فریم ریت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

فرِیم رِیت (انگلیسی: frame rate؛ فریم بر ثانیه[۱] یا به‌اختصار، FPS) یا نرخِ فرِیم به فرکانس نمایش داده شدن نگاره‌ها یا فریم‌ها روی یک مانیتور گفته می‌شود. این عبارت در مورد فیلم، گرافیک کامپیوتری و سامانه‌های ضبط حرکت به کار می‌رود. نرخِ فرِیم ممکن است به صورت فرکانس فرِیم هم به کار برود و با واحد هرتز نشان داده شود.

فریم ریت در بازی‌ها[ویرایش]

FPS یا ترجمه آن، فریم بر ثانیه، مخفف‌شده کلمات “frames-per-second” است و به معنی این است که کارت گرافیک شما در یک ثانیه توانایی رندر چه‌مقدار فریم را داراست و چه‌مقدار فریم می‌تواند توسط مانیتور یا صفحه‌نمایش شما در یک ثانیه نمایش داده شود. اولی به قدرت پردازش کارت گرافیک شما بستگی دارد ولی دومی کاملا وابسته به Refresh Rate یا نرخ تازه‌سازی صفحه‌نمایش شما است.

انواع فریم ریت[ویرایش]

دسته‌بندی FPS ها معمولا و در اکثر اوقات به مقادیر زیر شناخته می‌شوند:

 • 30 فریم بر ثانیه – شایع‌ترین فریم ریت دیده‌شده در تمام شبکه های اجتماعی، همچنین این مقدار به عنوان کم‌ترین مقداری که می‌توان برای یک بازی استفاده کرد شناخته می‌شود.
 • 60 فریم بر ثانیه – 60 FPS که معمولاً به عنوان فریم ریت ایده‌آل در نظر گرفته می‌شود، فقط توسط برخی از بازی‌های بهینه‌شده کنسول‌ها قابل دستیابی و بازی کردن است، در حالی که یک کامپیوتر بازی مناسب و معقول قادر به گرفتن 60 FPS در اکثر بازی‌ها خواهد بود، اگرچه بازی های سطح AAA ممکن است نیاز به درجه خاصی از تنظیمات بالا داشته باشند. این مقدار همچنین حداکثر فریم قابل نمایش توسط مانیتور و تلویزیون‌های عادی است.
 • 120 فریم بر ثانیه – این فریم ریت تنها توسط کامپیوتر‌های سطح بالایی قابل دسترسی است که یک مانیتور با refresh rate یا نرخ تازه‌سازی 144 Hz داشته باشند، 120 FPS به طور قابل توجهی نرم‌تر از مقدار قبلی یعنی 60 FPS است.
 • 240 فریم بر ثانیه – اوج فریم ریتی که امروزه می‌توانید ببینید همین مقدار است. 240 FPS تنها در مانیتورهایی با نرخ تازه‌سازی 240 Hz می‌تواند دیده شود مثل 120 FPS که فقط می‌توانستید آن را بر روی 144 Hz ها ببینید. با این‌حال تفاوت خیلی زیادی میان این دو مقدار دیده نمی‌شود. این امر، همراه با هزینه سخت افزاری حتی بیشتر از پیکربندی قبلی، باعث می‌شود که 240 FPS فقط توسط تعداد کمی از علاقه مندان به بازی مورد هدف قرار گرفته شود.


کاربرد انواع فریم ریت

 • تا ۱۶ فریم در ثانیه: فیلم‌هایی با این فریم‌ریت روان نیستند؛ مگر برای ثبت صحنه‌های کم‌تحرک، ساخت ویدیوهای فست‌موشن و افکت موشن بلور.
 • ۲۴ یا ۲۵ فریم در ثانیه: این فریم‌ریت، استاندارد سینما و تلویزیون است. اغلب فیلم‌ها در سینما و تلویزیون با فریم‌ریت24fps  پخش می‌شوند. این عدد، سرعت نرمال بسیاری از پدیده‌های روزمره را نشان می‌دهد و حداقل فریم‌ریتی است که چشم انسان قادر به تفکیک تصاویر نیست. فریم‌ریت بالاتر باعث روان‌تر شدن فیلم نمی‌‌شود و اگر نمی‌خواهید بعداً فیلم را ادیت کنید یا افکت‌هایی مثل اسلوموشن اجرا کنید دلیلی ندارد این کار را انجام دهید؛ چون در این حالت فقط حجم فایل بیشتر می‌شود.
 • ۳۰ فریم در ثانیه: بیشترین کاربرد آن برای پخش زندهٔ مسابقات ورزشی است. ویدیوهای ضبط شده با این فریم‌ریت را می‌توان با کاهش سرعت به ۲۴ فریم در ثانیه، تا حدی اسلوموشن کرد.
 • ۴۸ تا ۶۰ فریم در ثانیه: عالی برای فیلم‌برداری از صحنه‌هایی مثل راه رفتن مردم، فوت کردن شمع، خندیدن، دست زدن. بسیاری از اسلوموشن‌های تلویزیونی با این فریم‌ریت فیلم‌برداری می‌شوند. مثلاً با 60fps فیلم می‌گیرند و با 24fps پخش می‌کنند.
 • ۹۰ تا ۱۲۰ فریم در ثانیه: ایده‌آل برای ساخت حرکت آهسته از صحنه‌های سریعی مثل دویدن انسان و حیوانات. این فریم‌ریت بیشتر برای خلق صحنه‌هایی به کار می‌رود که بخواهیم سرعت ویدیو را در لحظات مهمی از فیلم کاهش دهیم.
 • ۲۴۰ فریم در ثانیه: فیلم‌برداری از ترکیدن بادکنک، پاشِش آب.
 • ۴۸۰ فریم در ثانیه: فیلم‌برداری از اشیاء متحرک با سرعت بالا.
 • ۹۶۰ فریم در ثانیه: فیلم‌برداری از حرکات بسیار سریعی مثل انفجار بمب.
 • ۱۰۰۰ فریم به بالا:  فریم‌ریت‌های این دسته بیشتر برای فیلم‌برداری از پدیده‌های خاص مثل شلیک گلوله یا انفجار بمب کاربرد دارند. به عنوان مثال ضبط حرکت پرتوی نور با ۱۰ تریلیون فریم در ثانیه! مانند دوربین کامپکت RX100 IV سونی یک دوربین ۱۰۰۰ فریمی میباشد و نمونه فیلم های آن موجود می باشد.

منابع[ویرایش]

 • «کاربرد FPS در بازی‌ها و تعریف فریم ریت». ۲۷ فروردین ۱۳۹۹.[پیوند مرده]
 1. frames per second

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Frame rate». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱ فوریهٔ ۲۰۱۹.