است و پشت او یک کلاه فریژی بر روی چوبی آویزان است؛ گویی شیر، که نماد شجاعت است، از این کلاه فریژی، که نماد آزادی است، محافظت می‌کند. در شعار دایرهٔ بیرونی نیز نوشته شده "PAZ Y JUSTICIA" که در زبان اسپانیایی به معنای «صلح و عدالت» است.

دو رویه بودن این نماد و وجودش در وسط پرچم پاراگوئه، موجب شده‌است که پرچم این کشور از معدود پرچم‌هایی باشد که پشت و روی متفاوتی برخوردارند. همچنین دیوان عالی پاراگوئه از نماد دوم به عنوان مهر و موم سازمانی بهره می‌جوید. این نماد بر روی پول ملی کشور، گورانی، نیز درج شده‌است.

نخستین طراحی نماد ملی پاراگوئه مربوط به سال ۱۸۲۰ میلادی می‌باشد که حکومت نظامی فرانسیا در صدر قدرت بود.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Merriam-Webster's Atlas". Retrieved February 14, 2012. Under the dictator José Gaspar Rodríguez de Francia (1814-40) the French colors were adopted for the flag. The coat of arms (a golden star surrounded by a wreath) is on the obverse side, but the seal of the treasury (a lion, staff, and liberty cap, with the motto "Peace and Justice") is on the reverse; the flag is unique in this respect.

پیوند به بیرون[ویرایش]

پرونده‌های رسانه‌ای مربوط به نشان ملی جمهوری پاراگوئه در ویکی‌انبار