سد ایتایپو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سد ایتایپو
تصویری از سد ایتایپو
اطلاعات کلی
نام رسمی: سد ایتایپو
کشور: برزیل
پاراگوئه
رودخانه: رودخانه پارانا
محل: فوز دو لوآچو
هرنانداریاس
نوع سد:
ارتفاع از پی: ۱۹۶ متر (۶۴۳ فوت)
طول تاج: ۷۹۱۹ متر
ظرفیت تخلیه سرریزها: ۶۲٬۲۰۰ متر مکعب بر ثانیه (۲٬۱۹۶٬۵۷۲ فوت مکعب بر ثانیه)
تاریخ آغاز ساخت: ژانویه ۱۹۷۵
تاریخ ساخت: مه ۱۹۸۴
اطلاعات مخزن
حجم مخزن: ۲۹ کیلومتر مکعب
مساحت دریاچه: ۱۳۵۰ کیلومتر مربع
طول دریاچه: ۱۷۰ کیلومتر
مساحت حوزه آبریز: ۱٬۳۵۰٬۰۰۰ کیلومترمربع (۵۲۰٬۰۰۰ مایل‌مربع)
پانویس‌ها

سد ایتایپو که بر روی رودخانه پارانا در مرز دو کشور پاراگوئه و برزیل ساخته شده است؛ طولانی‌ترین سد جهان و به لحاظ تولید برق آبی دومین سد جهان به شمار می رود.

سد ایتایپو در سال ۱۹۹۴ از سوی انجمن مهندسی عمران آمریکا به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه دنیای مدرن انتخاب شد. نام این سد به معنای صدای سنگ است. ایتایپو در قالب یک پروژه دوجانبه و بر رودخانه پارانا میان دو کشور برزیل و پاراگوئه ساخته شد. ۱۸ واحد مولد برق این سد قادر به تولید ۱۴گیگا وات برق است.

با مشاهده آمارهایی که اخیراً از میزان انرژی تولیدی این سد به دست آمده، می‌توان به عظمت سد ایتایپو پی برد. نیروگاه ایتایپو در واقع ۲۰ درصد از کل انرژی مورد نیاز صنایع برزیل و ۹۳ درصد انرژی پاراگوئه را تامین می‌کند.

این نیروگاه همچنین محل بزرگی برای جذب توریست محسوب می‌شود. تاکنون بیش از ۱۰ میلیون نفر از ۱۶۲ کشور جهان از این سد و نیروگاهش بازدید کرده‌اند.

لازم به ذکر است برزیل صنعتی ترین کشور آمریکای جنوبی است و به منظور تأمین انرژی لازم برای صنایع گوناگون، به این سد نیز شدیداً نیازمند است. پاراگوئه نیز به عنوان یکی از کم درآمدترین کشورهای آمریکای جنوبی برای تحقق اهداف خود در راستای توسعه اقتصادی به انرژی به مثابه یک نیروی محرکه نیاز دارد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Itaipu Dam»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۵).