فریم ریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

فرِیم رِیت (انگلیسی: frame rate‎؛ فریم بر ثانیه[۱] یا به‌اختصار، fps) یا نرخِ فرِیم یا قاب در هر ثانیه یا نرخ قاب، به بسامد نمایش داده شدن نگاره‌ها یا فریم‌ها روی یک نمایشگر گفته می‌شود. این عبارت در مورد فیلم، گرافیک رایانه‌ای و سامانه‌های ضبط حرکت به کار می‌رود. نرخِ فرِیم ممکن است به صورت بسامد فرِیم هم به کار برود و با واحد هرتز نشان داده شود.

فریم ریت در بازی‌ها[ویرایش]

FPS یا ترجمه آن، فریم بر ثانیه، مخفف‌شده کلمات “frames-per-second” است و به معنی این است که کارت گرافیک شما در یک ثانیه توانایی رندر چه‌مقدار فریم را داراست و چه‌مقدار فریم می‌تواند توسط مانیتور یا صفحه‌نمایش شما در یک ثانیه نمایش داده شود. اولی به قدرت پردازش کارت گرافیک شما بستگی دارد ولی دومی کاملا وابسته به Refresh Rate یا نرخ تازه‌سازی صفحه‌نمایش شما است.

انواع فریم ریت[ویرایش]

دسته‌بندی FPS ها معمولا و در اکثر اوقات به مقادیر زیر شناخته می‌شوند:

  • 30 فریم بر ثانیه – شایع‌ترین فریم ریت دیده‌شده در اکثریت کنسول‌های بازی و بعضی رایانه‌های ضعیف همین مقدار است. همچنین این مقدار به عنوان کم‌ترین مقداری که می‌توان برای یک بازی استفاده کرد شناخته می‌شود، با این‌حال بیشتر مردم کمبود و لکنتی را تا کمتر از 20 فریم بر ثانیه هم اطلاع نداده‌اند.
  • 60 فریم بر ثانیه – 60 FPS که معمولاً به عنوان فریم ریت ایده‌آل در نظر گرفته می‌شود، فقط توسط برخی از بازی‌های بهینه‌شده کنسول‌ها قابل دستیابی و بازی کردن است، در حالی که یک رایانه بازی مناسب و معقول قادر به گرفتن 60 FPS در اکثر بازی‌ها خواهد بود، اگرچه بازی های سطح AAA ممکن است نیاز به درجه خاصی از تنظیمات بالا داشته باشند. این مقدار همچنین حداکثر فریم قابل نمایش توسط مانیتور و تلویزیون‌های معمولی است.
  • 120 فریم بر ثانیه – این فریم ریت تنها توسط رایانه‌های سطح بالایی قابل دسترسی است که یک مانیتور با refresh rate یا نرخ تازه‌سازی 144 Hz داشته باشند، 120 FPS به طور قابل توجهی نرم‌تر از مقدار قبلی یعنی 60 FPS است. با این‌حال ، به دلیل نیازهای سخت افزاری بالا و قیمت های بسیار بالاتر از آن، این فریم ریت تنها توسط عده کمی از گیمر های حرفه‌ای استفاده می‌شود.
  • 240 فریم بر ثانیه – اوج فریم ریتی که امروزه می‌توانید ببینید همین مقدار است. 240 FPS تنها در نمایشگرهایی با نرخ تازه‌سازی 240 Hz می‌تواند دیده شود مثل 120 FPS که فقط می‌توانستید آن را بر روی 144 Hz ها ببینید. با این‌حال تفاوت خیلی زیادی میان این دو مقدار دیده نمی‌شود. این امر، همراه با هزینه سخت افزاری حتی بیشتر از پیکربندی قبلی، باعث می‌شود که 240 FPS فقط توسط تعداد کمی از علاقه مندان به بازی مورد هدف قرار گرفته شود.

منابع[ویرایش]

  • «کاربرد FPS در بازی‌ها و تعریف فریم ریت». ۲۷ فروردین ۱۳۹۹.
  1. frames per second

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Frame rate». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱ فوریهٔ ۲۰۱۹.